Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Овладяване на бактериална инфекция без аl  (Прочетена 30549 пъти)

Роми

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155

Здравейте!

Не зная дали тук е мястото, но ще бъда много благодарен, ако някой сподели личен опит или информация относно овладяване на бактериална инфекция без антибиотици.

Ето в какъв контекст задавам въпроса. Безпроблемно преодоляваме грипните вируси без антибиотици вече 14 години, благодарение на някои съвети, които д-р Атанас Михайлов ни даде през 1998 г. Децата ми пораснаха и започнаха сами да се справят с вирусните инфекции, прилагайки добре познатия им метод. През последните години се преориентираха към природосъобразно хранене, благодарение на което (предполагам) грипчетата все по-рядко ги спохождат - приблизително веднъж на една-две години и дори по-рядко, и все по-лесно ги преодоляват.

За беда обаче, миналата седмица дъщеря ми се върна от спортен лагер в с. Лозенец (до Китен), заразена с някакъв доста агресивен грип, който натръшкал всички деца - с висока температура, разстройство и т. н. Наред с другото, условията в помещенията били крайно нехигиенични, а храната отблъскващо мръсна и некачествена.

При дъщеря ми грипът започна с 40 градуса температура, която още на другия ден свалихме до 37 с помощта на регулярни приеми на Ехинацея, вит. С, сребърна вода, както и няколко капки Хелианти през първата нощ. През следващите два дни имаше осезаемо подобрение, но на третия ден изведнъж се появи силна болка в едното ухо, скоро последвана от болка в другото. Без да разказвам всички подробности, установи се, че вирусната инфекция е прераснала в бактериална инфекция. Така стигнахме до антибиотик.

Ще се радвам, ако някой сподели информация относно природосъобразни методи за справяне с подобни бактериални инфекции. Вярвам, че има начин, и че рано или късно ще го открием :)


« Последна редакция: 06-08-2012, 21:45:59 от Роми »
Активен

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог

Здравей Роми,

Ето тук съм разказал как се отървах с Тодикамп от нещо, което почна като настинка, а после стана доста плашещо. Без антибиотици - препаратът представлява настойка на зелени орехи в газ.
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318

Това не е грип , а зараза от водата и храната
Активен

Роми

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155

Христо, благодаря за споделения опит! Звучи обещаващо  :-)

Бих експериментирал върху себе си с Тодикамп, ако ме пипне бактериална инфекция. Стига преди това да не съм пропуснал да се снабдя с него :-)

-----------------------------

Титан, възможно е от самото начало да е било бактериална инфекция от замърсена храна или вода.

Личният ни лекар (който добре знае предпочитанията ни към природосъобразните методи на лечение, тъй като сме приятели още от ученическа възраст), в този случай беше категоричен за антибиотика. Също толкова категорична беше и неговата колежка от съседния кабинет, която е известна с това, че прибягва към антибиотик само в изключително редки случаи, и която горещо препоръчва успоредно да се приемат и пробиотици за възстановяване на пораженията върху микрофлората на стомашно-чревния тракт.
Активен

shofilev

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 376

Здравей, Роми!

Първо няколко думи за минимизиране на негативните ефекти, ако антибиотикът е вече започнат. Наистина трябва веднага да се започне приемане на качествени пробиотици и то не по-малко от три месеца, независимо колко дни е пит антибиотика - 3, 5 или 10. В противен случай съвсем реално е възможно да се стигне до дисбактериоза, а в по-лошия вариант  - до генерализирана инфекция с candida albicans - това е доста сериозно и много трудно лечимо състояние (вече почти година жена ми се мъчи с това).
Сега по другия въпрос. При инфекция в ухото отлично действат две неща, които в комбинация са много по-силни. Едното е тампони с шведска горчивка, другото е сок от покривен дебелец (има го в прясно състояние целогодишно, зимата се изравя изпод снега) Прави се в тази последователност (по Вл. Бошнаков):

1.   Капане по 3-4 капки глицерин във всяко ухо.
2.   Капане по 3-4 капки от билката покривен дебелец/ушиче (Sempervivum tectorum). Листото се срязва надлъжно и сокът се изтисква през кърпа/марля.
3.   Вкараване на памучни тампончета в ушите, напоени с шведска горчивка и изцедени след това. Държат се по 15 мин. в ушите.

