Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Въпроси и отговори  (Прочетена 25345 пъти)

ln_none

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 160
    • http://kratuna.wordpress.com/
Въпроси и отговори
« -: 24-09-2013, 13:03:49 »

На човек често му изникват разни питанки, на които не може да си отговори с наличните знания (кой недоучил, кой забравил) и се налага да ходи да рови по уикипедии и други подобни източници, да чете, да синтезира и т.н. В същото време тук във форума има хора от най-различни сфери на образованието (или просто такива, които вече са проучили съответната тема), за които не би било проблем с 2 думи да обяснят.

Затова предлагам тази тема като място да публикуваме такъв тип въпроси, а който има време и желание може да дава отговори. Естествено, предполага се, че въпросите ще са такива, които имат конкретен отговор :) Нещо като yahoo answers.

Ще започна с нещо: по какво се различават органичните и неорганичните вещества?



Активен

Diego de la Vege

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 348
Re:Въпроси и отговори
« Отговор #1 -: 24-09-2013, 14:42:55 »

Хи-хи, и аз съм се питал и съм се ровил доста, общо взето всеки го тълкува както му уйдисва (особено ако има комерсиална жилка, всичко минава за органично, щото така е модно). Йода разбираш ли, ако го купим от магазин за химикали бил неорганичен, обаче йода от орехите е органичен - неккъф друг бил разбираш ли, от друга Менделеева таблица, вълшебен направо!
... да не говорим, че под термина "органични вещества", химията (органичната) разбира съединенията на въглеводородите ... кво общо има с йода от орехите и хилядите други "органични" бабини деветини, не знам!
Активен

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.
Re:Въпроси и отговори
« Отговор #2 -: 24-09-2013, 19:25:36 »

Приветствам създаването на такава тема. Колкото до въпроса, мисля следното. Разграничаването на света около нас, помага само в началото на пътя. Осъзнатият човек разглежда творението като едно цяло, една енергия с различни проявления. Камъкът също е енергия. В този ред на мисли не смятам, че делението органична и неорганична материя е коректно. А който иска да го прави, ще измисли всякакви удобни критерии за това.  Не смятам да споря с него.
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Въпроси и отговори
« Отговор #3 -: 24-09-2013, 21:50:49 »

Абе джентълмени,  за биополе чували ли сте? :) Тествайте на Кирлиановата диагностика двата вида  и ще видите дали няма разлика. Или  ще кажете , че  биополе е едно и също  със  крайселско поле   tooth  
« Последна редакция: 24-09-2013, 21:59:54 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Роми

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155
Re:Въпроси и отговори
« Отговор #4 -: 25-09-2013, 20:43:46 »

Въпросът си го бива. Браво!  :Content_14:

За мен (който не съм толкова осъзнат като Тихия ;)) деленето на органична и неорганична материя си е коректно отвсякъде. Обратното би означавало, че камъкът, растението, животното и човекът са по същество идентични творения. Но с подобни изводи току-виж сме омаловажили усилията на Твореца, който може и да е имал нещо предвид, създавайки ясна диференциация между четирите еволюционни степени.

Иначе съм съгласен, че от определена гледна точка камъкът е енергия. Но това по никакъв начин не прави безпредметен въпроса за разликите между органичния и неорганичния свят.

Понякога е добре да игнорираме абстрактните философски постулати и да провеждаме собствени наблюдения навън, в природата, с непредубедено съзнание. Това е начин да събудим у себе си изострен усет за живия и неживия свят, какъвто по теоретичен път трудно бихме развили.

В този ред на мисли, интересно е например, защо в камъка - въпреки че е енергия - липсват жизнени процеси като растеж и размножаване, каквито наблюдаваме при растението? Тъкмо обратното, камъкът изцяло е подчинен на законите на инерцията и гравитацията.

Материята на неорганичния свят е инертна, а материята в органичния свят е витална. Веществата, от които е изградена неорганичната материя, са в постоянен процес на дезинтеграция и разпад, а веществата в живата материя са в постоянен процес на интеграция в рамките на жизнения цикъл.

Интересно е защо камъкът - въпреки че е енергия – все пак е лишен от вътрешна сила, с която да се противопостави на гравитацията? А вижте растението как се издига нагоре, как израства, въпреки силата на гравитацията! То притежава вътрешна сила, чрез която постоянно издига нагоре жизнените си сокове чак до най-високите клони и листа, преодолявайки обратната тяга на гравитацията.

Хайде стига с въпросите, които обикновено не се задават в училище. Повече за разликите между органичните и неорганичните вещества в следващия пост.  :essen:
Активен

salvaje

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
Re:Въпроси и отговори
« Отговор #5 -: 25-09-2013, 21:16:11 »

Веществата, от които е изградена неорганичната материя, са в постоянен процес на дезинтеграция и разпад, а веществата в живата материя са в постоянен процес на интеграция в рамките на жизнения цикъл.

