Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: храни за мускулна маса  (Прочетена 31206 пъти)

черен гарван

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 743
храни за мускулна маса
« -: 22-03-2011, 17:22:33 »

Здравейте, пак съм аз. Сега стана малко по-топличко и се зарибих отново да си тренирам поне вкъщи с дъмбелите и да видим до къде ще го докарам този път. Не мисля да се озорвам както предната година и ще си вдигам повече за здраве, отколкото да се натоварвам кой знае колко. В смисъл преди колегите ме караха по 4 серии да правя колкото мога повторения с по 10кг дъмбели, но явно ми беше рано за това и се преуморявах, а може би щото и много работех тогава, а време за сън нямаше. Но сега съм си наумил по 3 серии по 8-10 повторения с 7.5кг поне докато позаякна, тогава ще мисля за увеличаване на кг и на сериите евентуално. Това едната част. Другата част обаче, всъщност това, което главно ме интересува и заради което пуснах темата, иска ми се да ми препоръчате кои храни веган-суровоядски са подходящи за изграждането на добра мускулна маса. Купих си миналата година аминокиселини и имам още от тях, но това е химия... а ми се ще нещо естествено вместо това, което да има също толкова добър ефект колкото аминокиселините. Примерно, аминокиселините 1 час преди тренировка гълтам няколко хапчета и веднага след тренировка пак гълтам и веднага се усвояват от мускулите и се изграждат. Та, ми се ще да има нещо с подобен ефект, за да ги заместя тия химии. Засега съм открил чия семената и кокосовото масло... или поне последните дни докато четох така ми се стори, че имат подобен ефект, но пък толкова много неща четох.... че вече не съм сигурен дали съм прав или не. Осоебено за кокосовото масло, щото главно заради онази процедура с жабуркането сутрин го взех, но ми се стори, че има също ефект и за изграждането на мускулната тъкан... прав ли съм, или се бъркам? И също така ми се иска някой да каже как точно се усвояват тези храни (чи
Активен
"няма грешки, има само уроци"

черен гарван

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 743
Re:храни за мускулна маса
« Отговор #1 -: 22-03-2011, 17:26:05 »

супер... най-много мразя да цъкна нещо без да искам... не успях да си довърша мнението  :Confus_3: :Confus_3: :Confus_3: :Confus_3:

.................
та, как най-добре се усвояват тия храни с цел мускули (примерно... 30 мин. преди тренка вземам, после веднага след тренка, или нещо от сорта?)
сега понеже не съм наясно и преди 20 мин. взех една чаена лъжичка чиа семена... и мисля след 10 мин. да почна тренката и като я свърша да взема 1 супена лъжица чиа семена и 1 супена лъжица кокосово масло... ама дали това е точно правилния начин, или има по-добър от този ?  :surpris_23:

и също като цяло ще се радвам да ми кажете кои други храни съдържат вещества, изграждащи мускулната тъкан и маса. Благодаря  :flowers2:
Активен
"няма грешки, има само уроци"

plm

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 98
Re:храни за мускулна маса
« Отговор #2 -: 22-03-2011, 17:31:02 »

Защо си хабиш времето и енергията tooth
Активен

черен гарван

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 743
Re:храни за мускулна маса
« Отговор #3 -: 22-03-2011, 17:34:46 »

Всъщност иска ми се малко да разширя темата... вече не съм сигурен дали трябваше точно тук да я пусна, и без това се колебаех. Взех да се чудя доколко са вредни тия аминокиселини, които се продават в магазините за фитнес добавки и щуротии? Може ли да се каже, че са вредни? Както и за Л-Глутамина като цяло това естествена добавка ли е, или не? Одеве го гледах в здравословния магазин го продаваха на капсулки, ама пък доста скъпо... 90 таблетки 44лв... то аминокиселините къде съдържат всякакви аминокиселини и работи струват по-малко от тоя Л-глутамин  :surpris_22:

Пък в нета докато ровичках доста важен се оказа именно Л-глутамина за изграждането на мускулите, затова се чудех ако вземам само него вместо всичките аминокиселини дали ще е по-добре... ама пък като цяло дали ще е добре или зле?!  :surpris_23:

Глутаминът съставлява повече от половината от съдържанието на аминокиселини в мускула. Тъй като мускулът проявява ясен стремеж да изгаря аминокиселините си, съществува вечната тревога за потенциална загуба на тези най-ценни съставки. За да сме сигурни, че поддържаме необходимото ниво на глутамин трябва да приемаме глутаминови добавки. Неговата роля за ускоряване на мускулния растеж е изложена в следния коментар на доктор Мауро ДиПаскал: “Увеличаването на производството на протеин за изграждането на мускулна тъкан зависи от размера на наличния глутамин в мускулната клетка. Не можем да очакваме мускулът да расте без глутамин.” С тези си думи, доктор ДиПаскал обръща сериозно внимание на значението на тази може бе най-ценна аминокиселина. Всъщност, се счита че наличието на глутамин е от жизнено важно значение, тъй като той играе важна роля в толкова много биологични процеси и можем да кажем, че “го бива за всичко”.
Активен
"няма грешки, има само уроци"

черен гарван

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 743
Re:храни за мускулна маса
« Отговор #4 -: 22-03-2011, 17:37:07 »

Защо си хабиш времето и енергията tooth
защото имам време, а енергия нямам особено... надявам се да я стимулира по някакъв начин, но искам и като тренирам поне да качвам мускулки, вместо да ставам по-слаб от веган-суровоядската храна  :whistling2 - emotloader:
пък и да изглеждам по-добре... не като ходеща мечка (в момента) или като ходеща клечка (ако стана чист суровоядец, или тренирам, ама в храната ми няма полезна за растежа на мускулите храна)  :bleh
Активен
"няма грешки, има само уроци"

beelee

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 690
  • fantomiss
Re:храни за мускулна маса
« Отговор #5 -: 22-03-2011, 17:42:45 »

Здравей,

добре си се ориентирал към Чия-та. При тежкото трениране ще имаш нужда от протеини и мазнини, но избирай варианти, които не съдържат много фито-естрогени.
Ако не си 100% веган, яйцата (сурови, ако си сигурен в произхода) аз много горещо ги препоръчвам, като за чисти суровоядци приложими са само белтъците (няма нужда да се натровиш, заради едната хипертрофия  tooth). Аминокиселините от опаковка ги дай за благотворителност, т.е. остави ги до кофата :Р
Този Л-Глутамин, ако съдя по името, е глутеново амино-съединение. Не че нещо, ама с глутен...пък и дядо ти на нивата само с Л-Глутамин е копал :bleh Избирай естествена храна, тъпо е да искаш да се храниш чисто и да пиеш химия...с правилната програма и повече кардио (при нужда), заедно с правилното суровоядство ти гарантирам успех ;)
Активен
Не всички са на мястото си в този форум...

черен гарван

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 743
Re:храни за мускулна маса
« Отговор #6 -: 22-03-2011, 18:20:30 »

@beelee, благодаря ти :)
какво имаш предвид с това да избягвам храни с фито-естрогени? кокосовото масло ли имаш предвид, или не? щото викаш с чиата добре съм се ориентирал, ама за кокосовото масло нищо не каза  :whistling2 - emotloader:
за яйцата... сега щото постя великденските пости няма да стане, но след това може и да пробвам сурови яйца... обаче се зарибих по пъдпъдъчите яйца, а не по кокошите... пъдпъдъчите имат ли същия ефект в тоя смисъл да те питам ???
виж, нищо не им разбирам от тия химически неща... сигурно цял живот няма да ми стигне да разбера кое как и защо... добре е, че има хора дето обаче повече ги схващат нещата от мен  tooth
иначе дядото на нивата сигурно и месце си е хапвал.... пилешко това онова... предполагам по-лесно стават мускулите, повече готвеничко... ама ако го е карал само на домати и краставици кой знае дали са щели да станат мускули и едно друго  :bleh
точно затова я пускам темата, beelee ...искам да намеря алтернативата на тия химии и да има повече варианти от чиа семената, защото не знам всъщност какво количество ми е необходимо... ама ще е тъпо да бухам по 10 лъжици чиа семена на ден... мисля си, че е по-добре 2 лъжици чиа семена... 2 лъжици кокосово масло (ако наистина става с тая цел и няма фито-естрогени... тук ти ще кажеш защо не трябва да има?! ).... 2 лъжици от нещо друго евентуално ако има такова.... няколко лъжици някакви кълнове подходящи за качване на мускулна маса (ако има такива)... някакви сготвени веган храни... сигурно пак има такива, но не ги чаткам чак толкова кои са... някой ми беше казал май за бобовете - леща, боб ...но не съм сигурен дали наистина стават ...картофите може би ???
освен това, имаш ли си идея как най-правилно да ги приемам тия неща... в смисъл колко лъжици чиа семена и кога преди и след тренировка... колко лъжици кокосово масло... и колко време преди и след тренировка? сега като тренирах преди малко... излапах 1 чаена лъжица чиа семена 30 мин. преди тренката... а след тренката на момента още 1 супена лъжица чиа семена и 1 супена лъжица кокосово масло... но дали това е оптималния вариант, или има по-добър вариант за усвояване ???
Активен
"няма грешки, има само уроци"

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:храни за мускулна маса
« Отговор #7 -: 22-03-2011, 19:41:47 »

 ;D Обясни ми какво е значението дали си 15 кг отгоре или не :surpris_23: Толкова ли е важно за теб какво мислят другите за теб... допускам, че търсиш хорското одобрение... а може и да греша. Сподели ;)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

черен гарван

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 743
Re:храни за мускулна маса
« Отговор #8 -: 22-03-2011, 20:57:55 »

;D Обясни ми какво е значението дали си 15 кг отгоре или не :surpris_23: Толкова ли е важно за теб какво мислят другите за теб... допускам, че търсиш хорското одобрение... а може и да греша. Сподели ;)
хахах, ами да.... няма да твърдя, че не го търся... на мнение съм, че всеки човек има нужда да бъде приеман от другите по един или друг начин  - ако никой не те приема, едва ли би се чувстал добре самият ти, ама пък знам ли може да си достигнал до някакво йогично възвишение и да ти е все тая всичко тук на земята  :bleh
и все пак ако най-важното беше хорското мнение, отдавна да съм се хванал с фитнеси и всякакви такива и още преди 10 години щях да имам повече мускули от тия в момента  tooth
просто най-после съм се хванал да направя нещо за себе си, за тялото си, за усещанията си, за живота си и т.н. ....мисля, че е важно да спортувам... понеже съм болнав, тръгна ли навън да спортувам нещо, вероятно още не съм си оздравил чак толкова организма, че да не се разболея набързо... а пък разболея ли се всичко ще стане пак по старому... затова алтернативата ми се струва, че са ми дъмбелите вкъщи в тоя момент... ако исках да се правя на някакъв, щях да пусна тема как по-бързо да достигна 100-150кг от лежанка... пък аз пиша за 7.5кг дъмбели, така че за какво си говорим  tooth
искам да се чувствам добре и да изглеждам добре... вдигането на дъмбели си мисля, че може да повлияе и на двете, обаче понеже се стремя вече към здравословно хранене, суровоядство и т.н., не искам мускулите ми вместо да се увеличат... да вземат вместо това да се стопят ...пък и по-скоро релеф искам да направя и красиви форми, ако ще да не вдигна повече от 10кг  tooth сега ако тръгнеш да ме разубеждаваш, ще взема да си помисля да не съм почнал да те плаша като конкуренция голяма за мацките  :thankyou:
така или иначе ако не се намери някой по-просветлен да ме светне как е най-правилно да се приемат нещата и какви още методи суровоядско-вегански за правене на мускули има, ще си налучвкам докато видя, че ми се увеличила обиколката на бицепса с 20 см  O0
Активен
"няма грешки, има само уроци"

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:храни за мускулна маса
« Отговор #9 -: 22-03-2011, 23:50:54 »

;D Обясни ми какво е значението дали си 15 кг отгоре или не :surpris_23: Толкова ли е важно за теб какво мислят другите за теб... допускам, че търсиш хорското одобрение... а може и да греша. Сподели ;)
хахах, ами да.... няма да твърдя, че не го търся... на мнение съм, че всеки човек има нужда да бъде приеман от другите по един или друг начин  - ако никой не те приема, едва ли би се чувстал добре самият ти, ама пък знам ли може да си достигнал до някакво йогично възвишение и да ти е все тая всичко тук на земята  :bleh

Така е. Всеки бива да е приеман от другите, но защо да не бъде с това, което е, а не с това как изглежда. Това ми беше мисълта ;)
Работи върху пълнежа, а не върху опаковката ;D ;)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Hospitalier

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 161
Re:храни за мускулна маса
« Отговор #10 -: 22-03-2011, 23:54:16 »

 Слушай батенце виждам че си се запалил (което е добре)Че питаш което е добре и че не знаеш някои неща за метаболизма и анаболизма в частност което е зле но е поправимо особено след като прочетеш моето мнение.Аз съм със супер бърз метаболизъм от малък и винаги ми е било мания да качвам.През последните 6 месеца качих 6 кила но имам зверски апетит.Апетита е ключов фактор,но преди да стигна до него:
 -Първо увери се на 100% че нямаш еднокрино или заболяване на стомашно-чревния тракт което да възпрепятства усвояването на хранителни в-ва.
 След като свършиш това нещо и се убедиш че нямаш(надявам се !) обърни внимание на храната си и режима а чак тогава на добавките.Трябва да се храниш по едно и също време през кратки интервали от време(през 3 часа) и по малко.Някои мои прители стават и нощем да ядат.За да се храниш така обаче трябва да имаш зверски апетит и да предизвикаш синдрома на ,,вълчия апетит,,тоест малко след като си се наял отново да си гладен.Тук имаш 2 опции:
- Горчив чай от горчиви билки които засилват апетита чрез отделяне на стомашни сокове и жлъчка и улесняваш храносмилането.Билки горчиви колкото искаш-алое.тинява,пелин,пресечка,бял равнец.червен кантарион и  особено БЛАТЕН АИР .Тези билки освен  всичко изхвърлят отровите от тялото
 -Ако си твърдо решен да качваш на всяка цена има едно лекарство,,Ремирта,,-най силния апетиостимулант и забавя метаболизма като блокира действието на стресовите катаболни хормони.Повече няма да пиша за това лекарство защото форума е с друго естество и сам си потърси в нета или ми пиши на лична.
 След като ти се оправи апетита и почнеш да се храниш с храни в които преобладават бавните въглехидрати (не те знам колко тежиш и кво ядеш).Можеш да обърнеш внимание на добавките.
 -Креатина е най важния за мускулната маса и в нета инфо колкото искаш.Пие се по 5гр след тренировка във вода с малко мед (задължително е някакъв въглехидрат да има)Не се съдържа във вегетарианските храни
- След него най важни са аминокиселините с разклонена верина BAACA.Това са Левцин,изолевцин и валин.Те предпазват от мускулен разпад.
 -Най мощната анаболна субстанция(нехормонална) си остава обаче HMB това е едно съединение което се получава от разпада на левцина.Но то е за напреднали бодибилдери.
 Тъй като метаболизма зависи най много от хормоните има три които те интересуват:
 1Тестостерон-покачва се от билките:Бабини зъби,Левзея.От храните -семената от сминдух и всички богати на цинк храни.
2 Инсулин-храни които го стимулират всеки знае са въглехидратите а субстанции които улесняват действието му са сминдуха и канелата.
 3Растежен хормон-стимулира се чрез прием на Аргинин преди лягане.
 Важно е да се приемат храни богати на витамините от групата B,храни богати на магнезий и цинк.Забрявяш за всякакви проетини на прах не знам си кви ядки(освен овесените разбира се)и разни млека и всякви помии.Може да взимаш пчелен прашец и пчелно млечице.Добра храна е цвеклото защото има бетаин който улеснява усвояването на протеина от храната.
Активен
Който те хвали в очите -презира те!
Който говори зад гърба ти -страхува се от теб!

