Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Теорията за свободните радикали стареенето и антиоксидантите  (Прочетена 1977 пъти)

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!

Свободните радикали са причината за стареенето. Тази теория е предложена първо от Д-р Денхам Харман в Университета в Небраска през 1956 г.
   А какво са свободни радикали? Те са кислородни молекули, които са загубили електрон и затова са нестабилни и реактивни. Основната причина за образуването на свободните радикали е готвеното олио. Други фактори включват пестициди, цигарен дим, замърсяване на въздуха, прекомерно излагане на слънце и естественото делене на клетките. Тези радикални кислородни молекули скачат от клетка на клетка крадейки електрони, причиняват вреди и създават свободни радикали.
   Колагенът е протеинова молекула, която дарява кожата с младост и е особено податлива на вредите на свободните радикали, което води до образуване на бръчки и преждевременно състаряване. Свободните радикали всъщност създават химична реакция наречена „cross-linking“(омрежване). „Омреженият“ колаген е твърд и нееластичен.
   Определени вещества, наречени антиоксиданти действат противоположно на свободните радикали. Те се намират в изобилие в растенията и могат да бъдат под формата на мастни киселини (сурови мазнини и студено-пресовани масла), минерали (магнезий, селен) витамини (А, С, Е) и комплексни биологични съединения като пикногенол. Антиоксидантите предотвратяват пораженията като просто дават на свободните радикали електрона от който се нуждаят за да станат стабилни. По този начин антиоксидантите лекуват кожните възпаления и помагат да избледнеят петната по кожата.
  Мононаситените мазнини (зехтин) и особено полинаситените мазнини  (слънчогледово олио, ленено и конопено олио) са много податливи на окисление при излагане на светлина, въздух както и на готвене. Кислородът, горещината и светлината превръщат нормалните мазнини в трансмастни киселини, създават свободни радикали и причиняват гранясване. Ето защо олиото трябва да се опакова в стъклени тъмни бутилки, да се съхранява далеч от пряка слънчева светлина и да не се готви с него. Полинаситените мазнини са изключително чувствителни към горещината. Зехтинът е по-стабилен, но оставен прекалено дълго на светлина и горещина също би гранясал. Суровото масло е наситена мазнина и е значително по-добро за готвене. Но най-добрия избор е кокосовото масло. То е най-стабилното и разкрасяващо масло, което може да се загрява до 170 градуса.
   Други мазнини, които са разкрасяващи и имат антиейджинг ефект ако се приемат сурови са зехтин, маслини, конопено семе и олио, ленено семе и олио, слънчогледово семе, сурови ядки, какаово масло и авокадо. Освен това е препоръчително по-голямата част от менюто ви да се състои от сурови плодове (ягоди, череши, малини, грозде, ананас, грейпфрут) и зеленчуци (броколи, зеле, домати, червено цвекло, моркови, спанак, коприва, лук).

http://desilifestyle.net/2011/06/%d1%82%d0%b5%d0%be%d1%80%d0%b8%d1%8f%d1%82%d0%b0-%d0%b7%d0%b0-%d1%81%d0%b2%d0%be%d0%b1%d0%be%d0%b4%d0%bd%d0%b8%d1%82%d0%b5-%d1%80%d0%b0%d0%b4%d0%b8%d0%ba%d0%b0%d0%bb%d0%b8-%d1%81%d1%82%d0%b0%d1%80/


Активен

Радо

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 12

http://www.senescence.info/causes.html (Английски език + термини)
Това е пример за разглеждане на дадена теория. А всяка теория има приятели, врази и трети.

Това което се разбра накратко е, че въпросният човек е провел експерименти доказващи теорията. Други са я потвърдили частично (по-качествен живот, но не и по-дълъг), а има и такива дето казват, че това е по-скоро проблемно :)
Активен

Diego de la Vege

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 348

  ... А какво са свободни радикали? Те са кислородни молекули, които са загубили електрон и затова са нестабилни и реактивни. Основната причина за образуването на свободните радикали е готвеното олио. Други фактори включват пестициди, цигарен дим, замърсяване на въздуха, прекомерно излагане на слънце и естественото делене на клетките. ...

Ех, ако беше толкова просто ... спираме пърженото, пестицидите, цигарения дим и дишането на кислород и живеем 200 години  tooth

Ето нещо по-нАучно по темата:

http://neopharm.bg/%D0%B7%D0%B0-%D1%81%D0%BF%D0%B5%D1%86%D0%B8%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8/neoxid/%D1%81%D0%B2%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%B8-%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D0%BB%D0%B8
Активен

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!

Радо нито съм теоретик нито пък смятам да пиша подобна суха материя! Пиша за неща в които вярвам и които съм изпробвала представени през моя поглед. Не превежда конкретни статии а чета различни гледни точки. Нарочно съм избрала такова заглавие на статията ми. :)
Диего повярвай ми не можеш да избягаш от тези нещо които съм изброила ако не си изолиран в някоя планина. :)
Активен

Радо

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 12

...
Пиша за неща в които вярвам и които съм изпробвала представени през моя поглед. Не превежда конкретни статии а чета различни гледни точки. Нарочно съм избрала такова заглавие на статията ми. :)
...

Това е едно хубаво допълнение, Деси  :peperudi:
Поздрави  :love_026:

Активен
 

Страницата е създадена за 0.091 секунди с 22 запитвания.