Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Йога. Какво е това?  (Прочетена 38693 пъти)

Станислава

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 31
Йога. Какво е това?
« -: 13-11-2009, 11:06:29 »

Здравейте!
От доста време имам идеята, че е добре да започна да практикувам Йога. Само че имам липса на информация по този въпрос. Видях, че някои от пишещите в този форум практикуват йога, затова си мисля, че може да ми помогнете да се ориентирам.
Нямам възможност да ходя на курс, защото живея в малко село. Възможно ли е сама да се науча?
Купих си няколко DVDта с комплекси упражнения по Йога. Докато търсех се оказа, че има различни видове йога и това още повече ме обърка. От две седмици насам започнах да играя Ashtanga Yoga за начинаещи (не знам как се произнася). В началото не беше ежедневно, защото имах мускулна треска, но от тази седмица вече играя ежедневно. Програмата продължава около един час.

Въпросите ми са:
1. Какво всъщност е йога? Каква е същността? (практики, идеологии и т.н.)
2. Какви видове йога има? Кои са те?
3. Как да избера най-подходящия вид за мен?
4. Бих ли могла сама да се науча на йога?
5. Има ли някаква религиозна практика свързана с йога?
6. Какви са ползите от йога?
7. С какво да започна и с какво да продължа?
8. Знаете ли какво е Ashtanga Yoga? Добра ли е?

Ще съм много благодарна да споделите с мен вашия личен опит, развитие и постижения. Също така ако знаете някакви линкове, където има информация по темата или автори които да ми препоръчате.
« Последна редакция: 13-11-2009, 11:08:54 от Станислава »
Активен

beelee

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 690
  • fantomiss
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #1 -: 13-11-2009, 12:47:01 »

Гугъл знае всичко ;)
Активен
Не всички са на мястото си в този форум...

Станислава

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 31
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #2 -: 13-11-2009, 13:47:30 »

Разбира се, че Гугъл знае всичко, но там информацията е много объркваща и затова питам тук. Когато търся в Гугъл попадам на различни сайтове, които са специализирани в един вид йога. Освен това освен различни видове йога има и различни видове системи и школи, което прави картинката още по-сложна за мен. :D Като добавим и сложните индийски термини съвсем се обърквам.
Осъзнавам, че темата е изключително обширна, затова бих искала само съвсем основна информация, за да знам откъде да започна и какво да избера.

Също много важен за мен е въпросът дали йога има някаква религия свързана с нея. Става въпрос за религия, а не духовност. Защото ако има, това определено ще е много съществен проблем за мен.
Активен

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #3 -: 13-11-2009, 14:48:17 »

Ами Станислава, то си е така- има много школи, много системи, няма как да прескочиш четенето. Просто си харесай една и я проучи. Или подходи практично- разучи какви клубове по йога има покрай теб, където потенциално би могла да ходиш, и с каква йога точно се занимават те, и тръгни оттам, разучи тези системи. Имам една позната, която проучи и мисля и се позанимава с няколко системи на йога и никоя не и допадна, но не се  е отказала. Понеже в една друга тема стана въпос за суфитите, те също си имат система, а може и системи, тъй че не търси лесното, приготви се да почетеш, за да решиш кое ти пасва най-добре. Но трябва да ти кажа, че най-важното на цялата идея на йога, е медитацията. Много по-важно от това какви упражнения правиш..
Активен

Станислава

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 31
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #4 -: 13-11-2009, 15:27:46 »

