Начало   Помощ Вход Регистрация  
Страници: [1] 2 3 4 5 6 7 8   Надолу
Изпечатай
Автор Тема: Сусамов тахан  (Прочетена 115533 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
radosti
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 396

« -: 31-05-2009, 21:33:58 »

Купих си сусамов тахан за първи път Smiley Сега го проверих в интернет- и направо съм впечатлена:)

Таханът всъщност е каша от смлян и печен сусам. Семената съдържат: 60% мазнина, олеинова и линолова киселина, 19% белтъчини и 17,5% разтворими въглехидрати. По   отношение на ползата за кръвоносните съдове сусамовият тахан не отстъпва на зехтина, твърдят специалистите по хранене. Проучвания сочат, че в сусамовия тахан има повече белтъчини от сиренето, някои видове меса и соята. Ценността му е изключителна поради наличието на незаменими аминокиселини. Освен това сусамовото масло е мазнина, която се усвоява напълно от човека.
В 100 гр. СУСАМОВ ТАХАН се съдържат:

Мазнини 55гр.;
Белтъчини 22гр.;
Въглехидрати 10гр.

Сусамовия тахан е богат на витамини и минерали, приготвя се от 100 % смляно сусамово семе, като не съдържа консерванти и примеси. Тахана е като балсам за стомашно- чревния тракт, стимулира физическата и умствена дейност, повишава издръжливостта, укрепва костно-мускулната структура.
Признат е от народната медицина като елексир за стомашно-чревния тракт. Приеман сутрин на гладно, по 2-3 супени лъжици е отлично средство за профилактика при язва и гастрит.
Поради голямото си съдържание на калций, сусамовия тахан се препоръчва за заздравяване на костно-мускулната система. Особено подходящ е за приемане от деца – за укрепване на организма, както и за жени в напреднала възраст – срещу остеопроза.
Отлична закуска за хора от всякакви възрасти. Приема се като се разбърка с равни части мед, за предпочитане сутрин. Може да се консумира в натурален вид, може да се смеси с равни части пчелен мед и е подходящ за сосове и мариноване.

http://balchoproduct.com/products.html
http://www.tersnab.com/Susamtah.html
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество, не е знак за добро здраве!"   Дж. Кришнамурти

"Където и да отидете, вие сте там, чакайки себе си" Дон Мигел Руиз
Petko
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2359

« Отговор #1 -: 31-05-2009, 22:48:10 »

Съгласен съм с всичко, само едно допълнение да направя. Има и изцяло суров сусамов тахан. Той е още по-полезен. Пише го на кутийката(бурканчето). Пише "СУРОВ". Препоръчвам ти го намигам

А смесен с течен мед става супер намигам Става много вкусно тахан и мед, намазан на пшенична или оризова бисквитка...ммммм...
Активен

“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди

“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов
Radula
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 710

« Отговор #2 -: 01-06-2009, 00:34:52 »

Някой има ли информация дали сирийският и останалите арабски тахани са сурови?  Ъъъ?
Активен

Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.
Petko
Hero Member
Неактивен Неактивен

« Отговор #3 -: 01-06-2009, 00:40:54 »

Ами не знам, но четох, че те нямали сертификати, и затова не ги зареждат всички магазини.

Но защо ти са чужди, като ние си имаме наши български с много добро качество? Ъъъ?
Ето линк за БГ сусамов тахан - http://balchoproduct.com/products.html#2a
Аз от този купувам. Има го печен и суров. Естествено суровия е правилният избор намигам
Активен

“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди

desi82
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1408

Ние сме това, което ядем!

« Отговор #4 -: 01-06-2009, 06:57:17 »

И аз съшия си купих. За първи път виждам на етикет изрично да пише суров. Много ми хареса!
Активен

radosti
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 396

« Отговор #5 -: 01-06-2009, 11:13:19 »

В магазина имаше и двата вида- но аз си взех суровия, то е ясно Grin
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество, не е знак за добро здраве!"   Дж. Кришнамурти

"Където и да отидете, вие сте там, чакайки себе си" Дон Мигел Руиз
Кате
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 247

« Отговор #6 -: 09-06-2009, 13:56:32 »

много се чудех за продуктите на "Балчо", най ве4е за тиквеното масло и сусамовият тахан, много евтино ми се видя и се чудех колко ли тиквени семки са необходими за да се получи толкова много масло, но щом ги одобрявате, ще ги пробвам  Grin
Активен
Petko
Hero Member
Неактивен Неактивен

« Отговор #7 -: 09-06-2009, 15:48:53 »

Таханът да, но маслата им са много далече от истината. За масла ползвай на "Булдара" намигам
Активен

Кате
Sr. Member
Неактивен Неактивен

« Отговор #8 -: 10-06-2009, 00:38:53 »

Petko, а тези масла от къде ги купуваш? има ли ги в Била или Кауфланд?? или да ги търся в някой здравословен магазин?
питам, защото в Козлодуй само на Бал4о видях такива по-специфични масла като тиквеното.
Активен
Petko
Hero Member
Неактивен Неактивен

