Начало   Помощ Вход Регистрация  
Страници: [1]   Надолу
Изпечатай
Автор Тема: Ядки от Кола  (Прочетена 2489 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Magi
Young
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 11

Be Your Own Hero

« -: 19-11-2011, 21:19:20 »

Здравейте!
Търся ядки от Кола,с които да заместя кафето. Известни са със съдържанието си на кофеин. Някои знае ли къде в България могат да се открият?
Активен
titan
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2318

« Отговор #1 -: 20-11-2011, 15:43:09 »

Каква е тази кола , обясни по-подробно ?
Активен
Magi
Young
*
Неактивен Неактивен

Be Your Own Hero

« Отговор #2 -: 20-11-2011, 18:18:58 »

"Етническата група мандинго се простира от Сенегал до Чад. Дълбоко в културата й са залегнали ядките "кола". Те са неизменна част от всяка церемония, тъй като са смятани за символ на сила и живот.

Използват се и при заклинания: червените ядки "кола" прогонват нещастието, белите носят късмет, а розовите пазят от провал в бизнеса. При сватби трите вида се смесват. Консумацията на ядките "кола" е толкова дълбоко залегнала в културата на мандинго, че търговията с тях остава неподвластна на модните тенденции и пазарните процеси. Ядките се продават пресни и въпреки горчивия си вкус, те са любима храна за милиони африканци.

Растението "кола" вирее в Западна Африка при влажни и сенчести условия. Аниама, центърът на търговията с "кола", е разположен на десетина километра северно от Абиджан. Тук има над сто склада за сортиране и обработване на ядките. Те са крехки и капризни за съхранение.
След обработката ядките "кола" се транспортират по цялата страна, както и в чужбина. Мали, Буркина Фасо, Нигер и Сенегал са сред основните клиенти на Кот Д' Ивоар. Страната осъществява 35 процента от износа на ядки "кола", като по производство отстъпва само на Нигерия.

Спомагат за изгаряне на мазнините и за намаляване на опасността от диабет от втори тип и от сърдечно заболяване, считат учените."
Активен
Theodora
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 992

« Отговор #3 -: 20-11-2011, 21:19:05 »

Пробвай какаови зърна. Много дигат. При мен имат ефект и за перисталтиката. А ако попаднеш на тези "кола" ядки - пиши, звучи интересно  ам-ам
Активен

Psychonaut
com_pot
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 310

« Отговор #4 -: 20-11-2011, 21:58:45 »

И аз съм вече фен на какаовите зърна, но ги приемам с огромно уважение и не смея да схрускам повече от 2-3 и то само, ако имам нужда да съм нащрек и да имам сила за нощни подвизи. Наистина дават страхотна енергия и концентрация.

Иначе успях да спра кафето от близо 3 месеца и много ме е бъз да не вземе някоя от тези субстанции пак да ме пристрасти.

От опит - установих, че е най-лесно да го спреш кафето като не му търсиш заместител. Така само ще имаш повод да си мислиш за него по няколко пъти на ден при това.
Активен
Theodora
Hero Member
Неактивен Неактивен

« Отговор #5 -: 21-11-2011, 10:01:01 »

Kaфето за жалост е киселинна бомба която е**ва майката на целия ни алкално-киселинен баланс. Един вид...целия ни суров режим и всичката алкална храна отиват на кино...
Активен

Psychonaut
Magi
Young
*
Неактивен Неактивен

Be Your Own Hero

« Отговор #6 -: 21-11-2011, 11:34:50 »

Благодаря на всички! Ще пробвам с какаовите зърна, когато имам нужда. И ако открия някъде повече инфо за ядките от Кола, ще докладвам  fluretaa
Активен
бате Бино
Заместник админ
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 3928

дипломиран рекреативен специалист

« Отговор #7 -: 21-11-2011, 21:31:34 »

Теодорче, длъжен съм да забележа , че май си първата , която си помага с такива  изразни средства  мъдър 
( Да оставим , че стои  преекспонирано точно в този контекст.. Може да се мине и с по-малък калибър  , да не  хабим  излишно тежката артилерия Smiley  ) 
Активен

Болницата беше прочута със своите готвачи.
Theodora
Hero Member
Неактивен Неактивен

« Отговор #8 -: 22-11-2011, 09:42:46 »

Упс  ама че съм
На мен не ми прави впечатление, но май ако не ми е свикнал човек, наистина звучи просташки. Приемам забележката  police
Активен

Psychonaut
Страници: [1]   Нагоре
Изпечатай
Отиди на: