Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Силиций  (Прочетена 27503 пъти)

EVA

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 52
Силиций
« -: 23-07-2010, 14:06:00 »

СИЛИЦИЙ
.

Силицият е един от най-важните микроелементи, влизащ в състава на нашия организъм. Той участва в абсорбирането на калций, магнезий, фосфор, калий, натрий, сяра, алуминий, кобалт и много други елементи. При липса на силиций, 76 от 104 елемента не се абсорбират от организма или се усвояват неправилно. На фона на дефицита на силиций е възможно развитието на различни заболявания.

Ако калцият е основният елемент за формирането на твърдите костни тъкани, силицият е елементът, който определя свойствата на гъвкавите структури:

съединителните тъкани на сухожилията;
стените на кръвоносните съдове и стомашно-чревния тракт;
жлезите с вътрешна секреция;
хрущялите;
синовиалната течност на ставите;
клапаните на сърдечно-съдовата система.
Затова той е необходим за нормалното функциониране и образуване на тези структури. Високото съдържание на силиций в съединителните тъкани е свързано с присъствието му като структурен компонент в състава на глюкозамингликаните и белтъчните им комплекси, образуващи оста на тази тъкан и придаваща и здравина и еластичност.

Нивото на силиция в аортата намалява не само с възрастта, но и в процеса на развитие на атеросклероза. Богатата на растителна целулоза диета е антиатерогенна, и защото целулозата спомага за доброто абсорбиране на силиция, тъй като акумулира силиций. При дефицит на растителна целулоза и силиций процесите на стареене се развиват по-бързо.

Активен

EVA

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 52
Re:Силиций
« Отговор #1 -: 23-07-2010, 14:16:08 »

За да се усвои калция и се натрупа точно на мястото си /а не да участва в образуването на шипиве и шлаки по кръвоносните съдове/ трябва да се взема силиций.
Свикнах да си пия най-вече сусамово мляко, но като прочетох в един сайт че калция участва в образуването на шипове /а аз си имам такива на врата/ и се  натрупва по стените на кръвоносните съдове
/имам си и малко разширени вени/ се изпопретесних, защото съм научила около десетина човека да си го правят и ги снабдявам със сусам. Някой от тях имат шипове а други разширени вени. Ако им се влоши състоянието поради слабата резорбация на калция, не знам как ще ги погледна в очите.
Намерих, че силиций има в полският хвощ и сега вероятно трябва да им кажа да си берат и от тази билка ли? Объркана съм !!!  Ако някой знае нещо - нека пише !!!
Активен

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:Силиций
« Отговор #2 -: 23-07-2010, 17:57:58 »

Стига се се шашкали,то ако е толкова просто и се разделя всичко на елементи, богаташите щяха да живеят по 300 години. tooth
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Силиций
« Отговор #3 -: 23-07-2010, 19:22:35 »

Освен това не съм сигурен дали от органичният калции , който вие приемате от сусама , се образуват каквито и да е шипове и шлаки , по -скоро от неорганичен такъв ,попаднал някак си в огранизмите ви .. и липса на активно движение , разбира се . Теб като те гледам май планинарстваш , но дали твоите подруги :) спортуват активно ? Всички знаем ,че без движение нещата не са розови :)
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Силиций
« Отговор #4 -: 23-07-2010, 22:10:27 »

Точно и аз това щях да запитам - за какъв точно калций става дума, -дали за натуралния или за този от аптеката :)

Интересен е процесът на вкалцяване на кръвоносните съдове  наистина. Нормално е в тях да присъства силицият, правейки ги еластични. ПРи недостиг обаче , той бива заменен от калция, който именно втвърдява  съдовете и ги прави да не "слушат " мозъка , защото само силицият е проводник на мозъчните импулси.  На образуванията от калций започва после да засяда и холестеринът и става ,както казал поетът-шоп - "мазано" :) 

Малцина знаят , че най-големите (хищни при това)  крадци на силиций в организма са глистите и гъбичките. Умират за него!  Затова при противопаразитните гонения  в школите на Семенова задължително успоредно и ударно се яде каолинова глина. За попълване на резервите от този елемент, изчерпани от жизнедеятелността на паразитовете. Правени са изследвания - след генералната дехелминтизация , нивото на силиция в организма се увеличава драстично. (вече никой не го цоца, понеже е умъртвен..:)   )

