Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Опит за дневник:)  (Прочетена 5376 пъти)

fabricia

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 64
Опит за дневник:)
« -: 05-01-2012, 23:02:52 »

Хайде и аз се осмелих да правя дневник.
Зачудих се сега защо - най-вече като че ли искам да събирам различни мнения, съвети, критики...ей такива работи:)
Чета тук поне от година и половина, храня се предимно със сурово от миналата зима - ноември 2010. Вегетарианка съм от близо 7 години, без млечни - от година и половина. Месо никога не съм обичала, от малка ми се повръща само от вида, миризмата...вкусът не коментирам. От млечните обичах много кисело мляко и кашкавал. Масло също - най-вече заради филийката с масло и мед - така са ме отгледали:) Със спирането на всичко животинско изчезнаха всичките ми здравословни проблеми - много кожни проблеми, постоянен запек и неизхождане по 5-6 дни, много, много слуз, която усещах по всякакъв начин...
Спирам, че историята ми не е много по-различна от някоя друга тук:)
Чистата храна, чистото съзнание и чистата душа за мене са в основата на чистия живот - съзнателен и хармоничен. Към това се старая.

Менюто ми има плодове, зеленчуци, ядки, семена и кълнове. Последните преди половин година ядях много, сега ги поизоставих, трябва да ги върна. Опитвам се да увелича и зеленолистните, днес направих първото си смути.

Та днес беше основно това:

8 - чаша топла вода с лимон
9 - зелена ябълка
10 - портокал
10:30 - малко фурми
11:00 - смути - връзка магданоз с един банан
13:00 - две шепи накиснати и обелени бадеми
16:00 - шепа кашу
18:00 - пастет от кисело зеле, слънчогледови кълнове, червен лук, магданоз и маслини върху крекер от пълнозърнесто ръжено брашно

Принципно ям повече, но тези дни с детето сме по цял ден навън и няма много възможност. Например вчера беше нещо такова -

вода с лимон
плодове
сок от моркови
бадеми
пастет от накиснати тиквени семки, сушени домати, магданоз и маслини върху крекер
салата от моркови, червено цвекло, орехи

Толкова неща ми се приготвят, но не сварвам, ужас. :Content_4 - emotloader:

А на детето от няколко дни правя една "шоколадова" закуска, която бие всичките му любими закуски -

пасирани бадеми и фурми, оформям като блокче, овалвам в рожков, поливам с кокосово или какаово масло и слагам на студено да стегне, става страхотно шоколадово десертче без шоколад:)))

 :flowers2:
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Опит за дневник:)
« Отговор #1 -: 05-01-2012, 23:36:21 »

Браво, че споделяш , Фабриция. Аз обаче нещо проявих интерес направо към шоколадовото блокче  :essen:
Понеже съм се мъчил да правя нещо подобно, не ми е ясно как точно "пасираш" бадемите и фурмите , че да се получи смес , която да стои в блокче и да не се разпада,  и нито пък да  е течна. С пасатор това няма как да стане - той иска течна среда , в която да завърти. ( тогава обаче става много рядко)
 Освен да имаш предвид стриване на прах на бадемите с кафемелачката и после да се навлажнят леко допълнително ?
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Опит за дневник:)
« Отговор #2 -: 06-01-2012, 11:31:16 »

Честито дневниче, Фабрициа! :)
Бате Бино, за да станат тези блокчета трябва да се използва кухненски робот. Стават идеални с него. Получава се гъста маса, която се слепва много добре и след това могат да се оформят всякакви фигурки. С пасатор нищо няма да стане. ;)
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Опит за дневник:)
« Отговор #3 -: 06-01-2012, 12:32:36 »

Деси , той кухненският робот има към двадесетина функции, вкл. оверлог и да приспива бебе.. :)
Искаш да кажеш , че ми трябват всичките ли ?
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Опит за дневник:)
« Отговор #4 -: 06-01-2012, 12:41:11 »

Деси , той кухненският робот има към двадесетина функции, вкл. оверлог и да приспива бебе.. :)
Искаш да кажеш , че ми трябват всичките ли ?
Който има кухненски робот със сигурност ще ме разбере какво имам в предивд. Иначе става въпрос за голямата купа и S-острието! ;)
Активен

fabricia

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 64
Re:Опит за дневник:)
« Отговор #5 -: 06-01-2012, 17:25:00 »

Здравейте:)
Ами аз всъщност напоследък ги правя с пасатора - Браун. И той се справя. И аз не бях сигурна, ама... :)
Мисля, че основното, което е важно, за да стане и при него е фурмите да са пресни, меки. Аз само такива взимам, от зелените кутии, всъщност дори отварям кутията преди това да видя. На Иван Вазов всичките ме знаят, че не купувам преди да ги видя.  ;D Ама като се има предвид, че купувам през ден...не ми се сърдят.  :Content_4 - emotloader: В самия съд за пасатора слагам първо бадемите - накиснати и омекнати, но все пак цели, и след това меките фурми. И с пасатора започвам бавно и леко отгоре, той пасира първо меките фурми и не му е трудно, после започва малко по малко да захваща бадемите и така се получава. Понякога слагам мъничко вода, но определено да не става каша.

