Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Тъжната съдба на един стар монитор...  (Прочетена 7442 пъти)

Gubka

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 31

От известно време си правя колекция у нас - стари монитори, не са лесни като марките и за тях няма албумчета. Но не ми дава сърце да ги изоставя до кофата за боклук, и като се храня природосъобразно и пазя земята, с какво ще помогна като изхварля 2 монитора и един хладилник на бунището? Затова бих искала да ви питам, вие рециклирате ли си старите вещи, които не подлежат на смачкване, пакетиране и склад на открито за боклуци, където между другото силно им токсични съставки се отделят...

п.с. Получих съвет от човек занимаващ се ( професионално) с покупко - продажба на части втора употреба и ценният съвет беше "метни ги в кофата, все някой ще ги вземе". И без това сме последна брънка във веригата на въртележката "втора употреба", забравете за дрехите, като се мине през автобусите, колите, електроуредите и т.н. Не мисля, че е редно да си задръстваме хубавата родина със токсични жички и остатъци от комютърния гений в началото на 90-те. Ако няма как, ще ги сложа до кофата, но просто се чудя има ли по полезен начин? ( А и ми се върти в главата, че даже е противозаконно изхвърлянето на такива отпадъци в контейнерите за боклук). O0

Извинявам се, че темата не е конкретно на хранителна тематика, а е косвено свързана с чистотата на средата.
« Последна редакция: 10-04-2010, 22:22:35 от Gubka »
Активен

Ortodoksalen_Anorektik

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 666
  • бивш Ортодоксален Аноректик
    • http://sites.google.com/site/mahaviratrans/
Re:Тъжната съдба на един стар монитор...
« Отговор #1 -: 10-04-2010, 23:34:10 »

Повдигнатата тема е много интересна. Мониторите няма с какво да застрашат природата. Хладилника има компресор с фреон, той е опасен.  Ако намирантео на място се превърне в проблем, една безплатна  обява "подарявам" решава всичко.
Активен
Шивамбукалпа експерт.!
Кундалини Дестилатор, раджнишар дегустатор
जो मुझे पसंद नहीं करता है बकवास करने के लिए मुँह
Канадска ливада
---
Пловдивска ливада [/u

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Тъжната съдба на един стар монитор...
« Отговор #2 -: 11-04-2010, 07:15:32 »

Мониторите няма с какво да застрашат природата.
По платките има силикон и разни метали, които не се разграждат. Да не говорим за пластмасите. Дори и да не могат да доведат до сериозна еко криза, то приятно ли ще ти е да се блъскаш в разни монитори в предблоковите пространства, градинките и полянките?
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:Тъжната съдба на един стар монитор...
« Отговор #3 -: 11-04-2010, 07:52:15 »

Пред нас няма такава опаснаст.Когато изхвърлиш нещо щатно се проверява от мангалите пред блока.Хвърля ли сме дрехи и след малко гледам манго-джери да дефилира пременен  :D Стара печка...няма проблем,след 5 минути я нямаше.Обаче,по погрешка вътре в фурната беше останал тигана,но го разбрахме след като видяхме една циганка да се разхожда с него  ;D
Хвърлихме стар...как се казва...като витрина в трапезарията но с шкафчета,обаче счупихме една част,за да заема по-малко место до кофата.Ей,после манговците няколко часа се опитваха да го реконстроират ??? :weight_lift:
Та така при мен,нямам грижи с боклука  :bleh
Активен

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Тъжната съдба на един стар монитор...
« Отговор #4 -: 11-04-2010, 08:00:24 »

Аз съм чувала, че може да си върнете старите електроуреди в магазини за такива. Дори по едно време имаше промоция, при която ако си върнеш нещо старо получаваш отстъпка от цената при закупуване на друг уред. Или нещо такова беше.
Активен

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:Тъжната съдба на един стар монитор...
« Отговор #5 -: 11-04-2010, 08:48:54 »

Аз съм чувала, че може да си върнете старите електроуреди в магазини за такива. Дори по едно време имаше промоция, при която ако си върнеш нещо старо получаваш отстъпка от цената при закупуване на друг уред. Или нещо такова беше.
На Технополис май беше рекламата.Мисля,че все още е валидна.
Гъбке,провери и виж каква отстъпка ще ти направят,за 2 монитора и 1 хладилник,ако си купиш нещо от тях.
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Тъжната съдба на един стар монитор...
« Отговор #6 -: 11-04-2010, 09:26:12 »

