Начало   Помощ Вход Регистрация  
Форум Земя назаемСуровоядствоДосие на суровите храниТема: Тученица (тлъстика) - един много ценен зеленчук!
Страници: [1]   Надолу
Изпечатай
Автор Тема: Тученица (тлъстика) - един много ценен зеленчук!  (Прочетена 14155 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
marrybg
New
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 9

« -: 24-09-2010, 09:17:40 »

Напоследък се вълнувам от един много полезен "плевел"! Намерих малко инфо и някои материали и рецепти. Чудя се от предишното си незнание за ползата от това вълшебно растение. Не намерих в сайта за него затова пускам тази тема за да споделям своите находки и да дискутираме нови неща за този зеленчук.
   Първата информация за него чух от д-р Михайлов и се "зарибих" и аз.
http://www.monitor.bg/article?id=47841 (Д-Р АТАНАС МИХАЙЛОВ 23.07.2005)

Ето копие на инфото от този сайт:
    "Тученицатата в България се води за бурен, а по цял свят е ценен зеленчук, който се култивира и продава и то на висока цена. В Германия например тя е по-скъпа от гроздето, а в Гърция и Турция я предлагат на пазара както марулите.  Допреди няколко десетилетия този зеленчук се е оценявал по достойнство. Днес обаче е напълно забравен, макар че е разпространен като бурен из цялата страна. За широкото му използуване в миналото говори фактът, че се е култивирал въпреки изобилието му в диворастящ вид.
    Тученицата помага за  подобряване на зрението, регулира кръвната захар, предпазва от инфаркти, от рак. Богат е на ненаситени мастни киселини и каротин. Тя има лечебен ефект при диабет, инфаркт и дори рак, доказаха преди време учени от САЩ. Много от механизмите на това действие още не са изяснени. Установено е, обаче, че мастните киселини, които съдържа, са сходни на омега-3 в рибеното масло. Вероятно те пазят съдовете от склероза и така предпазват и от инфаркт. Тези  ненаситени мастни киселини почистват кръвоносните съдове както топлата вода и сапунът мият мазнините.
    Тученицата съдържа 7-8 пъти повече витамин С от цитрусовите плодове. Листата й са сочни и вкусни, целулозата й е нежна. Появява се късно напролет, когато повечето листни зеленчуци вече вретенят и не са годни за консумация. Може да се бере до появата на първите слани.
    За диабетиците например рецептата е много лесна - режат се листата на салата, може да се прибави магданоз, ръси се с оцет, със зехтин или олио.
    Друг много вкусен вариант е да се приготви сух таратор вместо краставици се слага тученица, орехи, чесън. И колкото повече се консумира, толкова по-добре.
   Не е приятна за варене, при замразяване става лигава, най-доброто е да се използва прясна.
    Има и рецепти за баница и за салата, но не са съвсем по правилата на този сайт, но предполагам не е проблем да се пригодят.

слънце
     Аз засега съм пробвала само салатата и наистина е приятна. И предполагам полезна.
     Мисля да се позапася за зимата. Но пише, че не е удачно да се замразяват. Не намерих обаче никъде за сушенето -дали е добре да се суши?
     И затова последните ми "изследвания" са в опити да изсуша този тлъст зеленчук в новата си сушилня от Метро. Получи се точно като изсушен магданоз.
    Чудя се доколко са се запазили и полезните неща като омега-3 и витамин С?

Активен
Даниела
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1580

« Отговор #1 -: 24-09-2010, 11:02:11 »

А от къде си купуваш? Аз никога не съм виждала да се продава тученица...
...но на село в дора има малко, ще я опитам на салата  Smiley
Активен
v
Full member
Неактивен Неактивен

Публикации: 105

« Отговор #2 -: 24-09-2010, 13:46:37 »

В Гърция и Турция се продава в магазините-суперите,в Германия има зашото има и много турски граждани,но във Франция, Англия и Америка не сам виждала.Тученицата расте във всеки двор,дори м/у плочките на неподдържаните тротоари.
Активен
titan
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2270

« Отговор #3 -: 24-09-2010, 22:41:14 »

хайде дайте снимки на тротоара - неподържания
Активен
v
Full member
Неактивен Неактивен

Публикации: 105

« Отговор #4 -: 25-09-2010, 00:50:31 »

Между плочките на изоставените селски тротоари,там има трева повече отколкото са плочките.Трябва само една мотика и доброволец първо да снима,а после да я изкопа.
Активен
titan
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2270

« Отговор #5 -: 25-09-2010, 21:23:31 »

Е аз съм расъл в бетонният сюрреализъм Smiley тук няма такива бурени , плевели в моята губерния
Активен
marrybg
New
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 9

« Отговор #6 -: 26-09-2010, 07:57:53 »

А от къде си купуваш? Аз никога не съм виждала да се продава тученица...
...но на село в дора има малко, ще я опитам на салата  Smiley
    В България никъде не се продава, защото я има почти навсякъде в страната по дворовете, между камъните, в саксиите ни по балконите... И всеки гледа да я изкорени. По-скоро ще ти "платят", ако поискаш да си набереш от тлъстиката в двора им  търкалям се от смях
  Ето и снимка на обикновената тученица (Portulaca oleracea L.)

