Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Как един суровоядец да качи килограми  (Прочетена 22443 пъти)

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...

Хората, които имаме да смъкваме килограми, сме като в рая със суровоядството, но за тези, които искат да качат килограми ситуацията не е толкова елементарна, затова преведох някои основни правила, които помагат за надебеляване:

1. Правете упражнения за качване на (мускулна) маса.

2. Яжте алкални храни. Алкални са храните, които повишават нивото на кислорода, постъпващ в кръвта. Най-алкалните храни са:
Зеленчуци - особено сурови зеленолистни зеленчуци;
Пресни билки и подправки - магданоз, босилек, кориандър, червен пипер, джинджифил;
Плодове - диня, авокадо, краставица, млад кокос;
Житни треви;
Кълнове: т.е. люцерна, боб мунг, броколи и др.

3. Висококачествените супер храни и зеленина трябва да се ядат в малки количества и по-рядко (звучи парадоксално, но е факт)

4. Направете си пречистване на червата от паразити.

5. В началото ще свалите килограми, които в последствие ще качите отново (т.нар. детоксикация).

6. Консумирайте достатъчно количество калории.

7. Консумирайте достатъчно количество веге протеини.
Кълнове 55%
Зеленолистни зеленчуци 35-50%
Семена и ядки 12-20%
Други зеленчуци 10- 45%
Зърна 8-20%
Плодове 1-10 %


Ако знаете и други похвати, моля добавяйте в темата! :)
« Последна редакция: 16-07-2009, 00:02:32 от marulka »
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

Grett

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 21
Re:Как един суровоядец да качи килограми
« Отговор #1 -: 28-06-2010, 21:53:31 »

може би повече картофки, някой видове ориз естествено без бял, повечко зърнени продукти и плодове като пъпеши и банани и други по-сладки ;)
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Как един суровоядец да качи килограми
« Отговор #2 -: 28-06-2010, 22:57:37 »

тук става въпрос за суровоядство , от картофите се дебелее яко , също така се качва от варен нахут и боб , леща, хляб  и ориз. За суровите храни не ми е направило впечатление да се качва. Трябва си тренировки и така ще се качи  тегло.
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Как един суровоядец да качи килограми
« Отговор #3 -: 29-06-2010, 10:22:56 »

От варени боб и леща не се пълнее, казвам го от личен опит. Пълнее се от бял полиран ориз, бял хляб и картофи, обаче нездравословно - качват се мазнини, не мускули.

Иначе, от тоя режим на Марулка се отслабва и то яко tooth
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Как един суровоядец да качи килограми
« Отговор #4 -: 29-06-2010, 15:23:24 »

Да, права си Томи , от една лъжица боб или леща не се пълнее ... я хапвай по половин кило - 600 гр пък  да видим след седмица , дали няма да си качила 2 -3 кила
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Как един суровоядец да качи килограми
« Отговор #5 -: 29-06-2010, 15:46:53 »

Вредно е да се изяждат такива огромни количества боб. Все пак съдържа фитати, а някои видове са си направо и леко токсични.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Как един суровоядец да качи килограми
« Отговор #6 -: 29-06-2010, 15:52:29 »

Ами не зная дали е вредно , аз  ям по една тенджера на ядене  tooth единственото , което  не е приятно е пръцкането  tooth  tooth  tooth
Активен

Val

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
  • "Бог е дал на хората храната,дяволът - готвачите!"
Re:Как един суровоядец да качи килограми
« Отговор #7 -: 30-06-2010, 00:20:15 »

Много ме обърквате да ви кажа. При ръст 1.72 тежа 58.5 кг. Всички ми казват, че съм в норма, но аз искам и искам да отслабна още. Искам да съм 56 кг. Толкова бях през 2005 г - 2006 г. Добре, обаче как да стане? Аз съм на сто процента сурово вече почти една година /без месец и нещо/ и се храня единствено с : плодове, зелнчуци, кълнове, семена, ядки, зеленолистни. А като гледам те фигурират в таблицата за качване  :surpris_22: Е, добре ама аз друго няма какво да ям! Колкото до спорта - да , гледам поне по 40 минути на ден да карам колело или да бягам. Това е освен упражненията и някои асани. Килограмите след раждането /които бяха много!!!/ ги свалих. Чувствам се добре, но защо не мога да смъкна още някакви си 2-3 килограма??? Освен това забелязах, че до преди да стана на 33 години отслабвах по-лесно. Например минавам на олекотеното гладувне както му викат с плод и чай и смъквам бързо и то всеки ден. А сега мога да карам на плод 5-6 дни и да не мръдна от кантара и чак на 7-ия ден да имам смъкнат примерно половин килогарм. Но пък да ви кажа суровоядството си има толкова други предимства, че два килограма не трябва да ми развалят настронието... :D :heart_2:
Активен

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Как един суровоядец да качи килограми
« Отговор #8 -: 30-06-2010, 02:10:13 »

Вал това с килограмите наистина е много странно. Но ако се чувстваш добре не виждам защо се притесняваш. Аз съм на твоя ръст но да си призная честно най-пълния ми период е бил когато съм била 58-59. Въобще не се чувствах добре. Сега съм около 10кг по-малко и се чувствам чудесно. За напълняване определено от всички точки най-важна е първата. При мен веднага се отразиха тренировките. Но включих и несурови неща в менюто /пълнозърнест хляб и козе сирене в дните когато съм тренирала/. Няма начин да кача само на сурова храна. Много ми е бърз метаболизма. А пък аз искам да е на мускул а не на мазнини.
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Как един суровоядец да качи килограми
« Отговор #9 -: 30-06-2010, 10:29:11 »

Вал, според мен си добре и тия два килограма въобще няма да проличат, но щом си си наумила...Пробвай да си ускориш метаболизма по някакъв начин - кардио, водорасли, въобще много движение. Намали сладките плодове, не яж след 18:00 часа. Би трябвало да стане.
Аз съм около 1.60 и при препоръчителното тегло от 50 кг изглеждам пълна и никак не се чувствам добре, защото съм с дребни кости и оптималното ми тегло пада някъде около 45-46 кг. Дори при 40 кг нямам изявени стърчащи кости или типично анорексично тяло. Всичко е строго индивидуално. Някои си изглеждат по-добре с повечко месо отгоре. За това разни таблици, BMI и тем подобни измерители не са точни. В крайна сметка, най-важното е да си здрав и да се чувстваш добре в кожата си.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:Как един суровоядец да качи килограми
« Отговор #10 -: 30-06-2010, 12:09:52 »

Титате, Томич, да ви кажа, и аз ям картофи от време на време, ама съм 40 кг. Въобще, айде да не казваме "дебелее се", просто защото е относително, има прекалено много фактори като индивидуална конструкция, количество на изядена порция, начин на приготвяне (100 гр задушени картофи НЕ са равни на 100 гр пържени, още по-малко пък на чипс  :D) и не на последно място какво им добавяш (ако ядеш само картофите, нищо няма да ти стане, но ако го солиш щедро и им добавяш кетчуп, майонеза, горчица, ще ти стане)  ;).
За качване аз бих препоръчала нещо, което Марулката е пропуснала - повече течни храни (ще рече - фрешове, ядкови млека, чай с много мед и т.н.). Течните храни са най-лесноусвоими - защо така захранват бебетата, например? ;) От твърдата храна ние усвояваме максимум 40-50% - от плодовете, дето са 80% вода - и сигурно не повече от 30% от концентрирани храни (ядки, зърнени), храносмилането отнема ужасно много енергия. Докато при соковете и течностите това го няма (не говорим за животинското мляко), тъй като те не се смилат в стомаха, а за 15-20 минути попадат в тънките черва и се усвояват за отрицателно време. Фруктозата от сока се лепи адски лесно - от един фреш може би не, но от 3 пъти на ден, плюс другата храна, ще качите за нула време (който иска де).
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Как един суровоядец да качи килограми
« Отговор #11 -: 30-06-2010, 16:03:28 »

