Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Остров Samsø  (Прочетена 3726 пъти)

Talita

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 50
  • Give me the key to set your heart and spirit free
Остров Samsø
« -: 28-05-2010, 09:01:31 »

Здравейте на всички  :D Не съм писала във форума има няма една година. Сега има много нови лица към групата, какво по-хубаво от това. Гледам да чета колкото мога, за да се надъхвам с вашия опит. Това бе период на много лутания за мен и наистина не мислех, че има с какво да обогатя форума...
Но вчера бях на едно прекрасно място и много ми се иска да споделя с вас. Когато бях там си пожелах да се върна скоро с България и да я направя да изглежда точно така - градче по градче и селце по селце да се обнови страната ни  :kisss:
http://www.energiakademiet.dk/default_uk.asp
Това е линк към мястото, за което говоря. По любопитните нека го разгледат  :) А самото място представлява остров Самсю в центъра на Дания, спечелил държавен конкурс за построяването на EnergiAkademi, която да работи за превръщането на острова в изцяло самостоятелна единица, работеща единствено на възобновяеми енергоизточници. По-голямата част от 4000те жители са земеделци. Дори може да се каже, че Самсю е земеделското сърце на Дания, където се произвежда почти 100% от продаваните в станата лук, тикви, ягоди, но и много още. А вече и Ел.енергия, който произвежда в излишък и продава на останалата част от страната
Основните енерго източници са вятърните електро централи и централите за отопление работещи на базата на биологичните отпадаци от земеделието и слънчеви инсталации. Удивителното е, че тия фермери разбират важността на проекта и цялото население го подкрепя. Големите вятърни генератори собственост на различни групи - някой са на различни корпорации, но повечето са собственост на граждани на острова, или са разделени на акции и се търгуват само в рамките на острова. 5 от тях са общинска собственост и приходите от тях отиват само и единствено за развиване на проекти за устойчиво развитие вътре в общността. Освен големите генератори из целия остров се виждат стотици малки вятърни генераторчета - собственост на отделни домакинства. Отоплителните инсталации работят на слама и на местно дърво, добивано чрез устойчиво управление на горските ресурси. Всеки гражданин на острова произвежда -3% CO2 :D
Но най-важното дори не са централите и вятърните генератори. Когато пътувахме с нашия автобус из острова насякъде беше невероятно красиво и чисто. Зеленото се смесваше с ярко жълто от полетата с рапица и тук таме кацнала по някоя къщитка. Градчетата и селцата така са се обвили в зеленина, че на мен поне ми беше почти невъзможно да определя кога влизаме в населено място и кога излизаме пак сред полетата и горите. Пътищата са теснички, без нито една дупка и със абсолютно задължителната велосипедна алея - дори между селищата. И много хора така си караха колелета. Подминахме и цял клас ученици, които учителките бяха извели с колелетата им на обиколка из горичките  ;D 
В центъра на главния за острова град има няколко сладурски кафенца и един ресторант. После започва стария град с бели къщички със сламени покриви. Но това не са музеи, а живи обитаеми къщи, обградени от цветя и зеленина. Никаде не видях дори една рушаща се сграда, обелена боя на ограда или каквото и да е което да подразни погледа.
Извинявам се, ако съм приспала някого с дългия си разказ, но тази невероятна красота и чистота ме порази с това, че острова няма кой знае какви естествени дадености. Ако това се направи в България, с нашата прекрасна природа и нашата богата история и култура, ще бъде в пъти по-красиво. Дано вдъхновя поне един единствен българин :flowers2:
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Остров Samsø
« Отговор #1 -: 28-05-2010, 09:37:42 »

 :kisss:Ех, дете, дете...дошла си от Града на Слънцето... в ...Града на хитруващите...не всички де...има и няколко които се опитват да не надхитрят живота , а да го живеят...те са тука у форума...и извън, ама са маааааааалко, за сега са все още малко, недостатъчно за да отворят очите, ушите ... :surpris_23:
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Talita

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 50
  • Give me the key to set your heart and spirit free
Re:Остров Samsø
« Отговор #2 -: 28-05-2010, 18:32:02 »

Бабо Мариина  :D Как щях да осъзная, че е най-добре в нашата България, ако не бях дошла тук, че да ми залипсва градинката на мойта баба. Ето още една година да се изуча и се прибирам. А това, което съм научила за устойчивото развитие ще се  опитвам да го проповядвам със всички сили. Иска ми се и в нашата родина да е така нареденичко и чистичко. Нима е лошо?
В предния пост забравих да спомена това, което най-силно ме впечатли - на острова има само един полицай  :D и той даже беше на почивка  :D
Активен

Пианистката

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 63
Re:Остров Samsø
« Отговор #3 -: 20-11-2010, 07:16:59 »

В Дания сигурно е доста уредено и чисто, но не е ли студено? А и липсва тази пъстрота на плодове и зеленчуци, която имаме тук.
С устойчиво развитите ли се занимаваш (учиш) там? Поне така разбрах от написаното.
Активен
"And what, Socrates, is the food of the soul? Surely, I said, knowledge is the food of the soul."

beelee

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 690
  • fantomiss
Re:Остров Samsø
« Отговор #4 -: 22-11-2010, 10:51:33 »

Не е много студено, заради гълфстрийм...само че тази година може и да не успее да ги стопли достатъчно.
Активен
Не всички са на мястото си в този форум...
 

Страницата е създадена за 0.184 секунди с 23 запитвания.