Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Онлайн курс по анатомия от Станфорд  (Прочетена 4533 пъти)

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог

Здравейте,

Университетът в Станфорд доста нашумя тази есен с безплатните си курсове си по програмистки (и не само) теми. Например, много колеги шумят в twitter, че са доволни от курсa по Machine Learning.

Е, сега (януари 2012 г.) ще пускат и такъв курс по анатомия. Няма предварителни изисквания за "студентите" освен, че се споменава, че знания по биология на гимназиално ниво биха били полезни. Аз се записах, за да не изпусна новината за началото на курса и много се зарибих да го изкарам. Дано натоварването да е поносимо за хора с пълен работен ден.  :weight_lift:

Ето и сайта на курса: http://www.anatomy-class.org/.
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Онлайн курс по анатомия от Станфорд
« Отговор #1 -: 28-11-2011, 09:38:29 »

Изключително ми е интересно , Ице , дали ще стане ясно каква е идеята на тези курсове , ама стояща на по-заден план :) 
 (Тъй като отдавна е установено ( при това безапелационно ) ,че безплатно е само сиренцето в капана за мишки :) )
Наскоро във Варна   се рекламираха безплатни прожекции на детски филми в едно от кината. След прожекцията , на изпроводяк, усмихнати лелки и чичковци  казваха на  дечицата , че много ще се радват  да се срещнат отново. Е не точно пак в киното, но например в Евангелистката Църква.. :)
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Онлайн курс по анатомия от Станфорд
« Отговор #2 -: 28-11-2011, 12:18:25 »

Ще внимавам за усмихнати лелки и чичковци и ако ми предлагат шоколадчета срещу "ела вкъщи да ти покажа нещо", ще бягам.  :Content_22:

Дотук си мисля, че файдата за Станфорд е безболезнен [1] начин да тестват нов материал или метод за преподаване. Също така е и сериозна реклама за тях. Ще знаем повече като почне курса.



[1] Безболезнен за тях в смисъл, че никой, който им е дал пари, няма да тръгне да се оплаква, ако курсът излезе скапан.
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Онлайн курс по анатомия от Станфорд
« Отговор #3 -: 04-12-2011, 01:13:41 »

Последно видях, че в курса ще се преподава анатомия на горните крайници (Ей, тия доктори не могат ли да кажат просто "ръка"?!). Щяло да има следващи курсове за останалите части от тялото.  :bleh

Изглежда лесно. Ослaням се на добрата ми учителка по биология в осми клас и се записах допълнително и на курса по алгоритми [1].

[1] http://www.algo-class.org/. Нали знаете, че Ал Гор е измислил интернета? Затова и ал-горитмите са кръстени на него.  tooth tooth
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:Онлайн курс по анатомия от Станфорд
« Отговор #4 -: 12-01-2012, 09:58:03 »

И аз се записах, дано да е интересно  :sorcerer - emotloader:
Активен
Psychonaut

eleonorad

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 83
Re:Онлайн курс по анатомия от Станфорд
« Отговор #5 -: 16-01-2012, 19:59:42 »

Здравейте!
Започна ли някой от Вас курса по анатомия?Трудно ли е?
Аз също се записах,но съм включена в група чак март.
Активен

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Онлайн курс по анатомия от Станфорд
« Отговор #6 -: 16-01-2012, 20:38:38 »

...
Аз също се записах,но съм включена в група чак март.

Целият курс е отложен за март. Явно ще трябва да се въоръжим с търпение.  :whistling2 - emotloader:
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

eleonorad

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 83
Re:Онлайн курс по анатомия от Станфорд
« Отговор #7 -: 06-03-2012, 21:27:59 »

Здравейте!Какво стана с курса?
Активен

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Онлайн курс по анатомия от Станфорд
« Отговор #8 -: 07-03-2012, 05:18:16 »

Тъкмо си виждам в пощата, че още не знаят кога ще почне курса, но, за сметка на това, вече били пуснали материалите за курса безплатно. Не знам какво са публикували - на http://www.anatomy-class.org/ няма нищо ново.

Май не можем да направим друго освен да чакаме. Според мен другарите от Станфорд си взеха таралеж в гащите с тези онлайн курсове. Професорите им видяха, че достигат до много повече хора и, че хората са адски мотивирани. Крайният резултат е, че професорите взеха да напускат и да си правят собствени фирми за онлайн обучение като Udacity (само за програмистки курсове). Много ще се радвам, ако от тези усилия излезе някой сполучлив онлайн университет, който си изгради реноме, почне да предлага качествено и евтино образование, и изпрати "нормалните" университети във вечните ловни полета (където им е мястото).
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

zzaska

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 54
Re:Онлайн курс по анатомия от Станфорд
« Отговор #9 -: 15-05-2012, 15:52:53 »

Имаш ли вече впечатления от курса? :)
Активен

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Онлайн курс по анатомия от Станфорд
« Отговор #10 -: 15-05-2012, 17:09:02 »

Курсът още го чакаме... Подозирам, че няма да се осъществи. Тъжно.

Надявам се Coursera да пусне някой интересен такъв скоро. В момента имат 3-4 курса, които може да са интересни на хората и ще започна някои от тях. Ако почнат зле, ще се отпиша.  tooth tooth
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Онлайн курс по анатомия от Станфорд
« Отговор #11 -: 27-06-2012, 22:31:51 »

Курсът по анатомия май потъна, но тъкмо сега почват два курса за фармакологията и ваксините. Гледах първата лекция на фармакологията - силно традиционно се представя материалът, но пък се научават термини. По-големият купон ще е във ваксините.  tooth tooth tooth



Ех, ваксинджията, Paul Offit я почна с рогата напред, но то какво ли да очаквам от човек написал книга със заглавие "Deadly Choices: How the Anti-Vaccine Movement Threatens Us All". На мен поне ми е полезно, защото научавам от какво се правят ваксините. Тръпна от нетърпение да ми инжектират нещо, правено от смлян мозък,  гръбначен мозък или други органи на болни животно.  :whistling2 - emotloader:
« Последна редакция: 27-06-2012, 23:07:05 от hdeshev »
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Онлайн курс по анатомия от Станфорд
« Отговор #12 -: 27-06-2012, 23:13:22 »

Аз си мисля , Ице , че не случайно курсът по анатомия  не се е състоял :)  Той е бил стръв за последващите (настоящите ) курсове . ( там вече си идваме на думата.. :) )
За лекарските термини си има специална книжка , която и аз се каня да си купувам, пълна е със засуканите техни жаргони , като например - "микция" ( за уриниране )
Ясно е каква е целта на лекарския жаргон, това е единият от "принципите на Питър" , мисля че  се казваше "брътвежът на Питър" - когато  в разговор умишлено се използват сложни терминологии, цифри и пр..., се търси определен ефект - да се създаде впечатление за  научност, авторитетност, висок професионален статус.. Ако  докторите говореха на езика на народа , кой щеше да им повярва?  А така, когато не разбираш нищо от разговора между две бели престилки , си казваш - "Ей, тия явно са доста навътре в нещата.."  :)  
Но освен всичко друго , лекарският жаргон си има още едно съвсем банално предназначение - да не могат простосмъртните да разчитат лесно информацията от медицинските наръчници и да се опитват да прескочат Негово Величество.., а за целта да си запишат час при чичо Доктор, който да ги изслуша цели 23 сек. (толкова средно трае един преглед, без писането на рецептата. официални данни)  и им напише рецепта и схема за определено лекарство, които е взел от същият този наръчник.. :)
« Последна редакция: 27-06-2012, 23:18:36 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))
 

Страницата е създадена за 0.108 секунди с 21 запитвания.