« Отговор #9 -: 10-06-2009, 01:04:40 »

Кате, купувам ги от здравословните магазини. В Била не съм виждал от тях, а за Кауфланд не знам. Маслата на Балчо, наскоро ми каза една продавачка в здравословен магазин, били по-харесвани от хората, заради дизайна на шишетата(някои са в различна форма), и заради шарения етикет...а тея на Булдара били прекалено семпли няма да кажа няма да кажа няма да кажа направо онемях...истината обаче е в Булдара, нищо, че са пластмасови шишенца намигам
Активен

Кате
Sr. Member
Неактивен Неактивен

« Отговор #10 -: 10-06-2009, 12:26:03 »

добре, благодаря ти Петко  Smiley ще поръчам на една приятелка да провери във Враца за Булдара.
Активен
Кате
Sr. Member
Неактивен Неактивен

« Отговор #11 -: 23-06-2009, 01:40:01 »

не намерих масла на Булдара, обаче суров сусамов тахан открих. има го във Враца в едно здравословно магазин4е, а като се прибрах, видях 4е ве4е и в Козлодуй го има в хранителния до нас  Grin ве4е
ама то хората са си казали, 4е с питане става   Cheesy
марката на тахана, който намерих е "биотонус", но не открих да пише никъде по кутията или по етикета колко му е срока след като се отвори. колко е?
Активен
Mep
Administrator
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 483

« Отговор #12 -: 23-06-2009, 08:34:46 »

Този суровия сусамов тахан някакси не успявам да открия (или ми убягва от погледа), къде точно в Пловдив го има, в кой магазин  изчервен .
А на Балчо маслата... преди купувах от тях, но 2 пъти попадах на гранясали масла, чийто срок на годност беше ОК и от тогава не взимам (едното беше орехово, а другото тиквено - не ги хвърлих, а си правих единствено маски за коса  Ъъъ?). Което е жалко, защото орехово например не съм виждала на друга марка.
Активен

Духът владее материята!
marulka
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1649

Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...

« Отговор #13 -: 23-06-2009, 09:14:40 »

в Пловдив намирах много често на фирма "Тръндеви" или нещо такова (в Лекси и Мега Марина със сигурност има, че аз там най-често пазарувах), много е хубав, преди това си зимах друг вид тахан, на който си пишеше, че не е суров и вкусът и видът им е съвсем различен, значи това дето си пише на него сурово май наистина си е сурово Smiley

само дето вече не съм в Пловдив и намирам само печен тахан, мисля да си поръчам от тука: http://biosviat.com/index.php?option=com_content&task=view&id=186&Itemid=6 , идва бая по-скъп, ама какво да се прави Cry
« Последна редакция: 23-06-2009, 09:16:11 от marulka » Активен

Nothing cooked tastes as good as raw feels
Petko
Hero Member
Неактивен Неактивен

« Отговор #14 -: 23-06-2009, 10:12:35 »

Този суровия сусамов тахан някакси не успявам да открия (или ми убягва от погледа), къде точно в Пловдив го има, в кой магазин  изчервен 

Мер, в магазина на Опълченска има и двата вида сусамов тахан. На "Балчо" са. Ако не конкретизираш, те винаги обясняват за това, че единия е суров, а другия печен Smiley
Активен

Radula
Hero Member
Неактивен Неактивен

« Отговор #15 -: 23-06-2009, 14:01:26 »

И на мен ми се случи същото с този на Балчо преди няколко месеца. Аз обаче, не съобразих, че може и за друго да го ползвам и го хвърлих. Обаче, грам не помня от суровия ли е бил, или не... След това си купих от сирийския - ммммм, съвсем различен от всичкия тахан, който си бях купувала досега и много ми хареса.
Ама ще взема още веднъж да си купя от Балчовия, да го видим Smiley
Активен

Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.
Кате
Sr. Member
Неактивен Неактивен

« Отговор #16 -: 23-06-2009, 14:15:49 »

аз пак да си питам, че май пропуснахте най-важният въпрос  Grin : колко годност има като се отвори суровият сусамов тахан?

Мер ето друга марка орехово: http://www.ecobul.com/masla.html#oreh_oil

не съм го пробвала още, но го видях в магазина от който си пазарувам. не си спомням неговата цена, но на лешниковото беше около 13-15 лв. по-голямата бутилка.
Активен
Radula
Hero Member
Неактивен Неактивен

« Отговор #17 -: 23-06-2009, 14:27:17 »

Кате, това не знам...
При мен обикновено не се задържа дълго  Grin
Активен

Кате
Sr. Member
Неактивен Неактивен

« Отговор #18 -: 23-06-2009, 14:35:08 »

при мен се задържа около седмица и му се 4удя Ъъъ? малко е останало и добре мирише...май ще рискувам  Smiley
Активен
Radula
Hero Member
Неактивен Неактивен

« Отговор #19 -: 23-06-2009, 14:45:02 »

Ооо, няколко седмици поне е ОК, според мен! намигам Нямай грижа!
Активен

Страници: [1] 2 3 4 5 6 7 8   Нагоре
Изпечатай
Отиди на: