Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: за захарта, обаче по иначе  (Прочетена 7650 пъти)

Val

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
  • "Бог е дал на хората храната,дяволът - готвачите!"
Re:за захарта, обаче по иначе
« Отговор #20 -: 17-12-2010, 23:50:44 »

Цитат
ще ти дам един прост пример...със силни наркотици постигаш за секунди това, което иначе напреднали йоги постигат за много години практика...   
Радо, ти ме уби! За пръв път чувам йога и наркотик да си "сътрудничат" :Confus_3:Че как така? Да не би да искаш да кажеш, че има йоги , които посагят към наркотици ? И че те примерно правят по-добри асани от останалите?!?!?!?!?!?!
Активен

Rado

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 146
  • I am Vegan!!!
Re:за захарта, обаче по иначе
« Отговор #21 -: 18-12-2010, 02:04:01 »

Цитат
ще ти дам един прост пример...със силни наркотици постигаш за секунди това, което иначе напреднали йоги постигат за много години практика...   
Радо, ти ме уби! За пръв път чувам йога и наркотик да си "сътрудничат" :Confus_3:Че как така? Да не би да искаш да кажеш, че има йоги , които посагят към наркотици ? И че те примерно правят по-добри асани от останалите?!?!?!?!?!?!

хехе, съжалявам, че толкова набързо го написах това и не поясних какво точно исках да кажа;)) Разбира се че йога и наркотик не си сътрудничат и това никога няма да стане...исках да кажа че като взимаш наркотик си отваряш донякъде съзнанието или не знам точно как да го нарека...но по изкуствен насилствен начин...изпадаш в някаква изкуствена медитация, която сигурно за зависимите и ужасно приятна(не знам наистина как е, защото нямам намерение да опитвам по този начин)...тоест стимулираш сетивата до ента степен...нещо което до някъде постигаме когато практикуваме с години медитация и други практики...май пак може да не съм се изразил правилно,ако някой разбира какво имам предвид да помага с пояснения;))
Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:за захарта, обаче по иначе
« Отговор #22 -: 18-12-2010, 19:30:06 »

Може и да има елемент на осъснзтост при наркомана, но това не е точно медитация - осъзнават, че няма излизане от тоя порочен кръг или ако излезе е временно. Изключенията от правилото са единици. При истинската медитация нещата са под контрол и който го е постигнал е свободен от всякакви зависимости(освен от най-основните животоподдържащи неща).
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Rado

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 146
  • I am Vegan!!!
Re:за захарта, обаче по иначе
« Отговор #23 -: 18-12-2010, 21:03:25 »

При истинската медитация нещата са под контрол и който го е постигнал е свободен от всякакви зависимости(освен от най-основните животоподдържащи неща).

само с последното ти изречение съм съгласен;) много добре казано!
Активен

sup4o

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 8
Re:за захарта, обаче по иначе
« Отговор #24 -: 19-12-2010, 12:30:01 »

към радо :
- осъзнавам изцяло вредата от любимите ми стимуланти, и това е причината да полагам толкова усилия да ги заменя, без да се лишавам от ефектите.
- ти разглеждаш удоволствието от стимулантите като удоволствие от вкуса им. аз също не обичам вкуса на кафето, нито пък съм пристрастен към вкуса на сладкишите; напротив, дори устоявам на изкушението им много по добре от повечето ми познати. в момента аз не употребявам нито кафе, нито захар. но мисълта, че трябва да е възможно по здравословен начин да се постигне въздействието на нездравословните неща, което още не съм постигнал, ме кара да поставям теми като тази. по същия начин винаги съм се изумявал как някой може да изпитва удоволствие от вкуса на алкохола или цигарите - но въпроса просто не е във вкуса. веществото теобромин, което предизвиква пристрастяването към какаото, например, е горчиво на вкус.

към деси :
- аз не отричам, че захарта, както и кафето, водят до спад в енергията след първоначалното повишение. но това не противоречи на факта, че повишението е в по висока степен от постоянната енергия, произвеждана от нестимуланти, която не позволява спадове.
- замислял съм се, че не съм дал достатъчно време на организма си, но съм нетърпелив да узная кога ще настъпи необходимото време.
- впрочем зеления чай ми действа почти със същата сила както кафето. обаче четох някъде, че и той не бил съвсем полезен. изобщо всички вещества, стимулиращи допамина, които завършват на "ин" - кофеин, теобромин, теофилин, амфетамин, никотин, водят до известно пристрастяване на мозъка и в последствие до вреди за здравето. например амфетамина не е вреден само по себе си, но понеже предизвиква силно пристрастяване и учестяване на употребата му, това води до обратен ефект, а именно намаляване на нивата на допамин и изобщо увреждане на допаминовата и епинефринова секреция.

все повече осъзнавам, че най вероятно само ви разигравам с тази дискусия, понеже ми се ще да съществува копче, с което да ставаш суперум, без да си вредиш на здравето. това е психологическо недоразумение, което си е моя работа да разреша. впрочем не всички гении са били здравословни, както някой спомена по горе, напротив, повечето още в древността не са пестели виното и каквото друго намерят, по късно пък рафинираните стимуланти, произведени от технологичния напредък, в следствие на което повечето са съкращавали значително живота си и са страдали от влошено здраве. интересно, че това последното е допринесло за вдъхновението на някои, тъй като е прибавило към тяхното страдание, а всеки, който познава изкуството знае, че двете неща имат допирни точки.  :love_028:
Активен

Rado

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 146
  • I am Vegan!!!
Re:за захарта, обаче по иначе
« Отговор #25 -: 19-12-2010, 17:44:39 »

Абсолютно несъгласен с това, което си написал!!! Въртиш се в някакъв омагьосан кръг, от който едва ли ще излезеш някога. Определно няма начин за стимулиране на мозъка така както ти го искаш, ума е или супер ум или такъв какъвто си го имаш...всеки човек има определен капацитет на възможности и не мисля че би ги удвоил, утроил и тъака нататък с някаква вредна захар или кафе.
А това което каза за гениите е абсолютен абсурд...това че някакъв наркоман нарисувал неверотна картина или направил нещо което по някакъв начин е останало в историята не мисля че го прави гений...повечето гении са били мноооого далея от всякакви вреднотии, а и почти 100% от тях дори са вегетарианци...разбира се тук зависи от това какви са ти критериите един човек да бъде наречен гений.
Колкото и да сучеш и въртиш едва ли точно в този форум ще получиш съвет различен от вече изложените мнения, а виьдам че повечето големи умове на форума отдавна са изгубили интерес да инвестират време и енергия в тази тема. Извади си изводите;))) И недей да търсиш стимуланти, просто бъди естествен гений;))
Активен

sup4o

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 8
Re:за захарта, обаче по иначе
« Отговор #26 -: 19-12-2010, 19:26:36 »

е, няма нужда да бъдеш лошав. първо, въобще не се поставя под въпрос дали кафето увеличава капацитета или не, и дали има други вещества, които оказват същото или по голямо въздействие, а дали има такива, които заедно с това не вредят на здравето. второ, струва ми се, че по отношение на темата дали ще изляза от кръга, в който си ме вписал, или не, не е много от значение, ако съм спрял кафето и захарта, както съм направил. после с гениите се изразих неточно, имах предвид въобще хора, които са постигнали големи успехи и са станали чрез тях популярни. ясно е, че не всички такива са гении. но, ако се постараеш да проучиш историята ще установиш, че въобще не са толкова много вегетарианците, както и не са толкова много въобще здравословните. дори успелите хора извън изкуството и науката пак са такива. и не само, че не внимават достатъчно в здравето си, но и изобщо в полезността на навиците си, причината на което е, че цялото им внимание е погълнато от заниманието, на което са се посветили. ницше казва "обичам този, който иска да твори свръх себе си, и така гине". мисля, че дори да се храниш като светец, има случаи, в които се посвещаваш на нещо по такъв начин, че то вреди на всичките ти останали занимания, но само така постигаш нещо наистина непостижимо за останалите, които си пестят усилията и са предпазливи.
пък и не знам ти от какви познания за историята изхождаш, когато говориш общо за гениите. аз признавам, че познанията ми не са кой знае какви, но съм запознат общо-взето с биографиите на почти всички философи и художници, както и на много писатели и учени, и твърдя, че много малко от тях са здравословни и предпазливи от гледна точка на самосъхранението.
основната теза впрочем беше, че мисля, че трябва да има естествени начини в природата да се постига концентрация равна на тази, която се постига изкуствено, като за изкуствени начини считам и зеления чай и гинкото. но сега като че ли мисля, че природата не се интересува много много от концентрацията, а само от сляпото самосъхранение, и значи всички опити да се увеличи тя се дължат на човека и неговите интереси. с това мисля, че темата се изчерпва и повече няма да отвличам "инвестициите" ви на време, освен в случай, че някой напише още нещо, което показва неразбиране, което се чувствам длъжен да изгладя.  :love_028:
Активен
 

Страницата е създадена за 0.705 секунди с 22 запитвания.