Благодаря за отговора!
Разбира се, че няма да се размина с четенето, но все пак бих искала да получа някаква насока откъде да започна. Има ли някъде обобщена и цялостна информация, с която човек да може да направи по-информиран избор, а не просто да отворя първия резултат от Гугъл и да започна да проучвам първата система, която ми се изпречи на пътя.
В момента подхождам към йогата по-дкоро от физически аспект, а не от духовен. Упражненията укрепват и развиват тялото, помагат то да се изчисти и да се нормализира правилното протичане на енергията. С това съм напълно съгласна и поне за момента търся това, защото искам да подобря общото си здравословно състояние - липса на енергия, депресия, болки в гърба, проблеми с бъбреците и т.н.
Дишането в йога, погледнато чисто физически има изключително благоприятно въздействие, защото развива белия дроб и снабдяването на организма с кислород. Кислорода дава енергия, а енергията движи тялото.
От друга страна йога има голяма духовна насока - медитация, усъваршенстване. Вероятно има и други, за които не знам. Както и да е, тази страна на йогата е доста тъмна и неясна за мен. Може би след време
ще имам по-голям интерес към духовната страна на йога.

А знаете ли какво е Ashtanga Yoga и дали е добро. Аз дори не знам как е на български, за да потърся повече информация.
Активен

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #5 -: 13-11-2009, 16:27:43 »

 ;D Ащанга йога. ето едно клипче http://www.youtube.com/watch?v=Hu9Sq1RvuoA

99% от тези неща се правят при Рашко :Content_4 - emotloader: Петко е правил всичко това,той ще ти даде инфо :weight_lift: :love_028:
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #6 -: 13-11-2009, 18:22:29 »

Аз лично не съм много съгласна йога да се разглежда като имаща 2 страни, но нейсе. Петко е давал няколко пъти линкове към един сайт на български, който мисля че може да ти е от полза, но не съм го запазила отделно. Може би ако започнеш от това от кой град си, за да можем вече евентуално да те насочим откъде, освен от книгите, интернет и някои от нас, да започнеш..
Активен

Станислава

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 31
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #7 -: 14-11-2009, 01:18:23 »

Благодаря ви за отговорите!
Първо да кажа, че не съм от град. Още в началото казах, че живея в малко село. Но не живея и в България, затова казах, че нямам възможност да посещавам курс.
Днес попаднах на един форум по темата за йога. И за съжаление някои от подозренията ми се засилиха. Вие не отговорихте на въпросите ми, затова ще се опитам аз да си отговоря, а вие може да ми кажете дали съм разбрала правилно.

1. Какво е Йога? Това е система от практики целящи усъвършенстване на тялото, ума и душата. Практиките в основни линии са: упражнения, дишане, релаксация, диета, медитация
2. Видове: Бхатки, Карма, Джнана, Мантра, Лая, Хатха, Раджа. Това са основните видове. На тази основа обаче са разработени различни системи и школи. Това ми напомня на християнството. То има една основа, но християнските църкви са няколко стотин всяка с нейната си доктрина и догма. По същия начин е и в йога. Има най-различни течения, които имат различни тълкувания и практики. Понякога различните школи влизат в конфронтации помежду си като всяка твърди, че е най-добрата. Същата картинка е и в християнските религии.
3. Как да избера най-подходящия вид за мен? За това няма никакви правила. Във форума попаднах на много хора които питаха подобно на мен. Оказа се, че трябва да правиш това, което най-много ти се иска и ти допада.
5. Йога има ли религиозна страна? Това ми беше най-голямото опасение и май се потвърди. Аз не харесвам религията. Вярваща съм, но не съм религиозна. Според мен, голяма част от нещата, които се правят в йога са религиозни ритуали. Не ми харесва тази част от йога, защото тя издига в култ някои неща, както правят всички останали религии. Чудя се обаче, дали може да си взема само това, което ми харесва, а другото да го пренебрегна.
Разбира се това са мои съвсем първоначални впечатления и вие може да ме оборите, ако не съм права.


Angie, защо според теб йога не може да се разглежда в два аспекта. Единия е чисто физически, а другият е духовно-религиозен. Човек може например спокойно да си изпълнява упражненията, защото те развиват много добре тялото и укрепват енеригията. Може да усъвършенства дишането си, за да снабдява по-добре тялото си с кислород. Може да бъде вегетариянец. Огромната част от вегетариянците не са йоги. Релаксацията не е само йогийска практика, а медитацията спокойно може да се изпълнява без да се влага в нея религиозна нотка. Макар да си призная не знам какво точно е медитацията, но четох девнъж една статия за активна медитация където идеята е да вършиш ежедневните си практики като ги усмисляш.



