Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Хранене при Аюрведа конституции-Вата Кафа Пита  (Прочетена 22641 пъти)

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318

Това е добре , аз бях веднъж там и хапнах добре, бях доволен , но си беше цифра .
Активен

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!

Много благодаря на всички взели учатие в темата! :flowers2:Аз някои препоръки ги спазвам. Започнах да си слагам по една люта чушка в салатата, канела по принип обичам и ползвам. От бобовите си правя поници от боб мунг и люцерна в салата. Авокадо много обичам но в този тъп Слънчев бряг не мога да намеря както и сурови ядки. Като се върна за първия ми изпит във Варна ще се запася с някои неща.
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!

Деси, аз съм с преобладаваща Вата, но въпреки всичко канелата не ми влияе добре. Обичам я, но я избягвам, защото ми сваля кръвното и кръвната захар (това й е едно от главните свойства) и ме приспива. От люто съм отвикнала, а при моя "темперамент" не е за препоръчване. Последните пъти, когато консумирах ме заболя жлъчката и престанах. Люто обичах много и можех да изям в голямо количество, но вече не е за мен. Важното е ти как ще се чувстваш от дадени храни, не толкова каква ти е конструкцията. Двама еднакви човека няма.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464

 :kisss:Аз ..тва с доширането...маалко го недоумявам...не мога да се разделя...на никоя от тях..ако това е начин за географска категоризация на начина на хранене...може... :surpris_23:
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!

Томирис аз много обичам аромата на канела. Сега си слагам като си правя покълнало жито с мед и орехи. А като си бях вкъщи си слагах в ядковите шейкове и в плодовите салати.
Като си правя салата с люта чушка отделям семенцата и тя всъщност става нелюта. ;D
Не знам но с тези конституции ми е сложно. Не мога да ги разбера много много.
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!

:kisss:Аз ..тва с доширането...маалко го недоумявам...не мога да се разделя...на никоя от тях..ако това е начин за географска категоризация на начина на хранене...може... :surpris_23:
По принцип никой не е чиста Доша. Дори в различните периоди от живота е нормално преобладаването на различна Доша.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

Hospitalier

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 161

 ХУМОР -на запад е хумор за тези които не приемат понятието с дошите ;)Всъщност в Индия има три основни традициони медицински направления:
 -Аюрведа
 -Сидха(ползват доста препарати с живак и арсен-детоксикирани)
 -Унани- персийска медицина предадена на индийските лекари от Авицена а той на свой ред от Хипократ.Хипократ разработва теорията за 4-те хумора.Това са кръв,храчка,черна жлъчка,жълта жлъчка.Всеки един от тези ,,хумори,,съответсва на определен елемент,качество,тип тяло и индивидуалност.Това е основата на,, древногръцката ,,медицина.Най точно- древнотракийската медицина.В книгата си ,,Тайните учения на всички времена и народи,,Менли Палмър Хол нарича Орфей просветтител на елинската цивилизация.Той е автор на книгата ,,Магическа ботаника,,..която е безвъзвратно загубена според древните летописци(но в природата нищо не се губи само преминава от една форма в друга).Орфей е автор и на много други книги по медицина и здравословен начин на живот.Несъмнено е че цялата основа на медицината в древна Гърция е взета от Орфей.
 Когато древните българи иидват по тези земи те носят своята медицина от подобна на индийската и тибетската.Така вече се сформира свещената медицинска школа на средновековна България която оказва своето влияние на целия арабски свят.В миналото българите са ползвали над 700 лечебни растения а днес  са около 350 предимно.Следователно днешните билкари и народни лечители(стига да не са измамници или самозвани гении)ползват само малка частица от познанията на някогашните лечители.Пулсовата диагностика също е част от древнобългарската система за диагностика.Чувал съм че все още има хора в България които я практикуват....
Активен
Който те хвали в очите -презира те!
Който говори зад гърба ти -страхува се от теб!

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!

