Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Как се прави грамотно билков чай?  (Прочетена 42516 пъти)

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!

Снабдих се с био билки (липа мащерка цвят роза шипки) и искам да попитам как се приготвя най-правилно билков чай? Билката сварява ли се във водата или билите се заливат с гореща вода и се запарват? Колко минути се варят или запарват? Трябва ли да се прави чай само от една билка или е по-хубаво да се съчетават? И как се прави чай от шипка? И тук можем да споделяме различни любими билкови комбинации. Все пак идва зимния сезон. :)
Активен

sankhq

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 7
  • pundarikam navadvaram tibhir gunebhir avritam
Re:Как се прави грамотно билков чай?
« Отговор #1 -: 24-10-2010, 22:47:44 »

Снабдих се с био билки (липа мащерка цвят роза шипки) и искам да попитам как се приготвя най-правилно билков чай? Билката сварява ли се във водата или билите се заливат с гореща вода и се запарват? Колко минути се варят или запарват? Трябва ли да се прави чай само от една билка или е по-хубаво да се съчетават? И как се прави чай от шипка? И тук можем да споделяме различни любими билкови комбинации. Все пак идва зимния сезон. :)

За да се приготви чай и от него да изпитаме незабравима емоция трябва да наблегнем на няколко позиции.
-Съдове, за предпочитане чугунен  или порцеланов чайник

http://posudik.com.ua/image/cache/data/product/000242_1-250x250.jpg
-Красива чаша
-Следене на температурата за да не съсипем вкуса
http://sankhq.snimka.bg/experiment/sborni.543948.21156107
-Водата да бъде от естествено находище, чешмянката не е добра идея.
И не на последно място добрата компания и приятната обстановка .

Активен
Прocтрaнcтвoтo в тялoтo и прocтрaнcтвoтo в цялaтa Bcеленa е еднo и cъщo, нямa рaзделение. Hикaквo време не cе изиcквa, зa дa cе oтиде oт тoвa прocтрaнcтвo дo oнoвa прocтрaнcтвo, зaщoтo вcичкo е еднo - нямa две. И зaтoвa не cъщеcтвувa търcене и приcтигaне, a caмo виждaне и cъбуждaне

blade

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 57
Re:Как се прави грамотно билков чай?
« Отговор #2 -: 25-10-2010, 19:40:27 »

 Относно приготвянето на отвара от билки, според мен повайно е какви весхтества се стремим да извлечем от билките.
част от веществата не понасят термична обработка, друга част немогат да се отделят без термична обработка, а трети пък изискват по-продължителна термична обработка.
Най-раздпространеният начин е: кипване на вода, заливане на билките с врялата вода и след 3-5 мин. прецеждане.
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Как се прави грамотно билков чай?
« Отговор #3 -: 25-10-2010, 22:44:08 »

Някои отвари се пият до 24 часа, но за тук посочените билки нищо не знам.
Активен

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Как се прави грамотно билков чай?
« Отговор #4 -: 28-10-2010, 18:34:05 »

Да хубаво е да имам подходящ чайник и термометър за измерване на температурата но за съжаление нямам и ще се задоволя само с красива чаша. ;D
Относно времето на запарване чета доста различни мнения. От 10-15мин до 1-2 часа. Аз и затова отворих нова тема за да попитам но явно никой не е подробно запознат. Относно шипките проучих че не е хубаво да се заливат с гореща вода или да се варят защото запичат. Трябва да се начукат в дървено хаванче и да се залеят с топла вода от вечерта и на сутринта да се изпие отварата.
Активен

amazonian

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 240
Re:Как се прави грамотно билков чай?
« Отговор #5 -: 28-10-2010, 22:27:20 »

Шипките, ако са цели, е добре да се смелят - така по-добре се извличат веществата. Специално тях, след заливане с кипнала вода, оставям до изстиване, другите чаеве оставям 15 мин. Преди време оставях всичко до изстиване и после разреждах с вода и така получавах студен билков чай, който пиех вместо вода през лятото.
Активен

lilka

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 171
Re:Как се прави грамотно билков чай?
« Отговор #6 -: 31-10-2010, 08:22:03 »

