Начало   Помощ Вход Регистрация  
Страници: [1]   Надолу
Изпечатай
Автор Тема: Да засадим гора!  (Прочетена 19778 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Mep
Administrator
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 483

« -: 31-01-2012, 16:20:19 »

Имам си една мечта ..... поне 1 милион българи да направим това -

от Косьо Стамболиев

Засади България!

Паралелно с Окупирай България, нека насочим и творческа енергия в засаждането плодни и горски дървета, за да има какво да ядем, когато си отиде системата срещу която протестираме.

Предложението е нека тази пролет всеки, където и както може да засади поне 3 плодни и 3 горски фиданки и поеме грижата за тях докато поотраснат!

Горите дават:
- кислород
- вода( скорените много дървета работят като живи помпи за вода и доставят на повърхноста вода във вид на Извори)
- привличат дъжд(това за районите с малко валежи е жизнено необходимо)
- храна и подслон за дивите животни
- част от диворастящата храна е годна за консумация и от хора
- спират ерозията на почвата с корените и листовката
- Забавят ветровете, които вече са бич в дунавската равнина и източна България
- Дават сянка лятото и могат да намалят средните летни температури с над 5-10 градуса при масивно засаждане
- дават гориво( отопление със сухите паднали дърва)
- ресурс за направа на къщи, мебели и предмети от дърво( но само за който преди това ги е насадил отгледал и отсекъл внимателно с разреждаща сеч, щадяща и запазваща гората в точното време за да се запази качеството на дървесината)
-мед от цъфтежа
-гъби, които растат само в горите като манатарката

Плодните дървета хайде да не обяснявам какво дават…

Садете ги до блоковете, парковете до пътищата, вилите, селата си, скоро ще имаме нужда от тях, за да има и за нас и след нас

Дали всички можем да направим нещо такова, дали можем и да вдъхновим други да направят, дали някой от нас няма празна земя, която от години стои празна и която може да се превърне в гора...
Активен

Духът владее материята!
bpa
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 694

« Отговор #1 -: 31-01-2012, 17:47:20 »

абсолютно съм "ЗА" !
 браво, аплодирам

една от големите ми мечти е да се сдобия с няколко декара, които да засадя с всевъзможни овошки и черупчести...работя по въпроса, надявам се скоро да успея...
Активен

Винаги има и друг начин !

Провежда се лекарски конгрес. Става председателя и започва речта си с патос
-Колеги,ние лекарите имаме много врагове на този свят...
Чува се глас от залата
-И още повече на оня свят
mariiina
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1462

« Отговор #2 -: 31-01-2012, 19:45:25 »

:kisss:Да знаете само колко много неща могат да се направят...и то с много малко усилия...!!!!
Например- всеки желаещ мъничко парче земя да си вдигне задника от компа, да обиколи близките по местоживеене села, да види колко самотни старци със земя има и да вземе ,че да се развърти с мотиката, че да помогне на старите хора, че да посадят да полеят, да порастат да има и за младите и за старите...ама къде ти...млади .пък и работливи, пък и услужливи, пък и загрижени, не само на думи, а най-вече на дело  амии... знам ли
Активен

...могъщият се бори само със могъщ...
бате Бино
Заместник админ
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 3863

дипломиран рекреативен специалист

« Отговор #3 -: 31-01-2012, 20:35:41 »

Прекрасна е идеята. Само трябва да се внимава в чий парцел ще си засадим дръвчето, защото то автоматично става част от активите на собственика на парцела Smiley
Сега вече всяка педя земя е на някого. Дори да договориш с него това дръвче да си е твое и да си го береш когато си искаш, след два месеца го цапардосал метеорит и наследникът му не признава договорките , които си правил с дядо му Smiley
Затова най-добре да си садим в  нашите си лозенца. Аз преди няколко години засадих три дръвчета гинко и едно китайски лимонник. Гинкото съвсем скоро , след около 20-30 г.  ще е станало дърво и ще мога да си бера листенца на воля  ам-ам
Активен

Болницата беше прочута със своите готвачи.
Ели
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 226

Beauty is in the eye of the beholder

« Отговор #4 -: 31-01-2012, 22:59:13 »

Празните ни земи на село са станали вече гора, но пък задният двор е празна полянка с много глухарчета. Сега се каним да садим лешници, но четох, че това се правело през есента, а как ми се искаше на пролет още...

Миналата година в края на есента имаше няколко дена с много, ама много силен вятър и мокър сняг валя. След около месец ходихме в гората, сигурно на всеки пет-шест дървета едно беше начупено или повалено.
Активен

Истината е една, мъдрите я наричат с различни имена.

Каквото отвътре, такова и отвън.
mariiina
Hero Member
Неактивен Неактивен

« Отговор #5 -: 01-02-2012, 18:03:41 »

Прекрасна е идеята. Само трябва да се внимава в чий парцел ще си засадим дръвчето, защото то автоматично става част от активите на собственика на парцела Smiley
Сега вече всяка педя земя е на някого. Дори да договориш с него това дръвче да си е твое и да си го береш когато си искаш, след два месеца го цапардосал метеорит и наследникът му не признава договорките , които си правил с дядо му Smiley
Затова най-добре да си садим в  нашите си лозенца. Аз преди няколко години засадих три дръвчета гинко и едно китайски лимонник. Гинкото съвсем скоро , след около 20-30 г.  ще е станало дърво и ще мога да си бера листенца на воля  ам-ам

:kisss:Сегаааааа, аз съм на 62 , а преди 10-тина години се наложи по сем. причини да продадем къща от по-далечно село и да купим в по-близко. В новата градина  нямаше никакви овошки... и ние започнахме да садим и да даваме обяснения за кога ги садим, кога ще стават пък и да ни плододават ...и дали ще успеем да се ползваме от тях...след нас щели да ги ползват чужди..Ееееее, аз такава нагласа  пък не разбирам  амии... знам ли Не е ли по-добре да оставиш след себе си добра диря, без естествено да очакваш признание.
     Мило момче ти опитай, дай от себе си ...най-вече заради себе си.И бъди сигурен че ще получиш...дори да е само едно голо благодаря.
Активен

mariiina
Hero Member
Неактивен Неактивен

« Отговор #6 -: 01-02-2012, 18:10:18 »

Празните ни земи на село са станали вече гора, но пък задният двор е празна полянка с много глухарчета. Сега се каним да садим лешници, но четох, че това се правело през есента, а как ми се искаше на пролет още...

Миналата година в края на есента имаше няколко дена с много, ама много силен вятър и мокър сняг валя. След около месец ходихме в гората, сигурно на всеки пет-шест дървета едно беше начупено или повалено.

:kisss:Ние имаме много добър сорт лешници, около 6-7 , които правят издънки от които раздаваме на близки и познати.Ако проявяваш интерес дрънни по жицата...т.е. пиши на лични.Лешника е много бързо прихващаш се, може да се вкорени и от пръчка.
Активен

Люба
Full member
Неактивен Неактивен

Публикации: 157

« Отговор #7 -: 01-02-2012, 22:28:20 »

Благодаря!И без това трябва да садя другарче на бадема си,ще взема и други видове-примерно нямаме свястна праскова(първо инфо инжекция ест.)

Обичам да правя неща които дават резултат след време
Активен
Theodora
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 992

« Отговор #8 -: 02-02-2012, 09:53:41 »

Aз мисля напролет да засадя нещо в Борисовата...тъкмо като тичам там ще мога да си го гледам.  слънце
Активен

Psychonaut
com_pot
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 310

« Отговор #9 -: 02-02-2012, 11:38:29 »

...тъкмо като тичам там ще мога да си го гледам.  слънце

... и ще ти се иска да претрепеш животновъдите, които си водят добитъка да препикава де-що поникне зелено.

Но наистина, искате ли да си засадим едно форумно дърво в някой парк? Само че не знам дали тези работи не се правят есента. Трябва да проверя.

ПС

Да се похваля, имам две дървета, пуснали корени здраво в земята- едното е точно в центъра на Хасково до часовника и е по-високо от мен, а второто е в парка Заимов и му трябват още 3-4 годинки, преди да почна да бера липа от него ;-)

Иначе сега есента помагах за завъждането на дъбчета в Ихтиманско и съм хипер горда със себе си. Фръц-фръц! ;-))
« Последна редакция: 02-02-2012, 11:41:37 от com_pot » Активен
Ели
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 226

Beauty is in the eye of the beholder

« Отговор #10 -: 06-02-2012, 22:21:55 »

Марина, благодаря за предложението, ако реша нещо, ще ти пиша или дрънна по жицата.  Smiley На село една баба каза, че ще ни даде, един познат също... изобщо само да му се сади на човек. А при мен за сега приказките са малко повече от практиката, надявам се да обърна нещата.
Сега се сещам и аз за разни неща. Мои приятели бяха купили фиданка за детската градина на детето им. Посадиха я в двора заедно с цялата група деца, бяха поръчали  и табелка с вида на дръвчето, кога е посадено и от коя група. След това децата се грижеха за него, поливаха го и т.н. И познайте какво се случи след това с другите групи... напълни се двора с дръвчета.  А моя позната роди миналата година и на есен посадиха на селото им в двора лешник, като го нарекоха на детето, да расте силно и здраво, като дръвчето.  сърце
Активен

Истината е една, мъдрите я наричат с различни имена.

Каквото отвътре, такова и отвън.
mariiina
Hero Member
Неактивен Неактивен

« Отговор #11 -: 07-02-2012, 12:58:00 »

А моя позната роди миналата година и на есен посадиха на селото им в двора лешник, като го нарекоха на детето, да расте силно и здраво, като дръвчето.  сърце

:kisss:Това със засаждането и наричането на дръвче на името на дете е стара българска  традиция. Големият ни  син се роди на 7 месеца и моят баща е засадил и нарекъл на негово име ябълка.
Активен

бате Бино
Заместник админ
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 3863

дипломиран рекреативен специалист

« Отговор #12 -: 11-02-2012, 16:17:24 »

Благодаря , лельо Маринче. Чудно си го казала там в поста си от 31.01.  Признавам, че моят вариант , макар и по-практичен и понятен, отстъпва на твоята препоръка. Но тя е за наистина "пораснали" , духовни хора.
 За съжаление наблюдаваме , че болшинството хора изпитват радост само когато успеят да вземат , а  да не дадат. Smiley  Тогава се чувстват някак си победители..   Но това е и грешката им.. Защото в крайна сметка - губят.  И какво губят? Губят точно това, което гонят - щастието.

Съвсем скоро на български ще се появи една чудесна книга - "Десет стъпки по пътя към щастието". Авторът не е известен у нас -  Рами Блект,(специалист по източна психология ) но няма как да не стане, след като щом аз, който избягвам книги от този сорт,  го харесах от раз, при това ,както не съм харесвал никой подобен автор . От 2г. го имам на руски , и много се зарадвах, че ще го издават и у нас.
Та , една от стъпките е точно тази - да се научим да даваме, но от сърце и без да очакваме аплодисменти. ( наблюдение на древните суфистки мъдреци : "Адът е място, където наоколо няма никой ,на когото бихме могли да помогнем " ) 
Като излезе , ще ти я подаря , сигурен съм , че ще ти хареса. 

Активен

Болницата беше прочута със своите готвачи.
eleonorad
Jr. Member
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 83

« Отговор #13 -: 11-02-2012, 16:22:56 »

И аз като съм се родила ,от Родопите са изкоренили и засадили пра баба и дядо една ела!Сега е голямо дърво на 45 години...
Активен
mariiina
Hero Member
Неактивен Неактивен

« Отговор #14 -: 12-02-2012, 18:16:44 »

Като излезе , ще ти я подаря , сигурен съм , че ще ти хареса. 

:kisss:И да не забравишшшшшш, щото аз помня! мъдър
Активен

NewAge
Jr. Member
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 54

« Отговор #15 -: 06-06-2013, 00:10:34 »

Искам да обърна обаче внимание на един факт върху който малцина се замислят:

Ако не ви е станало ясно ще поясня - всяко едно бебе, което се отглежда с памперси, докато завърши тоалетната си тренировка коства на природата 10 отсечени големи дървета, превърнати в памперси, които после отиват на бунищата като токсичен и неразградим боклук. Ха сетете се сега колко бебета има във вашия град и умножете по 10 отсечени дървета (сметнато на база, че родителите са спрели памперсите на 2 годинки. А много деца ходят до 4-5 годинки с памперси)... Така че малко се обезсмисля да садим гори, като други ще продължават да ги секат заради нехайството на родителите.

За щастие и тя е добра за бебето, за природата и за родителите. Предлагам ви да се запознаете с нея: http://www.BezPeleni.info
Активен
Mia
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 215

« Отговор #16 -: 28-12-2013, 15:31:45 »

Имам си една мечта ..... поне 1 милион българи да направим това -

от Косьо Стамболиев

Засади България!

Паралелно с Окупирай България, нека насочим и творческа енергия в засаждането плодни и горски дървета, за да има какво да ядем, когато си отиде системата срещу която протестираме.

Предложението е нека тази пролет всеки, където и както може да засади поне 3 плодни и 3 горски фиданки и поеме грижата за тях докато поотраснат!

Горите дават:
- кислород
- вода( скорените много дървета работят като живи помпи за вода и доставят на повърхноста вода във вид на Извори)
- привличат дъжд(това за районите с малко валежи е жизнено необходимо)
- храна и подслон за дивите животни
- част от диворастящата храна е годна за консумация и от хора
- спират ерозията на почвата с корените и листовката
- Дават сянка лятото и могат да намалят средните летни температури с над 5-10 градуса при масивно засаждане
- дават гориво( отопление със сухите паднали дърва)
- ресурс за направа на къщи, мебели и предмети от дърво( но само за който преди това ги е насадил отгледал и отсекъл внимателно с разреждаща сеч, щадяща и запазваща гората в точното време за да се запази качеството на дървесината)
-мед от цъфтежа
-гъби, които растат само в горите като манатарката

Плодните дървета хайде да не обяснявам какво дават…

Садете ги до блоковете, парковете до пътищата, вилите, селата си, скоро ще имаме нужда от тях, за да има и за нас и след нас

Дали всички можем да направим нещо такова, дали можем и да вдъхновим други да направят, дали някой от нас няма празна земя, която от години стои празна и която може да се превърне в гора...

Напълно съм ЗА идеята !

Преди време исках да купя определен брой дръчета и да ги даря за засаждане, като за целта се обадих в отдел Екология в града, в който живея. Имах идея децата от училищата да участват в това мероприятие,  което според мен щеше да ги зарадва.
Но се оказа че това съвсем не е толкова лесно. Защото общината не притежава такива свободни места.
И така, от няколко години насам идеята ми, остана да виси във възздуха...

И се питам - след като днес почти всички земи са частни, къде ще се засадят тези гори ?
Активен
NewAge
Jr. Member
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 54

« Отговор #17 -: 21-06-2014, 08:19:45 »

сърце
Активен
Страници: [1]   Нагоре
Изпечатай
Отиди на: