Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Издирвам веган диетолози  (Прочетена 5954 пъти)

stefanm

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2

Здравейте,

Интересувам се от диетолози, които са веган, тъй като за мен е необяснимо как може човек, който е запознат с всички хранителни вещества, продукти и влияние на храната и по конкретно на месото (както се предполага, че диетолозите са запознати) да ми обяснява как, едва ли не, трябва да ям месо.

Идеята ми е, че, за да е добър един диетолог, то, той трябва да споделя философията/начина на живот на веганите.

Благодаря ви предварително!
Активен

somelier

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 106
  • Във Виното е Истината
Re: Издирвам веган диетолози
« Отговор #1 -: 23-06-2012, 15:36:09 »

Здравейте,

Интересувам се от диетолози, които са веган, тъй като за мен е необяснимо как може човек, който е запознат с всички хранителни вещества, продукти и влияние на храната и по конкретно на месото (както се предполага, че диетолозите са запознати) да ми обяснява как, едва ли не, трябва да ям месо.

Идеята ми е, че, за да е добър един диетолог, то, той трябва да споделя философията/начина на живот на веганите.

Благодаря ви предварително!

За да е добър един диетолог той трябва да е обективен и да знае че всеки метаболизъм на всеки пациент е уникален  и неповторим.  Той е длъжен да се съобрази с това а не с модата  за храненето в момента.  И точно според това  той трябва да прецени дали индивида ще се чувства добре ядейки месо или неядейки месо.   До ден днешен няма единно потвърден и доказан материал дали вегетарианците са по-здрави или по болни отказвайки месото, или дали ако са пожънали някакви здравни ползи те не се дължат на отказване на месото а на това че ядат 50 други заместители струващи много и ангажиращи много . Не се знае дали месояден ядящ успоредно и тези 50 ангажиращи заместители дали няма да пожъне 100% успех веднъж от месото и още веднъж от педесетте  вегански артикула. 
Диетологията първо минава през скъп ДНК  test  за да се видят родови генни или ензимни дефекти. И после се прави план кое как се понася . 
Формулата яж спанак с картофки и броколи и киноа и чакай да станеш Хълк може да сработи на случаен принцип  в един от 10 човека . 
Извода- Диетологията е много сложна професия , за час за професионалист се плаща много и се чака много
Активен

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re: Издирвам веган диетолози
« Отговор #2 -: 23-06-2012, 21:45:46 »

Не разбирам пасивни хора, които не могат да поемат отговорност за собственото си, наистина уникално хранене и се дават в ръцете на "диетолози" Храната трябва да действа като енерджи, ако не действа така - не е добра за съответния човек. Това е ...
Активен
Psychonaut

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re: Издирвам веган диетолози
« Отговор #3 -: 24-06-2012, 10:02:37 »

 Тита , човекът има право да издирва такива специалисти..
 Ти си съвсем права ,че най-добре всеки сам да поема отговорност не само за това, но и за ВСИЧКО !   Обаче не всеки може да бъде компетентен във всичко  :surpris_25: ,   ( както се  казваше в  едно строително предаване - "Лесно е когато знаеш" )
 
Може да звучи самохвално , но съм забелязал, че ако се задълбоча в нова за мен област , определено откривам сериозни слабости у тези, които са там от десетки години и се имат за професионалисти.. Например в сферата на строителните ремонти  това важи с особена сила ..:)  Като ги видях колко могат "майсторите" , се принудих сам  да се науча и оттогава всичко сам си правя, а когато наема някого поради липса на време - АЗ му казвам какво да  прави! ( Едва ли  в тази област ти , Тита, можеш да  поемаш "отговорността в свои ръце" .. :) , но Стефан може и да може ..:)  ) 
  Това не е защото аз съм много "специален", а защото болшинството "специалисти" остават на едно повърхностно ниво, улягат в комфорта на рутината!
 Затова е трудно да срещнем вегани-диетолози, наистина добри лекари, механици, адвокати  и т.н...
(когато преди 15г.  баща ми загина в катастрофа /като пътник/ в Румъния, се консултирахме с десетки адвокати! и нито един не ни каза да насочим иска си не  към извършителя на ПТП-то, а към застрахователите! Резултатът: след 13 години съдебни процеси  не сме получили нито стотинка обезщетение! Даже сме сериозно "вътре" от разходите по делата! )

Ето, както каза Сомелиер, един диетолог за да бъде наистина "добър", му трябва още една цяла квалификация..
И защо да се блъска човекът, след като може да остане да си лежи на знанията и дипломата от колежа? 
Да му се смеят  и врабчетата ,като на проф. ( а скоро може би и академик.. ) Байкова, според която при разделно хранене се усвоявала само 30% от храната.. :surpris_22:
За съжаление , за да се оцелее в бизнеса, не можеш да заложиш на тясна ниша клиенти..
Ако се  разчуе, че някой си диетолог е веган, това по-скоро ще му отдръпне клиентелата , отколкото  да я увеличичи, защото болшинството ще го вземат за " чудак" ," особняк"..

