Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Привет на всички в "Суровият форум"!  (Прочетена 4430 пъти)

Meg

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5

Попаднах на сайта "Земя на заем" уж случайно, от любопитство какво е "суровоядството", а толкова се впечатлих от публикациите на Мер и този форум, че все повече вярвам, че няма нищо случайно.
Знанията и съветите, които се разменят тук, добрият тон и взаимоотношения определено ме спечелиха за "суровоядната кауза".
Като начинаещ суровоядец и на мен ми е трудно да се ориентирам правилно в морето от информация и бих желала някои пояснения. Изчетох написаното тук за детоксикацията, пречистванията и храните, но от няколкото седмични опити за преминаване към суровоядство срещнах следните проблеми и въпроси, на които ще се радвам, ако получа напътствия и отговор.
1.   Аз съм на 35 години, не съм с наднормено тегло (независимо, че с желание, ще се разделя с 3-5 кг.), за онези които разбират от аюрведа съм тип "кафа-вата". Не ям месо от около 10 месеца, но риба, яйца и млечни произведения не съм спирала и първият проблем, с който се сблъсках от опита ми да спра и тях, в едно с готвената храна беше, че се чувствам отпаднала, унесена (започнах да спя много и непробудно, 8 часа сън взеха да не са ми достатъчни, сутрин не мога да отворя очи). Към обяд ако не хапна нещо тестяно със салатата ми става пък нервно и ми причернява. От тази гледна точка се чудя дали да започвам детоксикацията със соковете и прочистването на черния дроб? Всъщност късно ли е вече за него? Разбрах че се прави през пролетта.
2.   Опитах се да си направя крекери от покълнала елда, но ми горчи, а и докато се сушеше във фурната на вентилатор (до 50 С), блатът се вкисна... 
3.   Кълновете от леща също не ми допаднаха. Пробвах се да приготвя кюфтета от леща, но станаха много тежки и никак не ми бяха вкусни.
4.   Не срещанах никъде как приготвяте чай от билки (за температурата на водата има ли значение)?
5.   Не знам какъв заместител на хляб да си приготвя, че да не „озверявам” по обед – вечер е по-лесно.
6.   Струва ми се, че рецептите тук за сладкиши са повече от тези за основни ястия. Вие как се храните на обяд на работа? Предполагам , че си приготвяте храната от къщи, но сега е толкова топло вече, не вкисва ли? Аз така изхвърлих 2-3 обяда вече.  :(
Ще спра до тук, за да не става прекалено дълго. Ще се радвам да ми отговорите и да ме посъветвате. Всичко добро на всички!
Мег
Активен

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем
Re:Привет на всички в "Суровият форум"!
« Отговор #1 -: 07-06-2011, 22:57:58 »

Добре дошла във форума, ще отговоря накратко (тези въпроси и аз задавах в началото на моя преход, но тогава нямаше на кого, а по скоро на себе си):
1. Никога не е късно за пречиствания. За чернодробното е най-подходящо през пролетта, но и през другите месеци ще даде добри резултати, ако се направи с добра подготовка. Иначе и аз се чувствах първия месец така. Все ми беше гладно и отпаднало. Затова повечето съветват да се преминава към суровоядство постепенно, за да свикне тялото и постепенно да се детоксикира. Но всеки сам избира как.
2. В какво слагаш сместа за крекерите - вкисват се ако е в тава. Най-добре сместа да се намаже на тънко до 5 милиметра върху кухненска хартия и да се сложи върху решетката на фурната и първо да се суши за 2 часа на 60 градуса и след това на 50. Така няма да вкисне. Забелязала съм, че елдата и лена по-бързо вкисват от сусама и слънчогледа, затова от първите слагай по-малко, а от вторите повече (като процентно съдържание).
3. Доста хора не харесват сурова (покълнала) леща, елда и киноа. Ако си от тези направи си крекери от смлени сусам, малко лен и покълнал слънчоглед и цели тиквени семки (страхотни стават и с други ядки, но пък и по-скъпи идват).
4. Най-вкусния чай става от накисване в леко топла вода за през нощта. Но ако искаш топъл си го сгрей леко след това. Честно казано, ако ми се пий чай на момента, просто си го запарвам за 5 минути в гореща вода. Доста от билките се варят дори малко продължително, за да се постигне нужния ефект.
5. Горните крекери от семена и ядки ще ти дойдат добре.
6. Когато работех на обед почти винаги хапвах салата. На работата си я правих. Салатата ми е основното всъщност. Към нея добавям пастетчета от семена и подправки, или ако съм си направила някои изсушени тиквички, кюфтенца от нахут, гуакамоле, мариновани гъби с песто (леко изсушени) - всъщност в дневниците може да видиш доста идеи за хапвания. Първите няколко месеца ще имаш доста апетит, но след година две, вече ще имаш нужда само от 1 основно хранене на ден и в другото време някое сокче или плодове. Много освобождаващо е междудругото.
Успех ти желая и приятни мигове тук   :flower:
Активен
Духът владее материята!

Meg

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5
Re:Привет на всички в "Суровият форум"!
« Отговор #2 -: 08-06-2011, 17:35:38 »

Благодаря ти Мер за бързия и подробен отговор и ценните съвети в него.
Да, точно в тава слагам тестото за крекерите, но ще пробвам по твоя вариант, да го изпека и със семената и ядките, които си ми написала.
Белен (бял) сусам ли използвате за блатовете, смутитата и салатите, че не намирам небелен?
За крекерите семената накисвате ли ги предварително или ги мелите сухи?
Ще имам и други въпроси своевременно, но трябва да ставам от компютъра.
Благодаря!
Хубава вечер!
Активен

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем
Re:Привет на всички в "Суровият форум"!
« Отговор #3 -: 08-06-2011, 21:10:58 »

И аз не намирам цял сусам, само белен, от време на време някой ми носи от ивайловградския район цял сусам.
Аз ги меля сухи. Ако ги накиснеш, трябва да ги смелиш с малко вода, защото иначе ще се затрудни блендера. Но с кухненски робот става (в голямата купа).
Активен
Духът владее материята!

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:Привет на всички в "Суровият форум"!
« Отговор #4 -: 14-06-2011, 06:38:48 »

Здравей,добре дошла. Не гони 100 % в началото. Може някой ден на глад или на плодове да направиш.
Използваш ли зехтин? Организма трябва да се настрои на такива мазнини. Включи авокадо в салати или намачкано с лук,магданоз,зехтин и кимион.
Ядки разнообразни-бадем,лешник,орех,шам-фъстък и др.,семки също.
Яж бобови сварени,ориз кафяв,картофи,по добре това, вместо тесто с мая.
Сега спряла ли си рибата и яйцата,че не стана ясно?
Прави така ,че да ти е вкусно, иначе няма да има смисъл.
Как си със движението и спорта?
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

Meg

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5
Re:Привет на всички в "Суровият форум"!
« Отговор #5 -: 14-06-2011, 14:28:26 »

Здравей и благодаря за гостоприемството!

Определено не гоня 100% суровоядство, по-скоро следвам интуицията си за храната. Започнах да приготвям сама някои ястия, по публикуваните рецепти, а понякога и да смесвам продуктите в блендера, според собственото си желание за момента. Риба, яйца и млечни почти съм изключила, но честно казано понякога опитвам кисело мляко, а след последния път, когато ядох риба, буквално не усетих вкуса й.
Интересно е как след няколко дни на сурова храна и вкусовите възприятия за другата, като че ли се загубват. Не съм пробвала ден на гладуване или на плодове все още, защото както бях обяснила по-горе на моменти усещам отпадналост и леко ми пречернява (особено при рязко ставане). Зехтин, смляно ленено семе и авокадо консумирам със салатите+отцедените след смилане ядки от бадем или орех за ядково мляко. Тесто с мая също отбягвам, започнах да си приготвям хляб от квас и пълнозърнесто брашно (пшенично + ръжено) и него консумирам по филия на обяд със салатата. Закусвам ядково мляко с плодове, само плодове с чай или фреш. От няколко дни започнах да пия топла вода с изцеден лимон преди закуската (не съм пробвала със зехтин още). След обяд съм на фреш, а вечер каквото си приготвя.
Готвената храна също се опитвам да избягвам, но съм си оставила изброените от теб като някаква алтернатива за хранене, когато не се храня у дома. Не спортувам в смисъла на думата, но посещавам йога тренировки и се старая всекидневно да правя упражнения.
Въпросите от последните няколко дни на горния режим са ми следните:
Какво количество вода поемате, защото за мен си е насилване да изпивам по 1.5 л всекидневно, а и ми прави впечатление, че с това хранене не усещам необходимост да пия толкова (само вода, не чай или др. течности - кафе не пия)?
Какаова маса, какаова мазнина съвпадат ли с какаово масло? Това, което намерих днес (какаова маса и какаова мазнина като кюлчета) първо ми се видя много скъпо, а второ пишеше на гърба, че е приготвено от изсушени или ИЗПЕЧЕНИ какаови зърна!!!
Фурмите от суровите рецепти за сладкиши тук сушени ли са, че днес за пръв път видях в био маркета сурови фурми?
Семената за покълване био ли купувате?
Последните дни чета за пречистванията и се замислям кога и с кое е добре да започна?
Хубав ден пожелавам!!!
Активен

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:Привет на всички в "Суровият форум"!
« Отговор #6 -: 14-06-2011, 20:06:24 »

Не ги взимай какаовите измислици на Био Балев,купи си зърна и масло.
Фурмите са ирански в кутии-натурални.
Започни с дебелото черво ,
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

uko

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5
Re:Привет на всички в "Суровият форум"!
« Отговор #7 -: 14-06-2011, 20:39:49 »

Здравейте и от мен.

Аз и приятелката ми сме решили да почнем да приемаме само сурова храна.

Аз съм сигурен, че бързо ще свикна, вече екпериментално няколко дена пробвам как ще съм само на плодове, зеленчуци и ядки и съм ОК, приятелката ми също.

Обмисляме покупка на дехидратор. Общо взето в момента хапвам доста и често, знам че е нормално :)

...мисля, че нямам въпрос, просто исках да напиша нещо  ;D
Активен

LaGorda

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 54
Re:Привет на всички в "Суровият форум"!
« Отговор #8 -: 15-06-2011, 10:00:30 »

uko браво на теб, страхотно решение.. като сте двама е по-лесно. желая ти успех и много забавления по суровоядската пътека. )
Активен
Beyond happiness and unhappiness there is peace.

uko

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5
Re:Привет на всички в "Суровият форум"!
« Отговор #9 -: 23-06-2011, 00:37:23 »

мноооого благодаря, леко напредваме вече  ;D
Активен

benni

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 51
Re:Привет на всички в "Суровият форум"!
« Отговор #10 -: 12-09-2011, 18:06:30 »

 :fluretaa:Здравйте :heart_2: Влизам само за да поздравя
Имам оЩе много да 4ета.
 Не съм 100 на 100 вегетарианец и оЩе по малко суровоядец, макар 4е през лятото ям по4ти само сурови храни.
 Сърде4ни поздрави :kisss:
Активен
вярвам в доброто
 

Страницата е създадена за 0.087 секунди с 23 запитвания.