Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: диворастящи ядливи растения  (Прочетена 43989 пъти)

vesselin777

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 364
  • what noone knows - nobody sees
Re:диворастящи ядливи растения
« Отговор #40 -: 07-12-2012, 13:53:10 »

 В тоя ред на мисли - навсякъде по магазините виждам "котешка трева" в секторите за домашни любимци, която съм почти 100% сигурен, че е трева от обикновена пшеница. Брей к'ви балъци се тези котки, да ядат житна трева  ;D .
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Дж. Кришнамурти

eula

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 135
  • В крак с природата ...
Re:диворастящи ядливи растения
« Отговор #41 -: 15-12-2012, 22:09:39 »

Наръчник на Бушкрафтъра: Полезни български растения  :Cherries

Има доста полезна информация в синтезиран вид.  ;)
« Последна редакция: 15-12-2012, 22:11:37 от eula »
Активен
И най-хубавият утрешен ден няма да ни върне вчерашния!

vesselin777

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 364
  • what noone knows - nobody sees
Re:диворастящи ядливи растения
« Отговор #42 -: 15-12-2012, 22:52:28 »

 Този наръчник съм го свалял. Много е добър, има супер качествени снимки, но е наблегнато на функцията на повечето растения като билки, не като храна.
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Дж. Кришнамурти

eula

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 135
  • В крак с природата ...
Re:диворастящи ядливи растения
« Отговор #43 -: 16-12-2012, 00:21:04 »

Този наръчник съм го свалял. Много е добър, има супер качествени снимки, но е наблегнато на функцията на повечето растения като билки, не като храна.

Свали го пак, може би си копнал някаква по-стара версия. Автора изрично подчертава, че е махнал информацията за употребата на растенията като билки и акцента е върху употребата им като храна за оцеляване или друга полезна употреба на конкретното растение - цитирам: "Пропуснах приложението на всяко растение като билка, защото чувствително щеше да увеличи обема на наръчника, а предполагам по-ценен ще е ако е възможно най-малък, като му се запази при това и възможно най-голяма изчерпателност."
Аз го прегледах отново и мисля, че ще свърши добра работа на тези, които търсят ядливи диворастящи видове. А снимките /рисунките/ наистина си ги бива.
« Последна редакция: 16-12-2012, 00:25:31 от eula »
Активен
И най-хубавият утрешен ден няма да ни върне вчерашния!

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:диворастящи ядливи растения
« Отговор #44 -: 16-12-2012, 10:54:09 »

 :Content_14: мерсиии
Активен
Psychonaut

violetblossom

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 74
Re:диворастящи ядливи растения
« Отговор #45 -: 16-12-2012, 19:34:22 »

А как ги миете - бързо, удобно и ефикасно? Например руколата ми отнема 10-15 мин под течащата вода само за една връзка, а ръцете ми се напуква жестоко. Тученицата няма какво да говорим, дали някое животинче не я е минерализирало преди това... Какъв е методът с кислородната вода?
Активен
Човекът е твърде нетраен!
Към вечния миг устремен,
той тича в несвяст, но не знае,
че бе от Нетрайност роден.

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:диворастящи ядливи растения
« Отговор #46 -: 16-12-2012, 20:07:35 »

Една капачка 30% разтвор в голяма купа с вода. Валерус лаб предлагат
Активен
Psychonaut

vesselin777

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 364
  • what noone knows - nobody sees
Re:диворастящи ядливи растения
« Отговор #47 -: 17-12-2012, 16:29:41 »

Този наръчник съм го свалял. Много е добър, има супер качествени снимки, но е наблегнато на функцията на повечето растения като билки, не като храна.

Свали го пак, може би си копнал някаква по-стара версия. Автора изрично подчертава, че е махнал информацията за употребата на растенията като билки и акцента е върху употребата им като храна за оцеляване или друга полезна употреба на конкретното растение - цитирам: "Пропуснах приложението на всяко растение като билка, защото чувствително щеше да увеличи обема на наръчника, а предполагам по-ценен ще е ако е възможно най-малък, като му се запази при това и възможно най-голяма изчерпателност."
Аз го прегледах отново и мисля, че ще свърши добра работа на тези, които търсят ядливи диворастящи видове. А снимките /рисунките/ наистина си ги бива.
Предполагам, че си прав, май се изказах неподготвен, просто имам наръчник създаден от същия този пич, но е далеч по малък като обем.
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Дж. Кришнамурти

green flower

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 448
  • Remember your dreams!
    • Органично
Re:диворастящи ядливи растения
« Отговор #48 -: 11-03-2013, 17:36:48 »

Да възродим темата с идването на пролетта  :flowers2:?
Мен ме гони брутален глад за зелено! Но пусто ботаническите ми познания, за срам на това, че уж съм биолог  :whistling2 - emotloader: :Confus_3:, граничат с нулата!!!
Чудя се няколко неща:
-дали всичкият лапад става за ядене? Защото нали единият бил с остри листа, другият с тъпи, че единият горчал и не знам още какво... Аз преди бухах всякакви листа, имахме и от двата "вида", ама не прекалявах. По мои наблюдения, като станеха по-големи листата, наистина нагарчаха, но го отдавах на възрастта на растението, а не на вида.
-пробвали ли сте врабчови листа? Градината ни е пълна с тях, четох, че ставали за кльопане... Сега съм малко по-предпазлива заради бебока, че да не би някоя трева да е противопоказна при бременност.
-поникнаха и малки листенца киселец и живовляк - давам им още някой ден и ги почвам, а глухарчето вече съвсем си е перфектно - младо и крехко.
-левурда - тука не съм срещала по гората...тя май обича по-високи и хладни места, поне по моя край расте в букови гори на хладно?
-коприва - имам зад къщата, но точно върху нея изтича водата от мръсната вода и не ми се ще да я пробвам  :o Ще обикалям някъде по деретата да търся или из селото.
-казвайте какво друго има сега дето става за манджане  :essen:
Активен
Усмивката е подписът на Божественото!

People will always respond positively to joy and enthusiasm.

Люба

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155
Re:диворастящи ядливи растения
« Отговор #49 -: 11-03-2013, 23:15:18 »


viola odorata

Мен много ме привличат,но може само по-мъничко,или поне така четох за чая от тях(вчера и онзи ден ядох по 10-20 цветчета)
В тоя дух-вие ядете ли цветя и какви?
Активен

aichryson

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 73
Re:диворастящи ядливи растения
« Отговор #50 -: 12-03-2013, 01:19:53 »

Тъй като във всеки край на България растенията имат различни имена,ще напиша само латинските наименования,мисля, че така няма да се греши. Всички упоменати се ядливи!
1.Papaver rhoeas
2.Lastuca serriola
3.Cichorium intibus
4.Eruca sativa
5.Scolymushispanicus
6.Allium sativum
7.Asparagus
8.Solanum nigrum
9.Taraxacum officinale
10.Urtica dioica
11.Asphodelus aestivus
12.Cardus marianus
13.Rapanus paphanistrum
14.Daucus carota
15.Tamus communi16.Sinapis alba
16.Helminthotheca echioides
17.Cynara cardunculus
18.Urospermum picroides
19.Portulaca oleracia
20.Amaranth
21.Souchus oleraceus
22.Calendula officinalis
23.Erodium cicutarium
24.Tordylium apulum
25.Rumex
26.Foeniculum vulgare
27.Malva sp.
28.Borago officinalis
29.Scandix pectin veneris
30.Oxalys acetosella
31.Oxalys pes-carpaе
32.Carlina acanthhifolia All. /корен/

     Естествено не всички видове растат навсякъде, списъка може да бъде много дълъг... 
Активен

aichryson

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 73
Re:диворастящи ядливи растения
« Отговор #51 -: 12-03-2013, 01:29:02 »

Ядат се цветовете на латинката, акацията и  розата.
Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:диворастящи ядливи растения
« Отговор #52 -: 29-07-2013, 20:18:12 »

Появи се в електронен вариант книгата “Полезни български растения”. Ето откъде да я свалите: http://xenos-bushcraft.com/blog/2013/07/xenos-plants-guide-ebook/. Аз си я свалих в pdf вариант.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

la douce

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2
Re:диворастящи ядливи растения
« Отговор #53 -: 03-03-2014, 10:25:25 »

За миенето /и на мен това ми е проблем/ някой не е ли пробвал в миялната машина?

Като малка майка ми беше показала, че семенцата от мака в градината могат да се хапват.. tooth
Активен

vesselin777

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 364
  • what noone knows - nobody sees
Re:диворастящи ядливи растения
« Отговор #54 -: 28-09-2014, 15:13:18 »

тук съм направил клипче с растенията, които използвам почти всекидневно:

https://www.youtube.com/watch?v=JCNVBusQYr0
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Дж. Кришнамурти

Elia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 494
Re:диворастящи ядливи растения
« Отговор #55 -: 28-11-2014, 16:13:56 »

Използвам дивите растения основно в зелени пюрета, салати, студени супи и смутита.Много са приятни на вкус някои от тях,може да се експериментира.
Активен

donna

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 132
Re:диворастящи ядливи растения
« Отговор #56 -: 05-06-2015, 19:12:50 »

Здравейте,

наскоро попаднах на една интересна статия. Може да представлява интерес и за други, затова исках да я споделя тук.

Разказва се за една руска лечителка с билки, вече на 90 години /в статията на 86-87 г./, Елена Зайцева. По време на войната, когато много хора наоколо са умирали от глад, в тяхното семейство се е оцелявало с ядене на бурените от полето, от корените са правили хляб и са били винаги бодри и здрави. Майка й е лекувала с треви смъртно ранените войници, болните... После тя започва да се занимава с билки, лекувала е министри...Сега обучава дори на тази възраст лекари, монаси и миряни в църквите и манастирите. Изглежда много добре за годините си, без очила, доста добре физически.  Казва, че човек е стар едва след 100 години  :) /т.е. до тогава може да живее пълноценен живот/. За годините си е много добре не само физически, но и интелектуално. На тези години  е носила сама 30 кг чували с билки от полето... И сестрите й са достигнали тази възраст. Когато е писана статията, едната й сестра е била 97 годишна...

Съвет на Елена Зайцева за хората, които имат двор, лозе или нива - в тях растат тревите, които са полезни за възстановяване на здравето им. Във всеки двор растат ралични билки, бурени. И по това, което има в двора, човек може да разбере от какво е болен и да се лекува.

В едно от филмчетата  в youtube говори за прочистване от паразити /глисти/...

Прави впечатление, че в моменти на всеобщо страдание, ако човек не се затвори егоистично в себе си, а сподели последния залък с нуждаещите се, не остава гладен...

Статията е на руски, доста е голяма. Аз я четох вече няколко пъти и винаги ми е интересна и откривам нещо, на което преди това не съм обърнала внимание. За тези, които имат желанието и търпението да я прочетат -

http://www.srnrem.info/2012/04/25/monastirskaya-travnica/

Така, както си правим сега срещи тук и там, може би и благодарение на съветите на Елена Зайцева ще можем един ден да си направим среща на 100-годишните :). Ако пък тогава успеем да се разпознаем и да проведем смислен разговор, ще е чудесно :).

« Последна редакция: 05-06-2015, 19:39:48 от donna »
Активен

Георгиии

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2
Re:диворастящи ядливи растения
« Отговор #57 -: 16-10-2015, 14:33:58 »

През есента и зимата могат ли да се ядат на салата листа от глухарчета? Сега е октомври и гледам че си растат.
Активен

Elia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 494
Re:диворастящи ядливи растения
« Отговор #58 -: 16-10-2015, 15:19:17 »

Да,
могат да се ядат, даже и цяла зима ако си извадите и засеете от корените.
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:диворастящи ядливи растения
« Отговор #59 -: 16-10-2015, 19:51:52 »

a къде ги засявате?
Активен
 

Страницата е създадена за 0.144 секунди с 22 запитвания.