Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Личен проблем  (Прочетена 4625 пъти)

کђụ

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 19
    • Facebook
Личен проблем
« -: 16-07-2011, 15:43:14 »

   
   Здравейте на всички форумци. Реших да пусна тази тема, защото има нещо около мен, което ме тревожи от доста години. Самият проблем не е свързан със сувороядството и ако сметнете, че темата не е за форума, моля да я изтриете. Става въпрос за семейството ми и в частност за майка ми и нейните лични проблеми, които доста силно ме засягат поради причини, които ще изясна след малко. Реших да пиша тук, защото в момента ситуацията ми изглежда много сложна, не знам какво да направя и търся съвети и мнения.Но за да добиете по-ясна представа ще трябва да ви разкажа доста предистория.

  Майка ми е на 52 години, родена е в село,родителите й са били бедни и тъй като е била последно, 5-то дете, за тях е било непосилно да я гледат и са я дали на други хора, които са я осиновили. Тя е човек, който през целия си живот се е стремил да бъде харесван от другите(вярвам, че е заради факта, че е била изоставена от истинските си родители), с изключително ниско самочувствие е, с комплекси, винаги внимава какво казва с цел да не обиди някого, емоционално нестабилна е, изключително критична към себе си семейството си, държи на реда, била е отличничка в училище, завършила е руска филология и работи като учителка до преди 10-тина години, когато се преместихме да живеем от Шумен във Варна, където така и не успя да си намери работа като учителка по руски език, работеше тук-там за кратко време, или даваше частни уроци, или помагаше на дете в начално училище за домашните, само веднъж й се удаде възможност, благодарение на приятел на баща ми, да работи по-доходоносна работа в техническия университет като учителка по български на турски студенти. По отношение на мъжете, по това което ми е разказвала, се е отдавала изцяло във връзките си, до себеотричане, по мое наблюдение е избирала все мъже, които са се отнасяли пренебрежително към емоциите й, не са я оценявали ( това е следствие от ниското й самочувствие според мен, по закона на привличането когато си с ниско самочувствие привличаш хора, които не те зачитат също). Та след края на една такава връзка, в която тя е примирала за един, по нейните думи изключително красив мъж, а той й е изневерявал с други през това време, в период на огромно отчаяние, от страх да не остане сама, стара мома, се е натъкнала на баща ми, който е бил явно по настоятелния и са се оженили. Тя ми казва, че дори преди да се оженят, не е била влюбена в него, а той просто е бил по-настоятелен, затова се е стигнало до брак.
    От тогава до сега тя описва живота си с баща ми като мъчение, живот, в който винаги е премълчавала и преглъщала обидите, съгласявала се е с него, "жертвала се е" да не го напусне, заради мен  брат ми, за да израснем ние с двама родители. Казва, че никога не е получавал подкрепа от него, че не се е отнасял с нея с уважение, че я е обиждал, случвало се е дори да я удари пред родителите си(аз като дете бях свидетел на единия такъв случай), натрапвал й е своето мнение, искал е да става винаги каквото каже той. Като цяло нейната емоционалност е на измъчена, потисната жена, лишавана много дълго време от любов и внимание.
    Сега ще опиша и баща си. Роден е в Добрич и е на 53 години, израснал е в необразовано семейство(по това време около 50-те, 60-те години много малко хора са били с висше, та дори и със средно образование), но той е завършил средно и висше и цял живот беше военен, пенсионира се на 44 години. Като характер мога да го опиша като авторитарен до известна степен. Той е човек, който не е способен да се извинява, когато сгреши оставя нещата да отминат без да се извинява на този, когото е засегнал. Не уважава чуждото мнение в повечето случаи, възгледите му за брака и семейството са следните - смята, че жената трябва да гледа децата и да се грижи за къщата, да остави мъжа да издържа семейството финансово и да се съгласява с него и да го подкрепя във всичко, което той реши без да очаква той да се съгласи с нейното мнение. Лесно се изнервя и има тенденция да обвинява винаги някого, най-често някой от семейството, дори когато той е виновен или въобще няма такъв. Беше на работа до 5 часа и нямаше време да се занимава с мен и брат ми, гледала ни е майка ми през повечето време. Откакто се пенсионира и започна друга работа се отнася много по-добре с нас и се стреми да прекарваме повече време заедно.
