Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Домашен Дехидратор - интрукции и снимки  (Прочетена 8644 пъти)

estario

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4

Здравейте,
Станах суровоядец и реших да си построя домашен дехидратор. Решили сме в къщи за следващата зима да си изсушим билки, подправки, плодове и зеленчуци. Досега ползвахме малък дехидратор от тези, които могат да се намерят в навсякъде по магазините.

Проблемът е, че е малък и няма прецизен контрол на температурата. Реших да видя какви по-сериозни дехидратори има на пазара и попаднах на Excalibur 4900.

Цената му обаче е твърде висока, а не виждам какво толкова има в този дехидратор. Затова и реших да потърся начин да си го направя сам. Основният източник на вдъхновение за дехидратора, който сам си построих беше този документ - How to build an electryc food dehydrator. Оказа се доста лесно и реших да споделя опита и грешките си, за да може всеки който има желание лесно да се сдобие с такъв уред.

[size=200]Как да си направим домашен дехидратор - части и инструменти [/size]
[size=150]Нужни материали:[/size]
  • ПДЧ плоскости 18мм - размерите са дадени по-долу - Лемез ООД
  • Фасунги - 6 броя
  • Винтове за дърво 3/16 - 300 броя
  • Винтове за дърво 3/30 - 36 броя
  • Винтове за дърво 3/40 - 30 броя
  • Винтове за дърво 3/16 - 300 броя
  • Шайби широкополи за 16 мм винтове - 150 броя
  • Винкелни планки 30/30 - 36 броя
  • Резе - 1 брой
  • Панти - 2 броя
  • Кабел 2 жилен - 1 кв - 3 м
  • Кабел 3 жилен - 1 кв - 1 м
  • Щепсел - 1 брой
  • 1 плочка устерклема
  • Копче за бойлер - 1 брой
  • Механичен таймер Syncro - 1 брой
  • Вентилатор за баня 125 мм, 150 кубика - 1 брой
  • Термостат за пералня от 25-80 градуса - 1 брой - Намерих тук на Женския
  • Копче за термостата - 1 брой
  • 100 W крушки с нажежаема жичка - 6 броя
  • Скоби с пирон - 50 броя
  • Мрежа за сито, силиконова 1,40 широка - 2,5 метра - намерих в тази железария


[size=150]Нужни инструменти:[/size]
  • Бормашина
  • Винтоверт
  • Отвертки
  • Поялник
  • Клещи
  • Макетен Нож
  • Рулетка
  • Маркер
  • Молив
  • Корона за дърво 127мм
[size=150]Размери на плоскостите:[/size]
Плоскости за корпуса:
  • 600 х 900мм - 2 - броя лява и дясна страница
  • 564мм х 900мм - гръб
  • 600мм х 600мм - покрив
  • 564мм х 564мм - дъно
  • 300мм х 564мм - предна страна
  • 590мм х 564мм - врата - тук може да подберете и по-малък размер от 590, ако желаете по-голям отвор. При мен 1 см работи напълно удовлетворително
Летви за тавите и държачите на тавите:
  • 4 броя 564х30мм
  • 4 броя 554 х 30мм - най-горен ред
  • 4 броя 544 х 30мм
  • 4 броя 534 х 30мм
  • 4 броя 524 х 30мм
  • 4 броя 514 х 30мм
  • 4 броя 504 х 30мм
  • 4 броя 494 х 30мм
  • 4 броя 484 х 30мм - най-долен ред
  • 18 броя 528 х 30мм - тези ви препоръчвам да ги направите с 1-2 мм по-къси, за да влизат тавите без усилие. При мен има лека трудност, но не е фатално.
Фирма Лемез ми взе 38,50 за тези части, което беше най-добрата оферта, която намерих.
[size=200]Как да си направим домашен дехидратор - инструкции[/size]


[size=150]Стъпка 1 - сглабяне на кутията:[/size]
За свързване на отделните плоскости, без покрива, като ползвах винтове за дърво 3х40. Пробивах малка дупка с бормашина, за да паснат плоскостите точно както желая. Не поставям покрива засега, за да ми е по-лесно да монтирам носачите за тавите.

[size=150]Стъпка 2 - поставяне на държачите на тавите:[/size]
За целта използвах винтове 3/30, защото двете плоскости ПДЧ са общо 36мм. Разполагах летвите през 3,5 см една от друга. Накрая поставих и покрива на кутията.

[size=150]Стъпка 3 - Монтиране на вратата:[/size]
След като кутията стана готово, монтирах пантите и поставих вратата, а след това монтирах и резето, което ще я държи затворена. Използвах винтове 3/18

[size=150]Стъпка 4 - Сглабяне на тавите:[/size]
За целта използвах винтове 3/16 и планките 30/30.

[size=150]Стъпка 5 - Монтиране на фасунгите:[/size]
Първо ги разпробих от двете страни с бургия. Идеята е да минава кабелът от едната в другата. После ги навързах последователно и с 16 мм винтове ги захванах за дъното.

[size=150]Стъпка 6 - Монтиране на копчето и таймера:[/size]
Пробих дупка, в която монтирах копчето за бойлер. Над него монвтирах таймера. Нужен ви е таймер, на който може да се махне щепсела. Използвах винтове за да го закрепя за корпуса. По-долу ще дам схема за свързване.

[size=150]Стъпка 7 - Монтиране на термостата:[/size]
Монтирах и термостата. Бяха ми нужни 2 болта 3/20. Със скоби отведох сензора до гърба на дехидратора, на нивото на първата тава. На термостата и 3 крачета, 1, 2 и С. С е изходът, при свързване на входящ ток на 1 термостатът спира да подава напрежение при достигане на дадена температура - (печка, която нагрява и достига нужната температура), а при 2 термостатът започва да подава напрежение при достигане на тази температура ( хладилник, който се включва, когато се стигне определена температура) За нуждите ми използвах крачета 1 и С.

[size=150]Стъпка 8 - Изрязване на дупка и монтиране на вентилатора:[/size]
С боркороната изрязъх дупка 127 мм и монтирах вентилатора за баня.


[size=150]Стъпка 9 - свързване на отделните ел.елементи и фиксиране на кабелите:[/size]
По схемата, с поялника свързах елементите. Освен това със скобите фиксирах кабелите.

[size=150]Стъпка 10 - монтиране на мрежата на тавите:[/size]
С доста търпение и 18 мм винтове със шайби закрепих мрежата за тавите


[size=150]Стъпка 11 - надписване:[/size]
За да не бъркам тавите, коя къде седи ги надписах, както и местата им
[size=150]Стъпка 12 - поставяне на крушките и калибриране:[/size]
Поставих крушките и включих дехидратора. На първия ред поставих термометър и когато достигна 40 градуса завъртях копчето на дехидратора, докато лампите не загаснаха. 40-44 е идеалната температура, при която се запазват много от ензимите, витамините и хранителните качества на продуктите.

Дехидраторът работи отлично и ми излезе около 150 лева. Ако имате въпроси питайте. Предполагам, че ще направя някои модификации в дизайна с времето. Ще ги опиша тук.
Активен

Мими

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 131
Re:Домашен Дехидратор - интрукции и снимки
« Отговор #1 -: 15-05-2014, 08:42:29 »

Estario, мощни овации!  :Content_14:
Благодаря за споделянето на снимките и чертежите!
Активен
Най-доброто време да променя живота си беше преди двадесет години. Второто най-добро време е сега!

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614
Re:Домашен Дехидратор - интрукции и снимки
« Отговор #2 -: 15-05-2014, 12:58:25 »

И от мен, браво и благодарности ! :)

Silval

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 21
Re:Домашен Дехидратор - интрукции и снимки
« Отговор #3 -: 15-05-2014, 22:15:42 »

Съжалявам, че се намесвам, малко късно., но бих предложила да се помисли за друг вариант на ПДЧ-то. Пълно е с формалдехид в смолите с които слепят частиците, и като се нагрява, още повече ще се излъчва.


И още един вариант за тези, които не са толкова сръчни 60 ватова крушка във фурната, с леко  отворена вратичка поддържа 40-43 целзий.
« Последна редакция: 15-05-2014, 22:18:45 от Silval »
Активен

estario

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4
Re:Домашен Дехидратор - интрукции и снимки
« Отговор #4 -: 02-06-2014, 10:46:55 »

Четох за ПДЧ-то и наистина е имало проблеми в миналото. Днес уш се стараят да намалят използването на смоли отделящи формалдехид. Има 3 вида според количеството на отделяне на формалдехид Е1, което не отделя, Е2, което отделя малко формалдехид и Е3, което се е използвало в миналото и днес няма приложение. Иначе малко по-скъп, но много по-подходящ вариант е МДФ. Той се произвежда без употребата на токсични химикали.
Иначе направих малка модификация. Най-долният ред се нагряваше от лампите и затова сглобих малък топлинен щит, който да не позволява прякото инфрачервено лъчение да стига до сушащия се материал.

Ако ми се налага да сменя крушка просто накланям щита и имам достъп до крушките. Ако го завия с винтове за корпуса всеки път, когато трябва да сменям крушки ще е много занимавка.
Размерите на плоскостите са:
500х300мм -1 брой
232х300мм - 2 броя
Захванал съм ги с по 2 винта 40х4 и една планка 30х30мм.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.076 секунди с 22 запитвания.