Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Стевия  (Прочетена 8616 пъти)

sunshine

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 47
Стевия
« -: 19-04-2010, 17:16:42 »


Stevia Rebaudiana е многогодишно храстовидно растение, срещащо се в естествен вид в Парагвай и Бразилия.
Ценността на стевията се дължи на съдържащите се в нея сладки вещества наричани общо стевиозиди (в чист вид те са около 200 пъти по-сладки от захарта).
Тя оказва общо тонизиращо действие, възстановява силите след нервно и физическо изтощение и намалява процесите на стареене. Стевията е незаменимо средство за болните от сърдечно-съдови заболявания и захарен диабет (стевиозидите стимулират секрецията на инсулина). Многобройни изследвания доказват, че при редовно използване на стевия се намалява съдържанието на захар, радионуклеиди и холестерол в организма, подобрява се регенерацията на клетките и коагулацията на кръвта, прекъсва се нарастването на новообразуванията, укрепват се кръвоносните съдове и се нормализира кръвното налягане.
Стевиозидите влияят положително върху дейността на черния дроб и задстомашната жлеза, предотвратяват образуването на язви в стомашно чревния тракт и го предпазват при прием на противовъзпалителни лекарства. Те са изключително сладки и не съдържат калории, устойчиви са на висока температура и не ферментират. За разлика от синтетичните подсладители и захарта те не само не вредят на зъбите и венците, но ги предпазват от кариеси, парадонтоза и разрушаване на зъбния емайл, както и не предизвикват глад за въглехидрати.
Стевията притежава и антимикробно и противогъбично действие, способства за извеждане на шлаките и солите на тежките метали от организма, подпомага нормализирането на обмяната на веществата (поради което е подходяща за включване в диети за намаляване на наднорменото тегло).


А вие използвате ли го този естествен подсладител? (Понеже ми направи впечатление, че в рецептите, не го използвате.. има ли някаква причина? :) )
Активен
You can chase a butterfly all over the field and never can catch it. But if you sit quietly in the grass it will come and sit on your shoulder.  :peperudi:

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Стевия
« Отговор #1 -: 19-04-2010, 17:24:19 »

Аз го ползвам вече повече от година, но най-вече за чай, ей така ако ми се пие нещо като сок. По принцип има странен блудкав вкус, но се свиква. Проблемът е, че ако наистина ти се яде сладко Стевия по никакъв начин не може да засити този глад, тъй като не влияе на нивата на кръвната захар, както са например меда, меласата и сухите плодове. Формите и разфасовките, в които се предлага на пазара не са особено удачни за приготвяне на разни десерти, предполагам това е главната причина Стевия да отсъства в повечето рецепти. Отделно, както по-горе казах, овкусява.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Стевия
« Отговор #2 -: 20-04-2010, 12:05:17 »

Аз два пъти си купувах стевия от различни фирми и двата пъти след това я изхвърлих. Повече няма да си давам парите за това нещо. Просто не е моя подсладител.
Активен

Ortodoksalen_Anorektik

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 666
  • бивш Ортодоксален Аноректик
    • http://sites.google.com/site/mahaviratrans/
Re:Стевия
« Отговор #3 -: 21-04-2010, 20:53:34 »

Аз два пъти си купувах стевия от различни фирми и двата пъти след това я изхвърлих. Повече няма да си давам парите за това нещо. Просто не е моя подсладител.

Какво съвпадение !!! Излях си чая в мивката а  стевията  изхвърлих. Все повече се убеждавам в безполезността на заместителите, било то и с етикет БИО.  Стевия е била забранена в доста страни
Активен
Шивамбукалпа експерт.!
Кундалини Дестилатор, раджнишар дегустатор
जो मुझे पसंद नहीं करता है बकवास करने के लिए मुँह
Канадска ливада
---
Пловдивска ливада [/u

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Стевия
« Отговор #4 -: 22-04-2010, 13:50:21 »

Да, има някакъв много странен блудкав вкус, който не мога да понасям.
Активен

sunshine

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 47
Re:Стевия
« Отговор #5 -: 22-04-2010, 14:06:35 »

Да, и аз като пробвах за първи път (на някаква българска марка май беше ми се стори отвратителна), обаче после ми препоръчаха тази на NOW, която пък ми се стори доста скъпичка, но понеже съм любопитна реших да я опитам и наистина останах изумена  :surpris_22: Просто абсолютно нищо общо с онази течна гадост, която си бях купила. Едно пакетче ми стига за подслаждане на 2 или 3 напитки (ползвам я предимно като си правя чай или от моята цитронадка- вода с лед, лимон и стевия) и съм много доволна, защото ми стига за доста време. Няма определен вкус, просто сладко прахче  ;D , ама подслажда много добре, според мен точно защото е 'неутрална'. Вие точно тази ли сте опитвали или някоя друга? Ако не е тази, пробвайте я (ако искате), наистина не намирам причина да не ви хареса, точно затова се и очудих, че не се използва..все пак е билка :)
Активен
You can chase a butterfly all over the field and never can catch it. But if you sit quietly in the grass it will come and sit on your shoulder.  :peperudi:

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Стевия
« Отговор #6 -: 22-04-2010, 14:12:40 »

Тази марка не съм я пробвала. Бяха някакви на таблетки. Нещо не ми се рискува повече и си карам на мед.
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Стевия
« Отговор #7 -: 22-04-2010, 17:03:09 »

На капки като че ли най се ядва, но и най-скъпо излиза. Ползвала съм таблетки, прах и капки. Ползвала съм Now, когато нашенската беше забранена и да ви кажа не откривам кой знае каква разлика.  Сега гледам направо сухи листа са пуснали. Може да пробвам - и без това й свикнах отдавна с вкуса.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

Ortodoksalen_Anorektik

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 666
  • бивш Ортодоксален Аноректик
    • http://sites.google.com/site/mahaviratrans/
Re:Стевия
« Отговор #8 -: 22-04-2010, 21:04:57 »

На капки като че ли най се ядва, но и най-скъпо излиза. Ползвала съм таблетки, прах и капки. Ползвала съм Now, когато нашенската беше забранена и да ви кажа не откривам кой знае каква разлика.  Сега гледам направо сухи листа са пуснали. Може да пробвам - и без това й свикнах отдавна с вкуса.


Мойта беше в пакетче като за чай, листа на прах.
Активен
Шивамбукалпа експерт.!
Кундалини Дестилатор, раджнишар дегустатор
जो मुझे पसंद नहीं करता है बकवास करने के लिए मुँह
Канадска ливада
---
Пловдивска ливада [/u

Rado

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 146
  • I am Vegan!!!
Re:Стевия
« Отговор #9 -: 21-01-2011, 11:56:46 »

njamam turpenie da ja probvam tazi stevija, vse za neja cheta i v Sofia ne moga da ja otkrija...sega sum v Italia i ostanah shokiran ot otgovora na edna prodavachka v magazin za bilki, kojato mi kaza che stevijata e zabranena ot Ministerstvoto v Italia!
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Стевия
« Отговор #10 -: 21-01-2011, 20:20:52 »

Я разпитай ти какво още е забранено нататък, че да не ни арестуват за някоя шишарка в джоба. Ще вземе да се окаже че е лековита .. и я овапцахме .. 
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:Стевия
« Отговор #11 -: 22-01-2011, 11:21:52 »

От известно време ползвам стевия и по никакъв начин не ми влияе зле, нито ми е гадна на вкус - напротив. Пробвах я първо на таблетки, но така става само за подслаждане на напитки, пък и малко трудно се разтварят, дори в топла вода... На прах си става идеално и е по-приложима и за рецепти. Аз поне като си правя разни кремчета и бъркочи и нямам подръка мед, си ги подслаждам със стевия - супер стават ;).
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

Rado

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 146
  • I am Vegan!!!
Re:Стевия
« Отговор #12 -: 22-01-2011, 16:18:32 »

za sujalenie obache edinstvenoto mjasto ot koeto moje da se kupi na prah e ot internet magazina na saita v Plovdiv, njakoi znae li kude v Sofia moje da se nameri stevija na prah bez da se nalaga da se pravjat poruchki po internet?
Активен

kriss

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 229
  • обичам те ... живот
Re:Стевия
« Отговор #13 -: 24-01-2011, 12:27:50 »

Аз съм си купувала от Биозоната стевия на NOW на прах в малки пакетчета - не я харесвам да си подслаждам с нея, стой само за лечебни цели ако се наложи / не съм я ползвала за да я похваля / имала добър ефект против гъбички не се сещам точно сега в коя книга го прочетох ако ми дойде на ум ще пиша./ най вероятно като родя ще взема да се сещам  :Confus_3: /
Активен

Rado

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 146
  • I am Vegan!!!
Re:Стевия
« Отговор #14 -: 24-01-2011, 15:01:13 »

а ще поясниш ли какво значи Биозоната?
Активен

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:Стевия
« Отговор #15 -: 25-01-2011, 12:13:31 »

В София стевия на прах съм виждала в диетичния магазин, дето е в безистена на НДК - до спирката на тролея :). Също и в магазин Lily - там е 2.50, 100гр. Мисля, че и в един био-магазин на Христо Ботев има. Изобщо, вече почна по-лесно и на повече места да се намира - което е чудесно  :).
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

kriss

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 229
  • обичам те ... живот
Re:Стевия
« Отговор #16 -: 25-01-2011, 16:15:32 »

 ;D Прощавай , онлайн магазин е Биозона - само че сега като се разтърсих не виждам да я предлагат  :(
Активен

Rado

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 146
  • I am Vegan!!!
Re:Стевия
« Отговор #17 -: 25-01-2011, 16:40:02 »

благодаря ви много за инфото!
Активен

plm

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 98
Re:Стевия
« Отговор #18 -: 23-03-2011, 09:07:54 »

 От две седмици спрях захарта и подслаждам чая  със Стевия на листа .Няколко листа са достатъчни за литър чай и никак не е лош на вкус .Цената е единствения проблем ,ще взема да си отгледам.
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Стевия
« Отговор #19 -: 23-03-2011, 11:31:50 »

 :kisss:От къде си ги откъсна...листенцата?Аз си купих на прах...но не ми допада!
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...
 

Страницата е създадена за 0.132 секунди с 24 запитвания.