Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Китайско зеле  (Прочетена 4300 пъти)

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Китайско зеле
« -: 05-01-2011, 17:33:56 »

Не видях да има такава тема  :surpris_23:.
Тези спретнати на вид зелки се мотаят от доста време на пазара, но аз чак сега се престраших да пробвам и взе, че ми хареса  ;D. Идеално е и за салата, и на фреш, и за сандвичи... На вкус е по-неутрално от обикновеното зеле и малко по-воднисто (или поне на мен така ми се вижда), абе екстра си е  :essen:. Ето и малко инфо, което успях да изровя за него:

Китайското зеле е богато на множество хранителни вещества и се отличава със свеж и приятен лек вкус. Във всеки 100 г китайско зеле се съдържат 37 мг витамин С, 265 мг витамин А (200 пъти повече от обикновеното кръгло зеле!), 140 мг калций, 50 мг фосфор, а също и не малко желязо, магнезий, калий и витамин В. То притежава сладък вкус и неутрална, леко инска енергия. Влиза в енергийните канали на белите дробове, стомаха и пикочния мехур. Има свойството да прочиства горещината в организма, улеснява храносмилането и уринирането, активизира дейността на мозъка и бъбреците.
Яде се сурово на салата или готвено по най-различни начини. Използва се и за пълнеж на пелмени, питки и бухти на пара, в супи или във формата на сок.

Лечебни качества - въпреки че енергията на китайското зеле се счита за неутрална, то се използва предимно при симптоми на горещина и вътрешен огън, такива като висока температура, възпаления, инфекции, болно гърло, кашлица с отделяне на жълтеникава слуз и храчки, задържане на вода в белите дробове, очни инфекции, болки и тежест в гърдите, язви, тумори и ракови заболявания, трудно уриниране, подуване на корема, запек, отравяния и др.
При вътрешна горещина в белите дробове и стомаха, жажда и кашлица се взима китайско сурово зеле сурово или варено на супа заедно с ряпа. Може да се използва и сок от китайско зеле, добре разбъркан с 1 с.л. мед.
Прясно изстискан сок от китайско зеле лекува отравяния от газ и други химични вещества и помага при ракови заболявания.

http://hamhum.net/content/view/565/79/
 ;D
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

green flower

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 448
  • Remember your dreams!
    • Органично
Re:Китайско зеле
« Отговор #1 -: 05-01-2011, 18:43:19 »

Вики, много интересна информация. Ние редовно ядем китайско зеле на салата. Мислила съм и сокчета да правя, но не му е дошло времето...ще пробвам скоро  :). По едно време доста бях луднала по него, но ми казаха да спра да го слагам на ВСЯКА салата  ;D и че прекалявам  :surpris_23:!
Anyway, много любим продукт. Чудя се само от къде идва това по пазарите тука и дали не е бъкано с разни химии  ???
Активен
Усмивката е подписът на Божественото!

People will always respond positively to joy and enthusiasm.

BIBI

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 43
Re:Китайско зеле
« Отговор #2 -: 07-02-2011, 12:39:33 »

green flower, аз също напоследък доста хапвам китайско зеле на салата с морков и авокадо.Другото зеле ми е много твърдо и обърнах на китайско.Та и аз точно днес се замислих дали не е бъкано с разни химии и се разрових из нета та открих това:
 http://gotvarstvo.georgievi.net/a/china_zele
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Китайско зеле
« Отговор #3 -: 07-02-2011, 13:18:52 »

 :kisss:И аз, и аз съм на китайско..тва лято ще се опитам да си го произведа и побългаря...дано ми се случи!!!
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

zigzag

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 237
Re:Китайско зеле
« Отговор #4 -: 07-02-2011, 15:29:54 »

Аз не го харесвам,меко е при листата,но към корена,почти от средата нататък,е с дебели жилки на листата.А хубавото българско зеле "кьосе" си е меко и вкусно.Този китаец повит с найлон и чакащ по един месец някой да го купи не ми вдъхва доверие.
Активен

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Китайско зеле
« Отговор #5 -: 07-02-2011, 16:24:17 »

аз да взема да си сменя ника на зелка ли тогава, щом се било казвало "кьосе" като мен tooth (тва тук не всеки ще разбере за какво говоря :Content_4 - emotloader:)
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

Mariya

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 477
Re:Китайско зеле
« Отговор #6 -: 07-02-2011, 18:17:02 »

Марулка Зелкова :Content_4 - emotloader:
Активен
Бъди като тревата - изправяй се, когато те газят ! Бъди като кокичето - намирай топлина, дори в снега ! Бъди като звездите - близка и далечна, даряваща любов и светлина!

Синева

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 141
Re:Китайско зеле
« Отговор #7 -: 16-02-2011, 03:46:20 »

На мен ми е съмнително. Мирише ми на риба, което вече е притеснително. Освен ако по принцип не си мирише така. :Content_4 - emotloader:
Активен

катеринка

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 171
Re:Китайско зеле
« Отговор #8 -: 16-02-2011, 15:18:08 »

Къде е това кьосе по това време???Понеже никъде го няма най-хубаво на вкус е китайското.
Активен

zlat

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 18
Re:Китайско зеле
« Отговор #9 -: 17-02-2011, 23:07:57 »

Къде е това кьосе по това време???Понеже никъде го няма най-хубаво на вкус е китайското.

Има, има и кьосе. Последната прясна зелка от собствено производство я нарязахме тази вечер. Само моркови се наложи да си купя, защото моите свършиха . А разсадчетата за ранното зеле са вече наболи по около 3 см.
Активен

Hospitalier

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 161
Re:Китайско зеле
« Отговор #10 -: 17-02-2011, 23:22:46 »

 Прочиства защото е богато на сяра ,най-вероятно!
Активен
Който те хвали в очите -презира те!
Който говори зад гърба ти -страхува се от теб!
 

Страницата е създадена за 0.066 секунди с 23 запитвания.