Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ  (Прочетена 157861 пъти)

green flower

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 448
  • Remember your dreams!
    • Органично
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #120 -: 18-08-2011, 14:28:28 »

Ehh, blagodarq  :love_028: za ideqta  tooth tooth Ne6to drugo?  :surpris_23:
Активен
Усмивката е подписът на Божественото!

People will always respond positively to joy and enthusiasm.

Дете на Природата

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #121 -: 18-08-2011, 22:46:14 »

... пролетта няма да орем, разбира се, но искаме да си направим повдигнати лехи. Как се прави това нещо? Очевидно трябва почва за тях, каквато ние няма да имаме, ако не обръщаме, защото всичко ще е в трева или нещо такова…
Здравейте.
Чета форума сравнително отскоро, но се информирам постоянно по отношение на Био динамично земеделие и Пермокултура.
В този ред на мисли, ще си позволя от своя личен опит да отговоря на въпроса Ви.
Т.е., ние как практикуваме в нашата градинка.
В общи линии последователността за грижите, които полагаме:торене, подготовка на лехи и пр. е като при Вас, Цветенце. :)
Та...на въпроса конкретно.Преди време се консултирах с Господина от когото се снабдихме с качествена Био хумус и по негова препоръка се спази следната "рецепта"
Приготвя се субстрат със съдържание: неутрален торф, био хумус, агроперлит в съотношение 60%-30%-10%.
Възможно е торфа да се замени с обикновена почва, но гледайте да е от чисто място или най-добре от къртичини/ако имате такива наблизо/. :)
Това е универсална смес с доказано добри резултати - гарантирано на 100%.
При нас всъщност, този субстрат го подготвяме за лехи на височина 20см. в "рамки" от дървен материал.
Прилагам снимка за визуална представа.:peperudi:  :peperudi: :peperudi:

   
 
А аз имам въпрос към Андрей във връзка с Лунния Календар.Ако е удобно да отговори с л.с., че аз се попритесних да безпокоя.  :surpris_23:
Активен

Дете на Природата

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #122 -: 19-08-2011, 15:22:16 »

Пермокултура.
Да се редактирам...
 Пермакултура *  :fluretaa:
Активен

Андрей

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 217
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #123 -: 29-08-2011, 06:55:20 »

А аз имам въпрос към Андрей във връзка с Лунния Календар.Ако е удобно да отговори с л.с., че аз се попритесних да безпокоя.  :surpris_23:

Дете на Природата, аз не практикувам био-динамично земеделие и не се съобразявам стриктно с календара. Поне за сега. Първото защото нямам условия, а второто е защото не съм намерил надеждна и еднозначна информация как да го ползвам, отделно имам някои практически трудности от рода винаги да бъда на вярното място във точното време.
Въпреки това питай. Най-добре тук в темата. Възможно е някой по-разбиращ да се включи.
Активен
Не се бойте, че не учите, бойте се, че не мислите.
"A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within" : Will Durant

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #124 -: 11-09-2011, 14:47:44 »

Ако живееш на по-сухо място не е добре да се правят повдигнати лехи. А също така те са подходящи, когато има лек наклон на мястото. Аз бих ти препоръчала да определите пътеките, където искате да се стъпва, като всяка точка от лехата трябва да е на една ръка разстояние от пътеката, за да може всичко да се достига лесно и да не се стъпва. Тези лехи също са подходящи ако се използва капково напояване или се напоява на ръка с маркуч или лейка. Та ако мястото ви е по-сухо няма смисъл да се правят повдигнати лехи. Когато определите къде ще са пътеките и къде лехите следва втора стъпка - мулчиране или покриване на почвата. Съберете накапали листа, горска шума или намерете бали слама. След това върху почвата разхвърляйте всякакви кухненски отпадъци, може и да разстелете компостната купчина, макар да не е станала добре и отгоре покрийте със шума и най-отгоре със слама. Така ще се "консервира" добре за зимата, ще се обогати от разлагащия се материал и ще остане по-рохкава. Някои насипват целия тоя материал и обръщат лехата с цел да я аерират и обогатят в дълбочина, но това се прави тогава, когато почвата е още в много лошо здравословно състояние. Някои лехи може да ги засадите с марули и спанак - така хем ще е покрита почвата, хем ще имате зелении през зимата, ще дойде един момент, в който ще изглежда сякаш много са замръзнали и умрели, но след това се съживяват, когато малко се затопли времето. Поне тази зима имаше много спанак и беше супер откъм зеленко в салатата. Един крехък... Около марулите може отново да се сложи слама - тя ще им държи по-топличко. Успех!
« Последна редакция: 12-09-2011, 21:26:16 от Mep »
Активен
Духът владее материята!

green flower

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 448
  • Remember your dreams!
    • Органично
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #125 -: 12-09-2011, 10:20:57 »

Ееей, Мер, страхотно си го написала  :flowers2:
Благодарим! Сега си го коп-вам в Word и го следвам  :pensif_29:
Активен
Усмивката е подписът на Божественото!

