Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Випасана медитация  (Прочетена 20864 пъти)

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Випасана медитация
« Отговор #20 -: 20-03-2011, 17:41:59 »

Подобни курсове имат за цел само облагодетелстване на опраделени хора. Всичко трайно се постига бавно и постепенно :)

Разбира се, след такова мнение, чакам да посочиш неподобните курсове, които не облагодетелстват никого и с тях постигаш трайните неща бавно и постепенно.  :police:
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Випасана медитация
« Отговор #21 -: 20-03-2011, 20:33:49 »

Подобни курсове имат за цел само облагодетелстване на опраделени хора. Всичко трайно се постига бавно и постепенно :)

Разбира се, след такова мнение, чакам да посочиш неподобните курсове, които не облагодетелстват никого и с тях постигаш трайните неща бавно и постепенно.  :police:
Повечето такива краткотрайни(2-5 дни) курсове са такива. Когато идеш на място, на което ти обещават идеални резултати, но след години, тогава по-може да вярваме. Бързият ефект в 99,9% е кофти работа :)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580
Re:Випасана медитация
« Отговор #22 -: 20-03-2011, 21:07:31 »

Това ще продължи десет дни, и мисля че хората не търсят бързи резултати...аз поне искам да се отделя от еждневието и да имам време изцяло за себе си, да не мисля за нищо друго...тук не и е спокойно у дома, не мога да медитирам  :'(
Активен

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Випасана медитация
« Отговор #23 -: 20-03-2011, 21:22:56 »

И аз мисля, че никой не обещава моментално щастие и уголемяване на някои органи на тялото след 10-те дни.  tooth

Сега ми хрумна какво ме притеснява в този курс - необвързването с будизма като начин на живот. Вярно, сигурно по-лесно се достига до повече хора, ако се отдели от "религията" цялата практика и се рекламира като техника за концентрация и постигане на вътрешен мир.

Все пак ме гложди мисълта, че Буда е оставил 8 основи и практики за постигане на просветление -- т.нар. благороден осемстепенен път. Отделяйки Випассана от останалата част от будистката практика ни оставя с една или две от осемте части на пътя. Ако те бяха достатъчни, Буда нямаше да споменава останалите 6-7 изобщо.

Сега, разбира се, говоря малко наизуст според това, което съм прочел на сайта. Може би (надявам се!) в курса се обясняват пълните осем степени на пътя и се преподава как да се живее в хармония с тях. Поне в една от най-популярните "западняшки" книги за Випассана се обясняват всичките 8 степени от пътя плюс доста от останалата теория, която Буда е оставил. Даниела ще каже накрая за курса.  :Content_22:
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580
Re:Випасана медитация
« Отговор #24 -: 09-05-2011, 15:52:50 »

Някой може ли да ми помогне  :surpris_25: Не мога да си подам молбата за там, има един пдф файл, и не мога да пиша върху него  :'( :-[
ето това е http://www.bg.dhamma.org/fileadmin/europe/bg/content/Application_forms/Application_Form_BG.pdf
Активен

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Випасана медитация
« Отговор #25 -: 09-05-2011, 16:03:35 »

Дани, като гледам файла, не съдържа формуляр, който да може да се попълни електронно. За сравнение виж този (примерен) документ, който съдържа и в него може да се пише.

Сигурно може да се разпечата и да се попълни с химикалка. После или пращаш на физическия адрес в хартиено писмо или сканираш обратно и пращаш по имейла. Преди, като попълвах формуляра, хората имаха Word версия, която се попълваше и пращаше много лесно. Не знам защо са я махнали.  :surpris_23:
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580
Re:Випасана медитация
« Отговор #26 -: 09-05-2011, 16:22:13 »

Благодаря Ице  :) Аз го измислих- първо принтирам, сканирам, и тогава попълвам ...дълга работа  tooth
Активен

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Випасана медитация
« Отговор #27 -: 09-05-2011, 16:23:25 »

Печелиш бонус точки за попълване с розов пастел или маркер.  tooth
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580
Re:Випасана медитация
« Отговор #28 -: 09-05-2011, 17:41:56 »

 tooth това е моя цвят  :D
Активен

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем
Re:Випасана медитация
« Отговор #29 -: 10-05-2011, 22:38:35 »

Края на март месец бях на випасана в Италия и това беше повратен момент в живота ми. Останах много доволна, но няма да обяснявам защо как, за да не надъхвам излишно. Иска ми се пак да отида, но като помагам този път, че пари не мога да даря, но ще даря труд (стига да имат място). Преди не знаех какво означава медитация, вече знам.
Активен
Духът владее материята!

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Випасана медитация
« Отговор #30 -: 11-05-2011, 10:30:45 »

 :kisss:А имаше ли хора на моята възраст и как се справяха те?
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Випасана медитация
« Отговор #31 -: 13-05-2011, 13:58:37 »

Края на март месец бях на випасана в Италия и това беше повратен момент в живота ми. Останах много доволна, но няма да обяснявам защо как, за да не надъхвам излишно. Иска ми се пак да отида, но като помагам този път, че пари не мога да даря, но ще даря труд (стига да имат място). Преди не знаех какво означава медитация, вече знам.

Мер , моля те сподели , на мен ми е много интересно.
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Випасана медитация
« Отговор #32 -: 16-05-2011, 07:44:56 »

 :kisss:И аз бих искала да знам по-вече...например мога сама в къщи да опитвам нещо, преди да се засиля  да участвам на место.
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Випасана медитация
« Отговор #33 -: 18-05-2011, 08:47:32 »

Края на март месец бях на випасана в Италия и това беше повратен момент в живота ми. Останах много доволна, но няма да обяснявам защо как, за да не надъхвам излишно. Иска ми се пак да отида, но като помагам този път, че пари не мога да даря, но ще даря труд (стига да имат място). Преди не знаех какво означава медитация, вече знам.


 :kisss:Хайде бе дете, къде се губиш...драсни ни два реда за тази випасана от първа ръка...пък кой както може така ще преценява, така ще решава  :surpris_23:
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем
Re:Випасана медитация
« Отговор #34 -: 18-05-2011, 17:42:09 »

С медитацията си изчистваш най-вече душевните терзания, разбираш корена на проблема. Чрез повторно вътрешно изживяване, но този път като наблюдател, лекуваш дълбоки травми. Ако напреднеш много бързо може да прозреш много истини, да "видиш" предишни животи, сътворението, идеята.... Но това се постига във всяка дълбока медитация. Не ми се пиши много, най-добре е човек сам да достигне своите резултати.
Гледайте филма, Христо е пуснал линк.
Активен
Духът владее материята!

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Випасана медитация
« Отговор #35 -: 19-05-2011, 08:15:33 »

С медитацията си изчистваш най-вече душевните терзания, разбираш корена на проблема. Чрез повторно вътрешно изживяване, но този път като наблюдател, лекуваш дълбоки травми. Ако напреднеш много бързо може да прозреш много истини, да "видиш" предишни животи, сътворението, идеята.... Но това се постига във всяка дълбока медитация. Не ми се пиши много, най-добре е човек сам да достигне своите резултати.
Гледайте филма, Христо е пуснал линк.

 :kisss:/.Благодаря за изчерпателната информация...от която нищо не разбрах...препращате ме на много и различни места, които изискват добро знаене на анг. език.Е, и аз исках нещо да науча от вас...но нейсе...дръще си знанията за вас! :surpris_23:
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Useless

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6
Re:Випасана медитация
« Отговор #36 -: 27-08-2011, 22:32:26 »

Аз също много бих искала да се запиша на подобен курс и чакам с нетърпение да споделите личен опит.  :Content_22:

Онова, което ме интересува е каква храна точно ти се дава, със сигурност е веге, ама горе долу. Ясно ми стана, че гладувания и йога упражнения не са позволени, което за гладуването ок, но аз съм свикнала всеки ден да се занимавам с малко йога поне по 40 мин. Не че няма да се издържи, но все пак.

Друго, което наистина бих искала да знам, за да се подготвя духовно е, наистина ли не можеш да говориш изобщо. А малко да се разтъпчеш сред природата, да четеш нещо??? Сигурно, звуча като дете, но за да знам мога ли го, имам предвид, дали ще ми се отдаде наистина, а не да се насилвам, най-малко бих искала да добия представа.   :Content_4 - emotloader:
Активен
Breathe with awareness!

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Випасана медитация
« Отговор #37 -: 27-08-2011, 22:58:49 »

Аз също много бих искала да се запиша на подобен курс и чакам с нетърпение да споделите личен опит.  :Content_22:

Онова, което ме интересува е каква храна точно ти се дава, със сигурност е веге, ама горе долу. Ясно ми стана, че гладувания и йога упражнения не са позволени, което за гладуването ок, но аз съм свикнала всеки ден да се занимавам с малко йога поне по 40 мин. Не че няма да се издържи, но все пак.

Аз, навремето бях питал дали дават и веганско. Казаха ми, че ще измислят нещо. Добри хора! Според мен идеята е да не объркваш една практика с друга и да стане манджа с грозде. Все пак, драсни им една поща на хората.

Друго, което наистина бих искала да знам, за да се подготвя духовно е, наистина ли не можеш да говориш изобщо. А малко да се разтъпчеш сред природата, да четеш нещо??? Сигурно, звуча като дете, но за да знам мога ли го, имам предвид, дали ще ми се отдаде наистина, а не да се насилвам, най-малко бих искала да добия представа.   :Content_4 - emotloader:

Пак, питай ги по пощата. Според мен книгата е като говорене. В началото (доколкото знам) се тренира концентрацията и не трябва да има нищо, което да те разсейва.

С огромно любопитство чакам Даниела да се върне и да разкаже как е било!  :Content_22:
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

lustenau

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 44
Re:Випасана медитация
« Отговор #38 -: 03-09-2011, 10:18:17 »

За да се научи човек да медитира не е необходимо да ходи някъде си Изисква се желание и известни усилия   Медитацията е една и е без значение какъв етикет ще и се лепне Що се отнася до условията и изискванията които трябва да се спазват ,някои от тях след редовна  медитация се добиват от само себе си и стават начин на живот  но разбира се всичко е до индивидуалност и за някои тази медитация  може да стане един добър старт
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Випасана медитация
« Отговор #39 -: 07-09-2011, 11:31:19 »

 :kisss:Еееееее, аз желание имам голеемо...обаче не ми стигат силиците да се укротя ...и от напрежение да се освободя...от опит глава , казватт не боли...обаче мен ме заболя.Ще търся пак на село...май с мотиката да се освободя... tooth
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...
 

Страницата е създадена за 0.094 секунди с 22 запитвания.