Абе, не всичко се взима, колко телевизори съм виждала да седят около блоковете. Във входа, пък, държаха едни перални повече от 10 години докато решат най-накрая да ги разкарат. Пазят си ги хората, знае ли се за какво може да потрябват tooth
Рециклирането ни спасява не само от неприятните близки срещи от трети вид с разнообразни вехтории, ами и се пестят ресурси, скъпи и замърсяващи производства и т.н.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

Gubka

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 31
Re:Тъжната съдба на един стар монитор...
« Отговор #7 -: 11-04-2010, 12:47:10 »

   Имахме 2 перални у нас Перла нула 4, стояха 10 години от двете страни на входната врата като паметници на инжинерните постижения  tooth. И тъкмо вече ги бях засилила по стълбите и в кофата, майка ми изнамери "фирма, изкупуваща стари перални машини" - тясно специализирани очевидно, и точно на място. За 5 лева парчето. Обаче затрихме номеря някъде, сега съм хванала тел. указател и проучвам, все нещо дано изскочи. Техническая революция се вихри навън и всеки си купува на промоция електроуреди като топли банички..."в близкото бъдеще" има почва за джунгла от хладилници, затревена тук-там с портатичвни печки, i-phone птичкоподобни прелитат цъфнали над главата на минувачите. Рециклаторската дейност, която извършват циганите е много ползотворна, наистина.  Лиично съм изхвърлила към 5 чувала с дрехи - оставям чувала до кофата и по сигнал към мен се затичват няколко цигани ухилени зверски доволно...първия път малко си изкарах ъкъла, но след това системата зарабоди безотказно, а за останалите чували дойте конска лимозина.

  Различни компоненти в мониторите са силно токсични, четох статия преди много време и не ми прави чест, че съм забравила, кои са тези съставки. Ставаше въпрос за покрития и изолации, ще се разровя задължително. Видях снимка на стари монитори в ТУ, София - корпусите са оргомни 21 инчови футуристични саксии, вътрешността я няма. Струва ми се че това е една прилична идея :) и ще спести от саксии! Пътят горе долу е очертан: телефонен указател - технополис - кофата - саксия. :sorcerer - emotloader:

Благодаря много много за съветите! :Content_22:
« Последна редакция: 11-04-2010, 12:50:30 от Gubka »
Активен

beelee

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 690
  • fantomiss
Re:Тъжната съдба на един стар монитор...
« Отговор #8 -: 21-04-2010, 13:35:16 »

Когато наех настоящата си квартира, хладилника беше сдал багажа и хазяйката извика някакви хора от общината, които ходели и извозвали стара битова техника от домовете. Потърси, мисля че всеки квартал трябва да има такава група.

А също имам вкъщи 1 огромен плик със стар хардуер и то - работещ! Дънни платки, SCSI контролери, монитори (обаче развалени) и други работи, но по същата причина не смея да ги изхвърля. Питах в Германос, понеже видях едно като кофа, за стари телефони за рециклиране, но ми казаха че приемат само телефони, батерии и зарядни. Така си и остана :)
Между другото, ако мониторите работят, може да метнеш единия насам  :surpris_23: че едната машина стои без  :D След което мога да я подаря на някой  :Content_22:
Активен
Не всички са на мястото си в този форум...

Gubka

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 31
Re:Тъжната съдба на един стар монитор...
« Отговор #9 -: 21-04-2010, 18:40:06 »

Когато наех настоящата си квартира, хладилника беше сдал багажа и хазяйката извика някакви хора от общината, които ходели и извозвали стара битова техника от домовете. Потърси, мисля че всеки квартал трябва да има такава група.

