Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Православното Християнство  (Прочетена 68441 пъти)

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Православното Християнство
« Отговор #220 -: 30-10-2011, 22:08:23 »

Това за математиката в библията е много хубаво, но не покрива сценария, в който едни хора се събират на вселенски събори и решават какво да включат в официалната версия на книгата и на кое подмножество от божието слово да вярват всички. Виждате как евреи, няколко вида християни и няколко вида мюсюлмани са си избрали различни подмножества и въобще не се притесняват да си се колят помежду си. Има го и момента където други хора са превеждали учението не на ниво или пък със задни мисли. Мисълта ми е, че дори и най-голямото учение, когато му отрежат важни части или го попроменят, почва да не струва нищо.

Аз съм скептичен спрямо тази теория за математическия гений кодиран в гръцки и еврейски текстове. Неудобният момент в тази теория е историята на Ной. Чували сте за Утнапищим от шумерския епос за Гилгамеш, който си направил лодка, за да оцелее от потопа пратен от боговете и който явно е първообразът на историята. И какво излиза сега:
  • Голямото учение в библията явно не е оригиналното и е взето от някое преди него. Сега ни трябват математици, които знаят допълнително и шумерски клинопис. Подозирам, ще имаме нужда от знания и по египетски йероглифи.
  • Дори и математическият модел да е толкова красив, че само бог да е могъл да го състави и да е невъзможно да бъде [неуловимо] омърсен от хората, пак не бива да изключваме възможността части от учението да са останали скрити за нас. Все едно да имаме основите на математиката и едни батковци да ни дадат задача с интеграли и да ни гледат сеира.

Ето заради такива неща не обичам да превъзнасям библията. Много хиляди години, кой ли не си е оставил ръцете върху нея с едни или други умения и подбуди. Който иска да си вярва в нея, но да има едно наум, че тя е само копие на копието на думите на бог, а не самият бог.
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Православното Християнство
« Отговор #221 -: 30-10-2011, 23:54:18 »

Ице, ти говориш за друго вече. Кой как ще си интерепретира библията впоследствие , дали ще я чете както "дяволът евенгелието" , дали ще й слага , добавя нещо и ще я прави в "детски вариант" .. това вече е на следващия етап.  Панин разглежда вероятно по- читаво  копие, не знам точно кое , трябва да се чете.
А някои от изброените от теб националности си имат съвсем други "библии" от които се ръководят. :)  За всеки случай те даже и не са в писмен вид .. :)
 Струва ми се ,че прибързано отхвърляш дългогодишния труд на Иван Панин. Все пак 43000 страници с доказателства...  А като имаме  предвид ,че теорията на Айнщайн няма нито едно и той въпреки това пак се води  велик.. :)
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Православното Християнство
« Отговор #222 -: 31-10-2011, 10:33:53 »

Бате Бино , позволявам си да изкажа моето скромно мнение  по въпроса за Библията:)
Според мен , този Панин дълбоко греши в едно нещо, а именно в това,че " Нито едно човешко същество не би могло да напише Библията! "
Всъщност Библията е пренаписвана много пъти , от много хора, копирани са в нея по-стари текстове, доказано, както и персоножаи "съществували" 2-3000 години по-рано :) отново доказано. Имам познат колекционер на разни интересни неща, той има 2 много стари библии и в двете има драстични разлики. Има и копия на други "документи" - писания , които са датирани поне 200 години преди ИИсус , в тях се споменават по-ранни събития , от които също е дословно преписано в едната билблия , по-старата.
Да не говорим от дословното преписване от книга на мъртвите , например 10 те божи заповеди :))) книга , която е датирана доста преди Библия , Талмуд и Тора. А как са се появили в книгата на мъртвие 10 те божи заповеди можем да питаме ТОТ Атланта :) Библията е била манипулирана непрекъснато през годините на нейното реално съществуване и е напълно възможно последният и вариант да е написан наистина по математически модел :) Извинете ме много, почитатели на този комикс и християнството, но аз вярвам на интуицията си и на това, което съм видял с очите си и осъзнал с разума си :) 
Активен

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Православното Християнство
« Отговор #223 -: 31-10-2011, 12:37:58 »

...
 Струва ми се ,че прибързано отхвърляш дългогодишния труд на Иван Панин. Все пак 43000 страници с доказателства...  А като имаме  предвид ,че теорията на Айнщайн няма нито едно и той въпреки това пак се води  велик.. :)

Може и така да е. Статията на този Ернст Енгли е на ниво "С Гала на кафе" и най-вероятно прави лоша услуга на труда на човека. Наистина би ми било интересно да разбера коя точно библия е чел Иван Панин. Опитах да потърся повече информация и попаднах на руската уикипедия, където информацията е чувствително по-малко от английската.

Това, което разбирам (ако разбирам правилно) е, че Панин е открил числени модели в определени книги от библията, които не може да са генерирани случайно. Дотук добре. Никъде обаче не се споменава в статията, че цялата библия е така. Във всеки случай това звучи интересно, защото може да се използва за метод за отличаване на оригиналните текстове от ментетата, които определени църкви са залагали по-късно.

Леле, леле, библейска криптография и стеганография! В какво се забърках! tooth
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Православното Християнство
« Отговор #224 -: 31-10-2011, 15:51:37 »

Ице , вторият линк дето съм дал е доста по-сериозен, него отвори ли ?
Сложна материя е да , аз също не смятам да се задълбочавам, Панин е отделил 40 год. от живота си , а за да го ревизираме сигурно трябва да отделя двойно повече :) 
Обаче има една друга личност, която не е идвала при Гала на кафе и която е от съвсем друг порядък, гений от световна величина - това е беларуският Айнщайн - Алберт ( Виктор) Вейник. За мен е от значение , че именно той говори за Панин. А това вече не е за пренебрегване .. :)
Когато един учен-суперматериалист ( http://veinik.narod.ru/ )  заговори за библията ,  , тогава вече е интересно :)
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Православното Християнство
« Отговор #225 -: 31-10-2011, 17:10:49 »

 :kisss:Някъде и преди бях го драснала, ама хайде пак.Библията е написана с езика на символите.Основните неща са написани като притчи за да са достъпни едновременно за начинаещи ученици и за напреднали в знаенето! Езиците имат своето развитие и промяна във времето и днес децата трудно разбират Ивана Вазова да речем.А след 50-100 години  дали ще ни разберат днешния език???
Ако отворите Библията и не вземете и Речника на символите в два тома и Мифы народов мира също в два тома...не чакайте да ви е лесно да я разберете в дълбочина.Зад всяко събитие, случка се крие дълбок подтекст!!!Пример.Хайде прочетете за бедния Йов и ми кажете, всеки поотделно, кой как го проумя?И не се изплъзвайте...чакам!!!
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Православното Християнство
« Отговор #226 -: 31-10-2011, 21:54:16 »

Ице , вторият линк дето съм дал е доста по-сериозен, него отвори ли ?
...

Уж го отворих, но не го бях прочел. Сега го прочетох. По-добре е написан, но пак ми изглежда много нагласен. Това например:

Цитат
Броят на гръцките речникови думи, използвани в първите единадесет стиха, е 49, или 7 х 7. (Броят на речниковите думи може да бъдат различен от общия брой на думите. Например думата и може да се среща три или четири пъти в пасажа, но ще бъде броена само веднъж, защото това е една и съща дума, която се повтаря.)

Това правило с неброенето на повтарящите се думи ми дойде в повече. Цялото нещо ми прилича на някаква адска стъкмистика. Напомня ми на опитите да се докаже, че пирамидите са строени по разни вселенски пропорции. Където не достигали доказателства, определени хора понарязвали някои камъни, докато паснат на сметката.

Притеснителна е и сметката на ниво стихове. Разделянето на библията на глави и стихове е доста късно явление (от Стивън Лангтън през 13-ти век, ако не ме предават уменията ми да търся) и ми е трудно да повярвам, че и в него има божи пръст, така че да излезе работата с модела.

Вейник изглежда интересен. Ще почета за него.
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Православното Християнство
« Отговор #227 -: 02-11-2011, 12:09:23 »

 :kisss:Ехооооооо, прочетохте ли???Спрете думите да броите, ами в смисъла им проникнете!
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

черен гарван

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 743
Re:Православното Християнство
« Отговор #228 -: 19-03-2012, 21:02:31 »

БИТИЕ
ГЛАВА 9.
1. И благослови Бог Ноя и синовете му и им рече: плодете се и се множете, и пълнете земята (и я владейте);
2. да се боят и да треперят от вас всички зверове земни (и всичкият земен добитък) и всички небесни птици, всичко, що се движи по земята, и всички морски риби: във ваши ръце са те предадени;
3. всичко, що се движи и живее, ще ви бъде за храна; като злак тревист давам ви всичко;
4. само плът с душата й, сиреч с кръвта й, не яжте;

...все не бях сигурен дали е неправилно да се яде месо от православна гледна точка, но явно все пак е позволено, което разбира се съвсем не значи, че това е полезната храна... ясно е, че растителната е в пъти по-добре  :pensif_29:
Активен
"няма грешки, има само уроци"

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Православното Християнство
« Отговор #229 -: 20-03-2012, 08:36:36 »

Гарване , ти наистина ли вярваш на тия глупости ???
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Православното Християнство
« Отговор #230 -: 20-03-2012, 09:34:18 »

Внимателната по хлъзгавите теми!  Предлагам религиозните да ги заключим, или поне да се въведе препоръка за избягването им , наред с тези за сексуалната ориентация.
Забелязъл съм, че по тези теми, дори и дискусия да стане, това  с нищо не променя (дори и с 1% ) първоначалните убеждения на "дискутиращите" . Даже май още по-силно  се привързват  към тях.  (Вероятно сработва обикновена физиологична защитна реакция ) 
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

черен гарван

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 743
Re:Православното Християнство
« Отговор #231 -: 20-03-2012, 10:41:57 »

хаха, е не знам... то в тази тема май главно аз пиша ЗА православието.... и за мен проблем няма от тия дето според мен, или пък директно обиждат мен или православието... така че няма проблем да стои отключена темата, а и всъщност най-много нерви бях изхабил точно като я бяха заключили темата преди, проблеми с инакворазбиращите нещата аз поне нямам  :bleh
и да - вярвам на тия "глупости", ама нали се сещаш, че вероятно и за мен това, в което ти вярваш са подобни глупости от моя гледна точка  tooth
всеки си е луд по своему и си вярва в неговите глупости...

що се отнася конкретно до това, то човекът е завършекът на творението, смисълът на творението - създаден е по Божи образ и подобие.. и всичко останало е дадено на човека, за да бъде ползвано от него както намери за добре... а понякога и както намери за зле :) или си мислиш, че така случайно разбираш ли другите животни не са успели да еволюират и са ограничили еволюцията си до примитивния мозък, който им позволява просто да се съобразяват с природните закони и принципи, докато единствено човекът е еволюирал до състояние на съзнание и до това самият той да има силите и възможностите да твори или да разрушава... и това, че ние сме решили да ядем само зеленчуци и плодове и ядки да речем не означава, че не може да се ядат и животински продукти и месо - това си е въпрос на избор - вероятно много хора нямаше да ядат месо, ако им се налагаше сами да убият животното, след това да го изчистят и т.н. но сега нещата са много различни от едно време и всичко ни е дадено наготово - дори не се и замисляме - просто грабваме нещо от магазина и готово :) и не виждам къде е проблема да убиеш животно, за да се нахраниш... но да го направиш с благодарност към Бога и към животното, и наистина за да се нахраниш.. а не заради печалбата да трепеш наред животините, да ги мъчиш цял живот в клетки наблъскани едно върху друго... или пък за кеф - лов, обстрелване на дивеч и разни такива, да може после с компанията да се кефите, че сте гръмнали не знам си колко диви прасета и какво ли още не  :surpris_23: и като се убива животното да е с възможно най-малко страдание, щото по документалните филми гледам как нарочно ги убиват по начин да страдат повече и т.н. то ако сме крайни - не трябва да убиваме мухите, комарите, змиите... или там оправданието е, че не са толкова животни и че е самозащита  tooth
Активен
"няма грешки, има само уроци"

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Православното Християнство
« Отговор #232 -: 20-03-2012, 11:24:01 »

 Точно тъй , е Гарванчо, насилието над животните приемаме като нещо естествено. Е, аз лично имам грях само с пъдпъдачите яйца , обаче болшинството хора държат  да се самозаблуждават, че обичат животните , а всъщност безпардонно потребяват благата им, правейки се на разсеяни към техните страдания. Треперят за собствения си домашен любимец, но за останалите,дето са във фермите, не им трепва окото.
Не знам колко хора си дават сметка , че всяка глътка краве мляко, всяко парче кашкавал или сирене , което слагат в устата си, носи в себе си мъката на кравата по нейното малко! Такава хапка е енергийно обременена. А ние очакваме от нея здраве.. Защото принципът е винаги един и същ навсякъде , дори и при домашните фермички:  Новороденото теленце  се отнема от майката още на първия ден  и се връзва на другия край на фермата или ( още по-лошо) на 10 м. от нея , като тя му чува гласа , но не може да отиде при него. Ходих оня ден при кравите, питам моите хора (дългогодишни млекопроизводители във фермичка с 30тина крави) - защо това е така? Отговарят ми , че ако телето е при майката , тя дава толкова мляко, колкото да има за него , (айде и някой литър  повечко да кажем.) А така ,когато й го вземат , източват много повече мляко .. и думите им бяха дословно: "иначе не ни е изгодно"... Това е  при домашните производители, а какво ли е  при индустриалните..
Вероятно болшинството от хората не са запознати , но май и не искат да се запознават :)

« Последна редакция: 20-03-2012, 11:27:55 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Православното Християнство
« Отговор #233 -: 20-03-2012, 11:44:39 »

...
що се отнася конкретно до това, то човекът е завършекът на творението, смисълът на творението - създаден е по Божи образ и подобие.. и всичко останало е дадено на човека, за да бъде ползвано от него както намери за добре...

Гарване, сигурен съм, че в религията на хлебарките и техните свещени писания или орални традиции се говори същото нещо - как те са венецът на творението и всичко им е дадено да го ползват както намерят за добре. "Тия смотани хора сега ще си треснат една ядрена война и ще ги надживеем."

Подобно отношение е ненужно арогантно. Не го харесвам, защото води само до оправдания за зверства над други същества. Веднага давам пример с незачитането на определени раси за хора и ползването им като роби. Или пък кастовите системи в някои общества, където определени касти са създадени да са повече от другите, които трябва да им служат.


P.S. Бе той бате Бино добре предупреди, ама аз да си се забъркам пак.
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

purelove

  • Гост
Re:Православното Християнство
« Отговор #234 -: 20-03-2012, 13:36:49 »

Аман от тая Библия! Стериотип след стериотип... Не мога да кажа, че съм против религията си, кръстили са ме като съм била малка, никой не ме е питал за това. Но не харесвам образците и цялата тази шаблонност.  В библиотеката си имам копия и на Библията, и на Корана, и на още какви ли не книги в този контекст. На изследвания за тяхната меродавност или невалидност също. Не приемам непреходността на символите, които и да са те. Не вярвам в текстове, които са донесли повече смърт отколкото недефинирано спасение, което се опитват да проповядват. Текстове, които никой не може да каже какви са всъщност, защото и до днес по автентичността на днешната компилация на Библията се спори, а езикът и азбуката, на които са написани повечето преписи, е тълкувателна по произход и в голямата си част напълно неизвестна и вероятно е загубено завинаги знание. Но това няма значение.  Ако трябва да извадя любима книга от Библията то това непременно ще е Еклисиаст – най-истинска и човешка е. Заради гнева в него, заради антибожественото, заради реалната ярост, която гневът събира в сърцето ти, срещу която никакъв шибан Бог с тъпата си формална любов, няма шанс да се противопостави. Заради тясната връзка между живота и смъртта, които нямат шанс едно без друго, защото взаимно си дават смисъл. А това е избора на простосмъртните – ежедневно прозаичен, и фундаментално глобален поне понякога. Оня вечен избор какъв да бъдеш и къде отиваш, покрай това, което се случва между другото. Всеки разполага с някакво време за създаване на "божественост" – с малка буква, напук на всички религии, но с голямо значение... Това значение, без което животът  би бил празен и безсмислен, неизживян докрай. Това ми е мнението. Мнението.. на една луда  :Confus_3: :Confus_3:
Активен

lustenau

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 44
Re:Православното Християнство
« Отговор #235 -: 20-03-2012, 20:53:45 »

насочи  се към новият завет  той като че ли е по приемлив  :D
Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Православното Християнство
« Отговор #236 -: 20-03-2012, 22:26:57 »

В онези старозаветни времена човекът наистина е бил върхът на творението, но сега е прекалено цивилизован и в прекия и в преносния смисъл и е загубил връзката си с природата.
Колцина са хората, които могат да направят това : http://vbox7.com/play:14cc21af&al=2&vid=9115329 без да се стига до прояви на насилие при числено превъзходство от страна на лъвовете?
Въпроса беше риторичен.

Има животни, които превъзхождат човека и като сръчност (слона използва инструменти с хобота си) и като зрителна памет (шимпанзето) и като нервна система (калмара, сепията). Доста животни използват речево общуване(само дето не можем да ги разберем). Няма как да разберем дали имат абстрактно мислене, но е грешно да твърдим със сигурност, че нямат.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

черен гарван

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 743
Re:Православното Християнство
« Отговор #237 -: 23-03-2012, 19:44:52 »

радвам се, че има активност в темата... все още не се чувствам победен от противниците на православието и инакво-виждащите нещата... чакайте ме да ми минат изпитите и ще усетите как думите ми ще се стоварят като чук върху главите ви  :Confus_3: :Confus_3: :Confus_3:
Активен
"няма грешки, има само уроци"

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Православното Християнство
« Отговор #238 -: 24-03-2012, 06:25:34 »

Гарванчо , наистина се забавлявам с теб :) Ама как само си вярваш .. хубаво е да има такива като теб - вярващи , иначе ония дебелосерковци и тунеядци от какво ще живеят ?  Хранете ги , пойте ги и накрая им препишете имотите си. А иначе християните са избивали всеки враг на съответната власт в миналото - на кладата , разпъвания и опрощаване ..интересно какво ще кажеш тук , а ?
Активен

DeNiro

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 649
Re:Православното Християнство
« Отговор #239 -: 24-03-2012, 08:03:33 »

Титане, не можеш да слагаш всички под общ знаменател. В православните храмове се срещат и истински служители на Бога. Лично аз познавам такива. До колко истината е в православието е въпрос на вяра и личен избор. Аз например не съм силно вярващ човек, но съпругата ми е силно вярваща и съм се смайвал не веднъж и два пъти от ефекта на молитвите и. Вярата в Бог може да донесе само позитиви.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.087 секунди с 22 запитвания.