     Към момента майка ми е изключително изтормозена емоционално, с много болести - дискова херния, която е преминала в стеноза(автоимунно заболяване), високо кръвно, често главоболие, трудно се движи, лесно се изморява, когато е била бременна с мен(била е около 30 годишна) е претърпяла тежко падане на лед, при което си е счупила опашната кост, има много излишни килограми и бокли на различни места по тялото, както и парадонтоза. Не намира смисъл в живота си, нито мотивация да прави каквото и да било за подобряване на здравословното и психическото си състояние, обвинява баща ми за всичко, чувства се самотна, няма никоя кой знае колко близка приятелка, която наистина да я разбере и помогне по някакъв начин, а има отчаяна нужда от подкрепа.
     Баща ми е диабетик с висок холестерол, взима хапчета всеки месец, ходи на работа и виси пред телевизора през останалото време, през съботите и неделите ходи при баба ми на село да гледа пчелите, които останаха от дядо ми и да се види с баба ми, която живее сама там. Говори си с майка ми само когато някой негов приятел му е на гости, за да изглежда всичко нормално, все едно нио не е станало. Пред хората представя майка ми като мързелива жена, която не умее да върши нищо, не чисти, не готви и не работи, живее на гърба на баща ми, критикува, мърмори и недоволства постоянно.
    Всичко това се отразява изключително много върху мен и брат ми, като дори се страхувам, че понякога възпроизвеждам модела, видян от отношенията между майка ми и баща ми в сегашната си връзка, в която нямам почти никакви проблеми и се страхувам от това, честно казано. Брат ми е вдигнал ръце от проблемите между родителите ни, почти не си говори с майка ми и много рядко се прибира вкъщи. Двамата повече общуваме с баща ни, общо взето, отколкото с майка ми. Тя през последните години почти не работи, стои през повечето време вкъщи, в стаята си,гледа турски сериали и чете книги за самопомощ и духовно усъвършенстване, но не може да ги осмисли, не прилага нищо от тях, не се и опитва, както казах, заради липсата на мотивация и воля. Използва ги само за да задоволи егото си и понякога се опитва да натрапва това знание на околните, без да дава никакъв добър личен пример. Смята, че баща ми е манипулативен и е успял да "прикотка" мен и брат ми на своя страна.
      Най-сетне по същество. Смятам, че тази ситуация вкъщи ми се отразява много зле, защото постоянно мисля как да помогна на майка си, какво да направя за нея, а се чувствам безсилна и всеки път когато се опитам да й дам някакъв съвет тя ме отчайва все повече, просто не иска да направи нищо за себе си. Съзнавам, че не мога да отслабна и да започна да мисля положително вместо нея и че тя има нужда единствено от изслушване, но съм забелязала, че поемам емоциите на околните и се чувствам също толкова зле след това, колкото и те. Просто не съм в състояние да слушам нейните едни и същи оплаквания всеки път, защото това ме натоварва много. Чувствам се като в безизходна ситуация. Казват ми, че не трябва да се занимавам с проблемите на родителите им и че не мога по никакъв начин да им помогна, но да гледаш как някой си съсипва сам живота и да знаеш, че си безсилен, боли изключително много.
   Моля дайте ми някакъв съвет, как да постъпя с нея, какво да й кажа, как да й помогна.

   Това беше, благодаря много на всички, които са си направили труда да прочетат целия пост.