Темата е много сложна. Формули или правила за качване няма. Дали ще качваш лесно или не зависи от няколко основни фактора. Един от тях е генетичната предразположеност. Как аз да кача лесно като баща ми на моите години е бил 64 кг, при положение, че е бил спортист(макар и непрофесионалист) и то добре сложен. Дядо ми е пълен и е 84, а вуйчо ми 80. Е как аз да бъда 90 и да съм здрав. Няма как просто tooth
Бил съм 82 кг максимално, но се чувствах адски зле, нищо че тренирах разумно фитнес.
Когато бях 68 кг преди 2 години бях със смешно бирено шкембе и бях с все още болен стомах, проблемни черва и силно активен синузит.
Сега съм 52 кг и се чувствам на 7-то небе. Напълно здрав, доста подвижен и адски спокоен. Не е само до храна и тегло, разбира се.
Като бях 82 хората ме потупваха по рамото и ми казваха "Само така, моето момче". Сега ми казват, че съм болен, нездрав... понеже съм усмихнат и някои си мислят, че съм сектант :Content_4 - emotloader:

Извод: Човешкото око се залъгва. Не гледайте цифрите на кантара.
Пиша този пост, защото гледам, че се вкарвате във филми от сорта на това, че ви трябват още няколко кг., или пък трябва да сваля само 2... и т.н. Нека числата не играят роля, иначе се отклоняваме от природата и се оставяме на ума да ни манипулира и да изсмуква енергията ни в разни игрички :love_028:
« Последна редакция: 30-06-2010, 16:05:15 от Petko »
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Как един суровоядец да качи килограми
« Отговор #12 -: 30-06-2010, 16:16:02 »

Нито аз ще остана тези килограми, които съм, нито някой друг ще е все пълен. Важното е да имаме търпение и да следваме природата. Тя ще оптимизира теглото ни, но се иска търпение! Колкото по-бавно качим/свалим тегло, толкова по-качествено е то. Така че, нека имаме повече търпение и всичко ще се случи ;) :)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

SiMoNcheTo

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 348
Re:Как един суровоядец да качи килограми
« Отговор #13 -: 30-06-2010, 17:04:09 »

 Петко, точно това имах нужда да прочета, а и другите.. понякога мислим повече килограмите отколкото качеството на храната, ако се чувствате добре, какво ще променят 2-3 кг нагоре или надолу. Харесвайте се напрестанно.
Към Деси - ако не ти се прияжда сирене или други животински продукти, защо трябва да ги включваш и не мислиш ли, че има и други алтернативи за качване на кг, щом толкова желаеш, освен този.
 
Активен
Мисълта е там, където ни боли!

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Как един суровоядец да качи килограми
« Отговор #14 -: 30-06-2010, 17:30:37 »

Петко, точно това имах нужда да прочета, а и другите.. понякога мислим повече килограмите отколкото качеството на храната, ако се чувствате добре, какво ще променят 2-3 кг нагоре или надолу. Харесвайте се напрестанно.
Към Деси - ако не ти се прияжда сирене или други животински продукти, защо трябва да ги включваш и не мислиш ли, че има и други алтернативи за качване на кг, щом толкова желаеш, освен този.
 

Там е работата че от време на време ми се прияжда гръцка салата. На периоди съм. За 2 месеца бях изкючила напълно млечните /т.е сиренето/ и сега съм го включила само временно докато взема решение какво да правя на следващ етап. Обмислям в момента. И аз написах че всъщност силовите тренировки ми се отразяват добре на структурата и не изглеждам много слаба. На килограми вече незнам как съм защото няма къде да се изтегля.
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Как един суровоядец да качи килограми
« Отговор #15 -: 30-06-2010, 20:30:05 »

Вики, аз зимата ям картофи на супа, но взе да ми става лошо от тях и ги спрях.

Що се отнася до кг, аз си се чувствам добре и се харесвам така. Единствената причина, поради която мисля трябва да кача 2 кг е аменореята последните два месеца. Но сега съм в стрес и е възможно да не е от липсата на мазнини, а само на психологична основа.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Как един суровоядец да качи килограми
« Отговор #16 -: 01-07-2010, 02:47:23 »

Течните храни са най-лесноусвоими - защо така захранват бебетата, например? ;)
Течната храна също се дъвче.
Бебетата ги захранват така, защото нещо трябва да се пъха в устата различно от кърма на точно определения месец от не знам кой си.
Аз не съм захранвала сина си с такава храна. Доверих му се и първата твърда храна бяха малки парченца плодове и зеленчуци, които той сам си избра.
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Как един суровоядец да качи килограми
« Отговор #17 -: 19-07-2010, 22:35:46 »

Виж ти къде се криел наш глобален модератор Петко - твори само из "суровия" раздел :)  и хич не се мярка по другите раздели .  ( Че затъжихме се, бива ли така :)  )
Ама много хубаво си го казал иначе , Петко, в двата си поста.
Аз също да допълня - няма много мърдане ( без използване на тунинг-методи ) извън определените ни от природата граници.
 Деси е чиста вата и при нея "по презумпция" килцата са малко . ( и вероятно никога няма да има проблеми с напълняване)
Но  Вал , ако ти си друга доша ( напр. вата-кафа ,или пита ) нормално е да тежиш други килограми ,независимо, че си само на сурово. 
То хубаво те съветват да си ускориш метаболизма -  да , ще можеш по принцип, обаче вече излизаш извън "програмата" на чипа си :)  и не се знае дали няма да се разбалансират трите доши чрез методите , които ще използваш за ускоряване на метаболизма.  Защото ако си например пита , но искаш да  държиш килограмите, характерни за вата , трябва да  доближиш физиологията си  до физиологията на вата, макар да  си се родила пита!   
( Тоест ,искаш нещо полувъзможно , подобно на мен - колата ми  излиза от завода със  162 конски сили , но аз  я искам  380 , а пък доколкото изкара.. :)  )
 Това е вече висша Аюрведа и  е извън  нашата компетентност.  Ако някой познава някой експерт по Аюрведа ( аз се съмнявам да има такъв в БГ )  да каже, ще му зададем някои въпроси . И мен ме интересува може ли да се "мърда" в посока друга доша  "безнаказано " .       
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:Как един суровоядец да качи килограми
« Отговор #18 -: 19-07-2010, 22:48:31 »

Петко е прав,че ума ни вкарва в рамки.Когато постигнем желаните килограми,ще искаме да сме със стегната кожа или по високи и пак няма да има душевен покой. ;)
Споко ,по важно е здравето!
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

Antares

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 172
Re:Как един суровоядец да качи килограми
« Отговор #19 -: 20-07-2010, 07:09:44 »

Част от душевния покой е да се научим да се харесваме във физически и всякакъв друг аспект, особено след като сме се поопознали вече. Е, по-високи трудно можем да станем, но тези 2-3-4 килца за сваляне/качване да не се превръщат във фикс идея. Аз се харесвах и като бях 63 кг, и сега, когато съм 59 кг - свалих ги без да съм правила нищо целенасочено. Явно в природата на човека е заложено да е вечно търсеща натура е все смята, че нещо не му е наред, но е важно като цяло да се харесва. Аз например смятам, че имам още излишни мазнини по корема и в областта на ханша, но ако спомена за това пред други хора, ме гледат все едно съм луда и почват да ми се смеят :) Според 2-3 теста по Аюрведа съм преобладаващо пита-кафа и с това тегло в момента се чувствам добре. Ще си продължавам с този начин на хранене, който много ми допада и понася, ще понаблегна на двигателната активност още малко и смятам, че с времето и въпросът с мазнините ще се реши, а пък ако не, няма да е фатално.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.092 секунди с 22 запитвания.