Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Хималайска сол  (Прочетена 39672 пъти)

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Хималайска сол
« -: 15-05-2010, 22:38:27 »

Откъде мога да си набавя такава в София ?
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Хималайска сол
« Отговор #1 -: 15-05-2010, 22:47:43 »

Зоя.бг, май разни био-магазини и един магазин за индиански и индийски билки близо до Слънце Луна (май на ул. "княз Борис" се падаше).
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Хималайска сол
« Отговор #2 -: 15-05-2010, 23:18:42 »

Къде пък на княз борис такъв магазин , ориентирай ме , плс ?
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Хималайска сол
« Отговор #3 -: 16-05-2010, 06:26:32 »

Къде пък на княз борис такъв магазин , ориентирай ме , плс ?
http://www.bgmaps.com/map.aspx?sid=81bb60e04ca1f38a269214655b0194be&tip=1
Близо е до Слънце Луна пекарната.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Хималайска сол
« Отговор #4 -: 17-05-2010, 00:30:36 »

Не се отваря линка , но утре ще го потърся , тенк ю баба :)) За сметка на това днес купих някаква Тибетска сол от някакво прескъпо магазинче до Женския пазар , на улицата с китайския магазин между Пиротска и пазара. ТЯ , продавачката, вежливо ми обясни как солта е от същия пролом в ХИмалаите и дали е Хималайска или Тибетска е все едно. Има ли някаква основна разлика във вкуса с натриевия хлорид ?
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Хималайска сол
« Отговор #5 -: 17-05-2010, 06:52:47 »

Тая сол по принцип се добива от Хималаите. Оная от зоя.бг е от Пакистан, например. Така че със сигурност е това, което си купил. Розова е по принцип.
Някъде из форумите мернах, че в био Балев срещу Карфур на Цариградско шосе имало такава сол за 5 лв/500 гр. Трябва да се провери, защото не ми се вижда кой знае колко като цена.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Хималайска сол
« Отговор #6 -: 17-05-2010, 07:40:20 »

Тая моята сол въобще не е розова , а си е бяла, но е на по-едри гристалчета от готварската
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Хималайска сол
« Отговор #7 -: 17-05-2010, 07:55:32 »

Хм, ето какво казва Уикипедия по въпроса:
Цитат
The salt sometimes comes out in a reddish or pink color, with some crystals having an off-white to transparent color. It is commonly used for cooking similar to regular table salt, brine, and bath products.
http://en.wikipedia.org/wiki/Himalayan_salt
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Хималайска сол
« Отговор #8 -: 17-05-2010, 08:10:04 »

Мерси Томи , успокои ме , тази вечер ще се наспя , цяла нощ не можах да мигна с тая дилема , тибетска или от Девня  tooth  tooth  tooth
Активен

vdfvdfd

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 9
Re:Хималайска сол
« Отговор #9 -: 27-05-2010, 22:48:42 »

Във същата статия в Уикипедия пише още по-интересни неща за "хималайската" сол:
"Rock salts mined in several parts of the world, including Hawaii, Utah, Bolivia, the Murray-Darling basin of Australia, Peru, and Poland are marketed as Himalayan salt or pink salt."
Освен това, баш "хималайската" сол се добива във втората по големина солна мина в света, намираща се на 300 километра от Хималаите.
Две изследвания, които й са правени, показали, че тя съдържа 10 минерала, а не 84 например, както пише в zoya.bg

За мен "хималайската" сол е 100% рекламен трик. Но перфектен. Хората искат здравословна храна - и ние им я даваме. Използват се същите методи за манипулация, както и при "Био" храните.
Всъщност за мен е непонятна свръхвисоката й цена, при положение, че годишния добив на гореспомената мина е 325 000 тона. С какво е по-добра от обикновената сол? Кои са тези прословути 80+ минерала? Ако наистина са толкова, всички ли са полезни за човешкото здраве? Била на 250 милиона години... И какво от това? Не всичко, което е древно става за ядене - например нефта :) Ни се яде, ни се пие :) Макар, че индиректно ни го вкарват в храната...

Или всичко е въпрос на вяра в чудодейните й свойства?
Активен

aerphis

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 56
Re:Хималайска сол
« Отговор #10 -: 28-05-2010, 08:10:36 »

В момента използвам тази:



Розова е на цвят, внос от Пакистан. Някой използва ли такава, какви са ви впечатленията? Има ли разлика с хималайската/тибетската?
Активен
The higher the state of the body, the thinner the sheath hiding the Self.

http://aerphis.wordpress.com

silversmith

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 54
Re:Хималайска сол
« Отговор #11 -: 28-05-2010, 08:27:23 »

Добра си е солта-за мен още един плюс е,че освен е нерафинирана е и толкова стара 250 млн години ли бяха,все пак знаем каква е вече чистотата на световния океан,така че и да са преувеличени някои неща пак е по-добра от да речем нерафинираната морска сол.Има и по-евтин вариант за намирането и-отивате в Практикер ,там продават едни големи буци,оформени като свещници и лампи точно от хималайска сол ,но нераздробена и трябва съответно да си я смелим ,един свещник тежи ок.2.5 кг струва 9.90 така че на който му се занимава  ;)
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Хималайска сол
« Отговор #12 -: 28-05-2010, 10:19:27 »

Цитат
За мен "хималайската" сол е 100% рекламен трик. Но перфектен. Хората искат здравословна храна - и ние им я даваме. Използват се същите методи за манипулация, както и при "Био" храните.
И аз това си го мислех. С какво например толкова превъзхожда чистата морска сол? Това, че е от Хималаите прави ли я свръхздравословна?
Отделно в Билла видях на промоция някаква "Алпийска сол". Може би става въпрос за нещо подобно, но не толкова комерсиално?
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

mitri

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5
Re:Хималайска сол
« Отговор #13 -: 19-07-2010, 10:45:47 »

Цитат
За мен "хималайската" сол е 100% рекламен трик. Но перфектен. Хората искат здравословна храна - и ние им я даваме. Използват се същите методи за манипулация, както и при "Био" храните.
И аз това си го мислех. С какво например толкова превъзхожда чистата морска сол? Това, че е от Хималаите прави ли я свръхздравословна?
Отделно в Билла видях на промоция някаква "Алпийска сол". Може би става въпрос за нещо подобно, но не толкова комерсиално?
[/quote]

Абсолютно съм съгласен с това, че всичко е един рекламен трик с тази Хималайска сол. Освен това и цените са много добри :Confus_3:.
Тази Алпийската аз я видях онзи ден в Кауфланд, доста видове бяха с разни добавки в нея ( йод, флуор, фолиева киселина), обаче вносителя няма сайт на български ( поне аз не открих) само форма за контакт, но има сайт на производителя и има доста инфо на немски и английски.
А това че каменната сол превъзхожда морската е в чистотата на продукта, понеже вече океаните са пълни с какво ли не а каменната се добива под земята и се предполага, че там все ощя няма човешка намеса. Има разлика между каменната сол и морската сол, елементите в каменната сол не са интегрирани в кристалната решетка на солта, а са прилепнали към външната повърхност. Освен това се твърди, че каменната сол има много висока естествена соленост, почти 100% NaCl.
Активен

amazonian

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 240
Re:Хималайска сол
« Отговор #14 -: 20-07-2010, 22:58:16 »

Има я в Пикадили - леко розова на цвят. Кой знае, дали превъзхожда морската, но цената не ми е висока, тъй като не употребявам големи количество сол, само щипка в салатата.
Активен

jiven

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 7
Re:Хималайска сол
« Отговор #15 -: 02-08-2010, 08:51:41 »

Откъде мога да си набавя такава в София ?

оттук например: http://www.jyotirgriha.com/
съвсем близо до пекарната слънце-луна, на гладстон 22. това е вносителят. лично аз предпочитам разтворени кристали, за да мога по-лесно да оценявам наситеността на солния разтвор :) цената не ме плаши - за половин година не сме употребили 3 човека сол за 10 лева.
Активен

mitri

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5
Re:Хималайска сол
« Отговор #16 -: 02-08-2010, 21:06:04 »

Здравейте отново,
Понеже наистина има много изписано за тази хималайска сол и аз взех, че се зачетох. Колкото повече чета, толкова повече разбирам, че всички статии са писани от всякакви хора ( разбиращи и неразбиращи какво пишат) и всичко се върти около "най-чистата сол на планетата", "най-перфектните кристали", "84 елемента","супер яката сол направо да си легнеш с нея", но никъде няма факти и истинска енциклопедия по въпроса. Само една книга на някакви туристи.
Много моля някой да напише тези 84 елемента кои са? Утре отивам да искам документ от някой магазин за тези елементи в солта!
Струва ми се всичко е един фалш и това си е една обикновена каменна сол както всяка останала. На пет места има в нета магазини за такава сол и цената е от 5 лева до 15 лева и е все Хималайска. Това означава ли, че в различните части на хималаите солта е различна?
Лека вечер и внимавайте със солта tooth
Активен

chuchuliga

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 16
Re:Хималайска сол
« Отговор #17 -: 20-08-2010, 14:50:31 »

Здравейте,
Аз намерих тази статия за напика соле http://sol.dir.bg/_wm/catalog/item.php?did=161443&df=14&dflid=3&GDirId=484d60608a3da37fea3123944b060955  Някой пробвал ли я е и знае ли дали наистина е хубава.
Активен

Ortodoksalen_Anorektik

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 666
  • бивш Ортодоксален Аноректик
    • http://sites.google.com/site/mahaviratrans/
Re:Хималайска сол
« Отговор #18 -: 20-08-2010, 17:52:19 »

Радвам се че все повече хора започват да се усещат, когато ги правят на кретени с асоциативни реклами и етикиети.  Имаше предаване по дискавъри с тест на 20 вида сол и извода беше -"Няма значение каква е".
Като чуят за ХИМАЛАИТЕ и си представят божествена сол с просветени способности. Аз па си представям обикновен каманак препикан от поредния проскубан  хепатитен индийски циганор.
Най-добрата сол е вакумно изпарената и без добавка на йод. Цената и е 55 стотинки за килограм.
Активен
Шивамбукалпа експерт.!
Кундалини Дестилатор, раджнишар дегустатор
जो मुझे पसंद नहीं करता है बकवास करने के लिए मुँह
Канадска ливада
---
Пловдивска ливада [/u

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Хималайска сол
« Отговор #19 -: 20-08-2010, 18:49:01 »

Ей, не можа да ги обикнеш тези индийци , Крумчо. ( дори и покрай Петко . Той да не тръгне сега да си прави проба за хепатит..:) )

Аз лично заложих на каменната сол. В Балев взеха, че я пуснаха и аз си я купих.  надявам се даже да си възвърна силата  в областта на немския , защото солта е от Германия :)
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))
 

Страницата е създадена за 0.109 секунди с 23 запитвания.