А също имам вкъщи 1 огромен плик със стар хардуер и то - работещ! Дънни платки, SCSI контролери, монитори (обаче развалени) и други работи, но по същата причина не смея да ги изхвърля. Питах в Германос, понеже видях едно като кофа, за стари телефони за рециклиране, но ми казаха че приемат само телефони, батерии и зарядни. Така си и остана :)
Между другото, ако мониторите работят, може да метнеш единия насам  :surpris_23: че едната машина стои без  :D След което мога да я подаря на някой  :Content_22:


:) Ами монитора е много стабилен, нокийка 21 инча, обаче за съжаление сдава багажа, припуква и му се губи картината, ако може да ти сварши някаква работа, веднага ти го давам :)! Ще потърся за такава група, ако има ще ми е от голяма полза  :Content_22:
Активен

renka

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 30
Re:Тъжната съдба на един стар монитор...
« Отговор #10 -: 21-04-2010, 18:47:35 »

Да споделя какво знам аз - това е фирмата, която събира такива голеееми боклуци http://www.ecobultex.com/?page=home
не съм ги изпробвала, но съм чела новини, че миналата година имаше график за събиране на електроуреди из кварталите на София, т.е. би трябвало да са действащи.

Аз моят стар монитор го подарих. Има един сайт http://podariavam.com/ където веднага ще се намери кой да те спаси от старата вещ ;) Аз така направих и понеже беше доста големичък и не ми се занимаваше да го мъкна, направо си дойде младежа, който се отзова за подаряването и си го натовари в багажника.
Активен
the more you can dream, the more you can do ..

beelee

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 690
  • fantomiss
Re:Тъжната съдба на един стар монитор...
« Отговор #11 -: 22-04-2010, 12:16:08 »

Мерси за това :) имам доста неща, които мога да пусна там :)
Активен
Не всички са на мястото си в този форум...

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем
Re:Тъжната съдба на един стар монитор...
« Отговор #12 -: 26-04-2010, 15:31:50 »

В Пловдив има една фирма, която продава компютри и монитори втора употреба и до колкото знам изкупува или по-скоро приема стари такива, които отремонтирва или ползва за части. Намира се някъде до ректората на ПУ-то, но не помня нито име, нито адрес (май хич не помогнах).
Освен това има едно магазинче за стари реставрирани или ремонтирани вещи, което се намира на един от ъглите на Заимов (пресечната на Главната, която започва от Джумаята) - на ъгъла с парка.
Това с podariavam.com е много добра идея. За по-старата ни техника и аз подарявах на мои роднини, но вече се изчерпват и те и не знам на кой да подарявам, може би и аз ще пробвам с този сайт, когато става въпрос за техника. Защото е глупаво да подариш на някой нещо и той да го складира в мазето или да се чуди какво да го прави.
Иначе в Пловдив се организира от време на време Битак (вчера имаше един такъв на Отец Паисий) вече за втори път. Но понеже е все още малко популярен и малко хора имаше. Беше изключително интересен (предлагаха се даже много ценни стоки за малко пари) и се надявам да придобие голяма популярност. И аз участвах, макар че продадох само 3 неща за по 1-2 лева. Но си мисля, че ако се превърне в събитие, което се организира регулярно всяка година или през няколко месеца, ще се получи много добре (даже кметствата може да участват в това да придобие популярност и регулярност). Представете си какъв reuse ще се получи и този, който има нужда от нещо ще може лесно да избере и да си вземе.
Активен
Духът владее материята!

vdfvdfd

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 9
Re:Тъжната съдба на един стар монитор...
« Отговор #13 -: 29-05-2010, 22:04:37 »

Рециклирането на електроника въщност е един много мръсен бизнас - за пример как се прави това в Китай: www.p-united.org/news/focus_news/news-article.php?newsid=67&numpage=2

Дори и да се използват ефективни технологии, рециклирането също замърсява сериозно. И понякога нещата са на кантар - дали нещо да се опитаме да го рециклираме или направо да го изхвърлим...
Мисълта, че някоя "добра" фирма може да ни отърве от всякаква стара електроника е много съблазнителна, но замисляме ли се какво ще се случи след това... Няма да има само ползи, както става ясно от горния сайт.
Тук става въпрос и за екологична осведоменост и етика, която не се състои само в това да хвърляш хартиите в жълтия контейнер, пластмасата в синия и т.н.

За мен проблема е един - свръхпотреблението. По-добре да потребяваме в разумни мащаби, отколкото да чакаме учените да мислят "безотпадни" технологии. Такива технологии обаче засега са реализирани в големи мащаби само от Природата.

Знам, че темата е "просто" за един стар монитор, но исках да дам материал за размисъл :)
Активен

DOT

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 23
Активен
 

Страницата е създадена за 0.158 секунди с 24 запитвания.