Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Слънце&Луна-направи си квас, отгледай си живот  (Прочетена 9738 пъти)

DOT

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 23
Активен

amazonian

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 240

Отдавна съм планирала да го направя, но все не се наканвам  :)
Активен

homo futurus

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 241
  • Бъдещето е на Вегетарианците!

Аз си правих - става супер.
Хляба си втасва и бухва като с другата мая.
Леко киселее но е приятно. Правих си питата с типово брашно и вкуса много ми допадна.
Отнема 3 дни да стане кваста след това си замесваш с нея и това е.
Активен
Дълбока безметежност,
печален идеал.
Проблясък в тъмнината ме пробуди ...
Разкривайки, че досега съм спал !

Ptirinha

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 76
    • (Pti)rinha :) - коктейл за ценители и избрани

за колко време втасва тестото с кваса
Активен

namonaraqnaq

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 140

Е, аз пък да си призная, че откакто открих този хляб, се разделих с един проблем, който имах откакто се помня и който вече бях приела като особеност, а не като проблем. Имах корем. Корем, който нито с диети, нито с нищо не успявах да се справя, освен когато съм на ябълки и чай, но включех ли още нещо в менюто си, просто си изхвръкваше и толкова. Затова и добих навик да се храня основно вечер, за да нямам дискомфорт и подут корем през деня, докато съм на работа.
Изглежда е било дефицит на някаква микрофлора или пък непоносимост към обикновените хлебни дрожди.
Та, отидох преди време на диетолог, който се оказа лакто вегетарианец :-) и пропагандира суровоядство, той ми спомена за "Слънце и луна" и за кваса и ми каза, че широко-разпростанената мая за хляб - термофилните дрожди, са били отглеждани от германците още преди втората световна война като биологично оръжие, затова е добре да се избягват.
Активен

newtantra

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 38
  • Когато се превърнеш в нищо, можеш да бъдеш всичко
    • НОВА ТАНТРА

Ще пробвам тази рецепта за кваса - благодаря  :flowers2 . До колкото си спомням преди време бях чул, че съвремените дрожди, които ползват в масовия хляб е много опасна и за надбъбречните жлези и панкреаса. И все пак ако се яде от масовия хляб за да се избегне в някаква степен негативния ефект - препичайте филийките !!!  :pensif_29:
Активен
◄ Промоции без край ►  http://proomo.info
НОВА ТАНТРА http://newtantra.blogspot.com,
ЕВА И АДАМ http://evaandadam.blogspot.com
▲ Ф А В О Р И Т ▼ О Ф И С ▲ http://fhold.blogspot.com
365 ПРИЧИНИ ДА ОБИЧАШ http://lovex365.blogspot.com

velvet_nn11

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 9

А някой може ли даде рецепта за хляб с квас, защото на мен не ми се получава.
Няма нищо обо с този на слънце и луна, въпреки че си купувам от тях и брашното и квас.
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318

Проблемът може да се окаже в самото изпичане , температурата ???
Активен

AsparRuh

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2

Един приятел от Сиатъл веднъж направи тесто за пица с портокалов сок, но така и не го попитах каква е процедурата. Някой пробвал ли е подобна технология с ферментирал плодов сок?
Активен

Кюна

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 149
    • на кръстоПът

Квас си правех преди, по малко по-различна технология, не с толкова изхвърляне на материал. Добре се получава. Всеки може да си експериментира с количеството квас - някои обичат по-кисел хляб, други не толкова кисел.

Някои използват и технология за правене на квас, в който слагат филия хляб направен с квас. Не съм го пробвала.

Особеност на ръжения хляб е че по принцип си остава влажен отвътре. Но след изпичането може да се нареже на филийки и да се остави ден-два да поизсъхне. Става чудесия!  :Appetit_17:

Ето една примерна рецепта за ръжен хляб и квас (цитирам от приятелка, която ми даде идеята):

Цитат
Равни части ръжено брашно и вода се оставят да преседят един ден, на втория се добавя още брашно и вода и така докато не започнат да се появяват мехурчета и шупли и сместа не замирише на боза. Прибавям ръжено брашно (или предварително накиснати и смляни ръжени зърна) и вода (и сол) до получаване на лепкаво (сравнително рядко) тесто и оставям да втасва 6-12 часа. Пека. Аз го обичам кисел, затова слагам по-голямо количество закваска и по-малко брашно. Става много ароматен, вкусен и хранителен хляб, имам предвид, че много бързо засища.
Активен
“...можеш да промениш живота си буквално за секунди, като вземеш единственото решение никога да не се връщаш към начина, по който си живял, каквото и да ти струва това.”
~Робин Шарма~

xITSOx

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 84
    • youtube

Преди си правех квас само с вода и брашно, но последните години, след като съм си занемарявал квасовете поради дълги пътувания започнах да забърквам квас с помоща на портокал и става доста по-бързо. Ето и рецептата за кваса с портокал:
ден 1:  в стъклен буркан се разбъркват 1 с.л. изцеден сок от портокал + 2 с.л. ръжено пълнозърнесто брашно (може и пшеничено, но ръженото се препоръчва заради по-високата киселинност) покрива се и се оставя на стайна температура за 24 часа.
ден 2: към сместа в буркана пак добавяме 1 с.л. прясно изцеден сок от портокал и 2 с.л. ръжено брашно
ден 3: към сместа в буркана пак добавяме 1 с.л. прясно изцеден сок от портокал и 2 с.л. ръжено брашно
ден 4: към сместа се добавя 1/2 от обема и топла вода и 1/2 от обема и пълнозърнесто брашно (в нашия случай -5 с.л. топла вода (не гореща! не студена!, а топла за да се стимулират микроорганизмите) и 5 с.л. пълнозърнесто брашно)разбърква се добре покрива се и се оставя пак на стайна температура.
На следващия ден половината от сместа се изхвърля и се добавя пак половинка топла вода и половинка пълнозърнесто брашно. Тази процедура се прави всеки ден докато сместа започне да шупва, да се издува и да се образуват балончета.
след това вече е готова за употреба.
съхранението и се прави на студено място, може и в хладилник. като минимум 1 път седмично трябва да се подхранва с топла вода и пълнозърнесто брашно, иначе ще умрат микроорганизмите. важно е да се знае, че преди печене на хляб квасът трябва да се "събуди" след като е стоял на студено микроорганизмите са един вид заспали и събуждането се прави по описания метод. с топла вода и брашно като си изчислявате колко грама квас ще ви е нужен за хляба и също така да се сложи малко допълнително, за да се задели за другия път. събуждането/активирането на кваса отнема минимум 5-6 часа (т.е. вечерта преди лягане си я събуждате като добавите топла вода и брашно и я завиете с нещо за да стои на топло и сутринта като се събудите тя е вече активна и я използвате за хляб и също си отделяте малко за следващия път)
 давам един много полезен линк, където доста добре са обяснени процесите протичащи при изпичането на хляба, както и са дадени най различни методи за приготвянето му :)
http://www.thefreshloaf.com/handbook/
Активен
Total Liberation
 

Страницата е създадена за 0.098 секунди с 23 запитвания.