Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Малко истина за витамините  (Прочетена 14783 пъти)

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем

Сред хората би­ту­ва мне­ние­то, че кол­ко­то по­ве­че са ви­та­ми­ни­те в ор­га­низ­ма, тол­ко­ва по-доб­ре. Но то­ва твър­де­ние прос­то не е вярно! Всич­ко трябва да се пра­ви с мярка.
В ко­я­то и ап­те­ка да вле­зе­те, ще ви­ди­те, че раф­то­ве­те са зат­ру­па­ни с най-раз­лич­ни ви­до­ве ви­та­ми­ни. Кол­ко прос­то е - глът­неш ня­кол­ко таб­лет­ки и ня­ма ави­та­ми­но­за, ос­та­на­ли­те бо­лес­ти вед­на­га из­чез­ват. На­ви­кът да се гъл­тат ви­та­ми­ни спо­ред мно­го уче­ни е прос­то мър­зел. За съ­жа­ле­ние мно­го мал­ко хо­ра зна­ят за то­ва как син­те­тич­ни­те ве­щес­т­ва, вклю­чи­тел­но и ви­та­ми­ни­те, раз­ру­ша­ват на­шия ор­га­ни­зъм.

“Ви­та­” оз­на­ча­ва жи­вот!
В на­ча­ло­то на ми­на­лия век уче­ни­те, из­след­вай­ки ами­но­ки­се­ли­ни­те, съв­сем слу­чай­но от­кри­ли някак­во но­во съе­ди­не­ние и раз­бра­ли, че то е мно­го необ­хо­ди­мо на ор­га­низ­ма. На­рек­ли го ви­та­мин, за­що­то “ви­та­” на ла­тин­ски оз­на­ча­ва жи­вот. Но­во от­кри­тие нап­ра­вил ун­гар­ски уче­н, кой­то от­крил гек­су­ро­но­ва­та киселина, коя­то по-къс­но преи­ме­ну­ва­ли в ас­кор­би­но­ва и я на­рек­ли ви­та­мин С. След то­ва уче­ни­те от­кри­ва­ли еди­н след друг но­ви и но­ви ви­та­ми­ни. Та­ка те­зи изкуствени пре­па­ра­ти за­поч­на­ли свое­то по­бе­до­нос­но шес­твие по све­та.
Дей­стви­тел­но без ви­та­ми­ни е не­въз­мож­но ор­га­низ­мът да съ­щес­тву­ва. Но да­ли и кол­ко са нуж­ни на чо­ве­чес­тво­то из­кус­тве­ни­те ви­та­ми­ни, е из­клю­чи­тел­но се­рио­зен въп­рос.

ОТ ПРОИЗ­ВОДС­ТВО­ТО ИМ СЕ ПЕ­ЧЕ­ЛЯТ ЛУ­ДИ ПА­РИ!
По ста­тис­ти­ка най-из­год­но­то ин­вес­ти­ра­не на ка­пи­тал след газ­та и неф­та е в произ­водс­тво­то и про­даж­ба­та на фар­ма­цев­тич­ни про­дук­ти и хра­ни­тел­ни до­бав­ки. Не е слу­чай­но, че още в на­ча­ло­то на ма­со­во­то произ­водс­тво на син­те­тич­ни­те ви­та­ми­ни за­поч­ва да се об­ра­бот­ва и чо­веш­ко­то съз­на­ние. На хо­ра­та неп­ре­къс­на­то им се вну­ша­ва от всич­ки въз­мож­ни мес­та, че тех­ният ор­га­ни­зъм из­пит­ва крещ­яща нуж­да от син­те­тич­ни ви­та­ми­ни. Же­ла­ние­то на всич­ки да бъ­дат здра­ви без из­лиш­ни уси­ли­я би­ло из­пол­зва­но хит­ро от тър­гов­ци­те. Няма дом, в кой­то хо­ра­та да не са прие­ма­ли по­не вед­нъж някак­ви из­кус­тве­ни ви­та­ми­ни.
   Ис­ти­на­та: Чо­веш­кият ор­га­ни­зъм има нуж­да от на­ту­рал­ни ви­та­ми­ни по всяко вре­ме и във всяка въз­раст. За­то­ва ле­ка­ри­те пре­по­ръч­ват пра­вил­но­то, здра­вос­лов­но хра­не­не. Но как чо­век да от­ми­не та­ка­ва съб­ла­зън - сла­гаш в ус­та­та си ед­на таб­лет­ка и ор­га­низ­мът е по­лу­чил то­ва, кое­то ис­ка. Ненап­раз­но се го­во­ри, че за бъл­га­ри­на мър­зе­лът е дви­га­телят му към прог­ре­са.
   И прог­ре­сът ве­че е до­шъл. В да­де­ния слу­чай ка­то произ­во­ди­те­ли на фар­ма­цев­тич­ни про­дук­ти, кои­то неп­ре­къс­на­то се пла­шат за пе­чал­би­те си, за па­за­ра и за произ­водс­тво­то на ви­та­ми­ни.