Откъде да се набавя?
1. От каолиновата глина. ( аз си имам такава , ако слушате ,ще кажа и на вас откъде да си набавите. Дадох навремето 300 лв и два пъти ходих до София до Института  "Пушкаров"  да си я изследвам, където единствено изследват глината за това -онова. По-точно - за тежки метали и за радиоактивност.  Микробиологичните изследвания ги направих по местоживеене - в ХЕИ.) 
Интересно е ( и почти никой не го знае :)  ) , че силицият от глината е неорганичен, но под въздействието на ензима силиказа , който се отделя в храносмилателния тракт , той се превръща лесно в органичен  . Това го казва Н.Семенова , която е в стихията си в областта хранене и паразити, както някои знаем..
2.  Полски хвощ. Запарка на 50-60 гр трева и настойка 3-4 часа.
3.  Силициева вода. Използва се черен силиций, който престоява във вода няколко дни. Това са черните камъчки по брега на морето.  Ние си мислим, че нашите бели плажове са най-здравословни , но не е така. Плажоветге с черни силициеви камъчета са много по здравословни. Там човек отишъл на почивка приема силицият от всякъде - диша го, поема го от морското вода . Затова болести , причинени от недостиг на този елемент се смекчават  ( временно естествено)  по време на летуването , докато на белите плажове се обострят, тъй като там преобладава калция.
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Силиций
« Отговор #5 -: 23-07-2010, 23:57:07 »

Едва ли ще стане нещо точно от калция в сусама. Първо е естествен, второ е в доста по-малко количество.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Силиций
« Отговор #6 -: 24-07-2010, 03:02:08 »

По правилно е да се каже че силиция се трансформира в калций. Храните богати на силиций увеличават плътността на костите. Богати на силиций са доматите краставиците и пиперките но с кожата както и репичките копривата овесените ядки. Това са по-достъпните източници.
А това за сусама и шиповете е смешно.
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Силиций
« Отговор #7 -: 24-07-2010, 09:45:15 »

Козето мляко било богато на силиций.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Силиций
« Отговор #8 -: 24-07-2010, 10:13:11 »

Ама за козите Томи , запитвала ли си се защо много хора блеят като овцв, крави или кози ?  tooth  tooth  tooth
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Силиций
« Отговор #9 -: 24-07-2010, 14:09:06 »

Ама за козите Томи , запитвала ли си се защо много хора блеят като овцв, крави или кози ?  tooth  tooth  tooth
Това е в зависимост от характера. Някои лаят, други грухтят, трети кудкудякат.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

EVA

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 52
Re:Силиций
« Отговор #10 -: 28-07-2010, 15:42:29 »

Днес попаднах на сайт който предполагам, че и някой от вас го е преглеждал:
http://www.biozeleno.com/?page=home
Преди две седмици си набрах хвощ /в който според източници  има най-много силиций/ и го изсуших а
след това смлях на прах. Чудих се как да го вземам и открих начина показан в  сайта.  Сега си
изсушавам пелин, жълт кантарион и риган. Имам изсушени и други билки и ще се опитам да ги смеля и тях.
Някой пробвал ли е този метод ? Към ядкови, зърнени млека,семена и зеленчуци да ги прибавям или да ги пия само разтворени във вода?
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Силиций
« Отговор #11 -: 08-08-2010, 10:20:11 »

Ева , там какъв начин дават за използване на хвоща , различен от запарка или настойка , би ли споделила ?
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

EVA

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 52
Re:Силиций
« Отговор #12 -: 16-08-2010, 15:03:14 »

"Бате, Бино",    :surpris_23:, ако не е тайна колко голям бате си, че не ми е удобно да се обръщам така.
Що се отнася до силиция, ако си изчел написаното тук, има големи похвали към теб и очаквах да се включиш с твоя лична информация. Сайта който открих е предимно за зърнени култури, но аз си смлях на една мощна кафемелачка хвоща до прахообразно. Малко набрах и моето "голямо момче" го излапа доста бързо като подправка и сега суша отново, който си набрах  според мен от чисто място /микро язовира над Ихтиман/ и утре ще го смеля. Рецепти има  в нета за запарка на хвоща, но аз искам да си го направя като подправка. Вчера прегледах книгата на Мария Требен и тя дава доста добри отзиви за хвоща. Мисля да си направя и седяща баня по нейният метод.
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Силиций
« Отговор #13 -: 17-08-2010, 18:49:03 »

Ами голям "бате",  бе  Еви. :)   И  много знаещ :)  Отделен въпрос е до колко е ползата от това ..  :)  / вероятно е малка /
 Държал съм изпити включително и по  "Ленински принципи на партиен живот"  , както и по "Партийно политическа работа" , когато бях в ШЗО-то в Плевен през 1988 . ( Ето как ще сметнеш на колко съм сега. :)
Ама няма срамно да ми викат "бате" и по-големите от мен. Тъкмо още един повод да  става весело.  :)
(   Честно казано , това  "бате Бино " идва от един стар приятел съученик от първи клас , който   твори по колата ми в сервиза си. Та той е мой набор, и от неговите уста "бате"  ми прозвуча екзотично   и си го харесах. Бино ми викат всички , които ме познават от основното училище, останалите от по-късно време - "Боби".
     А самото "Бино"  идва от друго място. Навремето когато ходех  още под масата ,чичо ми отведнъж започна да ми вика Бинобамбино . Аз се зачудих откъде тази оригиналност у него , но скоро стана ясно: чичо ми бил награден с екскурзия до Чехия, където освен доста бира за себе си , купил за мен и някаква играчка.  Но обърнал внимание и на името на магазина , който се казвал точно така.   Та играчката вече  никой не помни , но на мен това ми остана като обръщение  .. )

Ами аз нали писах по темата за силиция ,  бе Еви ? На 27.07.
Аз наблягам на глината , но това е само защото ми е по-лесно, от колкото да отида да си набера и изсуша хвощ. (честно казано)  Но  имам усещането ,че хвощ като че е по-добре , защото си е 100% органичен. Докато иначе кой знае дали , и как ми работи онзи ензим, който да ми превръща неорганичния силиций от глината в органичен.. :)
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

EVA

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 52
Re:Силиций
« Отговор #14 -: 20-08-2010, 15:55:54 »

Бате Бино, от доста години работя в социалната сфера а преди това в Комунални услуги, та мен все ме какостват братята роми. Като бях младо девойче много се засягах, защото мъже на възрастта на баща ми се обръщаха към мен така /но това било от уважение/, та да знаеш че и аз като теб съм много уважавана :D  Не мога да ти сметна годините но моите ще си ги изпиша, защото се гордея не само с годините си ами и с това че не изглеждам на толкова - чисто 50. От тук нататък ти смятай дали си ми бате или аз съм ти кака.
По въпроса: Споделям мнението че е по-добре да се набавя силиция от растителни продукти.
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Силиций
« Отговор #15 -: 20-08-2010, 18:16:44 »

Е как бе "како" Еви да не можеш да ги сметнеш? Ти поне си от поколението , което знаеше какво е ШЗО .. Това е школата в Плевен, тоест -казармата.
 Ама ти не хитрувай , дай снимка в по-близък план да видим и ние  как добре изглеждаш :)
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

EVA

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 52
Re:Силиций
« Отговор #16 -: 25-08-2010, 13:48:39 »

Помощ !!! Изтрих си снимката и не мога да си кача нова от декстопа !?!?
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Силиций
« Отговор #17 -: 26-08-2010, 05:54:06 »

Трябва да я качиш първо на някой сървър като snimka.bg например. Много са. После copy image location и пействаш линка на съответното място, за да се появи на аватара.
Активен

protek

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 44
Re:Силиций
« Отговор #18 -: 26-08-2010, 05:55:38 »

Мисля си, че може би не бива да се вманиачваме на тема микроелементи /минерали/, картинката е изключително сложна и организма си прави необходимите "превъплощения", синтезирайки си каквото му е нужно от наличното. Според мен трябва да се вслушваме в сигналите му и да го оставим на мира, като просто не му пречим с наивните ни /понякога/ представи за неговото устройство и функции. Има немалко примери в света на хранещи се с предимно един вид храна, които обаче са си доста здрави...  :) Познавам хора, които "органически" не понасят дадена храна или вещество, както и такива, които подчертано харесват нещо определено - това са именно сигналите на организма и е добре да се съобразяваме с тях. В това отношение показателна е хомеопатията, където в идеалния случай за всеки човек си има някакво средство, което му подобрява здравето, при това в мизерните количества на характерните за този странен метод високи разреждания, явно се касае за информационно въздействие чрез водата. Суровоядството и гладуването изострят сетивата ни и ни връщат към истинската ни природа.
   Поздрави за всички, нищо лично и се радвам, че съм тук! А по повод възрастта ни ще добавя, че биологичната и календарната възрасти са различни, нали? :)
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Силиций
« Отговор #19 -: 29-08-2010, 08:12:11 »

 Това със  "сигналите на организма "  е доста измамно и най-често далеч от реалността , колега Протек. Или поне не е призив, който трябва да се спазва механично  от полуграмотни в  областта "храна" индивиди. 
 Попитай който и да е пубертет след като си е облизал пръстите след някой вкусен обяд  в Макдоналдс ( пълно меню + Кока кола разбира се )  или Кентъки  и ще ти каже ,че сигналите на организма му са чудесни!
      После , Дай му да хапне една салатка от прясно зеле и моркови - ще каже "ужас , това не е за мен ,коремът ме боли" .
       Можеш да попиташ и онези, дето изпиват по няколко литра бира на ден.(приемаме ,че е храна)  И техните сигнали са чудесни :)  иначе нямаше да ги пият :)
Ами моят приятел Станимир , който до скоро  изпиваше по 10 кафета и 3 литра Кока кола  на ден , плюс 4 -5 парчета торта и по два шоколада? Нямаш представа как добре се чувстваше, можеше да работи по 14 часа тежка физическа работа !
    Ами аз самият като съм изяждал навремето по 6 порции на обяд (без безалкохолното и десерта) в заводския стол? Чудно ми беше , освен това огладнявах чак на другия ден по същото време .:)
      Дори  добре образовани хора правят понякога тази грешка - да се "самоуспокояват"  и самооправдават с тези "сигнали на тялото" , напр. моята майка , която е доцент докторфизиотерапевт , със солидни познания  и  в алтернативната и източната медицина. Като изяде едно парче торта и пийне кафенце , казва същото : " Организмът си го иска, така казва Аюрведа - да си слушаме гласа на тялото , ако искаме сладичко - да си хапнем "
 Викам  й : " Майко,  по времето когато  Аюрведа го е казвала , не е имало хабер от рафинирана бяла захар, рафинирано брашно, и хидрирани растителни мазнини. Да не говорим за химиите -подобрители, овкусители, емулгатори, консерванти и т.н.  Аюрведа е имала предвид да си подсладиш със сушен плод или мед, или нещо от сорта, то друго не е имало преди 3000 г "
 Кой от двамата ни е прав ?

 Та дори да става въпрос за избор между здравословна и здравословна храна , пак не можем да разчитаме напълно на тези "сигнали" .  Ако стомахът ни е изнежен и дори увреден от дълги години ядене на промишлена неестествена храна, ще му трябва време да се напасне към "новата" и "непознатата"  за него - например салата от сурово зеле . 
 "Ама аз имам колит и не понасям сурово зеле " . Ами , излекувай си колита, за да получиш  обективните сигнали на тялото си , защото иначе получаваш някакви лъжовни сигнали.
 Темата е голяма.  Но най-общо , тази препоръка не е критерият , който трябва да се взема под внимание от средностатистическият индивид.  Защото ще го заблуди . По-добре даже да не я съблюдава изобщо.  Особено ако става въпрос за пристрастяващи храни  като месо, сладки, кофеинови.  Това , че тялото "усеща" необходимост, не значи че това е добре за него.  Алкохоликът също усеща  необходимост да се накваси . Може даже и да не яде..
 
Иначе е вярно ,че организмът си синтезира това-онова от наличното.  Иначе нямаше как да има хора  ,които да са на 93  и от 50 г. да са яли само! портокали. (имаше документален филм)  и да се чувстват прекрасно при това !
Обаче дали ще има и такива , които 50г да са само на Макдоналдс ? :)
   
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))
 

Страницата е създадена за 0.072 секунди с 22 запитвания.