Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Претакахте ли киселото зеле :)  (Прочетена 4085 пъти)

emo75

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 222
    • Разходка из Езерната градина

Май, няма такава тема във форума, а всъщност млечно-киселите бактерии на киселото зеле и сокът му са много полезни. Аз вече трета година сам си приготвям вкъщи от тази супер храна, която консумирам само сурова - във вид на салата: нарязано кисело зеле със сок, поръсено с червен пипер и зехтин. Много върви с пълнозърнест квасен хляб, чесън и натурални маслини  :essen:

За целта успях да издиря майстор на дъбови бъчви във Врачанско, от който за стотина лева си набавих 60-литрова бъчонка. Вода набавям от Родопите - обичам да шофирам, та за мен не е проблем да отскоча веднъж месечно до Стойките, където водата в цяла Южна България  е най-вкусна и хубава  ;)

Аз съм доволен и от вкусовите качества и от здравословните ползи на това древно българско ястие. Жена ми първо ме гледаше странно като й казах, че мисля да си сложа каца с кисело зеле на терасата, но сега се кефи заедно с мен.  ;D
Активен

iris

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 90
Re:Претакахте ли киселото зеле :)
« Отговор #1 -: 07-12-2016, 13:13:44 »

във вид на салата: нарязано кисело зеле със сок, поръсено с червен пипер и зехтин.
И аз така го обичам, особено с лют червен пипер, но винаги изпитвам вина като си сложа зехтин или друга мазнина. Това е, защото на доста места пише, че не трябва да се слага мазнина на ферментиралите зеленчуци. Преди години това го прочетох в една книга на Болотов, после го срещах и на други места.
Активен

emo75

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 222
    • Разходка из Езерната градина
Re:Претакахте ли киселото зеле :)
« Отговор #2 -: 07-12-2016, 15:40:59 »

във вид на салата: нарязано кисело зеле със сок, поръсено с червен пипер и зехтин.
И аз така го обичам, особено с лют червен пипер, но винаги изпитвам вина като си сложа зехтин или друга мазнина. Това е, защото на доста места пише, че не трябва да се слага мазнина на ферментиралите зеленчуци. Преди години това го прочетох в една книга на Болотов, после го срещах и на други места.

Това за зехтина не го знаех. Но аз повече го карам на вътрешен усет: хапвам това, което ми се яде. А усещам, че си иска малко мазнина.
 И като цяло се чувствам добре след консумацията на такъв тип кисела салатка  ;)
Активен

Rungrawee

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2
Re:Претакахте ли киселото зеле :)
« Отговор #3 -: 18-04-2018, 12:11:35 »

Харесва ми да чета много.
Активен

Vov

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1102
  • Познай себе си.
Re:Претакахте ли киселото зеле :)
« Отговор #4 -: 24-04-2018, 21:34:40 »

Хм, наистина зелевият сок, приготвен с 0,09% сол (ако може - сива келтска, някоя каменна, колкото по-стара, по-добре...) и изпит скоро след ферментацията, е много полезен. Намалявал болестно увеличената пропускливост на тънките черва и ...някакви други хубавини, както пише добрият пловдивски професор Караджов.
Рецептата за приготвяне е негова, безплатна, намира се лесно.
Зелето се приготвя лесно, на малки дози. Примерно в 1 буркан 3 л се нарязва около 1 малка зелка, колкото може по-наситно, притиска се с дръвце... Доливам вода до горе и слагам 27 гр сол. После - хрян, лимон и т.н. - според професора. За 3-4 (!) дни е готово, пие се на гладно по няколко глътки сутрин и вечер, голям кеф! Наздраве!
Активен
Искам да променя света - започвам от себе си.
 

Страницата е създадена за 0.066 секунди с 23 запитвания.