Цитат
Когато древните българи иидват по тези земи те носят своята медицина от подобна на индийската и тибетската.Така вече се сформира свещената медицинска школа на средновековна България която оказва своето влияние на целия арабски свят.В миналото българите са ползвали над 700 лечебни растения а днес  са около 350 предимно.Следователно днешните билкари и народни лечители(стига да не са измамници или самозвани гении)ползват само малка частица от познанията на някогашните лечители.Пулсовата диагностика също е част от древнобългарската система за диагностика.Чувал съм че все още има хора в България които я практикуват....
Именно, но не важи ли това за по-голямата част от Европа, след като много от народите заселват континента идвайки точно от източните земи? Германците, австрийците и шведите също се славят с добри билкари и народни лечители, даже в момента са по-напред от нас, защото не са имали власт, която да обяви билколечението за шарлатанство.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

Hospitalier

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 161

 Точно така е макар ,тяхната традиционна медицина да не е по развита от нашта, те имат традиция и повече писмени паметници, освен това там законово са регламентирани нещата относно неконвенционалните методи на лечение.При нас традицията е прекъсната от византийското и османското владичество а писмените паметници са унищожавани системно през 19 в. от гърците фанариоти.Така че повечето неща които знаем са от етнографски проучвания.Към всичко това ако прибавим занемареното отношение на държавата към запазването на културното наследство и в частност автентичните знания по нардона медицина си даваме сметка за появата на много измислени лечители ,врачки, екстрасенси.Да оставим това че няма закон който ясно да регламентира кой има право да се занимава с алетрнативна медицина и що е то алтернативна медицина.
 Томирис ,за коя власт споменаваш че е обявила билколечението в България за шарлатанство?Може би комунистическата след 9 септември ли?Въпреки че тогава се издават книгите на Петър Димков но съм чувал че това е ставало с покровителството на Людмила Живкова....
Активен
Който те хвали в очите -презира те!
Който говори зад гърба ти -страхува се от теб!

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!

Цитат
Томирис ,за коя власт споменаваш че е обявила билколечението в България за шарлатанство?Може би комунистическата след 9 септември ли?Въпреки че тогава се издават книгите на Петър Димков но съм чувал че това е ставало с покровителството на Людмила Живкова....
Именно. Въпреки че в нас имаме учебник по фитотерапия още от 70-те години, съдържащ доста полезна информация относно изследвания на различни билки. Не казвам, че е била абсолютно забранена, просто отношението на хората се е променило коренно, а оттам идват и главните проблеми. Фитотерапията днес често се приема само като "допълващо" лечение, а не основно. Билките се взимат наред с химическите лекарства. Хората още ги е страх да се оставят само на билки, въпреки че някои от тях имат мигновенно и силно влияние, точно както и химическите лекарства.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook

Ето сайт с таблиците на Гейбриел Казънс за определяне на индивидуалната конституция(доша), както ви бях писал преди дни - http://www.kukuriak.com/трите-доши/ :)
« Последна редакция: 28-05-2010, 22:17:59 от Petko »
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Добър е като цяло теста ,  имам някои малки забележки.
 Лош превод и лошо звучащо на български е " хранителна възможност" .  Това е безсмислие. "Хранителна възможност "  е да имаш възможност да се нахраниш .
Имали са в предвид най-вероятно - "храносмилателен огън"  или поне "добро" или "лошо" храносмилане.
Още повече - хранителна възможност - "нередовна" !??  Още един апсурт.

За секса или са разменени вата с  кафа  или е съвсем грешно. Освен ако не е имано в предвид "сексуално желание" , което си е съвсем различно от "сексуална енергия" :) :)  да ме извиняват ..

За вата препоръката "хранете се с малко" е нелепа. И пак не съвсем смислена. ( Какво се има в предвид - да станеш гладен от масата ? или да ядеш малко ,но да си бъдеш сит?  Ако вата може да  постигне второто - добре. Но ако не може - трябва да  яде до насита, защото метаболизмът е бърз и след час и половина пак ще бъде гладна. ( Ще стане като в един американски филм - един дебелак почна да се храни и един друг го задява : Абе ти нали преди половин час вечеря? Втори път ли ще вечеряш?  :)  )
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!

Аз с яденето съм именно така. Ако стана гладна от масата ми е много търсене после, въпреки че навсякъде така препоръчват. Явно с "хранете се по малко" са имали предвид "често по малко".
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

Nature_Boy

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 44

Харесва ми като цяло тази наука, но поне от българи каквото съм гледал, писано/превеждано всичко е много неточно и има мн мн неясноти. В една книга/статия едни храни се препоръчват, в друга - други...
Активен

raw

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 58

Ресторантът на Тишо просперира.  ;)
Здравете и от мен,аз съм Кафа-Пита, за мен най-добрите вкусове са,"Люто,Горчиво,Кисело."-Който е Кафа-Пита, това му е нужно.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.097 секунди с 22 запитвания.