бате Бино, иначе точно както си го казал ги правех преди - бадемите в кафемелачката на прах и после с фурмите през пасатора. Така пък става супер бързо. Но бадемите и тогава първо ги накисвах, после поизсъхват малко и тогава меля. Но това си е хамалогия. Често казано на мене като цяло не ми пречи и ненакиснати да ги консумирам:) Тоест - направо в мелачката

Има и нещо друго - дори и да се сложи малко повече вода и да стане малко по като каша /ама малко де/, то после стяга заради маслото. Особено ако е какаово. Аз процедирам така - пасираната смес изваждам с ръка и слагам върху фолио или хартия за печене, където оформям някакво блокче /не държа много на правилната форма ;D/ и после поръсвам с лъжичка и размазвам от всички страни с брашното и накрая поливам с маслото, какаовото особено доста стяга и си става много добре!
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Опит за дневник:)
« Отговор #6 -: 06-01-2012, 18:36:27 »

Благодаря, Фабриция. Ще се пробва. По начина по който го правиш ти обаче , ако го върти по-гъсто, пасаторът вижда доста зор, може да му се разболее моторчето , май трябва да се внимава :)
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Опит за дневник:)
« Отговор #7 -: 06-01-2012, 20:05:01 »


Мисля, че основното, което е важно, за да стане и при него е фурмите да са пресни, меки....
Аз защо съм останал с впечатлението, че меките фурми са тези сиропираните, а суровите са по твърди и като ги разкъсаш се вижда светла влакнеста структура?
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

fabricia

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 64
Re:Опит за дневник:)
« Отговор #8 -: 06-01-2012, 20:41:57 »

пасаторът вижда доста зор, може да му се разболее моторчето , май трябва да се внимава :)

Много си прав за това, най-добрият за пасатора вариант е да е смлени ядки с фурми. И все пак - мъничко вода.


Мисля, че основното, което е важно, за да стане и при него е фурмите да са пресни, меки....
Аз защо съм останал с впечатлението, че меките фурми са тези сиропираните, а суровите са по твърди и като ги разкъсаш се вижда светла влакнеста структура?

Не съм специалист по фурмите, но съм почти сигурна, че тези в зелените кутии не са сиропирани. Просто когато не са застояли от доста време са много, много пресни, тогава са доста мекички, направо се топят в устата, но не са сиропирани. Аз от доста време веднага разпознавам, когато нещо е сиропирано или захаросано - например като взема сушена папая или пъпеш...просто като че ли езикът ми веднага отличава изкуствената сладост от естествената.
Влакнеста структура се вижда много добре на фурмите в зелените кутии, а дали е светла или тъмна зависи по-скоро от сорта фурми, на пазара продават и едни насипни, които са доста по-различни от тези в кутиите - по-продълговати и доста по-светли.

Днес менюто ми беше нещо такова:

вода с лимон
киви
портокал
смути от зелена ябълка и спанак /сложих и малко фурми, но без тях беше по-добре/
Това смути много ми хареса!!!
бадеми
крекери с пастета от кисело зеле и слънчогледови кълнове и магданоз
банан
салата от морков, печена червена чушка, ленено семе, слънчогледови кълнове, лимонов сок

Да питам тук - някой знае ли дали конопеното семе трябва да се смила като сусаменото, за да се усвои или няма нужда - може направо да се ръси по салати? ::)
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Опит за дневник:)
« Отговор #9 -: 06-01-2012, 23:51:40 »

за конопеното - дори и да може да го усвои по същия начин, организмът ще изхаби повече енергия първо да го наситни  :)
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

rima

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 512
Re:Опит за дневник:)
« Отговор #10 -: 17-01-2012, 13:46:52 »

Как си, мина ли операцията?
Активен

fabricia

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 64
Re:Опит за дневник:)
« Отговор #11 -: 01-02-2012, 23:25:48 »

бате Бино, благодаря ти за отговора! :flowers2:

Рима, пък на тебе за вниманието:) Операцията е понеделник, 6-ти. Надявам се всичко да е наред, дори се глася за протеста на 11-ти.  :Content_4 - emotloader:
Ама надали, де. Но всъщност човек никога не знае. :surpris_23:

Да споделя все пак и по дневника нещо -

тези дни си правя една салата...ама много е вкусна значи.

две супени лъжици смлян сусам
една лъжица ленено
тиквено или слънчогледово семе
половин салата айсберг
един голям настърган морков
листата на една целина - нарязани на ситно
малко сол, малко зехтин, сокът на един лимон


Става страшно вкусно! :sorcerer - emotloader:
Ако се добави и магданоз, става още по-вкусно.
Опитвам се да има много зеленолистни:)

Правих и един импровизиран суров хумус-пастет вчера, много ми хареса резултатът. Две чаши орехи, чаша смлян сусам, сока на два лимона, черен пипер, кимион, чесън, сол. Може и зехтин, но аз не сложих. Мазах го върху пълнозърнест крекер /не суров за съжаление/ със зелена маслинка отгоре.

Активен

purelove

  • Гост
Re:Опит за дневник:)
« Отговор #12 -: 02-02-2012, 16:22:23 »

Здравей ! Винаги ми е интересно като някой каже шепа еди какво си примерно "16:00 - шепа кашу" Какво се разбира под това? Има голяма разлика от шепата на един до шепата друг човек :) В моята примерно повече от 5-6 не се събират. На око приблизително колко грама/броя е това?

/Простете за нелогичния въпрос, за мен е важно :) /
Активен

bpa

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 694
Re:Опит за дневник:)
« Отговор #13 -: 02-02-2012, 18:48:23 »

Здравей ! Винаги ми е интересно като някой каже шепа еди какво си примерно "16:00 - шепа кашу" Какво се разбира под това? Има голяма разлика от шепата на един до шепата друг човек :) В моята примерно повече от 5-6 не се събират. На око приблизително колко грама/броя е това?

/Простете за нелогичния въпрос, за мен е важно :) /

извинявай, ама това и да го видя- не го вярвам :)
със сигурност шепата ти събира повече от 5-6 броя ядки кашу, освен ако не си на 10-тина годинки :)

А иначе - всичко си е индивидуално, примерно на мен трудно ще ми стигнат шепа орехи и шепа бадеми, затова се задоволявам с по две шепи от споменатите  :Confus_3: :whistling2 - emotloader: :surpris_23:

Та така де, шепата е ориентировъчна мярка... бях чел някъде, че 10-тина ореха задоволяват напълно дневната енергийната потребност на организма, доколко си го спомням вярно, и доколко е така, не се наемам да гарантирам, но си е факт, че орехите, ако ги съчетаеш с друга храна, доста стабилно засищат...
 :essen:
Активен
Винаги има и друг начин !

Провежда се лекарски конгрес. Става председателя и започва речта си с патос
-Колеги,ние лекарите имаме много врагове на този свят...
Чува се глас от залата
-И още повече на оня свят

fabricia

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 64
Re:Опит за дневник:)
« Отговор #14 -: 02-02-2012, 22:08:43 »

Здравей ! Винаги ми е интересно като някой каже шепа еди какво си примерно "16:00 - шепа кашу" Какво се разбира под това? Има голяма разлика от шепата на един до шепата друг човек :) В моята примерно повече от 5-6 не се събират. На око приблизително колко грама/броя е това?

/Простете за нелогичния въпрос, за мен е важно :) /

Милата, добре разбирам въпроса ти и важността му:)
Но както и да го кажа и да уточня колко точно грама е моята шепа, няма да е толкова точен отговор, колкото този - толкова, колкото имаш ТИ нужда в момента, колкото ти е приятно да изядеш - без да преядеш. Ако сега това не го усещаш колко е и кога настъпва тънкия момент, след който ще настъпи преяждане, ще стане постепенно.
Но хайде и да не съм съвсем абстрактна - 30-40 до 50 грама примерно:)

 :flowers2:
Активен

purelove

  • Гост
Re:Опит за дневник:)
« Отговор #15 -: 02-02-2012, 22:52:21 »

Беше ми ясно, че въпросът буди насмешка още преди да попитам, но моята "философия" на хранене е дооооста по различна от вашата. Благодаря Ви

"бях чел някъде, че 10-тина ореха задоволяват напълно дневната енергийната потребност на организма"... именно, да ако изям 10 ореха и нищо друго не трябва да ям . Разпределям ги за деня и цял ден орехи ям ... няма особена логика. При всеки е индивидуално :)
« Последна редакция: 02-02-2012, 22:57:37 от purelove »
Активен

malina

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 267
Re:Опит за дневник:)
« Отговор #16 -: 03-02-2012, 10:12:19 »

purelove, ти си много интересен човек! Вземи започни един дневник, че ме  твоята заинтригува твоята философия на хранене.
Активен

барбаронка

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 82
    • Най-красивото място- вкъщи
Re:Опит за дневник:)
« Отговор #17 -: 22-02-2012, 09:47:56 »

fabricia  ти хапваш много хубави неща :) Супер вкусотийки! Браво!!!

purelove, ти си много интересен човек! Вземи започни един дневник, че ме  твоята заинтригува твоята философия на хранене.
Малина, и аз съм на това мнение, че и на мен ми стана много интересно :)
Активен
"Най- необходимото познание е да се научиш да забравяш ненужното."Антистен

purelove

  • Гост
Re:Опит за дневник:)
« Отговор #18 -: 22-02-2012, 23:14:10 »

 tooth
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Опит за дневник:)
« Отговор #19 -: 01-03-2012, 05:19:48 »

"Да питам тук - някой знае ли дали конопеното семе трябва да се смила като сусаменото, за да се усвои или няма нужда - може направо да се ръси по салати?"

Ако е белено, разбира се, че може да си се ръси по салати и без да се смила предварително...
Активен
 

Страницата е създадена за 0.175 секунди с 22 запитвания.