Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Ацерола  (Прочетена 7127 пъти)

Пианистката

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 63
Ацерола
« -: 05-06-2010, 00:16:37 »


 Ацерола - откъде да си набавим плодчетата или разсад/ядки за садене? Аз искам да си засадя в градината.  Като гледам много наподобява черешите, но израства като малко дърво или храст и има много високо съдържание на вит Ц. Последното звучи много добре.

Малко инфо за ацеролата на български - няма да пиша откъде, за да не бъде реклама

Ацеролата е малко дърво или храст, което ражда малки червени плодове. Прилича на европейската череша. Расте в Южна Америка, Бразилия, Ямайка. Сокът от ацерола е популярен в Бразилия, както портокаловия сок в Северна Америка. Използва се като антивъзпалително, диуретично средство, подпомага сърцето и  лекуването на рани, а като хранителна добавка се употребява при анемия, диабет, високо ниво на холестерол, проблем с черен дроб, ревматизъм и др. Употребата на ацерола в Северна Америка се дължи на високата концентрация на витамин С, заради антиоксидантните свойства. За сравнение – портокалите дават от 500 до 4000 ppm витамин С или аскорбинова киселина, докато в тестове с ацерола тя е в порядъка на 16,000 до 172,000 ppm. Ацеролата може да съдържа до 4,5% витамин С, в сравнение с 0,05% в обелен портокал. Съдържанието на витамин С в ацеролата варира в зависимост от зрелостта на плода, сезона, климата и местността. Когато плодът започне да узрява се губи голямо количество витамин С, затова Ацеролата, която се използва в търговията, се бере докато плодът е зелен.
Ацеролата доставя два пъти повече магнезий, калий и витамин В5 в сравнение с портокала. Също така съдържа вит.А, рибофлавин, вит.В3 и др.
Според някои изследвания кората, листата и плодът й имат антигъбични свойства.
витамин С е силен антиоксидант и бори свободните радикали. За това екстрактът от ацерола се появява в козметични кремове срещу състаряването. Освен витаминното съдържание, ацеролата съдържа и минерални соли, които са в помощ на уморената и стресирана кожа. Това, заедно с протеините, хидратира кожата и подобрява състоянието на капилярите.

За ацеролата накратко:

Основен метод на приготвяне: сок
Основни свойства: кръвоспиращо, антигъбично, антиоксидант
Основна употреба: заради високото съдържание на вит.С, за настинки и грипове, грижа за кожата, здравословен тоник, тонизира сърцето
Основни странични ефекти: високите дози витамин С могат да предизвикат диария.

Разликата между натурален и синтетичен витамин С

Синтетичния витамин С се произвежда чрез реконструиране на молекулата на витамин С постепенно от царевична скорбяла. Всички натурални съставки в плода на ацеролата, тук липсват. Стомашните проблеми са един от страничните ефекти на синтетичния витамин С, които могат да се проявят при чувствителни хора.

От колко витамин С се нуждаем?

Човешкият организъм не произвежда витамин С и за това трябва да си го набавим от външни източници. Германската асоциация за диетични изследвания препоръчва дози от 60 мг на ден. При специални условия, като зима, пушене, бременост, стрес може да се увеличи нуждата от витамин С. Кожата ни се нуждае също от приема му, за да запази еластичността си.
Активен
"And what, Socrates, is the food of the soul? Surely, I said, knowledge is the food of the soul."

Пианистката

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 63
Re:Ацерола
« Отговор #1 -: 05-06-2010, 00:25:54 »

Малко е рекламен текста, да.
Ето и снимки
 

Та, въпросът ми е дали ацеролата вирее по нашите ширини и , ако, дали някой я отглежда?
Активен
"And what, Socrates, is the food of the soul? Surely, I said, knowledge is the food of the soul."

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Ацерола
« Отговор #2 -: 06-06-2010, 18:58:52 »

Цитат
Германската асоциация за диетични изследвания препоръчва дози от 60 мг на ден.
Това е дозата против скорбут. С няколко плода/зеленчука на ден дори я превишаваме. Мен ако питаш колкото повече - толкова по-добре. Има заболявания, които се лекуват със свръхдози Витамин C и както май се оказва това че спомага образуването на камъни в бъбреците е мит.
Шипките са прекрасен и достъпен източник на Витамин C и не мисля, че задължително ни е необходима ацерола.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

Ortodoksalen_Anorektik

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 666
  • бивш Ортодоксален Аноректик
    • http://sites.google.com/site/mahaviratrans/
Re:Ацерола
« Отговор #3 -: 07-06-2010, 15:30:37 »

Мога само да похваля ацеролата. Като терасно или стайно растение може да се пробва, но за в градината няма да оцелее.  Поради това си купувам ацерола прах и съм пре доволен. В началото се разочаровах от минималните количества аскорбинова киселина  добавена като консервант към прахчето. Изгълтвам вече втора опаковка с размисли за трета ....   Шипката отстъпва по достойнства сериозно. В този мой коментар прикрепянето на снимков материал е задължително.

Чувал 10 килограма култивирана шипка от билкар с претенции за тест на мега дози натурален витамин Ц. Преди чувала поръчах шипкови люспи от Ямбол но ме изклатиха с червясали и ги засилих.

Активен
Шивамбукалпа експерт.!
Кундалини Дестилатор, раджнишар дегустатор
जो मुझे पसंद नहीं करता है बकवास करने के लिए मुँह
Канадска ливада
---
Пловдивска ливада [/u

Пианистката

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 63
Re:Ацерола
« Отговор #4 -: 09-06-2010, 22:27:33 »

Витамин Ц е доста чувствителен на обработка, светлина, топлина. Най-добре прясно набрани шипки. И аз я загледах тази ацерола, но искам да е в чист вид, което вероятно е трудно достижимо (поради причините, които посочих).
Активен
"And what, Socrates, is the food of the soul? Surely, I said, knowledge is the food of the soul."

Пианистката

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 63
Re:Ацерола
« Отговор #5 -: 05-09-2010, 23:15:02 »

Ако някой го интересува, аз си поръчах ацерола на прах
http://www.iherb.com/HealthForce-Nutritionals-Truly-Natural-Vitamin-C-500-g/20523?at=0
твърдят, че използвания малтодекстрин не е от ГМ-царевица, но нямат био сертификат. Реших да рискувам.
Проблемът ми с шипките са малките, дразнеци власинки, които съдържат. Идея си нямам как бих могла да се справя с тях.
Активен
"And what, Socrates, is the food of the soul? Surely, I said, knowledge is the food of the soul."
 

Страницата е създадена за 0.065 секунди с 23 запитвания.