Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Алое вера  (Прочетена 9913 пъти)

Kalia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 274
Алое вера
« -: 05-08-2013, 08:21:58 »

Здрвейте!
Искам да попитам дали някой е приготвял някакви продукти от алое вера за консумация?
Знам,че има над 100 вида алое, но не знам дали няма и отровни еквиваленти? В къщи си отглеждам стайното растение и ми се иска да си приготвя някакъв "илач' за домашна употреба?
Попаднах на една такава рецепта:
3 чаши майски мед

сок от алое 1 чаша

чисто вино 2 чаши

Сместа стои 5 денонощияв хладилник Приема се по 1 ч л 3 пъти на ден 5 дни след това по 1 с л 3 пъти дневно 1 час преди ядене.
Активен

Shine

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 96
Re:Алое вера
« Отговор #1 -: 06-08-2013, 12:43:57 »

Аз лично отглеждам от близо пет години Aloe arborescens, трионче. Ползвам го предимно външно вместо крем за лице, тъй като не ползвам никакви кремове. Намазано веднага върху изгорено е особено полезно. От време на време намазвам с гел и венците, имам усещане че ги стяга и придърпва нагоре. Рядко съм приемала вътрешно от прозрачния гел на листото, но тъй като не е редовно не мога да коментирам за резултати. Чувала съм, че Алое Вера Barbadensis Miller е най-полезно, но тъй като нямам се задоволявам засега с това.  :)
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Алое вера
« Отговор #2 -: 06-08-2013, 17:24:20 »

Shine , най-вероятно ще те помолим да дадеш повечко подробности по отглеждането на този вид алое. Точно този вид, казва Тай Болинджър, имало 200% повече лечебни вещества от обикновеното алое вера. Уникално растение.
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Kalia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 274
Re:Алое вера
« Отговор #3 -: 08-08-2013, 09:10:05 »

Аз все пак смятам да си направя рецептата с алое вера, което отглеждам у дома.Ще пиша за отзиви :)
Искам да попитам и нещо друго-правил ли е някой сок от бъзак? Тук,в сайта има рецептата от Мер,а тази година решихме с една колежка да си наберем бъзак(не бъз!) и да си направим.Чудя се дали да го направя с мед или със захар? Казват,че когато рецептата е направена с мед бързо шупвала настойката и се разваляла? Също- дали някой знае удачно ли е да се дава на дете на 5 години илача от бъз?
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Алое вера
« Отговор #4 -: 08-08-2013, 11:35:02 »

аз съм правила миналата година!
но бях набрала ужасно много и само се мъчих да го правя, а после го раздадох повечето и даже още имам в хладилника, много е нехубаво на вкус и така и не се насилихме да го изпием.
стои си на хладно и престоява... точно, както спирулината ми!   tooth
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Алое вера
« Отговор #5 -: 08-08-2013, 11:41:09 »

според мен, може да му се дава на детето, но половин доза.
внимавай всички зрънца да са добре узрели.
това отнема много време да се звери човек да ги гледа.

аз бях го направила с бяла захар, щото не знаех тогава, че може с кафява или с мед.
та, не знам, има логика да се развали по - бързо с кафявата захар, щото е богата на ферменти разни, но медът би следвало да способства запазването на продукта.

Активен

Shine

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 96
Re:Алое вера
« Отговор #6 -: 09-08-2013, 15:05:33 »

Здравей, бате Бино,
Отглеждането му въобще не ми създава грижи. В общи линии дори на засушаване трае. Не го преполивам и оставям между поливанията да позасъхне, че да не му изгният коренчетата. Обаче моето е решило, че го обичам и както и да се грижа за него не ме оставя, не съхне. Пу, да не го урочасам.  :heart_2:  Садила съм си няколко реколти, като отдолу на самата саксия си записвам годината, защото нали уж лечебно било растение след третата си година. Та това е.
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Алое вера
« Отговор #7 -: 09-08-2013, 20:05:30 »

Благодаря, Shine. Откъде се купува ?
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Алое вера
« Отговор #8 -: 09-08-2013, 21:21:10 »

как ли става разсаждането на алоето, щото имам две саксии, които много дръпнаха тази зима и пролетта и особено в едната се открояват бая пораснали дъщерни растения.
не знам даже какъв вид е понеже не съм го купувала, а някой го беше дал на майка ми и по снимките в нета не мога да съм сигурна какво имам.
Активен

shofilev

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 376
Re:Алое вера
« Отговор #9 -: 10-08-2013, 23:37:16 »

Сиропа от бъзак може да се дава и на малко дете, но не повече от половин лъжица, а ако е много малко - по четвърт. Аз си правих с мед миналата есен и изтрая до ранна пролет - лед това се развали. Държах го на топло през цялото време - това вероятно също има значение. Тази година ще пробвам с бяла захар и се надявам да издържи поне една цяла година. Изключително важно е плодчетата да имат само тъмен цвят - всичко различно от това трябва да отдели и изхвърли, защото съдържа цианкалий. При узряването той се унищожава и зрелите плодчета са безопасни. Ако при прием на сиропа се появи диария, значи дозата е много висока и трябва да се намали.
Спиртните извлеци от билки държат по няколко години и нищо им няма. Суровите сиропи са по-нетрайни и е най-добре да се съхраняват в хладилник. При съхранение на студено издържат по една година (може и да може по повече, но е минала само една и още не знам дали ще изкарат повече). Визирам конкретно сироп от малини и от боровинки.
Алоето е най-добре да е пет годишно. Алое арборесценс е по-лековито от алое вера. Структурата му е с един основен ствол (като на дърво), от който се разклоняват листата по височина на растението. Алое вера е с листа, тръгващи от корена - няма ствол.
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Алое вера
« Отговор #10 -: 10-08-2013, 23:46:25 »

е, супер, значи моето е арборесценс, много се радвам!
извлекът от орехи за пречистване от паразити дали ще трае на топло?
той е с ракия.