« Последна редакция: 14-11-2009, 01:29:58 от Станислава »
Активен

Val

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
  • "Бог е дал на хората храната,дяволът - готвачите!"
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #8 -: 14-11-2009, 01:43:01 »

Станислава, смятам че трябва да помолиш Петко да ти отговори на тези въпроси.
Активен

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #9 -: 14-11-2009, 02:30:36 »

Здравей Станислава. На въпросите ти няма да отговоря, защото се иска повече писане, отколкото време имам, съжалявам, ако някой друг иска, Петко може би, ще е добре да го направи. Но ще ти отговоря на поста. Не се смятам за достатъчно компетентна, но имайки предвид че съм израстанала  в среда на хора занимаващи се с йога, със сигурно мога да ти кажа, че йога НЕ Е религия. Именно затова се практикува от християни, мюсюлмани, будисти и т.н. Досега никъде не съм срещала думата Бог, но това не значи, че йогите са атеисти. Мисля, че йога привлича хора от различна религиозна и културна среда, и привлича именно тези, които не вярват в ограниченията на догмата (по-скоро отколкото на религията). Ако ти не си вярваща, можеш да практикуваш йога, но това, до което практиката на йога би те довела, е едно много по-дълбоко осъзнаване на себе си, на живота, вселената и всичко останало. На въпроса ти, нека първо припомня, че написах че не съм съгласна, а не че не може йога да се разглежда в два аспекта. И причината за това ми мнение е, че в днешно време много хора започнаха да гледат на йога като на физкултура, а не като система за цялостно личностно развитие и духовно израстване, ако този израз не те дразни. А ти и отчасти сама отговаряш на въпроса си, като казваш, че огромната част от вегетарианците не са йоги, което предполага, че йога не е само вегетарианство. Между другото всички вегетарианци, които познавам, са станали такива именно защото са започнали да се занимават с йога, и не ми е ясно къде си прочела, че "огромната част" не са... но това е моя опит и може да е малко ....остарял.
За системите- това което си изброила, не са системи. Това са видове йога. Системи са Сант мат, петте пътеки на Патанджали, т.н. Доколкото на мен ми е понятно какво са системите, това е подбор на конкретни елементи от различните видове йога, според разбиранията на който ги е разработил. Една задача по математика никога няма само едно решение, и пътищата за решаването дори да се различават, водят до един и същ резултат, най-елементарно така се сещам да ти обясня разликата.
Доколкото схващам от твоя пост, теб те интересува тази част на йога, която е свързана с укрепване на тялото. Аз лично мисля, че това, което си прочела за йога или разсъжденията ти върху него,  са в голяма степен погрешни, даже сравнението с християнството е тотално погрешно, и може би наистина е по-добре да поговориш с Петко, той мисля че ще може по-добре да ти обясни какво-що, а и тъй като активно се занимава може да те мотивира. Според мен е важно какво точно търсиш, за да намериш това, което ти трябва.
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #10 -: 14-11-2009, 08:38:11 »

Здравей, Станислава! :Content_22:
Малее, кви неща прочитам за йога тук :surpris_22: :surpris_22: :surpris_22: ...има и верни, де ;)
Въпросите ти са за няколко поста...
Никаква религиозност няма в йога. Абсолютно! Права е Анджи!
Да, може да се разглежда в два аспекта - физически и духовен.
Но се абстрахирай от писаното до тук във форума и знай, че без перфектно състояние на тялото, не можем да медитираме! Можем да правим медитативни техники(това са техники, които да ни подготвят един ден за медитация), но не и медитация(напълно изчистване на ума от мисли...нужни са години редовна практика). Тоест, духовното ще идва след като си оправим физиката. Или успоредно с физиката.
Ащанга означава осем степени. Става дума за осемстепенната йога на Патанджали, т.е. класическа йога. Виж това -
http://bg.wikipedia.org/wiki/Йога
http://club-scorpion.com/index.php?act=yoga&run=begin
« Последна редакция: 14-11-2009, 08:45:36 от Petko »
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #11 -: 14-11-2009, 08:47:15 »

Ето още един линк с цялостно обяснение от моя гуру:
http://klubamrita.hit.bg/about.html :love_028:
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #12 -: 14-11-2009, 13:52:25 »

Да, извинявам се, осморната, а не петорната пътека на Патанджали.
На мен ми се стори от последния параграф от поста на Станислава, че я интересува частта от йога, която се състои в асани и дихателни упражнения, физическата, здравната част. Аз лично разглеждам йога цялостно- тоест от прочистването на носа до медитацията, и не виждам нищо различно от това, което казваш, Петко, може да не съм се изразила съвсем ясно, извинявам се ако е така.
Активен

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #13 -: 14-11-2009, 14:56:18 »

Но се абстрахирай от писаното до тук във форума и знай, че без перфектно състояние на тялото, не можем да медитираме!
Абсолютно съм несъгласна!!  :)

Все едно тялото е в състояние да владее духа  :surpris_23: Просто абсурд! Знам за много случаи, където хора се излекуват от тежки заболявания, започвайки да медитират; или се променят дори физически... Медитацията влияе и на клетъчно ниво.
Разбира се, Учители, техники, учения бол... не всички са еднакви!!! И всички имат различни резултати съответно...
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #14 -: 14-11-2009, 15:36:34 »

Но се абстрахирай от писаното до тук във форума и знай, че без перфектно състояние на тялото, не можем да медитираме!
Абсолютно съм несъгласна!!  :)

Все едно тялото е в състояние да владее духа  :surpris_23: Просто абсурд! Знам за много случаи, където хора се излекуват от тежки заболявания, започвайки да медитират; или се променят дори физически... Медитацията влияе и на клетъчно ниво.
Разбира се, Учители, техники, учения бол... не всички са еднакви!!! И всички имат различни резултати съответно...
Радула, първо кажи какво имаш предвид под медитация ;)
хахахха...естествено, че тялото владее духа, когато сме още начинаещи. Та повечето сме задръстени. Тоя дух сме го заврели в ъгъла и не му позволяваме да диша ;D
Духът владее материята, само ако сме сме чистили яко. Тва е простата истина. Не става само с ядене, трябва и клизми, шанка пракшалана и т.н.
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #15 -: 14-11-2009, 15:39:59 »

Знам за много случаи, където хора се излекуват от тежки заболявания, започвайки да медитират; или се променят дори физически...
Радулке, как ше си тежко болен и ше медитираш...бъркаш термините май...визуализация, релаксация, самовнушение или нещо друго може, но медитация...Тва от метода Силва, медитация ли му викаш? :Content_4 - emotloader:
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #16 -: 14-11-2009, 15:50:13 »

Нищо не знам за метода Силва, нито пък имам познания за визуализации и т.н. Тези мен не ме вълнуват...

Имах предвид точно това, което казах. Да, хора са се лекували от тежки заболявания, започвайки да практикуват медитация. Това, разбира се, е бил неочакван резултат-последица. Не при всеки може да се получи така, но при някои става :) Възможностите на Божественото проявление са неограничени и често пъти ни изненадват, точно за да разчупят представите и рамките ни :)
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #17 -: 14-11-2009, 17:38:21 »

Интересна тема сте отворили! Ще я следя тъй като и аз съм начинаеща в йогата.
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #18 -: 14-11-2009, 18:47:08 »

Радулке, не ми се спори, но явно имаш предвид нещо различно от медитацията...няма как болен човек да медитира. Ти, ако претендираш, че медитираш, кажи ни какво е чувството...дай знание на нас невежите ;D ;)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #19 -: 14-11-2009, 19:30:41 »

И на мен не ми се спори.
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.
 

Страницата е създадена за 0.068 секунди с 22 запитвания.