Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Дневникът на Мони :)))  (Прочетена 15443 пъти)

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Дневникът на Мони :)))
« Отговор #40 -: 29-10-2009, 09:11:11 »

Вече ходих веднъж на йога и много ми хареса, но още нищо не мога да осмисля.
Въобще не се притеснявай. Това е съвсем нормално ;) И аз първите няколко посещения се чувствах леко странно даже.

Поразтърсих се в нета и попаднах на статия за храненето при йога и пишеше следното: "Раджастичната храна, храни тялото, но възбужда ума. Тя разбутва равновесието на ума и затова бяга от същината на йога. Такива храни са пикантните,киселите, подправените, солените, чай, кафе, чесън, лук, месо, риба, шоколад, захар, сол."
Не знам защо се отрича чесънът и лукът, но пък пишеше, юе се препоръчва суровоядството като млечните продукти не отпадат.. който знае за храненето при йогите нека сподели
Много точно си намерила. Радулка пак се пали за нищо ;D
Някои школи приемат млечните, по-точно прясното мляко. Това е най-вече заради почитта на индийците към кравата като свещено животно.
Що се отнася до лука и чесъна, то може да се консумират, но в умерени количества. При тях трябва да се внимава да не правят човека действен. За да ти обясня думата действен ще цитирам моя инструктор Рашко:
"Действен значи да не намираш време за своята еволюция, все няма време да се пораздвижим, да срещнем истинските си приятели, да обичаме истински хората около нас - жена, мъж, деца, родители. Все бързаме, а все времето не ни стига. Ядосваме се на себе си и другите, все някой ни е крив за нещо. Ако намерим време за себе си ще се срещнем с НАС в тишината."
« Последна редакция: 29-10-2009, 09:15:50 от Petko »
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Дневникът на Мони :)))
« Отговор #41 -: 29-10-2009, 09:23:59 »

Радула,   какви са тези тамасични храни? И кои трябва да се избягват раджастичните или тамасичните? Много ще се радвам специално някой да ми обясни по-подробно за лука и чесъна. Защо трябва да се избягват? Аз обожавам и лук, и чесън - особено зелени и ще ми е тъжно ако трябва да се ограничавам.
Ето ти стойностна статия за храненето при йогите -
http://www.yoga108.info/yoga/yoga_hranene.html
Ето това за което ти питаш конкретно:
Цитат
Няма специални правила за хранене за тези, който практикуват хатха йога, макар че има много препоръки, като основната е да се яде възможно най-естествена храна и в умерени количества. Йога препоръчва вегетарианската диета, особено като подготовка за по-висшите клонове и практики – медитация, крия йога.  Вегетарианството се счита че води до вътрешно спокойствие и хармония между ума и тялото, докато храненето с животни се свързва с вътрешно напрежение, гняв, дисхармония, увеличение на желанията. Вегетарианството е в основата на сатвичната диета (сатва – най-висшето качество – чистота, спокойствие, баланс, бел. на преводача).
Йогийската диета следва сатвичната или чиста диета. Тя се състои от пресни плодове и зеленчуци, сготвени пълнозърнести продукти, бобови растения, мляко, ядки и семена, като има както сурова, така и сготвена храна. Тези храни увеличават сатва в тялото  - това са леки, семпли храни, съдържащи всички необходими вещества. Те повишават жизнеността, дават яснота на ума, спокойствие и устойчивост на заболявания. Раджастичната храна е приготвена с повече подправки и е по-мазна. Тези храни създават тежест в тялото и неспокойство в ума.  Месото и рибата също влизат в класификацията на раджастичната храна. Лук и чесън – също влизат в графата раджастични храни, стимулиращи и повишаващи желанията. Тамастичната храна е тази, която е става, престояла, консервирана и загубила свежестта си. Тази храна намалява енергията и ни прави летаргични. Тамастична е храната и когато не е добре сдъвката или правилно приготвена. Престоялата, замразената и прекалено преработена и консервирана храна е загубила енергията си. Ако се опитаме да се храним само със сатвична храна колкото се може повече, можем постепенно да променим химията в тялото, подмладявайки хранисмилателната система и да излекуваме ако има проблеми там. В идеалния случай би трябвало да се храним само с храна, която да отнема  минимално количество енергия за храносмилане, така че оставащата енергия да се използва за по-продуктивни и важни цели.
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Дневникът на Мони :)))
« Отговор #42 -: 29-10-2009, 09:36:20 »

Цитат
Йогийската диета следва сатвичната или чиста диета. Тя се състои от пресни плодове и зеленчуци, сготвени пълнозърнести продукти, бобови растения, мляко, ядки и семена, като има както сурова, така и сготвена храна.
Както виждаш, споменава се не само сурова храна, а и готвена, че дори и мляко.
Ние в този форум сме избрали да бъдем суровоядци по куп причини. Предполагам ти също имаш твои такива. Започни преход към суровоядство, но недей да бързаш. Давай го постепенно. Това е лично мое мнение, което не всички споделят. Но аз го казвам от опит и от това, което ме посъветва моя гуру. Резките промени често водят до влошаване на състоянието по една или друга причина. Не се лишавай от нещо като си налагаш насила вътрешно. Щом ти се яде чесън и лук...особено пресни, хапвай си. И аз си хапвам. Лошо няма. Напротив, супер полезни са си, но все пак нека не е много често и много като количество ;)
Ако ти се хапва кашкавал или сирене се опитай да ги заместиш с тофу(соево сирене, което е термично обработено). Просто тофуто е по-малкото зло.
Тактиката е не да се лишаваш от нещо, а да заместваш вредните храни с не толкова вредни. Докато накрая не изчистиш съвсем всяко вредно нещо ;)
Няма нищо по-лошо от това да се насилваш. Дори и месо да ти се яде много, хапни си.
Не се притеснявай да питаш за всичко ;)
Приятен ден, irida :Content_22:
« Последна редакция: 29-10-2009, 09:37:52 от Petko »
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

SiMoNcheTo

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 348
Re:Дневникът на Мони :)))
« Отговор #43 -: 29-10-2009, 16:17:10 »

благодаря за информацията :) а за споменатия чай предполагам, че става въпрос за черния, който действа стимулиращо.
  Петко, гледам да не насилвам тялото си, от май месец започнах да променям хранителния си режим, като месото най-бързо го спрях, а мляко никога не съм обичала освен в кафе, но след като прочетох статии за 'кърмата на кравата' много набързо спрях и кафе да пия като там изигра и друг фактор- самата нужда сутрин да си стопля душата с нещо горещо. В годината 2-3 пъти ям яйца и то варени(вече писах за това), като днес на обяд като гледах суквартирантката ми как си свари 2 и после ги наряза в чинията и се замислих как накълцва едно невинно пиленце....;( и така сега ям най-вече плодове 50% зеленчуци 30% ядки 20% и от време на време си купувам от диабетичния магазин един сандвич от черен хляб, зеле с моркови, маслини, натрошени ядки, соева майонеза и слънчогледови кълнове(пресни са сандвичите и изобщо не ми става тежко).
 След йогата нз дали е точно от нея, защото ходя и на народни танци имах мускулна треска(тук да вмъкна малко реклама, за тези които са от София,а също и от Варна, Бургас, Русе и се чудят с какъв спорт да се занимават или искат да прекарат зимните месеци с нови приятни хора под звуците на българската народна музика могат да посетят клуб "Чановете", много е забавно, всички са много позитивни и пада голяма веселба).Относно мускулната... тя не е толкова по краката, колкото по гърба и най-вече по ВРАТА и затова си мисля, че съм си дала много зор в някои упражнения и съм много схваната, с йогата съм убедена, че ще раздвижа всяка част от тялото си, като с упражненията разбера къде го боли.
  Поздрави на всички и ако има някакви събирания в София казвайте, че имам голямото желание да се запозная с някой от форума :)
Активен
Мисълта е там, където ни боли!

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:Дневникът на Мони :)))
« Отговор #44 -: 29-10-2009, 16:28:21 »

Хайде,ергените да се стягат :love_006 - emotloader: :Content_4 - emotloader:
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

SiMoNcheTo

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 348
Re:Дневникът на Мони :)))
« Отговор #45 -: 29-10-2009, 16:33:46 »

 хахахахааха да се стягат, че вече съм ги офертирала  ;D  :peperudi:
Активен
Мисълта е там, където ни боли!

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Дневникът на Мони :)))
« Отговор #46 -: 29-10-2009, 16:41:10 »

Жалко, че не си от Пловдив :-\ Една оферта да има и аз да я изпусна ;D ;D :D
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710
Re:Дневникът на Мони :)))
« Отговор #47 -: 29-10-2009, 20:14:28 »

Радула,   какви са тези тамасични храни? И кои трябва да се избягват раджастичните или тамасичните? Много ще се радвам специално някой да ми обясни по-подробно за лука и чесъна. Защо трябва да се избягват? Аз обожавам и лук, и чесън - особено зелени и ще ми е тъжно ако трябва да се ограничавам.
Тъй като не ме интересуват "някои школи", ще си ти отговоря както аз си знам  ;D

Според Йога храните се делят на три групи: сатвични (най-чистите за тялото, ума и душата, идва от "сатва"), раджастични (от "раджас", те възбуждат ума ни, препопъчва се да се избягват), и тамасични (от тамас, те са вредни за тялото, ума и душата ни.)

Копирам много добро инфо по въпроса:

Сатвична сила и сатвична храна

Първата от тези универсални сили в природата е сатвистичната сила - силата на самосъзнанието, на любовта, мира, чистотата и радостта. Когато тази сила преобладава в съзнанието ни, ние сме релаксирани, спокойни, в състояние на душевен мир и нашето съзнание лесно достига до по-високи нива на духовна съзнателност. Сатвистични храни може да наречем храните, в които силата на чистотата и любовта преобладава и които правят ума чист и спокоен. Тези храни лежат в основата на начина на хранене при йогите, защото те са най-добрият проводник на физическо здраве и душевен покой; тези храни са възможно най-подходящите за тези, които искат съзнанието им да се издигне до по-високи нива и да достигнат себепознание.
Тази група храни включва: плодове, повечето зеленчуци, бобови и ядки, зърнени храни и в умерени количества почти всички билки и подправки. Сатвичната диета осигурява голямо разнообразие от хранителни вещества, доставяйки на организма достатъчно белтъчини, въглехидрати, мазнини и всички важни витамини и минерали.

Раджастична сила и раджастична храна

Втората сила от тези универсални потоци е раджастичната сила, силата на безспирното движение, дейност, промяна. Когато в съзнанието ни преобладава тази сила, ние ставаме възбудени, нервни, неспокойни, неспособни да се успокоим и отпуснем. Раджастични храни са тези, които стимулират тялото и мисълта и трябва да бъдат приемани само в ограничени количества, за да се поддържа умствената дейност в равновесие. В противен случай, ако ядем твърде много от тези стимулиращи храни, умът ще бъде прекалено възбуден и ще е невъзможно да го укротим за някои фини духовни занимания, като например медитацията. В тази категория храни влизат: съдържащи кофеин напитки като кафе, чай, кока-кола и други газирани напитки, шоколад, лютиви пикантни подправки, ферментирали храни и някои лекарствени средства.

Тамастична сила и тамастична храна

Третата сила е тамастичната (статичната) сила. Това е силата на притъпената чувствителност, инерцията, гниенето и смъртта. Смъртта настъпва, когато другите две сили са напълно изчерпани, така че преобладава напълно само статичната сила. Когато тя действа я съзнанието ни, ние сме сънливи, с намалено внимание, апатични, отпуснати, чувстваме липса на енергия и инициатива.
Статични (тамастични) храни са месото, рибата, лука, чесъна, яйцата, гъбите, алкохола, цигарите, наркотични вещества, а също и ферментирали стари, консервирани или развалени храни. Те трябва да бъдат избягвани от хората, стремящи се към здраво тяло и извисяване на съзнанието .

Лук и чесън

Много лекари твърдят, че лукът и чесънът повишават киселинността в стомаха и могат да влошат или да причинят язва. Доколкото свръхкиселинността е една от основните причини за болестите, яденето на лук и чесън може да бъде много вредно за здравето. Нещо повече, тъй като тези храни образуват повече топлина в организма, те смущават също така и мозъчната дейност. Точно така, както летливите вещества от лука и чесъна дразнят нежната и фина лигавица на окото, предизвиквайки сълзене, по същия начин те възбуждат ума и затова се избягват от хората, които търсят душевно спокойствие или се стремят към по-високо ниво на духовност.
« Последна редакция: 30-10-2009, 02:55:09 от Radula »
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Дневникът на Мони :)))
« Отговор #48 -: 29-10-2009, 21:37:45 »

Радула, по-добре питай лично учителя си по йога(беше споменала кой е) и тогава пак пиши...
Нямаш източник даден...аз поне дадох и се вижда, че лекцията е на един от най-значимите йоги и личности на ХХ век - Свами Сатянанда Сарасвати :love_028:
Статията е от 1982 г. То и аз мога да реша днес да си пиша нещо, но това няма да е йога. Йога е традиция и мъдрост от хиляди години, нека не спорим, а да попитаме и да почерпим от опита на по-мъдрите...иначе с copy и paste всеки знае как да борави ;D ;D :D
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Дневникът на Мони :)))
« Отговор #49 -: 29-10-2009, 21:44:19 »

Глопусти!! Не си попаднала на добра статия... Месото, млечните (риба и яйца също), лук и чесън са ТАМАСИЧНИ, не раджастични храни. Другото е вярно...
Ти дори не гледаш какво си писала по-рано:
Тъй като не ме интересуват "някои школи", ще си ти отговоря както аз си знам  ;D

Според Йога храните се делят на три групи: сатвични (най-чистите за тялото, ума и душата, идва от "сатва"), раджастични (от "раджас", те възбуждат ума ни, препопъчва се да се избягват), и тамасични (от тамас, те са вредни за тялото, ума и душата ни.)

Копирам много добро инфо по въпроса:

Сатвична сила и сатвична храна

Първата от тези универсални сили в природата е сатвистичната сила - силата на самосъзнанието, на любовта, мира, чистотата и радостта. Когато тази сила преобладава в съзнанието ни, ние сме релаксирани, спокойни, в състояние на душевен мир и нашето съзнание лесно достига до по-високи нива на духовна съзнателност. Сатвистични храни може да наречем храните, в които силата на чистотата и любовта преобладава и които правят ума чист и спокоен. Тези храни лежат в основата на начина на хранене при йогите, защото те са най-добрият проводник на физическо здраве и душевен покой; тези храни са възможно най-подходящите за тези, които искат съзнанието им да се издигне до по-високи нива и да достигнат себепознание.
Тази група храни включва: плодове, повечето зеленчуци, бобови и ядки, зърнени храни, мляко и млечни продукти и в умерени количества почти всички билки и подправки. Сатвичната диета, понякога наричана млечно-вегетарианска, понеже включва мляко и млечни продукти, осигурява голямо разнообразие от хранителни вещества, доставяйки на организма достатъчно белтъчини, въглехидрати, мазнини и всички важни витамини и минерали.
Даже не си прочела преписаното...копираното, де ;D ;D :D
irida, виждаш ли как човек се бърка като е ял раджастична храна...действена е станала наша Радулка, скача като петле ;D :D :D ;)
« Последна редакция: 29-10-2009, 21:45:59 от Petko »
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

SiMoNcheTo

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 348
Re:Дневникът на Мони :)))
« Отговор #50 -: 29-10-2009, 21:54:13 »


 хахах случва се :) благодаря Радулче за информацията
Активен
Мисълта е там, където ни боли!

Val

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
  • "Бог е дал на хората храната,дяволът - готвачите!"
Re:Дневникът на Мони :)))
« Отговор #51 -: 29-10-2009, 22:42:47 »

Хора, объркахте ме направо :D :D :D Да ям ли лук и чесън или да не ям? Тамасична или раджастична храна са последно тези двете?  :blehДоколкото разбрах са раджастична. И аз решавам да приема това, което ми харесва :bleh ще си хапвам лук и чесън, щото не са мъртва храна все пак и си ги обичам /повече лука, чесън по-рядко/ НО ще гледам да не прекалявам :Content_22:
Активен

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710
Re:Дневникът на Мони :)))
« Отговор #52 -: 30-10-2009, 02:54:05 »

Петко, изобщо не ми се спори с теб. Откъдето искам ще давам информация и ако искам ще казвам кой е източника. Да, направо пейстнах инфото, защото имам много и различни материали и съм забравила в подборности кой за какво е. Тук основнитен еща са обяснени много добре (по мое мнение), но това за млякото наистинас ъм пропуснала да го видя, защото нямах време да чета материала. Пазя си го, защото има много полезно инфо за лука, чесъна и яйцата. Но млякото НЕ е сатвична храна, защото добивът му е свъзран с ХИМСА, което е насилие. Преди хилядолетия и десетилетия може да е било друго, но сега е различно.

Затова ще си поправя предния коментар.

И не се изказвай неподготвен за източниците ми на информация, ако обичаш! Както аз си правя пас с твои коментари... Благодаря предварително за това!

Вал, ти сама преценяваш какво да ядеш и какво не...
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Дневникът на Мони :)))
« Отговор #53 -: 30-10-2009, 06:22:26 »

И не се изказвай неподготвен за източниците ми на информация, ако обичаш!
Дразниш се за абсолютно нищо и пак ме караш да ти кажа да четеш! :pensif_29:
Неподготвен за източниците ти :Content_14: ...ти видя ли кво писах - че не си упоменала източник. Нищо повече!
А за млякото дори и не съм твърдял, че може да е сатвична храна ;)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

SiMoNcheTo

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 348
Re:Дневникът на Мони :)))
« Отговор #54 -: 30-10-2009, 07:39:35 »

Ето ти стойностна статия за храненето при йогите -
http://www.yoga108.info/yoga/yoga_hranene.html
Цитат
Йогийската диета следва сатвичната или чиста диета. Тя се състои от пресни плодове и зеленчуци, сготвени пълнозърнести продукти, бобови растения, мляко, ядки и семена, като има както сурова, така и сготвена храна.
Тук присъства млякото като сатвична.. но няма да задълбаваме, защото ние не консумираме. Радулче, може ли да ми изпратиш статии за яйцата, че много малко съм чела за тях и все питам и никой не ми отговаря. Приятен и усмихнат ден  :Content_22:  :peperudi:
Активен
Мисълта е там, където ни боли!

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Дневникът на Мони :)))
« Отговор #55 -: 30-10-2009, 09:39:42 »

 :kisss:Аз прясно мляко не мога да го пия- вращам го...ама кисело си хапвам на таратореццц /дирекнто, пак не мога- действа ми пък затягащо/...
   Но, мнооого ми е любопитно как така Махатма Ганди се е хранел само с козе мляко- та дори си е носел козата и в Англия, когато е ходил там на посещение????
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:Дневникът на Мони :)))
« Отговор #56 -: 30-10-2009, 12:01:35 »

Цитат
дори си е носел козата и в Англия, когато е ходил там на посещение?Huh?
Е,те и нашите политици си ходят семейно :Content_4 - emotloader: :Content_4 - emotloader: :Content_4 - emotloader: :Content_4 - emotloader:
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

vasilena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1059
Re:Дневникът на Мони :)))
« Отговор #57 -: 30-10-2009, 18:01:10 »

 ;D ;D ;D
Активен

Val

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
  • "Бог е дал на хората храната,дяволът - готвачите!"
Re:Дневникът на Мони :)))
« Отговор #58 -: 31-10-2009, 01:20:04 »

Радулче, Петко не спорете. Аз вече нали реших за тоя пуст лук. А пък млякото много важно какво е. Каквото иска да е. На мен ми се повръща от прясно мляко.Но за другите, които се чудят дали да го игнорират или не - да трябва да има информация за тях и добре че сте вие да е давате.
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Дневникът на Мони :)))
« Отговор #59 -: 31-10-2009, 05:39:12 »

В спора се ражда истината!
Аз и двамата си ги обичам! Големи са сладури. Говорят за едно и също нещо ама по различен начин. Поне за мен е така.  :-*
Активен
 

Страницата е създадена за 0.085 секунди с 22 запитвания.