и  още снимки и описание на вида им на http://www.bgflora.net/families/portulacaceae/portulaca/portulaca_oleracea/portulaca_oleracea.html

Е аз съм расъл в бетонният сюрреализъм Smiley тук няма такива бурени , плевели в моята губерния
    В нета пише: "Тученицата е плевелно, лечебно и хранително растение. Расте в цялата страна. От 0 до 1000 метра надморска височина."
    И все пак това, дето казат в Нета, че у нас в България я има "навсякъде" не е съвсем така. Този "неизкореним" плевел за селските дворове си има своите капризи и не е навсякъде, разбира се.    Тученицата не понася сянка. Предпочита добре отцеждащи се леки (песъкливи) или глинести почви. Като я потърсихме първия път - не намерихме никъде в зелените площи около нашия блок и в посевите по-пътя до едно близко село. Но в селото - още в първата къща ни набраха цяла торба. И ни "светнаха", че ако и тлъстиката да вирее навсякъде, то обича да не е засенчена. И расте точно като оплевиш от тревата, на опразнените площи, на слънце и простор. Спокойно се оправя и по "калдъръма", между камъните - стига да е огрята и сама да си дебелее. Явно за да се налее така "тлъста" и трябва да няма наоколо конкуренция и много слънце. Аз си спомням и как все никнеше неканена в саксиите ни на балкона, ако има достатъчно място до цветето да се шири.  ь
    Може би заради този "мерак" да расте между плочките на калдъръма, "окултуреният" вид на този плевел  - цветето "калдъръмче" (калдаръмче, едроцветна тученица / Potrulaca grandiflora http://zadoma.com/index.php?APP_ACTION=FLOWERS_INFO&FLOWER_ID=115)  - носи точно това име.
В Интернет не намерих отговор дали и калдаръмчето има също тези полезни свойства, като обикновената тученица, затова у нас  "наблягаме" засега само на "пасенето" на по-простия и вид. Не могат да се объркат: простата тученица се различава външно от калдаръмчето по листата и цветовете. Нейните листа са по-широки и заоблени и цъфти само с дребни жълти цветчета. Докато листата на калдъръмчето са тесни (остри) и  има по-големи и разноцветни цветове (винаги ме е учудвало как в един и същи корен може да цъфтят и жълти, розови, червени, небесни ... )

Иначе в Нета пише точно така както каза "v":  В Гърция, Турция, Германия - се продава в супермаркетите. Наредена при марулите... И турците имат много различни варианти на гозби с този зеленчук.

http://www.monitor.bg/img/?id=41369&sz=0&cut=yes
Активен
milenski
Young
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 20

« Отговор #7 -: 28-09-2010, 11:59:06 »

Благодаря за ценната информация, marrybg! Това цветенце ми поникна в една от саксиите и ми е много симпатично, нищо че се води бурен. А то какво излезе... Калдъръмчетата пък са ми едни от най-любимите цветя. Толкова любими, че от малка ми е идвало направо да ги изям  търкалям се от смях
Активен
Даниела
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1580

« Отговор #8 -: 28-09-2010, 13:17:45 »

ухилен аз съм яла калдъръмчета като дете, също така ги ползвах вместо червило  търкалям се от смях
Активен
mesechka
Jr. Member
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 69

« Отговор #9 -: 12-01-2011, 15:39:04 »

Леле колко интересно, калдаръмчетата са ми много любими цветя, не знаех, че и за зобене стават ухилен.

А знаете ли откъде могат да се намерят качествени семена, пък и не само за него? Четох по разни форуми, че масово се продават фалшифи семена, както казват сърбите "срам ги било" мъдър
Активен
mariiina
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1462

« Отговор #10 -: 12-01-2011, 16:22:15 »

:kisss:Ти село нямаш ли се ,бе дете...тя си ръсте от август до октомври!Обича много влага!!!
Активен

...могъщият се бори само със могъщ...
mesechka
Jr. Member
**
Неактивен Неактивен

« Отговор #11 -: 12-01-2011, 17:38:22 »

Маринче, то хубаво, ама..дали ще го позная, цветето го знам, но другото, да не се нагълтам с някоя млечка ухилен. Иначе имала съм си село и слава Богу, че иначе.. олееее, амиии....
Активен
Zloqd
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1292

« Отговор #12 -: 12-01-2011, 22:13:37 »

Тученицата винаги ми е изглеждала сочна и вкусна. Сега поне имам повод да я опитам и това лято като плевя градината на село няма да я закачам (и естествено ще я поливам)
Активен

Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка
mariiina
Hero Member
Неактивен Неактивен

« Отговор #13 -: 13-01-2011, 12:56:02 »

:kisss:Четете и тука!!!
http://mama.btv.bg/forum/viewtopic.php?f=114&t=32122#p1390788
http://forum.zemianazaem.com/index.php?action=search2
Активен

mariiina
Hero Member
Неактивен Неактивен

« Отговор #14 -: 17-01-2011, 11:56:27 »

ангелска целувка ииииииииии тука
http://www.zvezdev.com/bg/recepta-id-849/
Активен

mesechka
Jr. Member
**
Неактивен Неактивен

« Отговор #15 -: 17-01-2011, 12:35:31 »

ангелска целувка ииииииииии тука
http://www.zvezdev.com/bg/recepta-id-849/

Мууучас благодаря Марина ангелска целувка
Активен
Ortodoksalen_Anorektik
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 667

бивш Ортодоксален Аноректик

« Отговор #16 -: 08-07-2011, 11:05:20 »

Този бурен се предлага на Варненския пазар в култивираната му форма. Направих сравнение между див и култивиран. Еднакво нетърпимо противни са на вкус. Имат свойството да желират сока като бамята. Става като гъста мазна зелена храчка,  трудна за гълтане Smiley
Активен

Шивамбукалпа експерт.!
Кундалини Дестилатор, раджнишар дегустатор
जो मुझे पसंद नहीं करता है बकवास करने के लिए मुँह
Канадска ливада
---
Пловдивска ливада [/u
Страници: [1]   Нагоре
Изпечатай
Форум Земя назаемСуровоядствоДосие на суровите храниТема: Тученица (тлъстика) - един много ценен зеленчук!
Отиди на: