Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: какаово масло  (Прочетена 7530 пъти)

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
какаово масло
« -: 15-05-2009, 23:49:10 »

в сайта под една от рецептите за сладкиши имаше по едно време дискусия за какаовото масло, и някой спомена, че се купувало в аптеките... та преди няколко дена питах в аптеката за него, в момента нямало... и аз помеждудругото казвам на аптекарката, че ми трябва за кулинарни цели и питам дали има кокосово масло, че и от него нямам, викам си може би да замести в рецептата... та тя няква много се стресна и каза, че тези масла са само за козметично приложение, а не се приемат вътрешно и отказа да ми продаде и кокосово масло...  един вид все едно съм тръгнала да се самоубивам като се натровя с тези масла... ???

някой да има някаква информация по въпроса или да е оцелял след консумация на такова масло? може би тази аптекарка просто не е наясно, че може да се ползва и за ядене?  ???
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем
Re:какаово масло
« Отговор #1 -: 16-05-2009, 00:26:21 »

Трябва да се погледне опаковката на маслото - там би трябвало да пише дали става за вътрешно приемане. И аз много се учудих, че от аптеката маслото се взима за ядене, понеже на повечето такива масла им се добавят допълнителни "обогатяващи" съставки, т.е. малко вероятно е да се намери в чист вид - в Пловдив не съм видяла да има, но в София може и да има.
Иначе аптекарките не винаги са наясно какво продават, попадала съм на доста некомпетентни, на които трябваше аз да им обяснявам....
Активен
Духът владее материята!

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:какаово масло
« Отговор #2 -: 16-05-2009, 07:14:32 »

Най-вероятно е ставало въпрос за маслата на Икаров, които са само за козметични цели. Аз моето кокосово масло си го взех от магазин за здравословни храни, иска ми се да си намеря и какаово, но няма никъде за голямо съжаление.
Активен

enterosan

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 110
Re:какаово масло
« Отговор #3 -: 20-05-2009, 21:43:56 »

Какаовото масло е твърда буца, която на цвят наподобява домашен сапун. От известно време го ползвам за мазане на тялото след баня, вместо с тоалетно мляко . Оказва се ,че в апетките наистина нямат представа за какво става въпрос. Какаовото масло , което може да се намери в аптеката е продукт на ХИМАКС. Нямам представа дали става за хранителни цели.
Бях казала на две мои приятелки за тези ми увлечения да се мажа с какаово масло и те решили да си купят. Единият път бил купен  масажен крем от парафин с какаово масло, а  другият един кафявичък пак масажен крем, на който пише ,че има добавено натурално какао.  ;D
Не си купувайте такива кремове! Както казах в началото истинското какаово масло има вид на буца и цвят на домашен сапун. Цената му е около 8 лв, за 100 грама. Обикновенно в аптеките се купува с предварителна заявка, защото не поддържат наличност. В Пловдив съм копувала и от магазина за здравословни храни на Гладстон, до Лъки синема.
« Последна редакция: 21-05-2009, 21:43:11 от kremamel »
Активен

Ками

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
  • Знанието се превръща в сила, когато се прилага !
Re:какаово масло
« Отговор #4 -: 20-05-2009, 23:06:28 »

Благодаря за полезната информация  :)
Активен

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710
Re:какаово масло
« Отговор #5 -: 22-05-2009, 00:34:18 »

Има какаово масло на БГ пазара!!!!!!!!!!!!!!!!! Много се зарадвах!!!

Една приятелка ми каза, че е видяла в Пловдив. В края на пешеходния мост по посока Новотела, от дясно ви се пада Новотела, а отляво имало ново магазинче за ръчно направени шоколади. Ето там продавали и какаово масло!!! Много хубава новина!  ;D
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

megusta

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 123
Re:какаово масло
« Отговор #6 -: 12-06-2009, 11:14:37 »

Темата е малко старичка, но ще се опитам да помогна.

Какаковото масло, което се използва за козметиката и се продава в аптеката в повечето случай се получава чрез екстракция с органични разтворители от нискокачествени какаови зърна, с лошо протекла ферментация, какаови шротове, и изобщо от остатъци от какаови продукти, които не са подходящи за човешка консумация.

Ако търсите какаово масло, най-добре е, ако намерите pure prime pressed. Това е натурално какаово масло, без да е обезмерисено, и носи невероятно нежен шоколадов аромат.
Продава се за промишлена употреба в 25кг кашони, но не вярвам да ви откаже никоя ръчна работилница или шоколадов цех, ако сте много очарователни и настойчиви :)
Между другото извън темата може да го замените с гхи, много по-добре е за кръвоносните ни съдчета.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.12 секунди с 23 запитвания.