Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Проблеми при суровоядството  (Прочетена 5059 пъти)

черен гарван

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 743

Здравейте! От 1 седмица съм суровоядец ...и като казвам суровоядец, значи ям само плодове и зеленчуци ...като изключим, че изядох малко от края на един печен картоф ..както и си кусах малко от един пълнозърнест хляб, общо взето гледам да тъпча плодове и зеленчуци. Дори и ядки още не съм ял, кълнове също не съм ял. Обаче днеска си взех малко ядки сурови за всеки случай - бадеми и лешници. Заредил съм се и със семена - нахут, ръж ...за покълване евентуално, ако стигна до там. Но проблемът, който възникна последните 2-3 е това, че ми е много студено, направо измръзвам. За първи път почувствах, че ми е дошло времето наистина да се храня здравословно и с желание да се стремя да се храня здравословно и май тоя път наистина успявам - не се подлъгвам по манджи, хляб, дюнери и т.н. И когато всичко взе да ми изглежда супер лесно ...се оказа, че все пак не е  :Confus_3: Стоя си в стаята, температурата е над 20 градуса... аз имам усещането, че е между 0 и 5 :) излизам навънка и направо умирам от студ ...из оняден се разходих малко навън и така премръзнах, че после не ми се излизаше никъде (пък беше петък вечер все пак) и ми беше замаяна главата ...и за капак спах едно над 12 часа, а принципно повече от 8 не спя  :surpris_22: вчера пак така супер студ ....изобщо нямам реални усещания за градусите навънка, температурите ми се струват минус нулеви.... обръщал съм внимание, че студени крайници се получава докато човек гладува ...ама не очаквах това да се случи и докато суровоядства, ако съм срещал нещо по въпроса, явно не съм му обърнал необходимото внимание. Та, интересувам се ...ако може по-напредналите в здравословното хранене да ми разяснят малко примерно - ако включа ядки и покълнали семена, дали ще се реши проблема със студенината?! Или пък трябва да се храня с типично зимни култури, както и сгряващи - хрян, лук, праз, чесън, цвекло, ряпа и т.н. Принципно съм убеден, че съм доша Вата въпреки повечето ми килограми на моменти, може би и това има някакво значение?! Бях чел, че не се препоръчва да се ядат да речем портокали и др. подобни храни, които изстудяват ...обаче всъщност точно сега докато пиша съм в процес на изяждане на един портокал  :whistling2 - emotloader: едно не мога да разбера... ако се препоръчва хранене за една Вата примерно да яде лук, чесън, праз ....защо на мен тия неща изобщо не ми понасят и не ме привличат?! Направо ми изгарят лигавицата, имам такова усещане... снощи вечерта ядох една салата с праз и сега ми е супер гадно усещането в устата и гърлото. Или може би не съм свикнал ...дали се свиква с този неприятен и силен вкус?! Ама ми е наистина интересно защо неподходящите храни като портокали и разни други пък супер много ме привличат, след като уж не се подходящи за мен?! Има ли други варианти суровоядски, с които може да се разреши проблема също така ме интересува ...въпреки че ми се иска да е главно чрез храненето  :weight_lift: последния вариант за който си мислех е... все пак да почна да ям манджи, ако няма друг начин ??? едно готвено ястие на ден, ако е без хляб дали ще реши проблема?! или вие какво бихте ми препоръчали?! ами това е общо взето, ще се радвам на мнения, че не мога да взема решение какво да правя :surpris_23:
Активен
"няма грешки, има само уроци"

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Проблеми при суровоядството
« Отговор #1 -: 17-02-2013, 14:12:33 »

Гарванчо, сам се убеждаваш колко е вярна Аюрведа , нали ? :)
Имаш превъзбуждане на вата чрез това хранене. ( въобще не е изненадващо. Понеже и ти си вата, става наслагване на вата ).
 В случай , че не искаш да правиш промени по менюто, пробвай с други мероприятия по успокояване на вата - горещи чайове ( по няколко на ден ,като англичаните  да кажем..) , горещи душове , (или вана ако имаш) + намазване на тялото със зехтин ( сутрин и вечер. Не е гадно , зехтинът бързо попива).
 Ако и това не помогне - или включи по една гореща каша  или устискай до април, когато няма да е  така студено  ;D
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

черен гарван

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 743
Re:Проблеми при суровоядството
« Отговор #2 -: 17-02-2013, 14:25:31 »

все още протестирам срещу аюрведа  :bleh някак не ми се връзва тая концепция да ме привличат все плодовете и зеленчуците, които са най-неподходящи за мен ?! домати, портокали, краставици и разни такива... а май всичките възбуждат вата, докато тия подходящи за мен да нямам желания да ги ям  :surpris_22:
това с чайовете мога да го правя, горещи душове също може ...ама не се виждам това със зехтина да се мацотя :whistling2 - emotloader:
въпросът е дали ако ям храни като кълнове и повече ядки, ще се реши този проблем?! или ако гледам да избягвам да речем тропичните плодове и домати и краставици и разни подобни храни възбуждащи вата?! и дали това е някакъв временен проблем в резултат на пречистването , който след няколко месеца шще се разреши ...или на 100% суровоядстващите винаги им измръзват крайниците ...или това става само при ватите? щото на мен най-готино ще ми е да изяждам по 1 супа на ден с 2 филии хляб, ако това ще ми оправи проблема ...но ми се иска да имам алкален баланс в организма ...а и се притеснявам, че от малко супа и малко хляб ...може да стане много супа с много хляб ...оттам дюнери и т.н.  tooth tooth
бате Бино, ти все още си хапваш манджи, нали?! не си минал към суровоядството поради подобни усещания?!
Активен
"няма грешки, има само уроци"

salvaje

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
Re:Проблеми при суровоядството
« Отговор #3 -: 17-02-2013, 14:33:52 »

Здравей гарване! :) Аз преминах на сурова храна миналото лято, и това много ми помогна. Лятото зеленчуците и плодовете са много по-вкусни и е по-лесно да караш на сурово. А така можеби съм избегнал и проблема с усещането за студено. Предполагам, че сега е много по-трудно да започнеш суровоядсвто, но не е невъзможно.

Учудвам се как си издържал цяла седмица без ядки и кълнове. Особено в началото, на мен много често ми втръсва да дъвча и да дъвча...зеленчуци и плодове и все да съм гладен. Тогава ядките, медът и кълновете много ми помагат, хапвам малко и най-накрая се чуствам сит. Кълновете така и не се научих да ги харесвам, но нали били много полезни...малко насила ги ям.

Да, мисля че трябва да наблегнеш повече на зимните култури. Аз съм открил за себе си, че червенето цвекло, джинджифила и лука ме сгряват идеално. И аз съм чел, че плодовете, които растат на топло, ухлаждат и най-вероятно е така. Аз не ги избягвам напълно, но се стремя да ям повече зимни сортове. Мисля, че вече свикнах с цвеклото, ряпата и алабаша...дотолкова че ми втръсна от тях :) Сега ям повече зеле, броколи, моркови и листа от спанак (спанакът не е зимно, но нищо...аз да се подготвя за пролетта защото тогава няма да имам прошка към зеленолистните  ;D) Другото което почнах да ям много напоследък е орехи с мед.

Не се притеснявай толкова, че сега ти е студено...това ще мине. Организмът ти сигурно е много шашнат от рязката промяна в храната и е напълно нормално да се чуства някакъв дискомфорт. А иначе се води, че суровоядството (не от първите няколко месеца :)) повишава издържливостта към студ, защото кръвоносната система се изчиства от боклуци и кръвта циркулирала много по-добре или нещо от тоя сорт. Всъщност това беше една от причините да се захвана със суровоядството, и мисля че вече съм станал малко по студеноустойчив ама очаквам да има още по-голям ефект след време.

И не бъди съвсем строг към себи си от самото начало, мисля, че е много по добре да изяздаш веднъж дневно нещо преминало топлинна обработка и да се старееш постепенно да го намаляш, отколкото да изкараш 2 седмици само на сурово след което да ти писне тотално и да зарежеш суровоядството. 
Активен
Now I lay me down to sleep
I pray the raw will make me freak

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Проблеми при суровоядството
« Отговор #4 -: 17-02-2013, 14:45:36 »

Да , Гарванчо. Не съм минал още , не не знам дали съм прав..
Ама ти много сложни въпроси задаваш.. tooth В това поне съм категоричен , нищо че звучи като крилата фраза - сложните въпроси най-добре си ги отговаря човек сам! tooth
( А и така трябва да бъде ,  за да не свиква да се сърди все на някой друг.. tooth )
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

черен гарван

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 743
Re:Проблеми при суровоядството
« Отговор #5 -: 17-02-2013, 15:10:28 »

сега тамън гледам една снимка във фейса с най-силно алкализиращите храни, може да се старая да хапвам от тях - спанак, целина, къдраво зеле, броколи, авокадо, пипер и краставица ...може би краставицата всъщност трябва да я премахна поне зимата, че е неподходяща за вата.... а авокадото как влияе на вата?!

