Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Вата доша и суровоядство  (Прочетена 5763 пъти)

Vladi91

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 21
Вата доша и суровоядство
« -: 28-01-2014, 01:19:45 »

Понеже не можах да намеря подобна тема, си позволих да започна тази. Въпросът ми е към привържениците на аюрведа: Как човек с конституция Вата може да се храни само със сурова храна след като според древните аювердисти тя изключително противопоказна за този тип доша?
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Вата доша и суровоядство
« Отговор #1 -: 28-01-2014, 10:20:54 »

За съжаление рядко се случва необходимата ни информация да е в конкретна тема.
По зададеният от теб въпрос си спомням, че много  изписахме в "дневникът на Петко".
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Vladi91

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 21
Re:Вата доша и суровоядство
« Отговор #2 -: 28-01-2014, 11:00:24 »

Благодаря ти, Бате Бино. Зачетох дневника. Доста интересни въпроси са повдигнати. Ти като човек, при който преобладава Вата доша (доколкото разбирам), как съумяваш да поддържаш баланса?
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Вата доша и суровоядство
« Отговор #3 -: 28-01-2014, 12:14:03 »

Честно казано , Влади, много е трудно постоянно да следиш дали си в оптимален баланс :)  
Да не говорим , че първо трябва да установиш какво е балансът  .. :)  И вече като знаеш неговите параметри да следиш кога и с колко те се отклоняват от еталона. Не знам дали съм достатъчно "балансиран" , това изисква постоянно наблюдение, анализи..а има толкова много неща за вършене, вече пораснах , не съм свободен както като студент  :-[  НО със сигурност Аюрведичните заръки вършат работа при мен, гледам да ги съблюдавам ( но пак казвам, не ме вземай за база, може да греша.. тук трябва сам да си проправиш пъртината :) )
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Vladi91

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 21
Re:Вата доша и суровоядство
« Отговор #4 -: 28-01-2014, 13:26:33 »

Да, бате Бино, съгласен съм, че трудно. За мен балансът представлява хармония, а хармонията се изразява в чувство на благополучие на умствено, телесно и духовно ниво. Няма как да се сбърка. Това, разбира се, не може да се постигне само с храната, но тя има решаваща роля. Единственият аювердичен източник, който съм ползвал, е книга на Дийпак Чопра. Там се изброяват какви плодове и зеленчуци могат да се консумират съобразно индивидуалната конституция. Но тук идва проблемът - може ли да подразделиш цялото човечество на 3 подвида? Не мисля. Давам няколко примера защо. Да речем може да си вата и за теб да е добре да ядеш мляко и млечни продукти (не знам дали е така, но примерно), но в същото време да имаш лактазна недостатъчност и да не можеш да консумираш никаква храна, която съдържа млечна захар. Или както съм чел из англоезични форуми за суровоядци - хора, които по всякакви критерии са вата, но суровоядството, без каквито и да е вата-затихващи процедури, възвръща здравето и жизнеността им. А как да се обясни фактът, че някои хора са много слаби до 25-30 години и изведнъж стават много пълни, без да имат някакво заболяване? Няма как вата пракрити да е станала кафа или кафа да се усилива, при положение че човек продължава да води същия си начин на живот.
« Последна редакция: 28-01-2014, 13:29:10 от Vladi91 »
Активен

Vladi91

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 21
Re:Вата доша и суровоядство
« Отговор #5 -: 28-01-2014, 13:38:58 »

Та на мен дилемата ми е следната - искам да се храня със сурова храна, но в същото време аюрведа твърди, че този толкова здравословен според повечето хора начин на хранене, всъщност вреди на организма ми. Предполагам много хора с вата доша са били на кръстопът като мен и отворих темата с надеждата те да споделят личното си преживяване - възможно ли е да си вата доша и да си суровояд и същевременно да се облагодетелстваш от всички полезни неща, които суровоядството носи, без да вредиш на организма си. Или може би аюрведа греши относно суровата храна?
Активен

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.
Re:Вата доша и суровоядство
« Отговор #6 -: 28-01-2014, 13:57:49 »

Писал си, че храната има "решаваща роля" в израстването ни. Към това твърдение се отнасям с дълбоки резерви. Материята тържествува над духа само в неосъзнатите глави. Не идваме на този свят за да ядем, все пак.
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

Vladi91

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 21
Re:Вата доша и суровоядство
« Отговор #7 -: 28-01-2014, 14:11:23 »

Цитат
За мен балансът представлява хармония, а хармонията се изразява в чувство на благополучие на умствено, телесно и духовно ниво. Няма как да се сбърка. Това, разбира се, не може да се постигне само с храната, но тя има решаваща роля.

Къде тук прочете думата "израстване"? Говорех за благополучие.
Активен

salvaje

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
Re:Вата доша и суровоядство
« Отговор #8 -: 28-01-2014, 23:03:47 »

Писал си, че храната има "решаваща роля" в израстването ни. Към това твърдение се отнасям с дълбоки резерви. Материята тържествува над духа само в неосъзнатите глави. Не идваме на този свят за да ядем, все пак.

Но пък и храната която ядем, не е само материя.  ;D
Активен
Now I lay me down to sleep
I pray the raw will make me freak

Kalia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 274
Re:Вата доша и суровоядство
« Отговор #9 -: 29-01-2014, 09:25:27 »

Но пък и храната която ядем, не е само материя.  ;D
:Content_14:
Гледах филма за слънцеядите и там те казват, че всяка храна носи енергия в себе си.Чрез плодовете и зеленчуците се внася слънчева енергия в нашия организъм.Те обаче си доставят тази енергия директно,без посредници.
Влади, не съм специалист по храненето, но ще ти кажа с какво се храни моята колежка - ветеринарка.
Тя е чиста вата и прави сухи гладувания - всяка седмица. Храни се с естествена храна, като също яде и хляб (домашен и не бял),топли супи и готвено (задушени зеленчуци примерно),малко млечни,месо-рядко.
При нея съм си направила следния извод - тъй като тя е едно право черво tooth и метаболизма й е супер бърз, то такива вредни продукти като млечните и месните не се задържат там задълго ;D
Топлите храни са й необходими, според мен, защото е толкова гръджава :)(в смисъл слаба),че особено през зимата направо си умира от студ.Така поне си го обяснявам аз,де ::)
Активен

nortifox

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 158
Re:Вата доша и суровоядство
« Отговор #10 -: 29-01-2014, 10:35:30 »

Точно така ,вата имат нужда от топла храна и месо от време на време ,но иначе трябва да се предържат към растителна храна. При вата всичко трябва да е умерено ,да не се прекалява нито с храната,нито с гладуването.
И не случайно е избрала сухото гладуване.
Активен

kiti13

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 48
Re:Вата доша и суровоядство
« Отговор #11 -: 29-01-2014, 11:36:27 »

При вата всичко трябва да е умерено ,да не се прекалява нито с храната,нито с гладуването.
И не случайно е избрала сухото гладуване.

А пък Малахов не препоръчва сухо при вата, ама и аз вече трети път правя по 3-4 дена и засега резултатът е добър, макар и да е твърде рано за големи заключения...
Активен

Vladi91

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 21
Re:Вата доша и суровоядство
« Отговор #12 -: 29-01-2014, 16:12:54 »

Благодаря за отговорите! Явно наистина при Вата трябва умереност.
Само че не мога да не се запитам - трите доши би трябвало да действат повсеместно в цялата природа. Как така именно при човека се е появила тази нужда от топла и готвена храна, и то от момента, в който сме открили огъня, преди това сме се хранили само със сурова храна... Вие как мислите?
Активен

nortifox

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 158
Re:Вата доша и суровоядство
« Отговор #13 -: 29-01-2014, 19:36:42 »

Еволюция Влади, еволюция.....Унищожаваме въздуха, водата, земята изобщо природата като цяло, а искаме да се връщаме към нея ,да се храним с органични чисти храни.  Е ,как да стане това, всичко е нахакано с химия,всичко е ГМО със страхотен вид и пълна безвкусица.
За съжаление нищо не зависи от нас..
Е , има и хора с доша вата ,които са напред с материала и при тях вече има изградена цяла система за хранене и това се дължи на големия им опит.
Активен

Vladi91

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 21
Re:Вата доша и суровоядство
« Отговор #14 -: 29-01-2014, 22:54:44 »

Nortifox, това според мене няма много общо с еволюцията, а и механизмът й на действие, за да се прояви като процес, изисква много, много време. Чудно ми е как някои народи да речем живеят изцяло на сурова храна и са здрави и щастливи, без значение коя доша са. Докато други, макар и ядейки готвена храна, отново живеят до преклонна възраст. С тези два примера визирам племената, които Лидия Ковачева е дала в книгата си. Храненето не следва ли да е нещо супер естествено, а не да се изчислява "математически" кое да се яде и кое не и в какво количество? Не вярвам само мен да ме учудва този феномен.
Активен

Инка

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 22
  • All we need is LOVE between each other!
Re:Вата доша и суровоядство
« Отговор #15 -: 27-03-2014, 12:39:09 »

И аз разсъждавах по темата за суровоядството, и Юри Ковачев спомена, че суровите храни активират доста ума, раджа - страст. Тоест наистина за хората, които и така си имат много раджа, не се препоръчва да прекаляват.
Но както пише по-нагоре, всеки си усеща, какво му е комфортно и какво не. Да се насилва човек за да бъде здрав, едва ли ще доведе до желания резултат.  :pensif_29:
А за суровоядците първобитни, може би тези които не им е понасяло са напускали материалния свят по-бързо. Или са се раждали хора с подходящи за времето си доши.  :essen:
Активен
 

Страницата е създадена за 0.086 секунди с 23 запитвания.