Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Сол?  (Прочетена 16995 пъти)

Val

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
  • "Бог е дал на хората храната,дяволът - готвачите!"
Re:Сол?
« Отговор #40 -: 03-11-2009, 02:04:08 »

И аз не употребявам грам сол както станах суровоядец. Преди обаче слагах твърде много сол на храната. Макар, че преминаването беше рязко - от голям привърженик на солта, сега пък не съм близвала - не ми е мъчно за солта. Но това се дължи единствено на факта, че преди да мина към сурово си направих и един плодово-чаен режим /20 дена/. А на мен след такъв режим не ми се яде солено.
Активен

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:Сол?
« Отговор #41 -: 24-02-2010, 22:18:17 »

Това предаване си заслужава да се гледа.В началото говорят за солта,а по-късно и за ГМО.

http://www.novatv.bg/bg/videos/view/2621/
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Сол?
« Отговор #42 -: 24-02-2010, 22:45:48 »

МНого интересно , чел съм че солта е нужна на организма
Активен

mitri

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5
Re:Сол?
« Отговор #43 -: 19-07-2010, 10:23:41 »

Здравейте,

Много бързате да изоставяте солта. Има много написано по въпроса, но най-вече статиите които дават пълна и достоверна информация са на чужди езици. Аз ще ви сложа малко текст от една немска статия (научна):
--------------------------------
Тялото ни се нуждае от сол
Научно погледнато солта (NaCl) е неорганично (= неживо) минерално вещество, съставено от елементите натрий и хлор. Нашето тяло се нуждае от нея за протичането на жизнените процеси в клетките. Натрият и хлорът се грижат за поддържането на тъканната течност и кръвната плазма в еднакво съотношение. Тялото има нужда от сол за регулирането на водния баланс, за предаването на нервните импулси и безпроблемното функциониране на органите. Тъй като тялото непрекъснато отделя сол, например при потенето, то има нужда от набавяне на сол чрез храната.

Приемането на твърде малко сол за по-дълъг период от време може да има вредно въздействие върху здравето. С напредване на възрастта трябва да се внимава особено за приемането на достатъчно количество сол. Тогава тялото не може да контролира толкова добре баланса на течности, както на млади години. То се нуждае от достатъчно сол за поддържането на баланса на течности в тялото. Недостигът на сол може да доведе до по-слабото усещане за жажда и следователно до приемането на по-малко количество течности.

При спортуване тялото ни се нуждае от повече електролити, минерални вещества и микроелементи за предаването на нервните импулси и контракцията на мускулите. При потенето тялото бързо губи много голямо количество сол, поради което намалява и концентрацията на тези вещества в организма. Вследствие на това рязко се понижава и дееспособността. Чрез приемането на сол се напълва електролитния резервоар и балансът на солта и водата отново се привежда в равновесие.
---------------------------------
Тъй като статията е много обширна в общи линии пише, че не трябва да се спира употребата на сол а всичко трябва да е в нормални граници.
Надявам се да съм помогнал малко tooth
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Сол?
« Отговор #44 -: 19-07-2010, 10:59:38 »

И аз имам някакво такова усещане,че сол си трябва , но не да се прекалява с нея
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Сол?
« Отговор #45 -: 19-07-2010, 12:37:22 »

И аз имам някакво такова усещане,че сол си трябва , но не да се прекалява с нея
3 - 5 гр/ден. Средностатистическият човек приема много повече.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

mitri

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5
Re:Сол?
« Отговор #46 -: 22-07-2010, 07:33:26 »

Това е една добра идея според мен :Content_14:

Министерството на здравеопазването ще провежда изследвания за въздействието на йодираната сол върху здравето
21 юли 2010 | 13:01 | Агенция "Фокус"
Начало / Здравеопазване
София. Министерството на здравеопазването ще провежда изследвания за въздействието на йодираната сол върху здравето на населението, съобщиха от правителствената информационна служба. Министерският съвет прие промени в Наредбата за изискванията към състава и характеристиките на солта за хранителни цели.
С новия документ се допълват контролните функции на Министерството на здравеопазването. В задълженията му се включва изискването да упражнява контрол по въздействието на йодираната сол върху здравето на населението, което е в съответствие с препоръките на Световната здравна организация за намаляване ежедневния прием на сол. Съответства и на препоръките на Международния комитет за контрол на йоддефицитните заболявания за осигуряване на адекватен и безопасен ежедневен прием на йод от населението с йодирана сол.
За недопускане на нов взрив на йоддефицитни заболявания, както и на заболявания, свързани със свръх прием на йод, е необходим ефективен контрол на въздействието на йодираната сол върху здравето на населението чрез изследване на рискови групи (деца, бременни и кърмещи жени) на всеки 4 години. Предвижда се първите изследвания за въздействието на йодираната сол върху йоддефицитните заболявания и нарушения да бъдат -извършени -през 2012 г. Необходимите средства за това ще бъдат включени в бюджета на МЗ за съответната година.
С използването на йодирана сол България постигна успех в елиминирането на йоддефицитните заболявания като от 23% през 90-те години на миналия век те спаднаха до 2.8%, което е под равнището на значимост за общественото здраве. Този успех е оценен високо и през 2007 г. нашата страна беше сертифицирана официално с писмо на четири международни организации - Мрежата за устойчиво елиминиране на йодния дефицит, Международния комитет за контрол на йоддефицитните заболявания, УНИЦЕФ и Регионалния офис на СЗО като страна, елиминирала йодния дефицит и йоддефицитните заболявания като здравно-социален проблем.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.084 секунди с 23 запитвания.