@бате Бино, то хубаво си ги отговаря сам, но това е предпоставка за прекалено много грешки ..които може да ме откажат от добрите ми намерения ...аз не казвам, че ще приема всяко мнение като чиста монета, но мога да се поуча от някой с повече опит и мъдрост и да преценя на мен какво може да ми бъде от полза и така да сведа грешките си в някаква степен :bleh пък аз имам навика да правя прекалено много грешки, което не е добре  tooth


@savaje, да ти кажа честно и аз не знам как успявам да издържам да не се храня с повече от това ...който ме познава иначе, знае че ям прекалено много даже ...най-черния ми период са 2 големи дюнера наведнъж, или 5 пици пак наведнъж ...нещо като пиците на парче, обаче кръгли и мисля, че са малко по-големи все пак от пиците на парче ...може би затова ватата ми се превърна в дебелашка вата  :essen: но това е друг въпроса.... просто смятам, че ключа към това да не съм така гладен ми беше 84 часовото гладуване полусухо полуводно ...което ми посви някак корема ..обикновено доста бързо го разширявам след гладуване, макар и да ям полезни храни ...но този път се постарах да внимавам с количествата и да не се тъпча повече, отколкото имам нужда ...и странното е, че засега издържам, чак сега докато зяпах мача на Челси с Брентфорд ометох малко суров лешник и това ми е :) но да ти кажа може би си прав, че прекалено голям стрес му идва на организма и още не съм се изчистил ...и студенината ми идва доста в повече...мен и затова ме вълнува, ужким дето викаш кръвта става по-жива, изчиства ти се организма и си циркулира кръвта свободно ...а пък да имаш студени крайници?! явно, че и ти не си достатъчно дълго суровоядстващ ...ще ми се някой дето е изпитвал студ по-дълго в началото и е изкарал няколко години поне да сподели какво е положението с усещанията за студ и оросяването на крайниците след повече суровоядстване?! иначе вземам да се замислям дали наистина да не изяждам по 1 супа вечер с 2 филии поне докато дойдат по-топли месеци, а пък да се старая по-редовно да гладувам и може би пак ще се чистя достатъчно качествено кой знае  :surpris_23: щото си прав, като изсиля нещата май набързо ме напуща мерака после за подвизи :whistling2 - emotloader:
Активен
"няма грешки, има само уроци"

Spinach

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 97
Re:Проблеми при суровоядството
« Отговор #6 -: 17-02-2013, 15:11:31 »

Вече сигурно съм писнал на хората с моите изказвания. Но пак да си кажа мнението с една дума. КЪЛНОВЕ.
Първо човек се научава да ги прави, хапва , комбинира и т.н. ям всеки ден. Аз по - лесен път към суровото не виждам.
Започнах като замествам вечерята си със салата + кълнове. После кълнове + салата и накрая само кълнове и евентуално ако има нещо друго.
Всичко идваше от самосебе си , докато един ден не бях преминал към сурово със пристъпи на глад, много скоро щях да разбера ,че този "глад" ми е само в главата.
Но при евентуални пристъпи се тъпчех със накиснати ядки + мед. Примерно накисната елда , кашу , орехи със лъжица мед. Ядкови млека и т.н.
После смених със плодове - винаги като ми се преядеше нещо имах плод. Гладната паника ме е карала да ям по 2 - 3 банана дневно и по 200 грама ядки.
Сега ... нямам си идея дали се храна здравословно , имам дни в които ям по 2 ябълки за цял ден или кутия фурми ( обикновенно като пътувам така се получава ). Най редовно пия по чаша фреш за закуска и ям чак вечер.  Не ми се е случвало да получавам "остър пристъп на глад " , стомашни проблеми  и т.н.
Активен

Nelli

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 141
Re:Проблеми при суровоядството
« Отговор #7 -: 17-02-2013, 16:24:20 »

Здравей,аз винаги съм била чувствителна към студа в повече, но имам наблюдения, че когато започнах хранене изключително с алкализиращи храни/ повече от година време/, тези усещания намаляха и станах доста по-студоустойчива.Е, не ходя без поло през зимата, но стаята, в която пребивавам,  е 18 градуса и ми е добре, а преди ми беше студ. Съветът ми е да си позволяваш всеки ден по 1 топла прясна супа , като ползваш за нея морков, картоф, кафяв ориз , просо, а накрая аз и слагам суров булгур и сушен домат/без топлинна обработка/. С лимонов сок и зехтин е доста вкусно, булгурът я сгъстява и няма нужда от хляб. Останалата храна може да е салата, плод, ядки, мед. Кълновете ги слагам към салатите, но нерядко кълнилата леща си я прибавям към готовата за ядене супа и така я обогатявам. Ще ти пратя на лични линк към типовете салата, които си правя. Струва си, аз имах видим прилив на енергия с това хранене.
Активен

monika

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 75
Re:Проблеми при суровоядството
« Отговор #8 -: 17-02-2013, 17:30:45 »


За суровоядството мисля ,че трябва да става постепенно. Например в подължение на 1 или 2 години да се заменят обичайните храни със сурови и вредните с полезни. Така всичко се превръща в удоволствие и предизвикателство.
А до период от година ,две ще се учудиш колко вкусни рецепти можеш да откриеш и напълно естествено ще ги предпочиташ или ще ти се преяжда нещо сурово,а все повече от вредните храни няма да ти се ядът.
:)Тава от моя опит.
Активен

salvaje

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
Re:Проблеми при суровоядството
« Отговор #9 -: 17-02-2013, 18:00:04 »

@бате Бино, то хубаво си ги отговаря сам, но това е предпоставка за прекалено много грешки ..които може да ме откажат от добрите ми намерения ...аз не казвам, че ще приема всяко мнение като чиста монета, но мога да се поуча от някой с повече опит и мъдрост и да преценя на мен какво може да ми бъде от полза и така да сведа грешките си в някаква степен :bleh пък аз имам навика да правя прекалено много грешки, което не е добре  tooth

Правилно! Мисля че повечето хора тук са трезвомислещи и гледат на форума като място, от което да получат вдъхновение и идеи, с които да експериментират и сами да си преценят дали имат полза от тях, а не като на място от което ще получат абсолютната истина (издълбана върху каменни плочки ;D)

Ако толкова искаш да се алкализираш, защо не си вземеш уред за жива (алкална) вода?
Активен
Now I lay me down to sleep
I pray the raw will make me freak

xITSOx

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 84
    • youtube
Re:Проблеми при суровоядството
« Отговор #10 -: 17-02-2013, 19:45:10 »

Студът е голям фактор. И аз опорствах срещу аюрведа до тази есен, но подутите ми и измръзнали пръсти казаха стига вече. Бате Бино добре ти каза- студът се бори с топлина. Горещи чайове, горещи душове, предполагам и мазането и масажа със зехтина или сусамово олио също помага, но не съм го пробвал. Аз лично още докато ям цитруси и чувствам студени тръпки да преминават през тялото ми, но ги ям, защото като теб ги обожавам. Само, че после след половин-един час пия горещ вата балансиращ чай (http://www.yogamudita.com/?page_id=277). И понеже вече нямам амбиции за 100% суровоядство си хапвам топла манджичка поне един път на ден, а през другото време превес вземат плодовете. ако разбираш английски виж едно клипче, на Адам (The Vegan Warrior), който е веган суровояд и живее в англия, където си е хладно. http://www.youtube.com/watch?v=RCIdtes64j4  Той също казва, това за топлите напитки, даже вика и плодовете и зеленчуците като ги ядеш пак да са поне със стайна температура, а не от хладилник или от терасата и разбира се да наблягаш на сгряващи билки и коренчета. За мен джинджифилът е шампион, за различка от чесъна и лука остава доста приятен аромат в устата ;)
Та ще му намериш някак леснината :) или като отидеш на тропиците или пък зимата тук ще полагаш усилия и евентуално ще правиш компромиси ;)
ПоЗдрави
« Последна редакция: 17-02-2013, 19:46:58 от xITSOx »
Активен
Total Liberation

minas tirith

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1
Re:Проблеми при суровоядството
« Отговор #11 -: 18-02-2013, 17:38:16 »

До колкото си спомням от книгата на д-р Гайдурков, там той казва, че цитрусовите плодове като цяло действат охлаждащо на организма! Та, ако си прекалил с цитрусовите плодове е нормално да ти е студено постоянно! Моят съвет е - ако си решил генерално да променяш режима си на хранене, да го направиш постепенно!  :pensif_29:  Успех! 8)
Активен

bpa

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 694
Re:Проблеми при суровоядството
« Отговор #12 -: 20-02-2013, 23:05:17 »

Привет от мен и поздравления за големия скок, който си направил !
 :Content_14:
Подкрепям xITSOx и неговото мнение за лука, чесъна и джинджифила, откакто пия соковете си от цвекло и ябълка с добавен джинджифил, просто не усещам така силно студа, дори сякаш съм станал по-безчувствен към него :surpris_23:
Бих ти препоръчал нещо много съществено, което никой съфорумец досега не е писал (поне не и в тази тема) - много важно за топлината в организма е кръвообращението, а то се стимулира не само чрез специфични сгряващи храни и напитки, топли процедури (вани, душове, сауни - btw, по-сгряващо нещо от сауната май не се сещам)
а и от най-лесното за правене нещо - ДВИЖЕНИЕТО

ако включиш в режима си спорт, който ти харесва и те сгрява, ще забравиш за студа.
Активен
Винаги има и друг начин !

Провежда се лекарски конгрес. Става председателя и започва речта си с патос
-Колеги,ние лекарите имаме много врагове на този свят...
Чува се глас от залата
-И още повече на оня свят
 

Страницата е създадена за 0.085 секунди с 22 запитвания.