Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: салата от спанак  (Прочетена 9833 пъти)

елмаз

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4
салата от спанак
« -: 11-03-2010, 18:18:49 »

спанак нарязан като салата прибавих една връзка чесън нарязан на ситно, 2 зелени чушки, една връзка зелен лук, зелени маслинки без костилка и натроших малко сирене, залях е със сок от половин лимон малко зехтин и една кафена лъжичка мед.Стана много вкусна, хареса ни на цялото семейство,дано и на вас ви хареса, разбира се за соровоядите може и без сирене. :essen:
Активен

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:салата от спанак
« Отговор #1 -: 12-03-2010, 12:25:45 »

По точно за неядящите млечни, ;)
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

Тедко

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 23
Re:салата от спанак
« Отговор #2 -: 14-03-2010, 13:54:41 »

Обожавам суров спанак и тъй като вече излезе масово по пазара, започнах да си правя салати.
Днес си измислих следната ..

Продукти:

спанак
киноа
морков
лилав лук
зехтин
лимонов сок
черен пипер
босилек
сол


Киноата се накисва предварително от предната вечер, на следващия ден се премива и се овкусява със зехтин, лимон, сол, чер.пипер и босилек. Съхранява се в хладилник.

Зеленчуците се нарязват (аз лично не ги обърквам, а ги подреждам слой по слой) и се овкусяват по желание. Отгоре се поръсва с овкусената предварително киноа.

Мисля, че чери доматчета биха били много подходящо допълнение..

Bon appetit!  :essen:
Активен

green flower

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 448
  • Remember your dreams!
    • Органично
Re:салата от спанак
« Отговор #3 -: 17-03-2010, 21:08:04 »

Здравейте!
Една салата и от мен, която правя тези дни, още не ни е омръзнала  :)
спанак
настъргани моркови
тиквички на тънки лентички
зелен лук
магданоз
настъргано цвекло (не всеки път)
смлени сусамово, ленено и маково семе
понякога добавям и малко марулка, ако има или авокадо
зелени маслини
смесвам съставките с маалко зехтин (авокадото и смлените семена са си мазнички) и добавям лимонов сок
Тя салатката има много неща в нея, но нали темата е за салатата от спанак, та той всъщност е основната съставка, другите са по мъничко...като изключим магданоза, защото много го обичам  ;)
  :)

Активен
Усмивката е подписът на Божественото!

People will always respond positively to joy and enthusiasm.

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:салата от спанак
« Отговор #4 -: 08-04-2010, 12:28:23 »

 :kisss:На зелените салатки много им отива дресинг от :малко мед, 1 с.л. горчица, зехтин, дом.ябълков оцет/лимонов сок/сол :whistling2 - emotloader:
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:салата от спанак
« Отговор #5 -: 10-04-2010, 11:34:38 »

Дори да си млекопитаещо не е хубаво да смесваш спанак с млечни. Взаимно се неутрализират.

Вярно ли е, че спанакът е вреден за бъбреците?
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

kobretta

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 59
Re:салата от спанак
« Отговор #6 -: 10-04-2010, 17:31:06 »

Аз знам, че спанакът пречи на бъбреците, когато е готвен. Суровият не вреди.
Активен
Свою болезнь ищи на дне тарелки.

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:салата от спанак
« Отговор #7 -: 17-10-2010, 23:58:55 »

за бъбреците не знам, но си спомням, че горката ми баба веднъж щеше да се спомине от една манджа със спанак понеже е със слабо сърце... каза, че по принцип го попарва първо, изцежда водата и после го готви, но този път не го беше попарила... спанакът е много концентриран на желязо, като е на салата не може да се изяде толкова много, но на манджа листата му се свиват много и човек не се усеща какво огромно количество желязо приема... дори и да нямате проблеми със сърцето си имайте едно на ум...
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

Mемория

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 148
Re:салата от спанак
« Отговор #8 -: 19-10-2010, 08:55:00 »

Не е ли това мит за концентрацията на желязо в спанака? ??? По-точно, печатна грешка в десетичната запетая при издаването на хранителните му стойности през 1870-та, довело до масов фурор и дори създаването на анимационния герой Попай Моряка, който черпи своите свръх сили от спанак. Това само още повече затвърдило и разпространило мита...

http://health.learninginfo.org/spinach-facts.htm
Активен

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:салата от спанак
« Отговор #9 -: 19-10-2010, 11:32:21 »

абе какви митове бе, баба получи страшно сърцебиене, много ме уплаши защото е с болно сърце... да не мислиш, че се шегувам :( сигурно има значение къде е расъл спанакът, ако е в по-бедна почва едва ли има кой знае какво в него, този спанак си беше от нашата градина...

през 1870 година са давали Попай моряка по телевизията ли? :o
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

Mемория

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 148
Re:салата от спанак
« Отговор #10 -: 19-10-2010, 16:22:09 »

Не отричам събития, на които не съм била свидетел...  :-\ Само реших да споделя. И да питам кой какво знае. Преди време проучвах кои храни са най-богати на желязо, вече се готвех го да включвам спанака в менюто обилно и ежедневно, и попаднах на тази разочароваща информация. Впрочем, не дадох горе подходящ линк, а просто първия срещнат...  :-[ Но излизат и обосновани източници като се напише "спанак мит" на различни езици.

П.П. За Попай, не знам кога е излязал:) Само печатната грешка е станала през тази година.
Активен

oum le dauphin blanc

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 548
Re:салата от спанак
« Отговор #11 -: 20-10-2010, 00:10:44 »

Не е ли това мит за концентрацията на желязо в спанака? ??? По-точно, печатна грешка в десетичната запетая при издаването на хранителните му стойности през 1870-та, довело до масов фурор и дори създаването на анимационния герой Попай Моряка, който черпи своите свръх сили от спанак. Това само още повече затвърдило и разпространило мита...

http://health.learninginfo.org/spinach-facts.htm
Да и аз знам, че това за спанака е мит. Ако не се лъжа ставаше въпрос за едно немско издание по ботаника, което за годините си е било единствено. Сещате се, че всичко живо е преписвало от него и ето ти разпространена погрешна информация.  :Confus_3:
Активен

kris

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 24
  • Човек е здрав, когато яде, диша и мисли правилно.
Re:салата от спанак
« Отговор #12 -: 08-02-2011, 16:05:01 »

Няма значение мит ли е не е ли важното е че е растение което е много вкусно сурово и разнообразява. Благодаря за вкусните рецепти без вашите идеи аз нямаше да сьм суровоядка.
Активен

rima

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 512
Re:салата от спанак
« Отговор #13 -: 08-02-2011, 17:49:46 »

Независимо дали съдържа или не много желязо спанакът, по важното е дали то се усвоява от организма. Малко извън темата, но ако някой иска да си набави желязо, копривата е тази, която помага неговото усвояване. :)
Активен
 

Страницата е създадена за 0.353 секунди с 24 запитвания.