People will always respond positively to joy and enthusiasm.

Zlateva, Gali

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 73
  • Бях гъсеница. Бях какавида. Сега вече летя :)
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #126 -: 25-09-2011, 17:25:50 »

 :)  по-здрави!

Ние си взехме едни метални конструкции за повдигнати лехи на 50 см. Нещо подобно като на снимката

http://lh6.googleusercontent.com/public/rOzW1R0yn4tUcYXQHGqGvQfes9PBEXtkWf9l74g7GgwQDR-NXLvHeGzHZZblx2EdgDEDlGjN9RSyE58qei4ekwlbL9wczhaA8j1CFGILRfvAuwODY9Uyi_jxhUllVMKSO5SXYx2qGy5CC_gEbGI_Pg

При нас проблем са голите охлюви   :surpris_23:  и сега подготвяме тези места за другия сезон. Първо Съкровището махна около 15-20 см от пръстта и започнахме да насипваме
1 - дурвесни стърготини
2 - компост
3 - пепел от огнището от зимата
4 - окосена и изсушена на слънце трева
5 - идва ред на конската тор
6 - пак компост
7 - обогатена почва - имам в предвид почва, която ние вземаме от старото място за компост /почва, която преди няколко години години е била омесвана с отпадъците от кухнята/

Ако на някого му е интерсно - ще направя снимки    ;)

ах...и да се похваля - вече хапнахме от нашите тикви-цигулки    8)   много са вкусни    :essen:
Активен
за всичко имам време   :-)

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #127 -: 26-09-2011, 08:26:23 »

 :Content_14: ...ох тиквите цигулка, голямата ми любов...тази година ние на село имаме малко  :)
Активен

Zlateva, Gali

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 73
  • Бях гъсеница. Бях какавида. Сега вече летя :)
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #128 -: 31-10-2011, 12:28:45 »

Тук паднаха вече сланите и растенията тикви се спаружиха, тоест наложи се да откъсна няколко големи, но още неузрели тикви-цигулки и една сребърна тиква и да ги прибера у нас. Сега се чудя колко време мога да ги държа така на топло в кухнята. Да ги чакам ли да доузряват или да ги хапвам по-бързичко? Даниела, ти имаш ли опит в тази посока?    :love_026:

По-здрави!    :peperudi:
« Последна редакция: 31-10-2011, 12:32:38 от Zlateva, Gali »
Активен
за всичко имам време   :-)

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #129 -: 31-10-2011, 21:23:30 »

 :kisss:Обелваш всички ,нарязваш ги на парчета и ги прибираш у фризера.Когато ти се дояде, вадиш и ближеш като сладоледддд... :essen: tooth
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Zlateva, Gali

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 73
  • Бях гъсеница. Бях какавида. Сега вече летя :)
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #130 -: 01-11-2011, 22:44:42 »

:kisss:Обелваш всички ,нарязваш ги на парчета и ги прибираш у фризера.Когато ти се дояде, вадиш и ближеш като сладоледддд... :essen: tooth

...ух..фризера е пълен и заради това търся алтернативни варианти, Марийна    ::)

но я ми кажи какво знаеш по този въпрос, моля те

:)  По-здрави!

Вчера нарязах на парчета зелени обелки от пресни орехи, сложих ги в стъклен буркан, добавих и около 15-20 грама карамфилови зърна, залях с ракия и затворих плътно стъкленицата.

Това всичко ми е по някакъв спомен как се прави    :whistling2 - emotloader:

Днес се порових в нета, за да се успокоя, че рецептата ми е ОК, но не са успокох и реших да ви питам за мнения    :Content_22:

По това, което вече е писано по темата тук аз имам промени - сложих само зелените кори от вече узрели орехи и добавих и карамфил    :surpris_23:

Мисля все пак след 40 дни да прецедя и да опитам релузлтата, освен ако някой не е съвсем против.
.....ако все пак съвсем спра да пиша във Форума ще имате идея, че може да е заради приготвената магия    ;)

 :peperudi:   Благодаря за мненията ви предварително!

 :peperudi:   по-здрави!
Активен
за всичко имам време   :-)

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #131 -: 02-11-2011, 12:06:32 »

 :kisss:Аз и това го прочетох, но не съм го правила със зелените обелки на орехите.Правя си настойка от на Петко със цели зелени орехчета и ракийка рано напролет.Моят дядо си прави настойка с черупките на орехите и тази част, която разделя ядката на две, вдърената и спирт/ракийка/. :surpris_23:
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Zlateva, Gali

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 73
  • Бях гъсеница. Бях какавида. Сега вече летя :)
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #132 -: 02-11-2011, 12:23:22 »

 :flowers2:   много се зарадвах, че си ми отговорила, Марийна    :flowers2:   много ти благодаря!

Знаеш ли...аз просто се чудя колко ли интензивна е тази напитка, която съм забъркала....в този ред на мисли....би трябвало да мога да си вземам по една чаена лъжичка на ден без е проблем   ;)   нали все пак съставките не са отровни - зелените обвивки на орехите+карамфил+кора от био лимони в ракия.

А за следващата година ще знам - ще си забъркам питието за изчистване в началото на юни    ;)

Хубав ден, Марийна! Много хубав ден ти пожелавам!

по-здрави    :peperudi:
Активен
за всичко имам време   :-)

Виолета

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 48
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #133 -: 19-11-2011, 04:00:17 »

Здравейте,
Наистина не съм писала до сега, изведнъж се появявам и ви моля за помощ, но до миналата година по това време едва различавах зелен лук от чесън. Та, ще се опитам накратко да кажа за какво иде реч.
В края на лятото на миналата година за първи път чух за суровоядството и след няколко рецепти и само 2-3 дена с такава храна, разбрах, че натам трябва да вървя в бъдещето си. 3 месеца по-късно пък попаднах на книгите за Анастасия (които видях, че споменавате в една друга тема). Нейните идеи пък съвсем ме запалиха и атакувам мъжа ми да се върнем по-скоро в БГ и да си направим родово имение. Сега най-накрая намерихме с мъжа ми къща под наем със заветната зеленчукова градина (която за съжаление е повече градинка, но всяко нещо с времето си). Купих си книгата на Сеп Холцер, но с 4-годишно тигърче чета бавно, а сланата навън започна да пада. Мъжът ми и зет ми (като живели на село) са убедени, че задължително трябва да се прекопае цялото място. Аз се дърпам и се надявам на вас.
Вие бихте ли ме насочили за момента какво е хубаво бързо да направя? Мислих да направя лехи, покрая с камъни и т.н., както е описала Мер в една от статиите си. Мястото е L-образно и съвсем малко(както ми се струва). Аз мислих да сея и зърно всякакви видове сега през зимата, и елда, и чия, и киноа, и амарант през лятото, но май ще се наложи да ги спестя.
Ако някой бъде така добър и има желание да ме посъветва: разположението е следното- във вътрешния ъгъл на буквата се намира къщата, късата чертичка гледа на юг и е 5/10м, а дългата - 4/24м. Като гледам сега има два реда - 1 с домати и 1 със зеле и се притеснявам, че е малко мястото. А, и парник иска да прави мъжът ми, в което няма нищо лошо, ако бях наясно кое къде как кога и защо.
Може да ви се стори и смешно описанието ми в метри и сантиметри. Смейте се, но ме посъветвайте какво да я направя земята. Сигурно ще кажете, че трябва да си направя план на бъдещите насаждения (ранни, късни) - само дето за мен всички са късни щом се берат юни и след това. После да оформя лехите и да ги подготвя за зимата, както си му е реда. Това ли е?
Активен

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #134 -: 20-11-2011, 23:18:48 »

Виолета, може да видиш този отговор - http://forum.zemianazaem.com/index.php?topic=1059.msg48307#msg48307
относно зазимяването на градината. Тоест ако успееш да определиш къде ще са лехите и ако нищо в момента не сееш на тях ги мулчирай (покрий с органичен пласт). Понякога наистина се налага и обръщане на земята, тогава когато е много много сбита и изхабена - пробвай с пръст да я пробиеш или да вземеш с ръка шепа почва, ако ти е трудно или невъзможно, значи е много сбита. Нямам опит със зърнени култури затова не мога да помогна, но ако имаш зърно може да засееш някъде и да покриеш с недебел пласт слама и само това. На пролет би трябвало да покара зърното. Добра идея е да имате парници, защото ще можеш да си засадиш марули, спанак, чесън от скилидки, лук, но вече ако е много студено, много вероятно да не станат - доста късно е).  Ние преди 2-3 седмици насадихме в оранжерията марули на корен, чесън, бок чой, един новозенландски спанак, та това ще са ни зелениите през зимата. Спанак и магданоз имаме на открито и ще ги покрием с найлон, за да не ги унищожи сланата.