Обикновено т. 1-3 е достатъчно.

Повече информация за покривен дебелец има в интернет. Да не се бърка с дебела мара - често се бъркат двете билки, макар че по външен вид са различни.

Алтернативно, ако се налага:

4.   Три супени лъжици лопен се заливат вечерта с 600 мл. вряла вода в термос. Сутринта течността се прецежда и се изпива по 150 мл. 30 минути преди всяко ядене и още веднж късно вечерта.
5.   Една чаена лъжичка от билката бял имел се залива с 300 мл. студена вода вечерта. Сутринта се затопля леко и се прецежда. Съхранява се в термос. Изпива се на три пъти през деня по 100 мл. 30 минити преди всяко ядене.

Като цяло преодоляването на различни видове инфекции става с кализия (май няма от къде да се купи, някой трябва да ти даде) или спиртен извлек от див чесън (по Вл. Бошнаков):

Прави се по следния начин. Берат се листа от див чесън, които се развиват само през пролетта (от април до юни), нарязват се на ситно, пускат се в стъклен буркан с широко гърло и добра капачка, докато се напълни ¾ от обема му, без да се притъпква. След това се заливат със спирт, водка или ракия 40-50 градуса до капачката, бурканът се затваря плътно и се поставя на топло и тъмно място за две седмици, като се разклаща от време на време. След това се отваря, прецежда се, прехвърля се в стъклени шишета с добри капачки и се държи на тъмно и хладно място. Запазва лечебните си качества до 5-6 години.
Този извлек унищожава всички вируси и укрепва имунната система. Ако пиете три пъти дневно по 10-15 капки в малко вода, няма да боледувате от вирусни заболявания (грип и др.)

Друг вариант както за превенция, така и за моментна атака,  (вкл. в комбинация с изброените вече) е прием на водорасли АФА - казвам го от опит. Ако човек досега не е пил водорасли, трябва да се започне с по-малки от обичайните дози, иначе може и с по-големи - действа доста бързо. Ако се комбинира с прием на по-големи дози сребърна вода, ефектът се засилва.

Това е като по-бързо действащи методи, извън споменатите в предишните постинги. Иначе за имунната система има много неща, но в конкретния случай няма да свършат работа на момента.

Дано и други се включат с допълнения!
Активен

Роми

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155

Здравей, shofilev!

Много благодаря за подробните описания! Повечето билки са ми непознати, но - живот и здраве -
ще се опознаем :-) Виж, див чесън съм брал много пъти и с удоволствие ще приготвя тинктурата по описания начин.

Тази пролет правих друга подобна чеснова настойка - "Еликсира на младостта" (сигурно го знаеш от т. нар. "Бяла книга на живота") - 400 гр. пасиран чесън се смесва със сока от 24 лимона, престоява 24 дни, след което се приема веднъж или два пъти дневно по 1 суп. лъжица в малко вода. Твърди се, че чисти всички съдове в организма, има противопаразитни свойства и общ имуноукрепващ ефект.

Не зная дали еликсирът има пръст в тази работа, но от известно време открих, че мога да издържам на тичане повече, отколкото по-рано съм смятал, че мога, без сериозно запъхтяване и умора :-)

Виждам, че не си скептично настроен към пробиотиците. Пазарът изобилства с такива продукти, които чувам, че ги делят на поколения - пробиотици от първо, второ и т. н. поколение. Досега не съм се интересувал от тях, защото не сме имали повод. Както споменах по-горе, от доста години се справяме с грипните инфекции без антибиотици. Можеш ли да ми препоръчаш подходящ за случая пробиотик?

Благодаря :-)
Активен

shofilev

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 376

Не зная дали еликсирът има пръст в тази работа, но от известно време открих, че мога да издържам на тичане повече, отколкото по-рано съм смятал, че мога, без сериозно запъхтяване и умора :-)

Бъди сигурен, че има пръст!

За пробиотиците трябва да знаеш, че на различните хора различно им действат и за някои един е идеален, а друг не му помага въобще. От това, което може да се намери на българския пазар, мога да препоръчам нормофлор, лиолакт, ентеросан (в различните му варианти). По отношение на нормофлор и лиолакт знам какво влагат като труд и старание хората, които ги произвеждат, така че мога да кажа със сигурност, че не се прави само за пари. Нормофлор има дълга история още от средата на миналия век, свързано е с името на проф. Иван Богданов, който въз основа на лактобацилус булгарикус щам 51 е направил продукта деодан за лечение на ракови заболявания. Нормофлор е същият щам живи бактерии. Сега го произвежда синът му - д-р Асен Богданов и знам от човек от фирмата, че се работи качествено. Продукцията е основно за износ.
За лиолакт - разработен е от екип от четирима професори (двама руски и двама български), също с голямо внимание и продължават да експериментират в опит да го направят по-добър в комбинация с други неща. Подходът им е научен, не толкова комерсиален. Имах възможността да се срещна преди време с руски представител на научния екип - бях много впечатлен и съм убеден, че се подхожда коректно.
Има и други варианти за пробиотици, но в България ги няма. Бате Бино беше споменавал на места за "Ветом" и "Стелкор" - ако има някой в Русия или Украйна, който може да ти ги изпрати, ОК.
Когато е налице дисбактериоза, много е важно да се установи има ли патологично разрастване на  candida. Ако е така, работата е твърде сериозна. Кандида пречи на заселването на полезните бактерии в червата и колкото и да вземаш пробиотици, няма полза. Първо трябва да се унищожи кандидата и тогава да се заселят полезните бактерии. Уолтър Ласт препоръчва при кандидоза да се вземе антимикотично средство (напр. да се сдъвче скилида чесън на гладно) и 30 до 60 минути по-късно да се вземе пробиотика. И така няколко пъти през деня. Борбата с кандида е много трудна, дано нямате този проблем.
Може да се използва като противогъбично средство тодикамп, пречистена газ, кислородна вода, истински екстракт от чесън (напр. натанал, но не капсули с чесън), мъртва вода, кора от мравчено дърво (пау д`арко, лапачо) или нещо друго. Но винаги след това (до един час) трябва да се вземе пробиотик.

Дано успеете да се оправите по-бързо и без допълнителни проблеми!
Активен

Роми

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155

Здравей, shofilev!

Благодаря за пожеланието, мисля че се оправяме :-) Когато нещата опрат до употреба на "тежка артилерия", загубите за врага общо взето са предизвестени. Сега работим за минимизиране и възстановяване на загубите, претърпени от своите.

Имам предвид, че ако естествените биологични механизми (заедно с помощните природни средства) за борба с патогенните микроорганизми могат да бъдат уподобени на "специалните части", които се промъкват в превзетите от врага "квартали" (органи и системи) и обезвреждат само чуждите нашественици, без да навреждат на своите жители, то при обстрел на засегнатите квартали с "тежка артилерия" (антибиотици), щетите и за чуждите, и за своите са еднакво сериозни.

Тази грубовата военна метафора не се вписва добре в екологично чистата атмосфера на форума, но друга в момента не ми хрумва за илюстрация на ситуацията, с която имаме да се справяме, и която в по-общ план даде повод за откриването на настоящата тема.

Ще се радвам да продължим да я развиваме съвместно - също и с участието на други форумци - така че все по-рядко да ни се налага да прибягваме до употреба на "тежка артилерия" :-)
Активен

Роми

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155

Здравей, shofilev!

Още два въпроса. По отношение на "Натанал", също ли важи условието да се взима половин - един час преди пробиотика, както скилидката чесън, или не?

И извън това, има ли някакви други изисквания, чието спазване прави действието на пробиотиците по-ефективно, както да речем при хомеопатичните илачи?

Благодаря!
Активен

shofilev

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 376

Основното изискване за пробиотика е да се взема поне половин час след средствата за унищожаване на паразити и микроби - в случая натанал, но може да бъде и каквото и да било друго. В противен случай все пак има вероятност антимикробното средство да унищожи и част от полезните бактерии в пробиотика. Полезните бактерии трябва да заемат освободеното място след унищожаването на патогените, но ако много се забавят, неунищожените патогени (по принцип те се размножават в пъти по-бързо от полезната микрофлора) отново ще се разраснат и всичко се връща в изходна позиция. Затова в предишния пост написах, че борбата при дисбиоза е трудна и продължителна. Няма как да очакваме всичко да се оправи за седмица и животът да си тръгне в обичайния ритъм.
Няма иначе кой знае какво друго да се спазва за пробиотиците. Но трябва да се обърне внимание на това какво е указал производителят по отношение на отстоянието между приема на пробиотика и храненето (време преди/след), както и по какъв начин е най-добре да се пие - с повече течност или с по-малко и т.н. Тези неща си ги пише обикновено на упътването, с което те се придружават.
По отношение на натанал - според мен това е едно добро средство. Допускам, че дори и да има нещо преувеличено от производителите в обясненията за продукта, все пак не е много - изхождам от конкретни отзиви на хора. Моята жена също го приема известно време и мисля че имаше ефект. Основния проблем е цената - на място при производител е 8 лв. за едно шише от 100 мл. Дневната доза за нераково болни е 1-2 шишета, а за случаите на рак - 4. Отначало си помислих, че са го направили много обирджийски и макар да не знам как точно стоят нещата с производството, ако е вярно обяснението им, че едно шише се получава от 1 кг. чесън, то тогава цената е нормална - все пак в производство цената на чесъна не е единственият разход. Дали е така, няма как да знам, допускам, че е възможно и така да е. Като съм го опитвал този, който е на водна основа, това нещо люти наистина много, а миризмата на чесън се усеща много отдалече. Може би наистина е концентрат (при това получен без химическа и топлинна преработка), както самите те си го описват. Ако е така, цената наистина е оправдана.
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Темата е ценна и актуална, би било полезно в един момент да се направи и списък  на докладваните средства, че така информацията се размива.
Преди да изброя моите фаворити в  овладяването на инфекциите, бих искал да споделя едно лично мнение и убеждение . Според мен при такива състояния като грип, силни настинки, ангини и пр.. ,  на организма не трябва да му се помага прекалено много! Без значение с какви средства .Причините?


1.Тези състояния  са един вид "токсемични кризи" , чрез които организмът се самоочиства и разтоварва- слуз, хрема, пот и т.н.. (това се твърди от почти всички лекари-натуропати, при това от доста отдавна) . Това е индивидуалният подход на организма да се отърве от това-онова. Инстинктивно искаме да се оправим на момента, без значение как (  "мъж искам, сега го искам".. :) ) , но така прекъсваме и положителния ефект, който тези неразположения носят.
Даже може и да се радваме - не винаги организмът успява да изхвърли отпадните продукти чрез "криза". Понякога той просто си ги натрупва някъде..
2. БЪРЗОТО вмешателство в логиката на организма, който така или иначе си е избрал как да се справи в конкретния случай  не е мъдро. ПРотиворечи на основния физиологичен закон: " Орган или система , които не се натоварват, с времето заслабват" . Тоест - НЕ ДАВАЙКИ възможност организмът сам да се побори, ние го разгевезяваме- следващият път той пак ще чака помощ отвън..По-добре е да се помъчи малко, но това си е неговата "тренировка", която ще даде плод при следващите подобни ситуации!  
Това е особено важно при децата, чиято имунна система тепърва прохожда..

Бързото смъкване на температурата, както при Роми, не е нужно ,освен за успокоение. Температура до 39.5 ( а според някои и до 40) е полезна - освен всичко друго, тя единствена убива вирусите! ( Затова понякога чесън+сауна могат да предотвратят грип още в зародиш)
 Достатъчно е да я смъкнем и поддържаме до едно безопасно ниво от 39 градуса. Тя ще си спадне постепенно.
Да , знам, докторите плашат с усложнения, ако не се овладее инфекцията, но затова пък ангината , лекувана по техните "стандарти"  се връща по няколко пъти на сезон, наскоро ми разказаха за 7 пъти! ( а тогава вече се е изпило кашонче с антибиотици :) )
Преди десетина години ме навести класическа ангина. За ужас на докторите (майка ми) избрах да остана на вода и сок от лимон . Нищо друго. Полежах, попотих се, за 4 дни всичко се оправи. Получих леко "усложнение" - схвана ми се челюстта за два дни, после мина и това.
 За мен лично трябва да се внимава само с най-острите фази на тези болести, защото наистина могат да настъпят усложнения. "Тежка артилерия" - само до извеждането на болестта от "рисковата" фаза! ( Нека да се помъчим малко , че да внимаваме как ще я караме понататък .. :) )

Ето някои средства конкретно:
1. Лечебно гладуване. ( Още Шелтън говори , че оставането на вода в такива случаи винаги е от полза - възможно е дори да е напълно достатъчно, както и при мен с ангината. Това е най-интелигентният вариант - организмът е оставен да се справи сам - както си иска, за колкото време си иска )
2. Пробиотиците ВЕТОМ и СТЕЛКОР . Изпробвани лично от много хора много пъти! Вкл. от мен и мои близки. Понякога облекчението се усеща още с първата доза, а след няколко дози състоянието или напълно се подобрява , или се изкарва "на крака". (Много рядко не успява изобщо да помогне.) Всеки , който е опитал поне веднъж Ветом или Стелкор иска да има от тях в хладилника си задължително по всяко време.
Трудно е с доставката , но скоро ще има и от тях. ( ще пиша тема и за тях специално)
3. Воден извлек от прополис . Много по-силен от спиртния! Предлага се от същата фирма, производител на Ветом. (други досега не са успели да го постигнат)
4. АСД-2  Другата "тежка артилерия" от Русия. Също ще пиша статия , че на български няма и дума.
    Това е същевременно и  още една алтернативна методика срещу рака. ( не е коментирана дори и в българския онкофорум) Излишно е да споменавам, че се купува от ветеринарната аптека, в "хуманната" не се допуска, защото 95% от "хуманните" цярове може и да прашясат..:)   Ще има скоро и от нея за желаещите. В аванс за по-нетърпеливите да се запознаят с нея любезно предоставям инфо:
http://www.consmed.ru/lekarstvennye-sredstva/view/62645/    - 1684 коментари по темата, форумът прегрял, темата е преместена в друг раздел - http://forum.consmed.ru/viewtopic.php?f=6&t=234&sid=82e8a488e67ebe0546b63daff924d0a4   - до момента са 1058 коментари. Както се казва - "..сещай се снахо"   :)
« Последна редакция: 12-08-2012, 09:41:41 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Как забравих да спомена точно пък Тодикамп ..:)
5. Тодикамп. ( в случая може и обикновена ,но истинска газ. Старо лечебно средство.) В случая е помощно средство, комбиниращо се и допълващо  всякакви препарати. Употрябява се най-вече външно- цялостни разтривки. А смесен с черен пипер така загрява , че не ти трябва и сауна.. ( С тази методика - посредством изкуствено предизвикано  изпотяване (кошмар за фармафията  :surpris_22:) немският лекар Луи Куне  е лекувал куп тежки болести, вкл. и туберкулоза още преди 150 г. Прилагал е микропарни бани за тази цел. Ама и за него нито един наперен студент-медик или брутален клиницист  не са и чували, съвсем нормално.. )  
« Последна редакция: 12-08-2012, 10:30:45 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Роми

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155

Здравей, Бате Бино!

Благодаря, че се включи в дискусията, а също и че започна това необходимо систематизиране и подреждане на полезни акценти по темата :-)

Въпросът в първа точка от твоето изложение ме вълнува отдавна (и то няма как да е иначе щом като децата ми пораснаха без панадоли, фервекси, колдрекси, ефералгани и т. н., сиреч без парацетамол - панацеята на конвенционалната медицина в борбата срещу вирусните инфекции)

Става дума за принципа за избягване на вмешателство в работата на организма и неговия естествен стремеж да се самоочиства, самолекува и самовъзстановява. Имам някои въпроси по тази тема, които досега не съм срещал из здравната литература, и на които допускам, че корифеите на алтернативните течения в руската медицина вероятно са намерили решение. Ще опитам първо да ги подредя в главата си, преди да ги задам тук :)

...
Активен

Роми

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155

Привет на всички, които следят темата!

Следващите разсъждения са продиктувани повече от практически интерес, отколкото от теоретическа осведоменост. Всъщност, трябва да призная, че такава осведоменост общо взето ми липсва.

Както споменах по-горе, интересуват ме някои въпроси, свързани с принципа за избягване на вмешателството в естествените защитни механизми на организма. Досега например не съм чувал да се обсъжда въпросът за границите на ненамеса в неговата работа. А подобен въпрос е актуален тъкмо в контекста на темата за справянето с бактериалните инфекции. Може и да са по-малко от загиналите в автомобилни катастрофи, но все пак у нас ежегодно умират стотици хора от такива инфекции.

Представителите на алтернативните течения в медицината принципно са единодушни, че организмът разполага с голям биологичен потенциал за самоочистване и самовъзстановяване, и общо взето споделят разбирането, че човек помага на своя организъм да преодолява инфекциите тогава, когато не възпрепятства неговата вродена самовъзстановителна програма. /Напълно споделям подобна гледна точка и в зависимост от здравословното си състояние се старая да изпитвам границите на нейната приложимост върху себе си./

Оттук идва и следващият въпрос. Коя помощ действително насърчава усилването на естествените биологични способности на организма за самозащита, и коя помощ отслабва тези способности с това, че му отнема възможността да се справя сам с инфекциите?

Азбучният пример за втория вид помощ е антибиотикът. Той отнема възможността на организма да прилага и укрепва вродените си биологични способности за самозащита, защото убива патогена вместо него. Когато тази „помощ” се осигурява системно, имунната система загубва способността да елиминира патогените, тъй като нейните функции се изпълняват от външните лекарствени средства.

Разликите между алопатичната и хомеопатичната медицина могат да послужат за илюстрация на тези два принципно различни вида помощ.

- Алопатията третира заболяването като внася в организма материални субстанции, които убиват патогени и/или дават наготово химични съединения, нужни за работата на заболелите органи, които съединения иначе организмът трябва синтезира сам.

- Хомеопатията също внася в организма нещо, което има вид на материална субстанция. Разликата е, че тази субстанция е неспособна да убива патогени, но въпреки това помага на организма да се справи с тях. Помощта идва не толкова от самата субстанция, колкото от съдържащата се в нея биологична информация за природата и поведението на съответния биологичен агент (патоген, токсин и т. н.). Имунната система разпознава агента и се заема с неговото елиминиране благодарение на тази биологична информация.

Но въпреки принципната разлика между тези два лечебни подхода, между тях все пак е налице нещо общо. И това сходство се състои във факта, че и при двата подхода в организма се внасят лечебни средства отвън. С други думи, хомеопатията също както и алопатията не оставя организма да се справя с инфекцията съвсем сам, а му доставя помощ отвън.

По същия начин и другите течения в алтернативната медицина залагат на лечението с външни средства. Тоест те също не оставят организма сам на себе си и неговите вътрешни сили, а му осигуряват най-различни видове външна помощ. Следователно принципът за ненамеса в работата на организма има някакви граници на приложение.

И щом такива граници съществуват (макар и индивидуални при всеки човек), веднага идва и следващият въпрос. Защо алопатичното средство отслабва организма с това, че изземва неговите защитни функции като убива дадени патогени, а натуропатичното средство не отслабва организма, макар че и то изземва неговите защитни функции, когато убива определени патогени?

Най-вероятно много натуропатични средствa не убиват директно патогена, а стимулират организма да го убие, но това не лишава въпроса от неговите принципни основания, понеже организмът остава зависим от външния стимул.

Бате Бино, по горните въпроси имам някаква своя (извлечена от личен опит) теория, но преди да стигна до нея бих искал да чуя твоето виждане по тях, понеже ти акцентира върху това, че бързото вмешателство в логиката на организма не е особено мъдро решение.
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464

 :kisss: Аз моите синове като деца (кога ли беше това) ги лекувах по бабешки..макар, че все още не бях баба tooth т. е. с разтривки 50 НА 50 ракия ,оцет и по един аспирин.Инхалация със сода за хляб, краката в гореща, поносимо, вода със сол и чайове!!!
   Хай, сега умниците да кажат защо организмите им се справяха за три (3) дни.
  Сега така се лекуваме с дядото  :surpris_23:
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

 Роми , ти си задаваш въпроси , с които дори и професорите не си губят времето  :)
Материята е много сложна , ще пробвам накратко, че постовете стават дълги и ще си ги четем само ние двамата :)
Първо, да припомня, че ако научната медицина си извади от мазето "засекретените" методики и препарати, за нас това ще  е почти  Второ Пришествие ,  а за тях - "Содом и Гомор" :)  , затова много внимават някой да не пусне на пазара евтино и  ефективно цярче..
http://forum.zemianazaem.com/index.php?topic=4421.msg55185#msg55185
Всичко могат да лекуват! Но кому е изгодно..

Имаш малка неточност обаче , която завлича в грешна посока..
. Проблемът на антибиотиците  не е толкова , че "изземват"  оздравяването от ръцете на организма, а че 1.избиват наред и оставят след себе си  омаломощена имунна система ( избитите полезни бактерии са част от тази система)    ,
 2. товарят със странични реакции ( организмът вместо да  пренасочи ресурс към болестта, той трябва да си възстановява бъбреци, дроб и т.н.)  
 3. установяват свое собствено господство в организма - гъбички. Които се окопават и дерзаят във времето..
4. НЕ изтръгват от корен, а "замитат болестта под килима", която еволюира впоследствие в нова болест на по-дълбоко ниво..http://forum.zemianazaem.com/index.php?topic=4421.msg50131#msg50131

По подобен начин действат и останалите "химии". Така че ,Роми  - най-общо, (сегашните!) алопатичните лекарства са кофти не САМО защото пречат на организма да се бори , а защото го правят по неестествен начин. :)
Затова по-важно е НЕДОПУСКАНЕ, отколкото ПОСЛЕДВАЩО ЛЕЧЕНИЕ , без значение с какви средства.
( Тоест - да се внимава как се живее, какво се яде, и под кое съзвездие точно ще полегнат баба ти и дядо ти когато решат да правят любов, за да не нарушат без да искат някой астрологичен закон.. :)  И да се чудим после , защо на някой друг му избива  пъпка на задника, а нашата избива все по лицето  tooth )
« Последна редакция: 17-08-2012, 09:49:43 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Роми

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155

Генерално погледнато, напълно прав си бате Бино, за това, че начинът на живот и хранителните навици имат голямо значение. Изпитал съм го на собствения си гръб :) Всъщност зададох горните въпроси, точно защото подобно на теб смятам, че по-важно е умението да не допускаме болестта, отколкото умението да я лекуваме.

Иначе зная за разнообразните странични ефекти на алопатичната химия, но спестих тая точка, понеже онази нощ откарах прекалено до късно, пък и постът излезе доста дългичък, както сам отбелязваш. Зная, понеже цялото ми детство премина по болници и санаториуми. Едни от множеството хапчета, с които ме тъпчеха тогава, ми изглеждаха големи колкото чинийки за кафе. При един от курсовете на лечение, химическият шок беше толкова голям, че дни наред не можех да се надигна от леглото. Помня, че в упътването пишеше не повече от 1 таблетка дневно за възрастни, а аз пиех по 3 на ден. Не зная каква е била причината за предписването на такава доза.

А пък днешните лекарствени листовки вече се проточват като плажни хавлии, понечиш ли да ги разгърнеш, за да изчетеш дългия списък със страничните ефекти.

А иначе мислех да спомена, че и по този параграф могат да се намерят редица сходства между двата подхода, доколкото и при натуропатията има препарати, чиято системна и продължителна употреба може да има неблагоприятни ефекти или най-малкото да формира психофизиологична зависимост от външна помощ.

В тази връзка ще опитам да задам въпроса си другояче. Изхождайки от някои самонаблюдения, у мен постепенно се е формирало усещането, че човек следва да става независим от външна помощ. Например, чрез развиване на умения за съзнателен контрол върху едни или други процеси в организма.

Предполагам, че има представители на алтернативната медицина, чиито лечебни методи отчитат важността на подобно развитие. Видях твоя списък с имената на известни жертви на медицината, от които бях чувал само за Р. Райф, Х. Кларк и В. Райх, но никой от тях – доколкото зная – не е оценил важността на изграждането на психофизиологична независимост от външна помощ.

Позволявам си да разглеждам твоя съвет за избягване на вмешателство в логиката на организма също и в този по-различен смисъл, при който нуждата от помощта на умели пожарникари, които да гасят огъня, постепенно отстъпва пред умението да организираш живота си така, че да не допускаш пожари в дома си.

Извоюването на такава независимост сякаш обезсмисля спора за това, дали е по-добре пожарът да се гаси с чиста вода, защото тя не поврежда оцелялото от огъня обзавеждане, или е по-добре да се гаси със силни химически смеси, пък после да се мисли за възстановяване на повреденото от тях обзавеждане :)
Активен

Роми

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155

Здравей, mariiina!

Възхищавам се на семейства, в които е съхранена традицията да лекуват вирусните заболявания с най-обикновени народни средства, за каквито говориш и ти. За съжаление, за тази традиция само съм чувал, но лично не познавам такива хора.

Не зная дали по този начин те успяват да лекуват вируси на настинката, грипни вируси или бактериални инфекции(?). Ти също не споменаваш от какви заболявания си лекувала твоите деца. Може да бъде полезно, ако споделиш повече подробности.

Затова пък имам преки впечатления от една много разпространена практика. Имам доста близки и познати, чийто деца през годините ставаха жертва на една и съща схема на лечение при всяко поредно вирусче. В общи линии тя изглежда така:

1. Най-първите симптоми майката обикновено не ги забелязва, а ако забележи нещо, все още не му обръща сериозно внимание и – логично – не предприема нищо.

2. На следващата фаза, когато вече (в зависимост от причинителя на инфекцията) може да е налице повишение на температурата, втрисане, болезнени мускули и т. н., майката си дава сметка, че детето е хванало вирус, но си спомня съвета на личната лекарка, която при предишен подобен случай й е казала да изчака няколко дни, докато организмът сам се справи с инфекцията. Така тя отново не предприема нищо, разчитайки че организмът сам ще се справи.

Някои от майките на тази фаза дават само панадол за сваляне на температурата. Други евентуално и билкови чайове с вит. С. Трети изчакват организмът сам да се справи, без да дават нищо, защото знаят от медиите, че антибиотиците не лекуват вируси. Четвърти се осланят на вносната антивирусна ваксина, която са поставили по съвет на националния епидемиолог - д-р Ангел Кунчев, пети си гарантират спокойствието с вездесъщия парацетамол и т. н.

3. На третата фаза, сякаш по силата на някакъв природен закон идват усложненията – белодробни възпаления, пневмонии, възпаления в ушите и др. И така, всеки път няколко дни след първите симптоми за вирусна инфекция, личният лекар в крайна сметка предписва антибиотик. За пример, след поредица подобни усложнения, миналата есен най-накрая извадиха сливиците на момчето на съседско семейство. (Личното ми убеждение, че изваждането на сливиците трябва да се преследва по наказателния кодекс.)

Скицирам тази „схема на лечение”, защото тя е някакъв уродлив антипод на изпитаните през вековете и забравени в младите семейства народни методи за лечение на инфекциозни заболявания. Или по-скоро методи за подпомагане на организма в усилията му да преодолява подобни заболявания, за какъвто метод предполагам говориш и ти.
Активен

Kalia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 274

А, може ли да попитам какво трябва да се прави при настинки и инфекциозни заболявания при деца?
Бях пуснала една такава тема.  :love_006 - emotloader:
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Kalia, ти забрави , че си точно в темата, разискваща твоя въпрос  :)
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))
 

Страницата е създадена за 0.145 секунди с 21 запитвания.