А по отношение на "вечния" спор със Сомелиер  по  " да или не"  за веганството.. :)
, първо трябва да се дръпне дебела разделителна линия между животински продукти от личното стопанство и тези от магазина!  И ако няма как да се потребяват тези първите, то спорът е излишен , защото тези , вторите, (от съсипани от химия и тормоз животни)  категорично са  бавно самоубийство.
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

somelier

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 106
  • Във Виното е Истината
Re: Издирвам веган диетолози
« Отговор #4 -: 24-06-2012, 11:05:45 »

Да забравих да упомена да става на въпрос за гледани в естествената им среда животни с естествената им храна, (трева, клони, корени, билки, насекоми) да си ближат каменната сол и така нататък.
Диетолози трябва да се ползват,  с годините натрупват опит, за който не може да подозираме. Ако диетолога се среща на ден с 10 различни пациента, спортисти или болни хора и по 8 часа е в тази материя, за 20 години няма настигане. От друга страна един генен профил струва 1500$    включва 35 гена и показва от какво се нуждаят клетките.  
Трябва да дам пример за да се разбере.  Дете чието един или двама родители имат мутация в ген C667T ABHomozygous MUTATION  или  A1298C Negative ...   не могат да употребяват фолиевата киселина.  Същата тази  от спанак, броколи, пшеничен зародиш, кисело мляко, житни кълнове и тн.  Също не могат и химичната такава, прибавена в хляба, или други храни, фолати или фолиева.  Ако жената не е абортирала още при бременноста или ако не е родила аутист хлапето ще бъде много злоядо с честа диария и захлюпено.  Ако има нещастието родителите да са вегани или вегетарианци без да вдяват за вредите от фолатите цялото семейство ще е в трагично състояние.  Същите може десетки години да се лашкат по натуропати , които да им обясняват колко са полезни броколито, спанака, кълновете , ферментиралите неща и тн и  да стават все по зле и зле от тях.  И когато отидат на диетолог и им изпише режим на пържени картофи с пържоли и кебапчета с доста яйца и да не докосват зърнени храни обогатени с фолати ще грейнат от щастие. Същите могат да си купят Solgar, Folate Metafolin Folic Acid, 800 mcg, 100 Tablets  с която  да си задоволят фолиевия дефицит .   Ако това семейство се събере с друго семейство ВЕГАНИ,  тези без мутацията ще обясняват колко е яко да се похапва кисело зеле, спанак, кълнове от мунг,  жито  и тн тн .
Дадох за пример метил фолата на Солгар. Друг някой недочел може да си купи метафолин или съпругата му да е прочела че по време на бременност трябва да гълтори фолиева .   Дори 2 хранителни добавки да се продават с еднакъв етикет 5-L mTHF,  ако патентите и технологиите са различни, едната ще има а другата няма да има ефект.  Диетолога който ври в материята ги знае тези неща. 
« Последна редакция: 24-06-2012, 11:12:45 от somelier »
Активен

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re: Издирвам веган диетолози
« Отговор #5 -: 24-06-2012, 11:14:25 »

Съгласна съм, че човек не може да знае всичко, но според мен няма по-важно от здравето и човек трябва да влага най-много енергия в тази насока... Без него всичко губи смисъл. Може и да съм твърде субективна и да гледам през личната си перспектива, но няма смисъл да влагаш усилие в каквото и да е(било то строителство или нещо друго), ако здравето ти куца. Просто се изумявам как някой хора прехвърлят най-важното нещо в ръцете на други "компетентни" хора...Признавам също, че съм негативно настроена, понеже съм ходила на диетолози, различни хранителни тестове и какво ли не и до сега съм видяла само шарлатанство...

Бате Бино си е прав - ако някой диетолог спомене че е веган, по скоро ще си изгуби клиентелата... Дано все пак не съм права и да има съвестни диетолози, които не са останали в "комфорта на рутината". Успех в търсенето! :)
Активен
Psychonaut

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re: Издирвам веган диетолози
« Отговор #6 -: 24-06-2012, 11:18:00 »

somelier, сега заради теб започвам да се образовам за фолиевата киселина!  :Content_14:
Активен
Psychonaut

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re: Издирвам веган диетолози
« Отговор #7 -: 24-06-2012, 12:40:16 »

 Тита , и според мен зравето е на първо място. Както е казано сполучливо  - "здравето не е всичко , но без него всичкото е нищо"  :)
Те май почти всички са на това мнение, но се ограничават само с едно мероприятие - наздравици за здраве . :)
« Последна редакция: 24-06-2012, 12:42:18 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

grow

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
Re: Издирвам веган диетолози
« Отговор #8 -: 24-06-2012, 13:27:03 »