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:храни за мускулна маса
« Отговор #11 -: 22-03-2011, 23:59:14 »

Последният пост май е за фитнес форум - креатин, разни лекарства... нещо май се объркахте tooth

Стимулирането на апетита е опасна работа. Еволюцията ни води към по-малко хранене, а вие сте тръгнали да ядете повече :Content_14:
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

черен гарван

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 743
Re:храни за мускулна маса
« Отговор #12 -: 23-03-2011, 14:08:26 »

Със сигурност протеинът е най-популярното хранително вещество за всички активно спортуващи хора поради разнообразните си приложения и функции в тялото, сравнявайки ги с тези на въглехидратите и мазнините. Той е търсен и консумиран под всякаква форма, за да изгради, възстанови и поддържа клетките, мускулните тъкани, кожата, костите, кръвта и при нужда да създава антитела.



Растителен срещу животински протеин

Според аминокиселинния си състав съществуват два типа протеини - завършени и незавършени. Завършените са тези, които съдържат всички есенциални (незаменими) аминокиселини и обикновено са от животински произход. Незавършените протеини са от растителен произход и им липсват една или повече от незаменимите аминокиселини.

Съществува вариант човек да си набави завършен протеин, без да яде храни от животински произход. Това става чрез внимателното комбиниране на растителни протеини. Ограниченото съдържание на аминокиселини варира при различните протеини. Това означава, че когато две различни храни се съчетаят, аминокиселините в единия протеин могат да компенсират отсъствието на онези в другия. Това се нарича протеиново допълване. Този принцип е основен за всяка една здравословна, вегетарианска диета.

Освен това самият организъм също е способен да си произведе завършени протеини, стига да му бъде доставено разнообразие от растителни източници. Житните растения например са с ниско съдържание на лизин, докато бобовите почти не съдържат метионин. Това не означава, че вегетарианците или веганите приемат по-малко основни аминокиселини.

Комбинирането на растителни протеини като житни с бобови води до високо качествен протеин, който е също толкова добър, а в някои случаи дори по-добър в сравнение с протеина от животински храни. Соята сама по себе си има високо съдържание на протеин, който може да бъде считан за равнопоставен на месния.

Вегетарианското и веганското хранене е добре балансирана диета от житни, бобови, семена, ядки и зеленчуци, която съдържа смесица от протеини, които се допълват взаимно без необходимостта от каквото и да е планиране. Боб с препечени филийки, сирене или сандвич с фъстъчено масло, мюсли с мляко (соево или краве) и ориз с грах или боб са всички подходящи примери на протеиново допълване.

Преди се е смятало, че протеиновото допълване е нужно да се осъществява с едно хранене. Сега вече се знае, че това не е необходимо, след като тялото запазва за дълго време запас от основните аминокиселини. Добре балансираният вегетарианец или веган лесно ще достави всички протеини и основни аминокиселини, необходими на тялото.

Източници на растителен протеин

Добрите хранителни източници за вегетарианците, както и за всички останали, които желаят да разнообразят менюто си и да заменят традиционните меса или млечни продукти, са ядките и семената, бобовите растения, соевите продукти (тофу, соево мляко, соева кайма) и зърнените растения.

Различните храни съдържат различни протеини, всеки от които със собствения си уникален аминокиселинен състав. Съотношението на важните аминокиселини в храните може да се различава от тези, нужни на тялото, за да създаде протеини. Пропорциите на всяка от основните аминокиселини в храните, съдържащи протеин, определя неговото качеството.

Хранителните протеини с всичките основни аминокиселини в съотношението, което тялото изисква, са наречени висококачествен протеин. Ако протеинът е малко в една или повече от основните аминокиселини, то той се определя като нискокачествен.

Качеството на протеина е обикновено определяно според аминокиселинния модел на яйчения протеин, който се смята за идеалния. В този смисъл не е изненадващо, че животинските източници на протеини като месото, яйцето, млякото и сиренето имат тенденция да са по-висококачествени, отколкото растителните.

В таблицата са описани най-популярните хранителни източници на растителен протеин, като белтъчното им съдържание се мени в зависимост от начина на приготовление за консумация.

Растителни храни (за 100 гр. продукт)   Белтъчини (гр.)
Авокадо   2
Ананас   0.54
Аспержи   2.2
Бадеми   21
Банани   1.09
Боб   21 до 25.3 според сорта
Броколи   2.82
Брюкселско зеле   3.38
Бял дребнозърнест ориз   6.5
Бял дългозърнест ориз   7.13
Бял среднозърнест ориз   6.5
Бяло грозде   0.69
Грейпфрут   0.63
Гъби   1.8
Гъби (консерва)   3.4
Диви круши   0.73
Диня   0.61
Зелен грах   5.42
Зелен фасул   1.82
Зелени маслини   1.03
Зимно къдраво зеле   2
Зрели маслини Джъмбо   0.97
Кайсии   1.4
Картофи, небелени   2.02
Карфиол   1.98
Кафяв дългозърнест ориз   7.94
Кафяв среднозърнест ориз   7.5
Кашу   18
Киви   1.14
Китайско зеле   1.2
Копър   1
Краставица   0.65
Кромид лук   0.8
Круши   0.38
Кълнове от пшеница   7.49
Ленено семе, смляно   1
Лешници   15
Леща   26
Лимон   1.1
Малки азиатски круши   0.5
Макаронени изделия   10.8
Манго   0.27
Мандарини   0.81
Маслини Класик   0.84
Мека бяла пшеница   10.69
Моркови   0.93
Нар   0.95
Обикновено бяло зеле   1.21
Овесени трици   17
Овесени ядки   16.89
Оранжеви домати   1.16
Орехи   15
Патладжан   1
Портокали   0.94
Праскови   0.91
Просо   11.02
Пшенични трици   16
Пъпеш Канталуп   0.84
Пъпеш Касаба   1.11
Пъпеш Медена роса   0.054
Репички   0.68
Ръж   10
Розово грозде   0.77
Ряпа   0.9
Салатка   1.23
Сладка жълта чушка   1
Сладка зелена чушка   0.86
Сладка червена чушка   0.99
Сладки картофи   1.57
Слива   0.7
Смокини   0.75
Соя   36.9
Спанак   2.86
Стрък праз лук   1.5
Сусам   18
Сухари   10.8
Тиква   1
Тиквичка   1.2
Фъстъци   26
Фъстъчено масло   25
Хляб "Добруджа"   7.1
Хляб "Софийски" (типов)   8
Хляб "Стара Загора"   7.3
Хляб (ръжен)   6.8
Царевица   9.42
Целина   0.7
Цикория   0.6
Червен домат   0.88
Червеникавокафяви картофи   2.14
Червено грозде   0.72
Червено зеле   1.43
Червено цвекло   1.2
Шам-фъстък   21
Ябълки   0.26
Ягоди   0.58
Предимства на растителния протеин

Според едно проучване сред 4680 мъже и жени тяхното кръвно налягане се е понижило значително при продължителна консумация на зеленчуци, бобови и зърнени храни в сравнение с тези, които консумирали месо. Това доказва, че вероятността вегетарианците да страдат някога от хипертония, а оттам и от тежки сърдечно-съдови заболявания, е значително по-малка от тази при останалите.

Освен това се счита, че предимството при вегетарианските диети е в по-слабата им наситеност в общото приемане на протеини, отколкото невегетарианските. Тук се избягва рискът при високобелтъчните диети от остеопороза и бъбречни затруднения. Този тип режим на хранене е идеален за профилактика на стомашно-чревния тракт и спомага за изхвърлянето на токсините от организма.

Необходими количества

Изследване показва, че ние не се нуждаем от толкова много протеин, колкото се е смятало преди. Препоръчителното количество белтъчини за възрастни и деца се е намалило повече от два пъти за последните 20 години. Увеличените протеинови нужди по време на бременност и кърмачество са обикновено лесно засищани от завишената консумация на храна. Поради растежа на бебетата и децата те се нуждаят от повече протеин, отколкото възрастните (пропорционално на телесното тегло). Деца на балансирана диета обикновено приемат достатъчно протеин, стига да получават съответно достатъчно енергия (или калории).

Препоръчителните количества от протеини са валидни, само ако енергийните нужди са задоволени. В противен случай хранителният белтък е използван за енергия, а не толкова за растеж и възстановяване. Това не винаги се отнася за вегетарианците, тъй като растителните източници на протеин се смятат и за добър източник на въглехидрат, използван за енергия.

Противно на известните вярвания на атлетите и тези, които са заети с много натоварване, нямат непременно нужда от протеин като допълнителната енергия, изисквана за усилена активност, която най-добре се доставя чрез въглехидратите. Допълнителните протеинови нужди на бодибилдър могат обикновено да бъдат доставени чрез увеличеното енергийно приемане от повече храна.

Растителният протеин има своите достойнства и предимства пред животинския. Той е здравословен, алтернативен вариант за консумация от страна на тези, които всекидневно наблягат на месото, яйцата и млечните продукти.



Източник: Растителни източници на протеин http://www.bb-team.org/articles/3276_rastitelni-iztochnitsi-na-protein#ixzz1HQKpvaVP
Активен
"няма грешки, има само уроци"

черен гарван

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 743
Re:храни за мускулна маса
« Отговор #13 -: 23-03-2011, 14:30:04 »


13
Барс
8 Юли 2010 06:55
Innocence, леща, фасул, нахут, киноа, елда, амарант - всичките са с бая високо протеиново съдържание, но за съжаление само киноата, елдата и амаранта са с пълен аминокиселинен профил. Бобовите трябва да ги комбинираш със зърнени (пшеница, овес, просо, ръж, ечемик, ориз). Въобще, забрави за соята. Ако я консумираш нека то да е рядко и под формата на тофу. Зеленолистните зеленчуци също са незаменими ако си решил да спазваш подобен режим. Повечето растителни храни имат доста въглехидрати, но това не са онези “лоши въглехидрати”, от които всички напоследък бягат. Невъзможно е от растелна храна да си на високо протеинов режим. Оптималният вариант е балансираното лактововегетарианство.


Искри
4 Яну 2011 23:05
Статията е много полезна, но и ограничена. Както вече се спомена в коментарите - липсва въглехидратния индекс. От физическо ниво - не може да се сравни белтъка на кокошето яйце (което не съдържа никакви мазнини) с белтъка на боба, граха, лещата...
Но и пак от физическо ниво - животинските белтъци съдържат хормоните и антибиотиците, с които всеизвестно хранят животните. А от психическо ниво.... вече има достатъчно материали какво съдържа животинската храна. Или както казваше баба ми: “Не яжте много месо - ще подивеете.”
Соята е прекрасна като състав на белтък спрямо въглехидрат. Не се препоръчва само заради ГМО обраотката й. Обаче.... именно соя е добавката в храната на животните, както и пълнежа на каймата и още неща.... Как тогава я избягвате?!?!
Лично аз съм на вегетарианско хранене от 20 години и смятам, че хич не е трудно точно днес да се спазва това! Дори и да ядете соя във вид на соеви кубчета, пак няма да е толкова вредно, колкото месната храна. А и можете да предпочетете соевите кълнове. Пък и без тях няма да се увредите. Голяма част от аминокиселините се губят при преработката на храната или не се усвояват напълно. Някои са и синергици, така че пак не се усвояват, въпреки, че може да се тъпчете с месо.
Киноата е много вкусно нещо! И става да се яде дори без подправяне. А една подпраква може да овкуси дори и безвкусните ви храни. Та нали и месото не го ядете неподправено?!
Относно протеиновите нужди: зависи от ежедневния енергиен разход, от индивидуалния метаболизъм, както и от възрастта. Известно е, че с възрастта хората нямат толкова нужда от протеини, с колкото се тъпчат.
Или, точно както гласи древната поговорка: Човек се нуждае само от 1/3 от това, което консумира. С останалите 2/3 храни докторите....


jazzi
22 Март 2011 16:23
Искри,
Искам само да ти обърна внимание, че соята е потенциално опасна не защото се обработва с ГМО, а защото самите соеви растения са генно модифицирани, а и оттам техния плод. Соята, повече от всяко друго растение, е била подложена на генна модификация и днес повече от 90% от соята по света е ГМО. Поради това храни, в които се съдържа соя и разните соеви примеси, следва да се считат за изкуствени и потенциално опасни!
Поздрави за статията!



Източник: Растителни източници на протеин http://www.bb-team.org/articles/3276_rastitelni-iztochnitsi-na-protein#ixzz1HQQXKdVm
Активен
"няма грешки, има само уроци"

Veso

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 246
Re:храни за мускулна маса
« Отговор #14 -: 23-03-2011, 15:08:49 »

Аз също съм подръжник на идеята, за качество на мускулите в сравнение с количество. Ще споделя моето лично виждане по въпроса.
Тренирал съм и в зала с тежести, макар не особено дълго, но това, което ми направи впечетление е че доста от хората имат проблеми със ставите, я кръст, я китки, я рамене и т.н. Проблема според мен е в това, че когато човек се захване с фитнес и боди билдинг, започва с едни тежести, които са да кажем нормани за теглото и структурата му. Обаче, в последствие човек заяква и зпочва да увеличава тежестите прогресивно с разстежа на мускулите, което пък натоварва ставите по начин, който е много неестествен за тях. Когато изкуствено повишаваш мускулната маса с добавки, костите си остават почти същите, а трябва да понасят работа с тежести 2-3 пъти по големи от нормалните за тях. И като прибавим дълги години тренировки по този начин, накрая ще си имаме едни доста износени и болящи стави. Другият проблем е, че повишавайки си масата с добавки, човек се обрича да ги пие докато е жив, за да поддържа външния си вид. Ако някой си мисли, че ще пие протеини, ще качи 20 килограма и после като спре да ги пие, ще си задържи масата, нека помисли пак.
Затова аз избрах да тренирам по начин, който не се налага да използвам тежести, а само със собствено си тегло. Като основно напрягам мускулите изотонично в статични позиции, които натоварват не само големите групи мускули, но и много малки около тях, които човек с гири и щанги няма как да натовари.
Добива се издръжливост, еластичност и по-голямо бързодействие на мускулите, което го предпочитам пред по-голяма момента сила и размер на мускула, което ти докарва и тромавост на всичкото отгоре.
Друг положителен ефект от изотоничното натоварване, е че не натоварва сърцето толкова много както повторенията с тежести. Дишането остава естествено и спокойно, просто се потиш много здраво въпреки неподвижността си, но пък това си има детоксикиращ ефект.
Единствените недостатъци, са че е доста по скучно и отнема повече време, но пък си мисля, че всяка инвестиция в здравето на човека, не е загубено време и усилие.
Все пак аз съм повлиян и от бойните изкуства, където такъв тип тренировка е задължителен (поне за краката) и неискам да натрапвам мнението си, всеки има разични приоритети.
Активен

vesselin777

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 364
  • what noone knows - nobody sees
Re:храни за мускулна маса
« Отговор #15 -: 23-03-2011, 16:45:35 »

 Адаш, за някои неща съм напълно съгласен с теб. Добавките те заробват постянно да инвестираш пари в тях, спреш ли ги и край..... пак стария външен вид. Казвам го от личен опит. Поне пет-шест години съм се потил по фитнесите и съм потрошил хиляди левове през това време, за да разбера най-накрая, че външнията вид не е всичко. ДАЙ НА ОРГАНИЗМА СИ ЗДРАВЕ И ТОЙ ЩЕ ТЕ ВЪЗНАГРАДИ С КРАСОТА! Имам предвид и вътрешна и външна. Здрав дух в здраво тяло и обратното.
 Гарванчо, горещо ти препоръчвам ядково кисело мляко. При мен определено има ефект. Пробиотиците са ти верен съюзник при усвояването на хранителните вещества. Пробвай и суров конопен и/или оризов протеин.
За бога НЕ ПИЙ КРЕАТИН. Чел съм доста аргументирани статии, че пиковите му концентрации го превръщат в канцероген. При това само задържаш вода в мускулите и като го спреш хоп..... депресийка, че толкова пот и пропиляно лично време на вятъра.
Относно тренировките- най-силен ефект върху релефа и мускулната маса според мен имат свободните тежести. Никаква машина не може да ги замени. Не се връзвай на глупости от рода, че уредите изолират определена мускулна група и т.н. Все пак и инструкторите хляб ядат (образно казано  tooth).

Доста дълъг стана този пост. Както и да е, ако ти е интересно, с радост ще споделям каквото съм препатил. Мога да напиша поне две страници фермани.
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Дж. Кришнамурти

Hospitalier

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 161
Re:храни за мускулна маса
« Отговор #16 -: 23-03-2011, 20:32:14 »

Последният пост май е за фитнес форум - креатин, разни лекарства... нещо май се объркахте tooth

Стимулирането на апетита е опасна работа. Еволюцията ни води към по-малко хранене, а вие сте тръгнали да ядете повече :Content_14:
Креатин монохидрат е ЕСТЕСТВЕНО съединиение което осугурява фосфатни молекули при преобразуването му в  АДЕНОЗИНТРИФОСФАТ,която е основна молекула при осигуряването на енергийни нива на клетките.Така че споменаването му тук е удачно.Във всяко човешко тяло присъства креатина.
Стимулирането на апетита е необходимо когато човек иска да покачи мускулна маса и това го знае всеки второкласник,освен ако нямаш някава идея как да покачи момчето маса като изгуби апетит -ще ми е интересно да я споделиш.Няма никаква опасност от това човек да има изострен апетит особено ако има поднормено тегло -просто се приемат повече хранителни в-ва -тялото при разграждането им си осугурява повече енергия която от своя страна е нужна за повече тренировки и мускулна маса.Иначе ТВОЯТА евлоюция може да те води към по малко храна.Няма лошо.Гледай да не те отведе на легло и венозна храна като аноректик.
Активен
Който те хвали в очите -презира те!
Който говори зад гърба ти -страхува се от теб!

vesselin777

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 364
  • what noone knows - nobody sees
Re:храни за мускулна маса
« Отговор #17 -: 23-03-2011, 22:22:30 »

 Браво бе Hospitalier ! Ти да не бачкаш в някоя болница и да имате нужда от пациенти ? Че имаш биологично образование е ясно. Това обаче задължава ли те и ти да се изказваш като кон с капаци? Току виж имало хора в този сайт, от които може да научиш нещо.
 Има много ЕСТЕСТВЕНИ вещества в човешкия организъм, но техния пик би могъл да е доста опасен, даже да има летални последици(това естествено най-вероятно ти е ясно): фенилаланин,пикочна киселина, холестерол..... да продължавам ли ?  Тоя скапан глутамин дето го продават е на една метаболитна стъпка от натриевия моноглутамат. Той естествено вещество ли е ?
 Ето един цитат относно креатина от сайт за добавки и фитнес, коментара го оставям за вас:


