Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Букови жълъди  (Прочетена 9315 пъти)

Shine

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 96
Букови жълъди
« -: 08-11-2012, 15:47:28 »

Когато бях малка цялото семейство ходихме на пикник в планината. Запомнила съм, че тогава баща ми събираше семената на бука и ги хапваше. Ние със сестра ми също опитахме и много ни харесаха. Преди три години, при едно от поредните ни изкачвания мернах тази малка ядчице и спомените ми се върнаха. И така оттогава когато ходя в гората есенно време си събирам букови жълъди. Днес през този слънчев ден попаднах на няколко дръвчета, които още не бяха пребродени от някоя катеричка и си събрах малко ядки. Дъщеря ми също се включи с интерес, но малкия не успях да вербувам - той си игра през цялото време с една сопичка.  ;D
Ето и малко инфо от мрежата:
В нашата страна се срещат 2 вида бук: обикновен (silvatica) и източен ( orientalis). Сега буковите жълъди (народно наименование \жир) у нас почти не се използват. Преди години те са били един от най-добрите фуражи поради изобилието на белтъчини, мазнини и въглехидрати. От буковите жълъди някога нашият народ е добивал буково масло чрез хладно пресуване. Буковото масло е отлично за салати и за готвене. В люспите и ядките на буковият жълъд се съдържа алкалоидът фагин. В Кавказ от букови жълъди, мед и царевично брашно се приготвят вкусни сладкиши. От печените букови жълъди може да се приготвя заместител на кафето - http://halet.snimka.bg/reports/bilkite.70487.1390945.big


Бук обикновен (Fagus sylvatica)
Описание: Листопадно дърво високо до 30 m, рядко и по високо. Кората е сива и гладка. Едногодишните клонки са светло кафеникави, повече или по-малко хоризонтално разперени, отначало с власинки, после оголяват. Пъпките вретеновидни, 1,5-2 cm дълги, светлокафяви, остри. Листата с влакнести, 5-10 (18) mm дълги дръжки. Плодът 1-1,6 cm дълъг, тристенен, остро ръбест, с тънки и тесни крилца. Цъфти май месец.
Местообитание: В цялата страна. Главно в планините, където образува чисти букови гори или смесени с различни видове широколистни и иглолистни видове.
Ядливи и полезни части: Зрелите букови ядки лесно изпадат от семенните обвивки. Можете да консумирате тези тъмно кафяви триъгълни семена, като разкъсате тънката обвивка с помощта на нокът и измъкнете бялата сладка вътрешност. Буковите семена са едни от най-сладките между всички видове диви ядки. Те са една от най-ценните храни за оцеляващия, заради високото съдържание на мазнини в тях. Ако ги изсушите и стриете, можете да получите брашно. Можете да ги използвате и като материал за направата на кафе. Изпечете ги, докато сърцевината им стане златисто кафява и достатъчно твърда. След това я разтрошете и след варене или запарване в гореща вода ще получите задоволителен заместител на кафето.
Младите букови листа, греещи в жълто-изумрудено винаги са сигнал за наближаващото лято. Те са също така и вкусна добавка към горската салата или обвивка за приготвената на пара риба. Сандвичите с млади букови листа са наистина добри! - http://xenos-bushcraft.com/blog/2009/11/%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%B7%D0%BD%D0%B8-%D1%80%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F-%D1%87%D0%B0%D1%81%D1%82-%D0%BF%D1%8A%D1%80%D0%B2%D0%B0/

МАГНЕЗИЙ - отговаря за концентрацията, анти-стресов микроелемент, предпазва бременните от високо кръвно налягане, необходим е за правилното функциониране на много ензими, регулира сърдечната честота, разширява кръвоносните съдове, стимулира изграждането и обновяването на клетките. Заедно с калция поддържа здрави зъбите и костната система. При липса- безпокойство, страх, виене на свят, изтръпване на краката, затруднена концентрация, нарушение в сърдечната дейност, мигрена. Съдържа се в какао, букови жълъди, черен хляб, жълти плодове, ядки, соя, фасул, ориз, овес, коприва, копър, сирене, кисело мляко, праскови, банани.
http://zdraveopazvane.com/%D0%BC%D0%B8%D0%BA%D1%80%D0%BE%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B8/
Слънчев ден!
« Последна редакция: 08-11-2012, 15:50:10 от Shine »
Активен

ДарбиМак

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
Re:Букови жълъди
« Отговор #1 -: 12-11-2012, 21:35:37 »

страхоно! Това не го знаех! Благодаря за информацията :Content_22:
Активен
Намасте :)

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614
Re:Букови жълъди
« Отговор #2 -: 17-05-2014, 11:24:56 »

Shine, ценна информация, благодаря  :).
 

Страницата е създадена за 0.107 секунди с 24 запитвания.