Аз заливам билките с гореща вода в стъклена, огнеопорна каничка.
Оставям си ги във водата докато изстине чая, ако стигне до изстиване, защото го изпивам почти горещ  :bleh
Но 15 минути запарка за билков чай мисля, че е добро време.
Зеленият чай го запарвам за 3, максимум 5 минути и прецеждам, защото след 5-та минута започват да се отделят вещества, които не са много полезни.
Шипките мисля, че е добре да се начукат, нарежат да се накиснат от вечерта да омекнат и на сутринта да им се добави гореща вода, за да стане кисел чая и тях бих ги киснала за повече от 15минути.

И аз си купих страхотни био билки комбинацията ми е мента, лавандула и лайка невероятно вкусен чай се получава. А билките едни свежи, красиви до сега не съм виждала така добре изсушени купешки билки. :Content_22:
Активен

beelee

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 690
  • fantomiss
Re:Как се прави грамотно билков чай?
« Отговор #7 -: 04-11-2010, 10:57:38 »

Специално за шипките, аз си правя анти-грипно ударна доза витамин Ц. Може да се получи и със стриване на шипките, но когато ме мързи ги слагам цели след като кипне водата и после намалявам котлона на 2. Така се варят около 2-3 часа на слабо, като може да им се добавя гореща вода. После към края се получава много тъмна и гъста течност с вкус на шипковия мармалад от едно време  :essen: и настинките минават за около ден, два
Активен
Не всички са на мястото си в този форум...

v

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 103
Re:Как се прави грамотно билков чай?
« Отговор #8 -: 04-11-2010, 22:37:43 »

При завиране на шипките витамин ,С, вече няма.
Активен

beelee

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 690
  • fantomiss
Re:Как се прави грамотно билков чай?
« Отговор #9 -: 05-11-2010, 10:32:52 »

Да де, аз не ги "завирам", а ги заливам с кипяща вода, след което само се подгряват от котлона на "2" за около 2 часа.
Активен
Не всички са на мястото си в този форум...

amazonian

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 240
Re:Как се прави грамотно билков чай?
« Отговор #10 -: 07-11-2010, 23:29:11 »

При завиране на шипките витамин ,С, вече няма.

Ето малко информация: http://www.scribd.com/doc/19408043/-
Активен

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:Как се прави грамотно билков чай?
« Отговор #11 -: 22-11-2010, 06:44:38 »

При това хубаво време, понабрах доста шипки последните дни - ще си имам чай поне за една седмица. Ще използвам описаната информация - благодаря ви много! :kisss:
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Как се прави грамотно билков чай?
« Отговор #12 -: 22-11-2010, 08:54:07 »

 :kisss:Ееееее, така е , като не гледате турските сериали...там има два чайника...един над друг...хайде сетете се защо...за сведение има ги вече и на бг пазара.Аз съм си купила едно порцеланово чайниче от 4 пари от магазините за 1 лв.Слагам водата и билките от моята си градинка  и ги слагам върху камината.Лятото си ги правех и на слънце...стават!!! :pensif_29:
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Mемория

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 148
Re:Как се прави грамотно билков чай?
« Отговор #13 -: 25-06-2011, 07:49:52 »

По повод как грамотно се прави чай, попадна ми това мнение из мрежата. Ще прощавате само, че е от повсеместно недолюбвания "форум на форумите"... Поне е добре обосновано.

Цитат
Запарката (инфузум)  се прави в порцеланов или стъклен съд, понеже тези материали са химически инертни. При употреба за метални съдове биологочно-активните вещества реагират с металите и се променят. Най-общо казано, биологичната им активност се променя. Между стъклото и порцелана, предпочита се порцелана, понеже има по-добри топло-изолационни свойства и запазва по-дълго време топлината при запарките. Така се постига по-добра мацерация на билката (процес на навлизане на водата/ разтворителя в клетките на растението и извличане на биологочно-активните вещества).

Подслаждането само по себе си не е особено вредно. Добавянето на захар обаче трябва да става след като сте получили запарката - след прецеждане. Ако сложите захар заедно с билката, вискозитетът на разтвора ще се  повиши (гъстотата) и може да се спре извличането на биологично-активни вещества. Освен това, има риск някои вещества да реагират със захарта. Посдлаждането с мед, от своя страна, следва да става при охладен извлек, понеже над 53 градуса по Целзий полезните вещества в меда - фитохормони, белтъци, аминокиселини и други се пресичат, както се пресича белтъка на яйцето в гореща вода. Над 55 градуса от меда остава само инвертната захар - унищожава му се лечебната сила!

Чисто емоционално, добре е човек да пие билките и да усеща чистите им вкусове, защото ароматът и вкуса на една запарка са част от лечебността й. Има и ароматерапия в една запарка, не е само стомахът единствената врата, през която трябва да влезе лечебното вещество в огрганизма на пациента. Има билки, които стават отвратителни на вкус, ако ги подсладите - например, листата от коприва! Запарката от листа на коприва е по-добре да се овкуси със сол, отколкото със захар, ако изобщо се овкусява...

Има отделна наука кои части на растението се киснат в студена вода, кои се варят, кои мацерират, кои се запарват. Това зависи от веществата, които искаме да извлечем.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев
Активен

inDoLiNa

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 8
Re:Как се прави грамотно билков чай?
« Отговор #14 -: 25-06-2011, 10:11:36 »

Много добре е обяснено,как добре да се запари чай.Аз знам,че когато е на пакетче,първо трябва да се извади то и после да се добавят съответните подсладители (не знам как някой може да пие чай със захар),тоест да,първо пакетчето,после да се изчака да поистине,мед и тогава консумация.

Наскоро попаднах на някакви противоречиви мнения относно полезността на чайовете.До колкото помня и Хулда Кларк споменаваше за някакви разредители,които не били полезни в чая.Според мен един сварен хубаво чай е вреден.Винаги ми става зле,когато пия такъв.Но когато си направя запарка вкусът е много по-ароматен,по-приятен,не ми пада кръвното ( и това ми се случва понякога).

Сега,като е топло,си правя летен чай.Във водата,която всеки ден оставям да се "пече" на слънце слагам по една лъжица ройбос,много приятен.Като се постопли водата от сл.лъчи, става леко червеникава и с приятен вкус,а за лятото студена с лед е свежо.
Активен
Толкова сме различни,че чак си приличаме ; )

Mемория

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 148
Re:Как се прави грамотно билков чай?
« Отговор #15 -: 25-06-2011, 11:57:30 »

Аз знам, че най-добре да не е на пакетче, но и насипно да е, няма гаранция къде е расло, кой кога го е брал... А е от значение не само деня, ами че и часа (заради фазата на луна и слънце).

А сега видях и нещо ново - че не било хубаво да си правиш на своя глава букети, защото често веществата взаимно се неутрализирали. Само дето нямало кой да изследва кои комбинации стават и кои не.

От чай ти пада кръвно? Аз мойто с чай го нормализирам, че по начало е ниско. Зависи от какво ти е чая, де.
Активен

inDoLiNa

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 8
Re:Как се прави грамотно билков чай?
« Отговор #16 -: 25-06-2011, 12:07:39 »

Забелязала съм,че когато пия зелен чай,ми пада кръвното.То ще да е от някои билки,но не съм обръщала специално внимание.От червен се нормализира,а за черен не мога да кажа,не употребявам.
Това сам да си правиш букет,както си решиш и да се наутрализират съставките звучи съвсем логично.Същото важи и за онези мултивитамини за по много пари,които продават в аптеките.Никой не е изследвал дали някой витамин неутрализира друг и дали някой  витамин подтиска усвояването на трети и т.н.
Активен
Толкова сме различни,че чак си приличаме ; )

Лейла

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 313
Re:Как се прави грамотно билков чай?
« Отговор #17 -: 25-06-2011, 23:42:49 »

Явно си пила от ''зеления'' който е спецялно за разхлабване, а кавичките са защото това не е зелен чай.
Разбирам Деси защо е питала, става въпрос за билки и досега само и единственно бях чела препоръки за зеления чай, че се приготвя при температура не по висока от 70 градуса.
Активен
Самотата е най-скъпо платената свобода.

Hospitalier

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 161
Re:Как се прави грамотно билков чай?
« Отговор #18 -: 27-06-2011, 21:23:34 »

 Всяка билка си иска отделно обработване за да се извлекат биологинчо активните в-ва.Най -общо:
  Стръкове,листа и цветове-запарка (или ври 5 мин)Кисне минимум 1/2 час.
  Корени,кори,коренища-задължително 10 мин да ври.Кисне около час.
  Сушени плодове-различно за всеки.
  Но пак повтарям -всяка си иска отделна обработка.Има някои които дори не са водоразтворими като Златния корен който трябва да седи 2 седмица в спиртен разтвор.Други пък искат да киснат минимум 8 часа в студена вода.
 Деси ,комбинацията която изброи може да се запари.Не е нужно да ври.
Активен
Който те хвали в очите -презира те!
Който говори зад гърба ти -страхува се от теб!

destiny81

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 8
Re:Как се прави грамотно билков чай?
« Отговор #19 -: 11-04-2013, 16:29:43 »

Намерих тази подробна информация в един сайт надявам се да ви е от полза ,дори и след късното включване в темата ..... :)
Витамин С в чая от шипки
Големи загуби на витамин С има при процеса на сушене, обработка и съхранениена шипковите плодове. При сушенето се разрушава половината или повече от него. Чрез отварата се извлича около 40% от останалото количество.Въпреки това в шипковия чай остава сравнително добро количество витамин С, нодоста по-малко, отколкото се счита.Реално трябва да се изпият поне 10-12 чаши чай, за да се набави приличноколичество витамин С.
Технология за чай
Витамин С се унищожава бързо при разрязването на плодовете. Причината е ензим,който под въздействието на кислорода окислява и разрушава витамин С. За да сеизбегне този процес и да се блокира ензима, плодовете се режат или стриват и сеслагат веднага в кипяща вода.Ако плодовете се сложат във вода с температура около 40-50 градуса, се получаваточно обратният процес: ензимите, които окисляват витамин С, се активизират.От шипковите плодове се приготвя отвара (варене 10 мин.), а от шипковите люспи- запарка (заливане с гореща вода). И в двата случая – под капак, за да се ограничидостъпа на въздух.Отварата се консумира веднага след приготвянето й. Според други източницишипковият чай престоява 5-10 часа, за да се извлече максимално витамин С.
Захар в чая и витамин С
По принцип, добавянето на захар, сол или киселини при термичната обработка наплодовете и зеленчуците пречи на окислението и подпомага запазването навитамините (основно С и А).Шипките обаче съдържат танинови вещества и лимонена киселина – те правятвитамин С устойчив. Счита се, че не е задължително добавянето на захар в случая.
Реално съдържание на витамин С
Шипките съдържат от 400 до 2000 мг витамин С (за 100 г сушени плодове) илиоколо 0.5% до 1.7%. Най-често се цитира горната граница, но реално съдържаниетона витамин С зависи от много фактори: ботаническият вид; мястото, където сасъбирани плодовете; начинът, по който са изсушени; съхранението.Например, при домашно изсушени плодове процесът на сушене е по-продължителен, а това означава загуба на витамин С с течение на времето. Прифабрично сушене процесът е много по-кратък, а може да се използва ибезкислородна среда, което пък запазва по-голяма част от витамин С.
Други полезни съставки
Шипките съдържат и други важни съставки като пектин (11%) и някои полезникиселини (3%).Съдържат и ликопен – червеният пигмент, който придава характерния цвят надоматите, грейпфрутите, кайсиите, динята и т.н.
опс ето линк към източника: 
http://www.scribd.com/doc/19408043/%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BC%D0%B8%D0%BD-%D1%81-%D0%B2-%D1%87%D0%B0%D1%8F-%D0%BE%D1%82-%D1%88%D0%B8%D0%BF%D0%BA%D0%B8
« Последна редакция: 11-04-2013, 16:34:57 от destiny81 »
Активен
 

Страницата е създадена за 0.105 секунди с 22 запитвания.