   
Активен
Be the change you want to see in the world

катеринка

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 171
Re:Личен проблем
« Отговор #1 -: 16-07-2011, 17:15:10 »

Здравей! Коооолко позната история! С някои малки разлики. Мисля,че не можеш да помогнеш в случая.Да,наистина е мъчително и жалко,защото това са най-близките ти хора,но простата истина е,че единствено сам човек може да си помогне.Всичко положително и отрицателно в живота на човек идва от вътре.
  Дай и книги,говори и... и май сме до тук.Аз също се опитвам с моята майка,но до момента безуспешно,имам чувството,че е обвита от един метър прозрачен бетон и така яко се удрям в него,когато опитам да говоря,че....
В една книга прочетох - " Не будете спящите,може да искат да спят".
Може би е истина.
Активен

ДарбиМак

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
Re:Личен проблем
« Отговор #2 -: 16-07-2011, 17:48:55 »

Напълно те разбирам защо се страхуваш за собствената си вързка и плахостта ти да не прехвърлиш в твоя живот, това което се случва с родителите ти. И аз така. Като открия нещо от майка си у мен почти се панкьосвам. Но какво да направя, кото все пак съм се формирала от нейното възпитание. ЕСтествено вече се опитвам волево и с мисъл да коригирам всичко, което не ми харесва у мен.
Много боли да виждаш родителите си в такава боза от емоции. Аз самата съм се опитвала да се намеся в отношенията на моите и да изчистя техните конфликти. Не става! Това е техният живот и те сами трябва да си го оправят. Не се получава  с намеса от деца. Заради някакви предрасъдаци, че децата нямат право да ни съдят или други причини, които аз не разбирам.
Такива хора отчаяно се нуждаят от любов – и баща ти и майка ти. Вярно е и това, че ако човек сам не иска да си помогне никой друг не може да му помогне. Това, което си мисля е, че единствено можеш да изразяваш любовта си към нея и постоянно да й повтаряш, че я обичаш такава каквато е. Освен това седни й разкажи това, което си разказала на нас. Кажи й, че те боли за нея, но без да я обвиняваш. Такива хора постоянно трябва да бъдат обграждани с любов. Дребни жестове. Внимание във всеки един момент. Може да й организираш празник. Баща ти също се нуждане от внимание и любов. Въпреки, че мъжете крият емоциите си, той също страда от това положение. На него също можеш да разкажеш за своите чувства. А защо не и като са заедно и да проведеш с тях един разговор.
Между родителите ти отдавна е умряло всякакво чувство и едва ли ще съумеят да го събудят.  Но знае ли се! Все пак са „изяли доста сол” заедно. Може пък да преосмислят отношенията си.
Активен
Намасте :)

rima

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 512
Re:Личен проблем
« Отговор #3 -: 17-07-2011, 13:33:15 »

Опитай се въпреки всичко да се погрижиш за себе си. Когато майка ти вижда, че си добре, в настроение, здрава и т.н.., не само ще се радва за теб, а и ще и дойде малко ищах за живота. Говори за неща, които те радват. Не я оставяй да мисли толкова за проблемите си. Аз така правя с нашите и нещата тръгнаха на добре. Преди все очакваха да осмисля живота им, от както реших да не ми пука, и същевременно като виждат, че извън техните планове, въпреки всичко се развивам и се чувствам добре, си седнаха на д-татат, сякаш се заразиха с доза здрав егоизъм, което беше и целта :)
Успех ти желая!
Активен

کђụ

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 19
    • Facebook
Re:Личен проблем
« Отговор #4 -: 17-07-2011, 17:47:44 »

Благодаря много за отговорите, дадохте ми насока за размисъл и действие :)
Активен
Be the change you want to see in the world

malina

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 267
Re:Личен проблем
« Отговор #5 -: 17-07-2011, 22:56:18 »

Подкрепяй майка си и и казвай и показвай, че я обичаш-тя през целия си живот е страдала от липса на любов
Активен

zzaska

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 54
Re:Личен проблем
« Отговор #6 -: 17-07-2011, 23:02:33 »

..и в духа на форума, ако успееш да ги мотивираш да направят едно дълго гладуване, с цел да преосмислят ценностите си, равна няма да имаш  ;D
Активен

کђụ

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 19
    • Facebook
Re:Личен проблем
« Отговор #7 -: 18-07-2011, 12:53:09 »

Хехе, да мисля, че едно гладуване ще оправи по-голямата част от проблемите й, но намирам за почти невъзможно това, тъй като тя е пристрастена към кафето и към тестените изделия, и не може да започне деня си без тях, единственото, което засега успя да направи е да не яде нищо освен плод до 12 часа на обяд и да се храни що годе разделно. Казвала съм й за различните пречиствания, но тя е убедена, че на нейния организъм такива неща не й понасят, защото й ставало лошо ако не е яла, а и няма воля да издържи очистителните кризи.
Активен
Be the change you want to see in the world

Люба

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155
Re:Личен проблем
« Отговор #8 -: 18-07-2011, 14:07:12 »

Благодаря ти че го споделяш това е доста разпространен модел сред семействата на нашето поколение родителите ни са промити и неспособни сами да правят нещо по различно защото цял живот им е казвано кое  е правилно и кое не е.Майка ми прилича на твоята,тя чете страшно много точно по същия начин дава акъли наляво и надясно но не прилага нищо.Има толкова много книги за здравословен начин на живот,езотерика,конспирации,за кристални индигови деца,дънов,за анастасия и квот се сетиш.На тях лежи голяма част от моя и на сестра ми мироглед но самата ни майка-нищо,сякаш ги е чела със завързани очи.Тъй де отплеснах се,ами какво можеш да направиш ти-те другите казаха не е много.Това е хубаво че ти е мило за тях,но за да не хабиш енергия ей така в пространството просто не оценявай.Всичко така или иначе е изтъкано от противоположности,никога няма да сме напълно щастливи(каквото и да означава това).Нямай очаквания от хората и не слагай в графи-приятно неприятно.Смисъл погледни отстрани на ситуацията сякаш теб те няма като субект длъжен да изпитва емоции от случващото се.А също и в други графи и лепване на етикети и т.н.Това е нещо като рецепта за душевен мир но тя май е необходима повече на майка ти.
Ама и си е вярно че изхранването с боклуци замъглява здравия разум :Cherries
Аз май не написах нещо мн полезно ама и аз се чуствам мн зле в момента така че само се радвам че някой споделя и други някви хора му помагат без да го познават :heart_2:
Активен

rima

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 512
Re:Личен проблем
« Отговор #9 -: 18-07-2011, 17:06:56 »

Ако правиш някой от вкусните сурови торти, майка ти може да се прехвърли постепенно на тях от тестените изделия. Моите родители винаги са подържали максимата "храната прави борбата" и сутрин от леглото са на масата с мекици и тем подобни... пу, пу... добре че се отървах. Понеже този вид храна дава малко енергия, скоро пак трябва да се яде.
Въпросът е , че хората просто нямат идея какво друго могат да похапват, а обикновено са апетитнички. Моите например се оказа, че доста харесват суровите торти и ядкови дипове за салатите. А сусамовата сурова халва направо ги изуми. Баща ми не си е и помислял, че с едно малко парченце може да изкара до обяд. Направо ме изправи, каза :) Другото, давах им сокове. Също много ги радват. И така постепенно и неусетно нуждата от тестени намаля, без кризи, дори с настроение. Може да пробваш, ако не си. После се замислят и за нещо по сериозно вече.
Хубаво е, че си с тях. Като украсиш една торта, сами ще дойдат. Както все се страхуват да не останат гладни, така съм ги преяждала със сурови шейкчета, сокчета и салатки на гладно, после ако има място да ядат друго, но обикновенно се чувстват "странно" сити и не искат  tooth
Активен

natalia

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 62
Re:Личен проблем
« Отговор #10 -: 21-07-2011, 00:05:05 »

И аз съм на мнение,че и на майка ти и на баща ти им трябва мн любов.Опитай се да излъчваш положителна енергия,тя е мн заразна  :peperudi:.Сигурна съм,че ще се ортрази мн добре на всички,ако имате възможност,а и ако някой от тях се съгласи да отидете заедно на медитация(знам,че в софия има–всеки ден сутрин и вечер се провеждат медитаций,отделно правят и по няколко дневни)ще е добре и ако сами вкащи си правите.Може да се поинтересуваш повече.Мн ти препоръчвам на констелаций да ги заведеш.   Ако си заинтересована,за софия мога да ти дам координати и тел.Надявам се да съм била полезна  :flowers2:
Активен
Ако искаш да разсмееш Бог,кажи му за плановете си :))

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614
Re:Личен проблем
« Отговор #11 -: 21-07-2011, 14:58:47 »

Здравейте на всички!
کђụ, теб те поздравявам за успешния избор - да помогнеш на родителите си!Успешен, но труден.
Всички преди мен са го написали толкова точно, че няма на къде.Аз ще споделя моето мнение по въпроса и, ако повторя вече написано, моля за извинение.Умишлено ще пиша по-общи неща, защото не познавам нито теб کђụ , нито семейството ти.
Знаем, че всичко в живота е редултат от нашите избори.От написаното смятам, че и двамата родители са направили своя грешен избор в живота, след като не са били подходящи един за друг.Както всяка грешка, така и тази има висока цена - от написаното личи, че те са я платили и продължават да я плащат.
Пак от написаното личи, че си разумно момиче и даваш много точни оценки, но казано е "Помогни си сам, за да ти помогне и господ!".
И според мен ти трябва да им показваш своята обич и/или уважение под различни форми, както са ти предложили съфорумците.
Спорез мен много важна в такива случаи е ПРОШКАТА! Ама истинската и от сърце и не за пред хората , а за пред СЕБЕ СИ! Взаимното уважение е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО!
Ако твоите родители не го осъзнаят ще продължават да плащат висока цена, защото колкото по-късно го осъзнаят, толкова по-големи лихви ще платят.Последните също са за тяхна сметка.
Ти с право се притесняваш, защото вие сте като  скачени съдове - техните проблеми се отразяват и на вас децата.
Като всяко нещо и тази грешка има своите плюсове.Най-големият плюс, който аз виждам и оценявам е, че твоите родители имат толкова красива и радумна дъщеря - най-силния повод да се осъзнаят и променят!
« Последна редакция: 21-07-2011, 15:18:19 от Ros »
Активен

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580
Re:Личен проблем
« Отговор #12 -: 21-07-2011, 15:56:34 »

Здравей Шу(незнам какво означава името ти и винаги те наричам така   :))
И аз имам много подобни протеснения с моите родители, а още по-големи с родителите на моя съпруг   :'(..... Хубавото е , че аз самата се промених много през годините, научих се да давам повече любов и да прощавам....Знам, че се притесняваш за тях,  и искаш родителите ти да бъдат щастливи хора, но те сами трябва да си помогнат, да се научат да се радват на живота, такъв какъвто е. Доколото виждам майка ти само обвинява, влезла е в ролята на жертва и не дава любов и прошка....(напомня ми много на моята майка, тя също много чете, чете всичко  което и аз , но не прилага почти нищо в живота си...) Обичая я и не я съди...Всички преди мен са казали много верни неща, най-важното за мен е да приемеш нещата такива каквито са. В живота ни се случва това, от което имаме нужда, за да се развиваме, а не това което сами желаем. Бъди спокойна, моли се и обичай. Прегръдки
Активен

Ангел

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1
Re:Личен проблем
« Отговор #13 -: 30-07-2011, 22:21:51 »

Съжалявам, че се включвам малко късно  дискусията. Шу, има два начина според мен. Първият е да си хванеш гаджето и да изчезнеш колкото може по-далеч, където да заживеете щастливо. Вторият е да търпиш сегашната ситуация. Всички родители заслужават уважение, но майка ти наистина трябва сама да се справи с живота си. Никой не й е виновен, че се е омъжила без любов. Повтаряйки го, тя натоварва и децата си - създала ги е без любов.
Може да ти звучи жестоко, но иди далеч от нея. Ти си твърде интелигентна и чувствителна и контактът с нея в бъдеще ще натовари и твоите деца. Имам нещо предвид, като ти казвам това. Имам някакъв опит... :pensif_29:
Колкото до болестите им - едва ли можеш да им помогнеш. Добре би било да имаш лош пример, за да живееш самата ти здравословно.
Мисли за бъдещето си, не гледай назад. Ще имаш деца и те не трябва да имат семейство като това, в което си израснала. Боли да си го признае човек, но примерът на родителите невинаги е окриляващ.
Пази любовта си чиста и душата - силна!

Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Личен проблем
« Отговор #14 -: 13-08-2011, 10:20:21 »

Всеки дух си има свой път на развитие, някои хора са тук, за да учат страдайки. На тях не трябва да им се помага в прекия смисъл на думата. Дават им се насоки и от тях самите зависи дали ще минат на по-горно ниво.
Активен

gugush

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 8
  • Пътуването от хиляда мили започва с една стъпка. Л
Re:Личен проблем
« Отговор #15 -: 24-08-2011, 15:59:27 »

И аз съм от Варна. И съм била в положението на майка ти. Вероятно майка ти се мисли, че е ненужна, никому не е полезна и много страда от това. Понякога болестите идват за да привлечем вниманието на другите. За да им кажем, че страдаме от липса на обич и внимание.
Смятам, че с малки и неангажиращи "провокации" от твоя страна би могла да и помогнеш поне мъничко. Например да и покажеш малко внимание, като я накараш да излезете на разходка. Ако успееш, не обсъждайте проблеми, а сподели с нея приятни моменти от твоя ден. Накарай я да се зарадва на нещо хубаво покрай което минете- дърво, цвете, дете. Накарай я да повярва, че имаш нужда от нейната помощ. Например да ти купи нещо, защото нямаш време. Да ти приготви любимо ястие. Да ти изглади някоя блузка. Накарай я да се чуства полезна с нещо. Опитайте заедно някакви елементарни упражнения /гимнастика/, ден само на плодове, или само на зеленчуци, но без упреци, ако не се справя. Прояви разбиране, защото стереотипи, градени десетки години, не се разрушават за един или два дни. Просто и кажи, че ще пробвате след няколко дни или следващата седмица или когато е готова и по начин по който на нея и  е приятен и достъпен. Покажи и че я обичаш и тя ти е нужна. Напомни и за моменти, в които си усещала нейната обич и подкрепа. И помни, че това става много много бавно. Сърцето ти ще ти подскаже как да подходиш и как да го направиш, защото сърцето е символ на любовта и то най-добре може да ни посочи пътя към друго сърце на майка, баща или приятел.
От сърце ти желая успех! И ако с нещо съм била полезна ще се радвам!
Активен

Liv

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 58
Re:Личен проблем
« Отговор #16 -: 24-08-2011, 21:08:04 »

И аз съм на мнението на gugush - най-вероятно майка ти смята, че не е полезна вече, а това е убийствено за всеки. За това и аз мисля, че начинът е тактично да я накараш да ти помага в нещо, да се заангажира с нещо наистина смислено. Не знам до колко е адекватен съветът ми, но ако имате някаква възможност за градинка - малко парче земя или нещо подобно, ще е най-добре - и без друго действително зарзаватът, който се продава е с неизяснен произход. Ако можеш да я убедиш, че хубаво да произвежда примерно продукция за домашно ползване, хем ще допринася да домашната прехрана, хем ще прави физически упражнения и така действително ще е полезна за себе си и за семейството (с екологична храна и облекчаване на бюджета). Дори и друг да е вариантът, мисълта ми беше, че всеки човек има нужда да се чувства необходим. Не знам до колко ти помогнах. Кураж! Стискам палци!  :heart_2:
Активен
"Ако не можеш да откриеш щастието в себе си, къде другаде смяташ да го търсиш?" Доген
 

Страницата е създадена за 0.071 секунди с 22 запитвания.