"Пийте обилно количество вода заедно с приемането на креатин - 6 до 8 чаши дневно. Макар че няма твърди доказателства, възможни странични ефекти от употребата на креатина са: обезводняване, диария, мускулни крампи, понижен обем на кръвта и нарушен баланс на електролитите в тялото ни. По-голямата част от креатин монохидрата, пирувата и дори част от фосфата се превръща в креатинин (токсичен продукт) в процеса на усвояване и трнаспорт до мускулните клетки. Голям % от този процес става в самите клетки, непосредствено преди навлизането на горивото в митохондриите. За да се справят с токсичния ефект, клетките увеличават обема си задържайки вода и активно синтезират "отпадни мехурчета", в които да съхраняват "боклука".  Спрете да приемате креатин и се консултирайте с лекар, ако забележите:

алергична реакция (трудно дишане, сухота в гърлото, сухота на езика и устните)
симптоми на бъбречни проблеми като намалено количество


Източник: Креатин - повелителят на експлозивната сила http://www.bb-team.org/articles/871_kreatin-povelitelyat-na-eksplozivnata-sila#ixzz1HSKUl7FD
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Дж. Кришнамурти

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:храни за мускулна маса
« Отговор #18 -: 23-03-2011, 23:14:22 »

То момчето може да си поема много храна,но какво се усвоява и какво става с неусвоеното?
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

черен гарван

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 743
Re:храни за мускулна маса
« Отговор #19 -: 23-03-2011, 23:48:02 »

Благодаря на всички за отговорите. Дали аз обяснявам като хората ....не е много ясно  :Confus_3: :Confus_3:

Както и да е...

@Hospitalier
- имам чувството, че за различни неща говорим. Аз под мускулна маса... имам предвид само килограми чисти мускули да качвам. Нямам нужда да качвам общо тегло килограми. Даже искам да отслабна, щото в момента кой знае колко мазнини има в мен. Искам просто да ми растат мускулите, това имам предвид под мускулна маса... иначе нямам намерение да ставам някой 90-100 кг, все пак съм 178см ..в момента съм 82кг между другото, ама сигурно доста са в корема и задните части къде седя по цял ден на компа :bleh та, нямам нищо против да сваля кг от мазнините и за тяхна сметка да кача кг мускули, дори и да загубя част от общата си телесна маса... а и в момента всъщност пия пелин и явно от него огладнявам така зверски, защото напоследък просто нямам спиране в яденето и чак се плаша, мога да изям цял слон и африка с него... предпочитам да ям по-малко..... но просто ми се иска да знам кои храни действат подобно на химично изработените аминокиселини, протеини, креатини и работи дето спомагат растежа на мускула... но ми се иска да са естествени храни, за да се изгражда наистина мускул, а не като спра да тренирам и да почне да издиша както казват колегите тук, а и по други места ;) ще разгледам по-подробно и другите неща дето си писал, може да намеря в тях нещо интересно за себе си... ама просто бях отворил 1000 страници и щеше да е трудно да търся още неща и затова отложих засега да прегледам всички неща в мнението ти кое би било полезно и кое не.... но пак казвам... не търся да качвам килограми като цяло, а търся да качвам мускули... и не искам да тъпча много, а да хапвам такива естествени растителни храни, които изграждат мускули... и го правят по някакви подобни начини на химичните вещества като аминокиселини и др., които гълтат бодибилдерите... дано да съм обяснил по-ясно тоя път, че вече не знам  :whistling2 - emotloader:

@Veso
- това с тия изотонични упражнения е доста интересно.. опитах се да намеря нещо в нета дето да обясняват добре какви точно са тия упражнения и да дадат примерни такива, обаче не намерих поне засега.. проблем ли ще е да ми обясниш как точно се правят тия твоите упражнения, или ако може линк да ми дадеш към някой сайт дето се показва по-добре... ???
иначе нямам за цел да вдигам много килограми, но искам мускулите ми да стават по-големи здрави и релефни... така че тия упражнения може би ще са идеални, ако ги комбинирам с дъмбелите... щото нали мускулите привикват към упражненията и спират да растат, та ако сменям дъмбелите с тия изотонични упражнения за които говориш, предполагам би бил доста добър вариант  :Content_22:

@vesselin777
- какво ядково кисело мляко ми препоръчваш, в смисъл от кои точно ядки ? и сигурен ли си, че е кисело... аз един път пробвах да си направя мляко от кашу, обаче стана прясно мляко  tooth
има ли някакви определени пробиотици за които ми говориш... или като цяло пробиотиците помагат за усвояване на хранителните вещества? също тоя оризов протеин... не е ли някаква химия това?
а за свободните тежести си прав смятам.... пък и ако тръгна да се каня да ходя на фитнес кой знае дали ще се наканя, затова съм си взел дъмбели и си ги вдигам тях, така че нямам голям избор... или трябва да тренирам с дъмбели, или без нищо.... затова ще чакам с интерес и адаша ти какво ще каже повече за неговата програма  :bleh
Активен
"няма грешки, има само уроци"
 

Страницата е създадена за 0.113 секунди с 22 запитвания.