ВИ­НОВ­НИ СА ЗА АЛЕ­РГИИ­ТЕ!
Ед­ва ли има слу­чай, ко­га­то след прие­ма­не на ви­та­ми­ни у де­те­то или у въз­рас­тния чо­век да не се поя­ви але­рги­я. Днес прак­ти­чес­ки няма чо­век без але­ргич­на реак­ция към някак­ви ве­щес­тва. Ле­ка­ри­те твърдят, че при­чи­на­та за то­ва са вло­ша­ва­не­то на еко­ло­гич­на­та об­ста­нов­ка, хер­би­ци­ди­те и то­ро­ве­те, кои­то се из­пол­зват в сел­ско­то сто­панс­тво. Раз­би­ра се, та­ка е!
Но има и дру­ги при­чи­ни за поя­ва­та на але­ргия­. Нап­ри­мер син­те­тич­ни­те ви­та­ми­ни, които днес прие­мат всич­ки хо­ра по еди­н или друг по­вод. До­ри не­ро­де­но­то де­те ги по­лу­ча­ва в ут­ро­ба­та на май­ка си. След то­ва ле­карят му ги пред­пис­ва всяка го­ди­на поне по вед­нъж. Тоест чо­веш­кият ор­га­ни­зъм за­поч­ва да по­лу­ча­ва сис­тем­но син­те­тич­ни ви­та­ми­ни от за­ча­тие­то до края на жи­во­та си.

НИ­КОЙ НЕ СЕ ЗА­МИС­ЛЯ ЗА ПОС­ЛЕДС­ТВИЯ­ТА!
В някои слу­чаи прие­ма­не­то на син­те­тич­ни ви­та­ми­ни наис­ти­на се на­ла­га. Но те трябва да се взе­мат вни­ма­тел­но, съ­що ка­то ан­ти­био­ти­ци­те - изи­сква­не, кое­то би мог­ло да спа­си жи­во­та на мно­го хо­ра. За­що­то без­кон­трол­но­то прие­ма­не на ви­та­ми­ни мо­же да при­чи­ни дис­бак­те­рио­за или някак­во дру­го се­риоз­но за­бол­ява­не.

КО­ВАР­НИ­ТЕ НА­ШЕС­ТВЕ­НИ­ЦИ
На­ту­рал­ни­те ви­та­ми­ни дей­стват та­ка, как­то им е би­ло пре­доп­ре­де­ле­но от при­ро­да­та. Клет­ки­те-ки­лъ­ри ги раз­поз­на­ват ка­то свои и не им съз­да­ват проб­ле­ми. За­то­ва на­ту­рал­ни­те ви­та­ми­ни се оки­слява­т в ор­га­низ­ма и вед­на­га за­поч­ват да дей­стват по за­да­де­на­та им от при­ро­да­та прог­ра­ма. При то­ва ор­га­низ­мът не тър­пи ни­как­во на­си­лие.
Син­те­тич­ни­те ви­та­ми­ни оба­че са при­шъл­ци. Те са “д­вой­ни­ци­те” на натуралните, кои­то са длъж­ни чис­то тех­ни­чес­ки да си от­ра­ботят прог­ра­ма­та. Ако ви­та­ми­ни­те не дос­ти­гат и ор­га­низ­мът ка­тас­тро­фал­но се нуж­дае от тях, то син­те­ти­ка­та ще се внед­ри там ка­то “ш­пио­нин”. Но ра­бо­та­та е там, че на стра­жа стои иму­нна­та сис­те­ма - сло­жен ме­ха­ни­зъм със своя “вой­ска­” и “по­гра­нич­на сис­те­ма”. Тя не до­пус­ка ни­кой да пре­ми­не през за­щи­те­ни­те те­ри­то­рии. Иму­нна­та сис­те­ма пос­ре­ща аг­ре­со­ра с три­те си за­щит­ни прог­ра­ми:

1. За­поч­ва “бой­”. И та­ка се появ­ява але­ргия­та.

2. Тър­си на­чин да из­ве­де “чу­жде­не­ца­”о­т ор­га­низ­ма чрез бъб­ре­ци­те, чер­ния дроб и ко­жа­та.

3. Скла­ди­ра ги някъ­де в ор­га­низ­ма. Нап­ри­мер в хрущ­яли­те или кос­ти­те.
Син­те­тич­ни­те ви­та­ми­ни се въз­прие­мат от иму­нна­та сис­те­ма ка­то чуж­ди. Но на ви­та­ми­ни­те ор­га­низ­мът не реа­ги­ра та­ка ос­тро как­то на ан­ти­био­ти­ци­те. Та­ка те се нат­руп­ват в ор­га­низ­ма в го­ле­ми ко­ли­чес­тва и по то­зи на­чин вредят на здра­ве­то.

ДО КАК­ВО ВО­ДИ ПРЕ­ДО­ЗИ­РАНЕТО?
Сред на­се­ле­ние­то на Бъл­га­рия би­ту­ва мне­ние­то, че кол­ко­то по­ве­че са ви­та­ми­ни­те в ор­га­низ­ма, тол­ко­ва по-доб­ре. Но то­ва твър­де­ние прос­то не е вярно! Всич­ко трябва да се пра­ви с мярка. По та­зи при­чи­на не трябва без­кон­трол­но да се взе­мат ви­та­ми­ни. Нат­руп­ва­не­то им в ор­га­низ­ма мо­же да до­ве­де до се­риоз­ни проб­ле­ми със здра­ве­то.
Фо­лие­ва ки­се­ли­на (В9): тя мо­же да иг­рае из­клю­чи­тел­но зло­ве­ща роля, ако у чо­ве­ка има пред­пос­тав­ки за об­ра­зу­ва­не на ту­мо­ри. Все­ки ту­мор оби­ча да се хра­ни с оп­ре­де­лен ви­та­мин и ко­га­то го има в ор­га­низ­ма, той рас­те и ук­реп­ва.
Ви­та­мин В6: нат­руп­вай­ки се, той пре­диз­вик­ва нев­ри­ти и по­ни­жа­ва съп­ро­ти­ва­та на ор­га­низ­ма сре­щу ин­фек­ции.
Ас­кор­би­но­ва ки­се­ли­на (ви­та­мин С): при ви­со­ка кон­цен­тра­ция в ор­га­низ­ма мо­же да при­чи­ни га­де­не, пов­ръ­ща­не, по­ма­га за рас­те­жа на зло­ка­чес­тве­ните ту­мо­ри.
Ви­та­мин D: мо­же да по­ви­ши кръв­но­то нал­яга­не, да при­чи­ни ари­тми­я, га­де­не, проб­ле­ми с бъб­ре­ци­те, апо­плек­тич­ни прис­тъ­пи.
Ви­та­мин Е: по­ви­ша­ва опа­снос­тта от тром­бооб­ра­зу­ва­не, из­меня ме­та­бо­лиз­ма на хор­мо­ни­те на щи­то­вид­на­та жле­за, на хи­по­фи­за­та и над­бъб­реч­ни­те жле­зи.

ОР­ГА­НИЗ­МЪТ ИМА НУЖ­ДА ОТ ЖИ­ВИ ВИ­ТА­МИ­НИ!

На­ту­рал­ни­те пло­до­ве и зе­лен­чу­ци не мо­гат да се за­менят и от най-доб­ри­те таб­лет­ки. Те са необ­хо­ди­ми на ор­га­низ­ма през цяла­та го­ди­на и в дей­стви­тел­ност ви­на­ги мо­жем да си ги оси­гу­ри­м. През зи­ма­та ви­та­ми­ни­те мо­гат да се съх­ран­яват в кон­сер­ви­ра­ни по спе­циал­на тех­но­ло­гия зе­лен­чу­ци.
На­ши­те пра­де­ди мно­го рядко са стра­да­ли от ави­та­ми­но­за, за­що­то са се хра­ни­ли с на­ту­рал­ни про­дук­ти, а не с из­кус­тве­ни ви­та­ми­ни.
Активен
Духът владее материята!

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Малко истина за витамините
« Отговор #1 -: 14-09-2009, 17:28:28 »

Да вмъкна още нещо за изкуствените витамини. На сестра ми приятеля наскоро почна работа в Актавис в Дупница, тоест най-голямата българска фармацевтична компания... Та помеждудругото като бях при тях стана дума за витаминния цех... Вече го няма явно, но когато го е имало, само в него са плащали вредни на работниците, защото те повече от 50-55 години не доживявали... Забележете, цеховете за антибиотици и т.н. не оказвали толкова вредно влияние колкото така полезните уж витамини. А хората, особено децата, при всяка минимална настинка лекарите ги натъпкват с въпросните витамини...
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

еsti

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 48
Re:Малко истина за витамините
« Отговор #2 -: 16-09-2009, 22:16:07 »

Ужасно звучи,,,,,,
Активен
Най трудната победа, е победата над себе си!

vasilena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1059
Re:Малко истина за витамините
« Отговор #3 -: 18-09-2009, 17:01:25 »

 :( :( :(
Активен

valentingn

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 49
Re:Малко истина за витамините
« Отговор #4 -: 28-09-2009, 12:00:04 »

:( :( :(

Подкрепям напълно казаното, фармацевтичните вещества наречени витамини в таблетка, са токсични. Съвсем различно е сутрин един лимон с мед, малко риба за мастно разтвотримите витамини и зеленчуци всякакви  за минерали.
Също нещо интересно: Витамин Ц в лимоните е само 50 мг  на 100 грама плод, но той е в най усвоимата си форма понеже е свързан с други вещества усилващи ефекта му многократно. Шипката пък има средно над 1000 мг в 100 грама плод но пък е най неусвоимата форма. Като прибавим безмилостното разрушение при сушенето и после по врящата вода за чай загубите са огромни.
Един витаминен аптечен комплекс може да има перфектен етикет а на тялото да не даде нищо  
« Последна редакция: 29-09-2009, 15:18:27 от valentingn »
Активен
sentence Master
Вярвам на този, който се стреми към истината, съмнявам се във всеки, който е убеден, че я е открил
клик

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Малко истина за витамините
« Отговор #5 -: 29-09-2009, 08:05:46 »

:( :( :(

Подкрепям напълно казаното, фармацевтичните вещества наречени витамини в таблетка, ми причиняват алергия и болежки. Съвсем различно е сутрин един лимон с мед, малко риба за мастно разтвотримите витамини и зеленчуци всякакви  за минерали.
Също нещо интересно: Витамин Ц в лимоните е само 50 мг  на 100 грама плод, но той е в най усвоимата си форма понеже е свързан с други вещества усилващи ефекта му многократно. Шипката пък има редно над 1000 мг в 100 грама плод но пък е най неусвоимата форма. Като прибавим безмилостното разрушение при сушенето и после по врящата вода за чай загубите са огромни.
Един витаминен аптечен комплекс може да има перфектен етикет а на тялото да не даде нищо  

 :kisss:От въздухът, от въздухът...там ги има всякакви  и то необработениииииии, особенно пролетно време, когато цъфтят дърветата ...и Анастасия го казва...ама, като ушите им са пълни с кал, как да чуят???? :heart_2:
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

valentingn

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 49
Re:Малко истина за витамините
« Отговор #6 -: 29-09-2009, 15:20:09 »

:( :( :(

Подкрепям напълно казаното, фармацевтичните вещества наречени витамини в таблетка, ми причиняват алергия и болежки. Съвсем различно е сутрин един лимон с мед, малко риба за мастно разтвотримите витамини и зеленчуци всякакви  за минерали.
Също нещо интересно: Витамин Ц в лимоните е само 50 мг  на 100 грама плод, но той е в най усвоимата си форма понеже е свързан с други вещества усилващи ефекта му многократно. Шипката пък има редно над 1000 мг в 100 грама плод но пък е най неусвоимата форма. Като прибавим безмилостното разрушение при сушенето и после по врящата вода за чай загубите са огромни.
Един витаминен аптечен комплекс може да има перфектен етикет а на тялото да не даде нищо  

 :kisss:От въздухът, от въздухът...там ги има всякакви  и то необработениииииии, особенно пролетно време, когато цъфтят дърветата ...и Анастасия го казва...ама, като ушите им са пълни с кал, как да чуят???? :heart_2:

О даа чистим си ушите редовно за божието слово. На всеки му според делата ....  Един тъкмо научил магарето си да не яде и да не пие и след седмица умряло ...
Активен
sentence Master
Вярвам на този, който се стреми към истината, съмнявам се във всеки, който е убеден, че я е открил
клик

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Малко истина за витамините
« Отговор #7 -: 30-09-2009, 07:50:38 »

:( :( :(

Подкрепям напълно казаното, фармацевтичните вещества наречени витамини в таблетка, ми причиняват алергия и болежки. Съвсем различно е сутрин един лимон с мед, малко риба за мастно разтвотримите витамини и зеленчуци всякакви  за минерали.
Също нещо интересно: Витамин Ц в лимоните е само 50 мг  на 100 грама плод, но той е в най усвоимата си форма понеже е свързан с други вещества усилващи ефекта му многократно. Шипката пък има редно над 1000 мг в 100 грама плод но пък е най неусвоимата форма. Като прибавим безмилостното разрушение при сушенето и после по врящата вода за чай загубите са огромни.
Един витаминен аптечен комплекс може да има перфектен етикет а на тялото да не даде нищо  

 :kisss:От въздухът, от въздухът...там ги има всякакви  и то необработениииииии, особенно пролетно време, когато цъфтят дърветата ...и Анастасия го казва...ама, като ушите им са пълни с кал, как да чуят???? :heart_2:

О даа чистим си ушите редовно за божието слово. На всеки му според делата ....  Един тъкмо научил магарето си да не яде и да не пие и след седмица умряло ...

 :kisss:ЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪ, ами то с магаретата е така... :heart_2:
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Veso

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 246
Re:Малко истина за витамините
« Отговор #8 -: 27-01-2011, 14:39:13 »

Здравейте, малко със закъснение и аз да се включа в темата. До известна степен съм съгласен с написаното, но по мое мнение е добре да се разгледат и двете страни на въпроса. Вярно е, че възможно най-полезни са витаминити приети по естествен път чрез храната, но пък има и няколко притеснителни въпроса, които биха могли да се зададат.
1) Дали е възможно само с 2-3 яденета на ден, дори и само от суперхрани, могат да се задоволят нуждите на организма от витамини и минарали ? И дали нуждите от човек до човек не се различават, свързано с ежедневието му? - примерно спортисти, и хора работещи тежка физическа работа, би трябвало да имат различни нужди от хора, които работят на бюро и влагат умствен труд, хора работещи под напрежение или стрес, както и хора които изобщо не работят.
2) Дали плодовете и зеленчуците днешно време, особено тези, които се продават по магазините, съдържат толкова витамини и минерали, както и преди хилядолетия, които са консумирали нашите предци ? Почвата обеднява на микроелементи с всяка изминал година все повече, което няма как да не се отрази и на разтенията.
3) Дали всички синтетични витамини са вредни ? Предполагам има разлика дали човек приема витамин С пот формата на разтворима таблетка или като Camu Camu на прах. Също вече има и много мултивитамини, които са само от натурални съставки, макар доста по-скъпи.
4) Кое е по опасно липсата на витамини и минерали или техния излишък?  Дватесетина витамина и още толкова минерала участват в всички химически процеси в тялото, които са хиляди. Можем да си представим липсата на един върху колко химически процеса би се отразила. Особено за функцията на нервната система и производството на нервотрансмитери. Все пак, тя комадва всичи останали функции в тялото. Всички жлези с вътрешна секреция също разчитат на тези биоактивни вещества.
 
Вярно е, че много изседвания показват, че по-малък процент от синтетичните витамини се усвоява в сравнение с натуралните, но пък и много езследвания показват, че приемането на витамини има положителен ефект върху много заболявания, особено психически. Много учени съветват, че едно разумно приемане на синтетични витамини (като се обръща основно внимание на токсичните нива на мастноразтворимите витамини) комбинирано с високо-витаминозна храна като източник на натурални витамини, дори е полезно за тялото.
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Малко истина за витамините
« Отговор #9 -: 27-01-2011, 15:58:40 »

Весо, по т.1 и 2 съм съгласна с теб и трябва да се замислим. По т.3- да, не бих заложила на синтетичен витамин. Има и натурални. По т.4 не съм все още съвсем наясно кое по-опасно: излишък или недостатък.
Активен

nety

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 18
Re:Малко истина за витамините
« Отговор #10 -: 27-01-2011, 16:25:44 »

Тук има една интересна статия по този въпрос... Единствено не съм съгласна е приемането на синтетични витамини:
http://bgtrener.blog.bg/drugi/2007/02/20/kliuch-kym-dylgoletieto-ili-kak-da-dojiveem-150-god.45420
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Малко истина за витамините
« Отговор #11 -: 31-01-2011, 18:58:40 »

То това си е цяла книга  бе , Нети :)

 А Веско вероятно си мисли ,че научните изследвания се правят от хора  чистосърдечни и високоморални  и може безрезервно да им вярваме ... Това може и да е било по време  на Древна Гърция , но сега се оказва ,че учените са едва ли не още по-корумпирани и от политиците. (статистиците,анализаторите и др. са в същата група )   "Доказват" всичко , стига да  им се плати.
  Красноречив е примерът с аспартама - 95 %  от изследванията, финансирани от правителството разкриват, че е много вреден. Пак към 90 % от изследванията  ,финансирани от компанията-производител "доказват" че аспаратамът е едва ли не полезен.  ( То може ли да е другояче? :)  И аз да съм един крупен производител на нещо си и да вземе някой учен да ми доказва ,че то е вредно, дали ще го потърся пак следващия път?  )
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:Малко истина за витамините
« Отговор #12 -: 01-02-2011, 11:30:24 »

Доста се спекулира по темата за витамините в днешно време... Като оставим настрана безспорния факт, че за всеки продукт има изписани по 10-тина трактата "за" и "против" и изсечени по няколко гори, за да оправдаят безбройните анализатори и статистици (със съмнителни принципи, както справедливо отбеляза Бате Бино ;) ) хонорара и съществуването си, има и един друг момент...

Да, от една страна се оказва, че - парадоксално, но факт - ние усвояваме една толкова минимална част от храната, която консумираме, че ако трябва да запълним всеки ден дневната си нужда/норма от витамини, минерали и микро/макроелементи, на практика излиза, че не можем да си набавим нищо  :o. За да си набавяме дневната доза холестерол (за възрастен човек - ок. 500 мг), се оказва, че трябва да изяждаме около 40-50 яйца дневно... като при това, в случай че си пийваме по една чашка кафе, примерно (кофеинът разрушава повечето от така ценните микроелементи), бройката спокойно може да се увеличи на 80  ;D. За необходимата дневна доза йод, трябва да изконсумираме поне кило орехи; за набавяне на калций от сусам, примерно, преспокойно може да го ядем с килограми... Какво по-добро основание от това, за да прибегнем до "малко помощ отвън" - под формата на синтетични добавки (особено за производителите  tooth)...
От друга страна обаче - нашите баби и дядовци на село всичко ли са си набавяли? Мигар селянинът едно време, ставайки в 4 и бъхтейки на нивата до обяд без да подгъне крак (справка - "На нивата", Яворов), си е мислел само "Днес витамин С набавих ли си? Дали съм си запълнил дневния норматив от калций, калий, магнезий, мед и фосфор?"  tooth. Не ми се вярва... Далеч съм от мисълта, че животът им е бил прекрасен, но доста от съвременните болести, с които в момента ни плашат като деца с торбалан, въпреки че уж гледаме да "поемаме витамини" - тогава въобще ги е нямало.
И изобщо, ако вземем да се втелясваме толкова - дали откъде какво и колко сме си набавили днес например - далеч ще стигнем... Тялото знае идеално добре по какво, откъде и колко, а природата ни е снабдила с достатъчно източници за тая цел - но не с капсули или кутийки ефервесцентни таблетки, растящи на воля из градините ни  :D.
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

beelee

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 690
  • fantomiss
Re:Малко истина за витамините
« Отговор #13 -: 01-02-2011, 12:48:13 »

Така е, ама баба ми на къра поливаше с речна вода, то в статията е описано защо почвите са били богати на минерали. Единственото, което ме успокоява е, че не сме в щатите и може би почвата е по-запазена...
Активен
Не всички са на мястото си в този форум...

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Малко истина за витамините
« Отговор #14 -: 01-02-2011, 13:12:26 »

Голяма загадка са наистина тези витамини. ПРедстои нещата да се изясняват явно.
Ще се окаже ,че или нуждите на тялото от витамини са доста по-скромни, или че то по някакъв начин успява да си ги произведе от някакква изходна субстанция- хранителна  или да кажем , от слънцето ( подобно на вит. Д )
 Ето например  екипът на акад. Уголев ( руска легенда - хирург, работил славно  до 99 г. възраст)  доказа ,че тъй наречените "незаменими " аминокиселини , се образуват нейде из дебелото черво. Което естествено не би намерило публикация в голяма медия , защото ще спаднат продажбите на месищата.

Иначе наистина няма обяснение за определени феномени.
Един от тях е мой добър приятел. Той си има собствени разбирания за здравословен начин на живот - никога не употребява нито плодове, нито зеленчуци, нито ядки! Пийва редовно( но не вино)  , а още повече и попушва ( поне по 2 кутии дневно!Ако се съберат двамата с кръстника си , могат да одимят за половин час зала1 на НДК) )  Яде типичната готвена "ресторантска" храна - препържено, блажно, панирано, гарнитурка  и винаги месо. Никакво физическо натоварване. В момента е на 42 , изглежда много добре (по-млад дори) строен, почти винаги е в тонус ,усмихнат, и не мисли да се променя ( явно така си му е добре )  
 Аз не знам докога ще продължи  това негово "крепко здраве" ( дай Боже още дълго, че ми е много ценен )  но  дори и по каноните на "официалната" медицина  това просто е невъзможно, как въобще е доживял в такава форма и до днес !?   Е как да го обясним?
Обяснението е само едно - д-р  Марк Хаймън споделя за нови открития (нещо , което и всеки от нас е откривал  и сам :)  )   , които сочат , че един много малък процент от хората са родени и ще си отидат със здраве , независимо от начина си на живот.  Друга също малка част пък (за жалост) обратно - колкото и здравословно да живеят,каквито и да било храни или методики да прилагат-  пак не постигат това заветно здраве. Тоест в двата случая здравето не е във връзка с начина на живот. (За останалото огромно болшинство си важи баналното - здравето зависи от начина на живот.)  

Това вече не може да се обясни лесно. То е извън материята. Трябват други знания. Което потвърждава и абсолютната  безпочвеност на всякакви дневни дози, норми  и т.н.  Те са силно усреднени и аз съм убеден , че могат да варират в плюс-минус  стотици проценти. Никой и нищо не е в състояние да предвиди  индивидуалните потребности на всеки от нас , че и във всеки един момент.
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Малко истина за витамините
« Отговор #15 -: 01-02-2011, 13:45:48 »

Аз пък съм убедена, че здравословните ни нужди от витамини и минерали са по-малки от един напръстник - много малки количества в сравнение с това, което ни е втълпено да вярваме. Въобще не се занимавам с изчисления на дневни калории и норми и дали приемам необходимите витамини и минерали. Всичко това със синтетичните витамини е една огромна печеливша индустрия и така ще си остане. И винаги ще има хора, които ще я подкрепят, важно е колкото се може по-скоро да се осъзнаем и да разберем истината сами за себе си.
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Малко истина за витамините
« Отговор #16 -: 01-02-2011, 13:58:21 »

 :kisss:Пак ще спомена Анастасия ,ама нема как...та тя съветва:/по памет/ нека всеки ден на масата да има от всичко, което сте си произвели ...тялото само ще посегне към това от което в МОМЕНТА има нужда!!!
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Veso

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 246
Re:Малко истина за витамините
« Отговор #17 -: 01-02-2011, 22:01:20 »

Ами не съм съгласен с бате Бино, че няма значение как живееш за това колко ще живееш. Това е все едно да кажеш, че едно дете каквото се роди по характер такова си остава без значение от възпитанието, или обратното ражда се парче месо и родителите го възпитават както решат те. Ами не е нито едното нито другото на 100%, има и ген има и възпитание и нещата са взаимосвързани. По същия нячин е и здравето, зависи и от храната, от климата, психосоциални фактори и т.н. Ако просто сравняваме индивид 1 с индивид 2 няма как да получим обективни резултати, защото хората са различни и наистина на един месото му вреди повече, на друг по-малко, а на трети изобщо. Лшото е, че няма как да се провери колко би живял един човек във вариант 1 (без да спазва диета) и при вариант 2 (като спазва някаква диета). Няма как да си изживее живота два пъти.

Активен

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:Малко истина за витамините
« Отговор #18 -: 02-02-2011, 14:40:40 »

Мисля, че малко се отклоняваме от темата за витамините, но айде и аз - на `сека манджа мерудия  :whistling2 - emotloader: :D.
Факт е, че за добро или лошо, понякога (за да не кажа "често") здравето на човек почти не зависи от начина му на хранене и живот, или зависи твърде малко :). Мисля, че всички познаваме хора като от примера на Бате Бино - с ужасяващ хранителен/здравословен режим, които въпреки това имат идеално здраве; а в същото време други, които цял живот се грижат за себе си с огромна прилежност, често умират от тежки болести. Звучи несправедливо, но факт, и в това няма нищо парадоксално. Според мен това се дължи преди всичко на разликата в мисловния модел - едните са възприели "политиката" да се примирят веднъж завинаги, че някои неща не зависят от тях и са свикнали да живеят с тази несигурност и незнание, но тя дори не ги тревожи, защото няма нищо страшно в нея (просто така е устроен светът - винаги може близък да те изостави/предаде/разочарова, да почине, да ти падне самолет върху къщата или цялата планета да отиде на кино). Докато другите, съзнателно или не, се боят много от нещо, май точно от тази несигурност, и се опитват да заглушат страха си в най-различни (често измамни) опити за самоуспокоение. Да, но човек не може да избяга от себе си - страхът привлича, мислите се материализират и накрая ни се случва именно това, от което непрестанно бягаме (това всички "нетрадиционни" автори го пишат, под една или друга форма). Защото, не, не и пак не - ние НЕ сме САМО това, което ядем, а И това, което мислим - аз поне в това съм си избрала да вярвам :). Не че не съм отворена и толерантна и към други мнения по въпроса  :angel:.
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

zigzag

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 237
Re:Малко истина за витамините
« Отговор #19 -: 02-02-2011, 16:14:50 »

Живота не започва с храненето.Има зачеване от родители,което се приема за тайнсво в религията,около 9 месеца развитие в утробата и определено време кърмене.Достатъчно фактори и то много силни,за да окажат влияние на целия ни живот.Да не навлизаме в окултно и карма,че нещата ще станат по-объркани.Ние не започваме с равен старт!Храненето и начина на живот оказва влияние,но не чак толкова колкото ни се иска.Малко са примерите с хора постигнали качествено подобряване на здравето и дълъг живот.А и от живота на тези личности се вижда,че те имат потенциал,по-силен дух и решителност.Което пак навежда към мисълта за стартовата позиция.Някой се раждат уморени,а други с много енергия.Само "мръвката" ли наследяваш от родителите?"Жизнената сила" се получава различно и се изразходва различно.Някои и с много икономия не могат да достигнат тези при които е даденост в по-големи количества.Храненето е един от начините да се пилее по-малко "жизнена сила" и ако нямаме по-добър вариант,то върши работа.Като във всичко в този живот,някои просто са по-прецаки от други.Което също си има причини.Или моето становище(някой може да се съгласи,повечето няма предполагам).Раждаме се с различна "жизнена сила",която пилеем цял живот,докато се изчерпа.Можем само да икономисваме,като при някой големи икономий не компенсират това което други пилеят на воля.Начина на живот и хранене са средство за икономисване на енергия и това е единственото което можем да направим.Но е суета да се мерим един друг.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.116 секунди с 22 запитвания.