за бъза - не мисля, че е добра идея с бяла захар, защо покрай нещо добро да слагаш отрова?
моят сироп не е мръднал, но е в хладилника, не знам, ако беше навън, на топло.
« Последна редакция: 10-08-2013, 23:50:16 от iskrena »
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Алое вера
« Отговор #11 -: 10-08-2013, 23:48:53 »

само да добавя, че за няколко месеца порасна с около 50 - 60 см   :)
« Последна редакция: 10-08-2013, 23:51:05 от iskrena »
Активен

shofilev

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 376
Re:Алое вера
« Отговор #12 -: 10-08-2013, 23:54:17 »

Браво за алоето - добре се грижиш за него, а явно имаш и добри условия да го отглеждаш. Моето почти не расте, защото му е тъмно, но нямам по-светло помещение.
Би трябвало да издържи ореховата тинктура - не виждам причина да не може. За сиропа бялата захар е необходимото зло, за да се запази от развала - кафявата (ако е истинска) съдържа ензими и те водят до ферментация. Аз не бих могъл да съхранявам всичко в хладилника - ще ми трябва още един хладилник само за билки и други "странности".
Май съвсем разводних темата за алоето. Обещавам за компенсация след време (че сега съм в движение и не съм си на компютъра) да пусна рецептата за алое, мед и вино - такава, каквато я знам от хора с опит в използването й.
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Алое вера
« Отговор #13 -: 11-08-2013, 00:12:21 »

ми, нищо особено не правя за него, просто го поливам, а и за пръв път се грижа за алое!
но му се радвам вътрешно, ако това има значение!  :)
то и на идришето до него, та вече се чудя как да не стигне отново тавана, след поредното пресаждане.
иначе, алоето е в много малка саксия, те са две всъщност и това, дето има дечица по- малко е пораснало, но децата му го настигат, а другото има само една издънка и явно затова толкова е дръпнало, но наистина са на светло и топло място през цялото време.
даже не го торя, един път май му сложих някаква глупост от тия, от магазина :)
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Алое вера
« Отговор #14 -: 11-08-2013, 00:17:08 »

Аз не бих могъл да съхранявам всичко в хладилника - ще ми трябва още един хладилник само за билки и други "странности".
хахаха, да, странности   ;D
Май съвсем разводних темата за алоето. Обещавам за компенсация след време (че сега съм в движение и не съм си на компютъра) да пусна рецептата за алое, мед и вино - такава, каквато я знам от хора с опит в използването й.
супер би било!
Активен

Kalia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 274
Re:Алое вера
« Отговор #15 -: 12-08-2013, 06:14:33 »

Моето алое се оказа,че е алое арборесценс :)
Направих си алое с мед и вино, но не спазих много много рецептата.Моето е доста голямо, с много листа.Набрах листата и ги смлях. След това изцедих сока през марля и прибавих вино и мед /също и малко пчелен прашец-за миризма/. Получи се около 100-150 гр от илача, но е доста горчив ???
Моя приятелка ми каза,че е давала преди време на майка си алое с мед и вино(когато жената се разболяла от рак) и също горчало. Има и твърдения, че алоето възстановява старите клетки и по този начин действа и с раковите и не било особено полезно за болни от тази болест.
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Алое вера
« Отговор #16 -: 12-08-2013, 07:52:47 »

аз лично не вярвам да има природно средство, което да е полезно за самите ракови клетки, както и почти няма или няма химия, дето да е полезна за самия болен.

а като се оберат листата, какво се случва с растението?
всички листа ли се обират?
 колко годишно трябва да е алоето?
Активен

Kalia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 274
Re:Алое вера
« Отговор #17 -: 12-08-2013, 09:09:01 »

Алоето трябва да е 5 годишно. Обрах му половината листа ;D
Те завяхват и растението продължава да си расте.Свекърва ми си хапва директно от листата по малко,а аз лично реших да си го приготвя заради колита. :Content_22:
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Алое вера
« Отговор #18 -: 12-08-2013, 12:28:57 »

а на мястото на откъснатите поникват ли нови?
алоето, доколкото знам е дълголетно растение, но до каква височина достига тогава, ако се берат долните листа, а то расте непрекъснато нагоре, сигурно много метри?
тя как ги яде - бели и изстисква сока или?
и по колко точно от листото?
Активен

shofilev

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 376
Re:Алое вера
« Отговор #19 -: 12-08-2013, 22:06:02 »

По въпроса за рака алоето е силно противоречив продукт - някой смятат, че е абсолютно противопоказно, други - обратно. Трябва да се има предвид, че захарите също са крайно непрепоръчителни при рак - те хранят раковите клетки. В този смисъл не знам доколко рецептата може да се използва от раково болни с активен процес. Иначе дори и някои лекари признават, че тази рецептата е много мощен имуностимулант. Преди време бях попаднал в раковия форум на един отзив от модератор (Buba67), че тази рецепта е направила човека устойчив на какви ли не болести, грип не хваща от години и т.н.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.112 секунди с 22 запитвания.