Някои хора с наздравиците си измерват здравето,странно и стряскащо е колко хора наоколо знаят доста неща,кое е добре за здравето,кое не е,но дотам. Наистина много от хората просто не отдават значение на случващото се около тях,нали все по-важни неща има да се свършат, за сметка на това добре е че се намира и по някой да им дръпва по една лекцийка да ги вкара в правия път :)
Силно включване на somelier,необходимата различна гледна точка върху храненето,и това че едно е какво желае да бъде човек,съвсем друго,какво е по-добре за неговото здраве.Макар че тоя тест за 1500 $ри е много нещо за да си на 100% сигурен в кое е правилно за тялото,пред това кое е правилно на ума за него.
Активен
If you are,you breathe,If you breathe,you talk,If you talk,you ask,If you ask,you think,If you think,you search,If you search,you experience,If you experience,you learn,If you learn,you grow,If you grow,you wish,If you wish,you find,If you find, you doubt,If you doubt,you question,If you question..

stefanm

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2
Re: Издирвам веган диетолози
« Отговор #9 -: 24-06-2012, 21:47:16 »

@Theodora: Не разбирам каква е тази негативна енергия и злоба..Какъв е точно проблемът, че има "пасивни" хора, които предпочитат да използват услугите на професионалисти, отколкото да проявяват типичната българска черта -"Всичко мога, всичко знам". Това, че човек се обръща към лица, които се предполага, че могат да помогнат най-добре, не означава, че им се доверяваме сляпо. Аз за вече няколко години съм бил клиент на доста диетолози и смея да твърдя, че точно, защото все още опознавам тялото си и ме боли фара за това, съм доста критичен към всички и от толкова различни виждания съм стигнал леко в задънена улица в това, кое е правилно и кое не.Така като гледам Вие не сте много добре опознали тялото си, щом изпадате в такова състояние на изблик на гняв, а всички добре знаем, че храната влияе и на нашите емоции
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re: Издирвам веган диетолози
« Отговор #10 -: 25-06-2012, 09:56:11 »

Стефко, леко си преекспонирал и ти ситуацията, всеки като поотпусне  по малко темперамент и се насъбира в повечко.. :)
Чак "злоба и негативна енергия"..  айде сега.. :) (Прегледай постовете на Теодора и ще видиш, че такива качества не са й присъщи )
Тя , а и аз , имахме предвид точно това  - че със сигурност човек се  обърква измежду различните гледни точки и затова най-добре е да запретне ръкави  и да  си намери истината.( своята си )    
И не само при диетлозите е така, във всички сфери е така!

Позволи ми да те попитам: Колко от тези диетолози, които ти посети, базираха препоръките си на АЮРВЕДА? Мога ли да позная ? .. :)  Предполагам, че нито един ..?  ;) В такъв случай , мога да се подпиша с двете ръце и двата крака , че това наистина са слаби "специалисти". Готов съм  на диспут с всички тях взети заедно , ще падне голям смях  tooth

Аз се извинявам за циничния виц, който ще разкажа ( досега не съм си позволявал) , но така най-лесно влиза посланието  :)  а и  съм сигурен, че ще се запомни задълго   :)
В зората на демокрацията се срещнали двама сърби - Бобан и Гьорче. Заприказвали се и в един момент Бобан предложил: "Абе, Гьорче, имам една идея - дай да вземем да сложим пари в банката! Да рáстат! "
 Гьорче му отговорил : "Аа, Бобане, не съм съгласен, да знаеш. Забелязал съм до сега, че в чужди ръце само курец расте! "
 tooth  
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re: Издирвам веган диетолози
« Отговор #11 -: 25-06-2012, 11:09:39 »

Кофти е, че по форумите човек не винаги схваща тона с който човек иска да каже нещо... Не съм искала да звучи злобно, но... човек като чете, чете до голяма степен, себе си. Малко или много, за мен здравето е въпрос на лична еволюция и... да, не съм аз човека който решава кой колко да еволюира, но пък си се възмущавам...  tooth Пак казвам - успех в търсенето, дано не съм права

П.С. Вица е добър  :Content_4 - emotloader:
Активен
Psychonaut

Spanaka

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 152
Re: Издирвам веган диетолози
« Отговор #12 -: 07-08-2012, 12:54:32 »

"От всички знания, които имаме, най-важни са знанията за здравето" - Х. Спенсър
Активен
Моралът в поведението, започва с морал в храненето!

Lilith

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 20
    • Scarlet Letters
Re: Издирвам веган диетолози
« Отговор #13 -: 08-08-2012, 10:39:08 »

stefanm, мога да препоръчам Надя Петрова, която е веган и суровояд. Била съм на поредица от нейни безплатни мини семинари посветени на храненето, както и по работа на няколко сурови партита организирани от нея. Впечатленията са ми повече от отлични! :

http://fconcept.bg/expert/

Активен

vesselin777

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 364
  • what noone knows - nobody sees
Re: Издирвам веган диетолози
« Отговор #14 -: 08-08-2012, 11:20:57 »

Мдаааа, Надето е супер ! :fluretaa:
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Дж. Кришнамурти
 

Страницата е създадена за 0.085 секунди с 24 запитвания.