Зависи и къде точно е мястото, какъв е климата, ветрове, слана, слънцеогрев... както ще се убедиш от Сеп Холцер той създава микроклимати и може да отглежда видове, които по принцип не са пригодени за условията на дадено място - чрез техники за създаване на определени микроклимати - водни резервоари, камъни, скали, капани за слънце... Та зимата може да използваш повече да четеш и да събираш идеи, както и да наблюдаваш - особено когато вали, как тече водата през имението, също така колко огрев получава мястото през деня, кои са най-слънчевите места, от къде духа... И не винаги повдигнатите лехи са подходящи... Успех :).
Активен
Духът владее материята!

Виолета

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 48
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #135 -: 21-11-2011, 03:00:23 »

Благодаря за отговора, Мер!
Успях да прочета цялата тема, и това за зазимяването го четох. Благодаря за труда да го намериш и постнеш отново. :flowers2:
И аз се виждам да чета зимата - освен за градинарство, за образование вкъщи, как се строи къща от кирпич, как се правят красиви арки и други фигури от тухли, как се плете и още какво ли не как...? Да се чуди човек защо съм ходила на училище!
Относно градинарството - тази година ми беше бойното кръщение. На тераса отгледах 17 корена домати, 4 корена краставички, босилек, ягоди, магданоз естествено, копър, палми от семена (сега се чудя какво да ги правя толкова много) и най-голямата ми гордост - няколко броя авокадота. Успях да завъдя и неспола или японска мушмула - пак от семка или ядка. Сега от няколко дена имам покарали ядливи кестенчета. Виждам ги като кестенова горичка. Не знам в България защо много-много не се споменават кестените. А има и от ядливите. Тъй като сме под наем, собственичката на къщата ми повери две големи саксии с агаве. Сещате се, че веднага си помислих за сироп от агаве. Но ще се проучва, че сигурно не е един вид агавето.
Това беше моето здравейте и добре съм ви заварила. До сега само ви четях, но ето че дойде време да се присъединя във форума.
Активен

Limoana

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 35
  • To be or not to be?
    • Limoana
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #136 -: 22-11-2011, 13:06:10 »

Браво, Вили! Поздравления за ентусиазма и за чудесните постижения :Content_14:!Възхищавам ти се!  :fluretaa:Толкова много растения си отгледала...:flowers2:! И аз съм голяма почитателка на Анастасия и на родовите имения, но все още нямам опит в тази насока.
« Последна редакция: 22-11-2011, 13:16:09 от Limoana »
Активен

Виолета

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 48
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #137 -: 23-11-2011, 00:06:48 »

Благодаря за подкрепата, Лимоана!   :love_026:
И аз нямам никакъв опит в тези насоки. Нали по-горе писах, че до скоро не различавах зелен лук от чесън, и нито едно растение не можеше да оцелее около мен. Тази година обаче бях изумена как от едно мъничко семенце се раждат такива големи и силни растения. А авокадото тук в Италия обира всички точки. Мъжът ми е твърдо убеден, че няма да бера плодове, аз пък искам да вярвам, че ще дадат плод. Четох, че започва да дава след 6-та година. До тогава трябва да сме намерили мястото в България естествено, където да ги засадя. Че и фурмите. За сега само лимонът ми се опъва. Вече няколко пъти засявам семенца, но все нищо не става. Та се изкушавам дали да не купя малко готово дръвче. Съседът има и мандарини. Много красиво цъфтят и миришат прекрасно. Все в саксии.
Абе още летя в облаците, както се вижда и ще кажат "старите кучета".
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #138 -: 21-02-2012, 10:11:00 »

 :kisss:Елате ми на гости...
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #139 -: 21-02-2012, 10:11:35 »

 :kisss:
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...
 

Страницата е създадена за 0.201 секунди с 22 запитвания.