Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Ядки от Кола  (Прочетена 2873 пъти)

Magi

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 11
  • Be Your Own Hero
Ядки от Кола
« -: 19-11-2011, 21:19:20 »

Здравейте!
Търся ядки от Кола,с които да заместя кафето. Известни са със съдържанието си на кофеин. Някои знае ли къде в България могат да се открият?
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Ядки от Кола
« Отговор #1 -: 20-11-2011, 15:43:09 »

Каква е тази кола , обясни по-подробно ?
Активен

Magi

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 11
  • Be Your Own Hero
Re:Ядки от Кола
« Отговор #2 -: 20-11-2011, 18:18:58 »

"Етническата група мандинго се простира от Сенегал до Чад. Дълбоко в културата й са залегнали ядките "кола". Те са неизменна част от всяка церемония, тъй като са смятани за символ на сила и живот.

Използват се и при заклинания: червените ядки "кола" прогонват нещастието, белите носят късмет, а розовите пазят от провал в бизнеса. При сватби трите вида се смесват. Консумацията на ядките "кола" е толкова дълбоко залегнала в културата на мандинго, че търговията с тях остава неподвластна на модните тенденции и пазарните процеси. Ядките се продават пресни и въпреки горчивия си вкус, те са любима храна за милиони африканци.

Растението "кола" вирее в Западна Африка при влажни и сенчести условия. Аниама, центърът на търговията с "кола", е разположен на десетина километра северно от Абиджан. Тук има над сто склада за сортиране и обработване на ядките. Те са крехки и капризни за съхранение.
След обработката ядките "кола" се транспортират по цялата страна, както и в чужбина. Мали, Буркина Фасо, Нигер и Сенегал са сред основните клиенти на Кот Д' Ивоар. Страната осъществява 35 процента от износа на ядки "кола", като по производство отстъпва само на Нигерия.

Спомагат за изгаряне на мазнините и за намаляване на опасността от диабет от втори тип и от сърдечно заболяване, считат учените."
Активен

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:Ядки от Кола
« Отговор #3 -: 20-11-2011, 21:19:05 »

Пробвай какаови зърна. Много дигат. При мен имат ефект и за перисталтиката. А ако попаднеш на тези "кола" ядки - пиши, звучи интересно  :essen:
Активен
Psychonaut

com_pot

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 310
Re:Ядки от Кола
« Отговор #4 -: 20-11-2011, 21:58:45 »

И аз съм вече фен на какаовите зърна, но ги приемам с огромно уважение и не смея да схрускам повече от 2-3 и то само, ако имам нужда да съм нащрек и да имам сила за нощни подвизи. Наистина дават страхотна енергия и концентрация.

Иначе успях да спра кафето от близо 3 месеца и много ме е бъз да не вземе някоя от тези субстанции пак да ме пристрасти.

От опит - установих, че е най-лесно да го спреш кафето като не му търсиш заместител. Така само ще имаш повод да си мислиш за него по няколко пъти на ден при това.
Активен

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:Ядки от Кола
« Отговор #5 -: 21-11-2011, 10:01:01 »

Kaфето за жалост е киселинна бомба която е**ва майката на целия ни алкално-киселинен баланс. Един вид...целия ни суров режим и всичката алкална храна отиват на кино...
Активен
Psychonaut

Magi

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 11
  • Be Your Own Hero
Re:Ядки от Кола
« Отговор #6 -: 21-11-2011, 11:34:50 »

Благодаря на всички! Ще пробвам с какаовите зърна, когато имам нужда. И ако открия някъде повече инфо за ядките от Кола, ще докладвам  :fluretaa:
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Ядки от Кола
« Отговор #7 -: 21-11-2011, 21:31:34 »

Теодорче, длъжен съм да забележа , че май си първата , която си помага с такива  изразни средства  :pensif_29: 
( Да оставим , че стои  преекспонирано точно в този контекст.. Може да се мине и с по-малък калибър  , да не  хабим  излишно тежката артилерия :)  ) 
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:Ядки от Кола
« Отговор #8 -: 22-11-2011, 09:42:46 »

Упс  :Confus_3:
На мен не ми прави впечатление, но май ако не ми е свикнал човек, наистина звучи просташки. Приемам забележката  :police:
Активен
Psychonaut
 

Страницата е създадена за 0.101 секунди с 23 запитвания.