Тва значи ли, че след известно време няма да останат камъни?  :surpris_23:
Активен
Now I lay me down to sleep
I pray the raw will make me freak

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.
Re:Въпроси и отговори
« Отговор #6 -: 26-09-2013, 09:16:19 »

Допада ми стила ти, Роми. В този ред на мисли, да допълня ми се ще. С нашите познати пет сетива, възприемаме няколко процента от околната действителност. Как може тогава човек, въоръжен с този крехък арсенал, да осмисли вселенската идея на твореца? А и защо да опитва. Питали Конфуций какво е смърта, а той отговорил: " Питате ме за смърта, а не знаете как да живеете". Създаваме категории за да си обясним необясними за нашият потенциал явления./ справка - големия андронен колайдер/. Ето защо вътрешното убеждение е много повече от хиляди " научни" аргументи. Същото се отнася и за биополето. То е само едно от многото проявления на енергията. Колкото до камъка и неговата природа, енергията има стадии на проявление. Еволюция и инволюция.
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

Роми

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155
Re:Въпроси и отговори
« Отговор #7 -: 26-09-2013, 20:11:11 »

Цитат
Тва значи ли, че след известно време няма да останат камъни?

Казва ли ти някой, salvaje?! :) Ако се хванем за подсказаната от Тихия идея за инволюцията и еволюцията, бихме казали, че от геофизическа гледна точка, инволюцията е процес на изстиване и втвърдяване на планетата, а еволюцията е процес на затопляне и втечняване...
Активен

ln_none

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 160
    • http://kratuna.wordpress.com/
Re:Въпроси и отговори
« Отговор #8 -: 30-09-2013, 12:36:38 »

Повече за разликите между органичните и неорганичните вещества в следващия пост.  :essen:

Очаквам го с голям интерес :Content_22:
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Въпроси и отговори
« Отговор #9 -: 30-09-2013, 13:53:33 »

очакваш го, ама в следващия му пост нямаше обещаното според както беше казал   ;D
Активен

ln_none

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 160
    • http://kratuna.wordpress.com/
Re:Въпроси и отговори
« Отговор #10 -: 08-11-2013, 16:29:53 »

С риск да стана досадна - все още го очаквам с голям интерес ;D

Искам да допълня въпроса си и с молба за разяснение относно карбонати и цитрати, а именно дали, как и защо тези соли превръщат неорганичните вещества в органични.
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Въпроси и отговори
« Отговор #11 -: 08-11-2013, 17:48:20 »

Това последното кой го каза , драга Нони?  :)
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

ln_none

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 160
    • http://kratuna.wordpress.com/
Re:Въпроси и отговори
« Отговор #12 -: 11-11-2013, 13:08:09 »

Ами ти си го казвал, бате Бино, ако съм те разбрала правилно. Скоро четох и за това как се прави магнезиев цитрат, където пак се споменаваше, че ставал органичен магнезия.
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Въпроси и отговори
« Отговор #13 -: 11-11-2013, 13:25:04 »

според мен, едно нещо си е органично или неорганично по прозиход и това не може да се промени, но не съм сигурна напълно.
Активен

Роми

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155
Re:Въпроси и отговори
« Отговор #14 -: 11-11-2013, 14:43:05 »

Цитат
С риск да стана досадна - все още го очаквам с голям интерес

Не съм забравил. Дори си мислех под каква форма би могло да се говори за същностните разлики между живата и неживата материя, но ето че не намирам подходящи думи. Имайки предвид разлики, които не могат да бъдат наблюдавани с апаратура. Понякога наистина съществува голяма пропаст между усещането на дадено явление и възможността за обличането му в адекватни изразни средства. :)

Иначе, от гледна точка на органичната химия, в мрежата има достатъчно обяснения за разликите между органичните и неорганичните вещества.
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Въпроси и отговори
« Отговор #15 -: 11-11-2013, 19:20:38 »

Нони, страхувам се , че ти не си ме разбрала правилно  :-[ Това , че соли превръщат вещества от неорганични в органични не съм си и помислял да казвам :)  Това, доколкото съм компетентен,  не може по никакъв начин да стане :) ,това е нещо като да съживиш някой умрял :)  Цитратът от лимона си е цитрат , той си е и си стои органичен.
Ако нещо може да превърне един минерал от неорганичен в органичен, то това е само ензим. НО тук трябва да се питат биохимиците. Надежда Семенова е точно такава по професия и в книгите си твърди , че неорганичният силиций от глината и от камъчетата по брега, можел да премине в органичен чрез ензим, който притежаваме. На мен не ми е ясно как се случва това, ако някой изрови инфо, да споделя :)
 
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.
Re:Въпроси и отговори
« Отговор #16 -: 11-11-2013, 21:10:42 »

Разсъждавайки по темата, навлизаме в територия неподвластна всекиму. Ако вярвате, че всичко е енергия в нейните различни форми на проявление, да говорим. Ако се стремите да си обясните света със строго научна терминология, ще станете като лекарите, които не знаейки за какво иде реч, казват за широк кръг състояния; " Ами то е наследствено. На нервна почва и т.н".
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Въпроси и отговори
« Отговор #17 -: 11-11-2013, 22:26:36 »

и ако вярваме, че всичко е енергия, тогава, бидейки в наши води, ще си обясняваме света с "на енергийна почва", така ли?   tooth
Активен

ln_none

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 160
    • http://kratuna.wordpress.com/
Re:Въпроси и отговори
« Отговор #18 -: 12-11-2013, 08:38:15 »

Ясно, моя е грешката :love_026:

Всъщност в момента ме интересува не толкова делението органичен/неорганичен, колкото въпросът за усвояемостта на минералите от организма. Това, което знам е, че органичните се усвояват, а неорганичните се натрупват (което е вредно). Това така ли е, и ако да - защо? Примерно ако вземем един магнезиев сулфат - той е неорганичен (?) и не се усвоява (?), а магнезиевият цитрат какъв е?

То ясно, че нещата не са толкова еднозначни и има много други фактори, влияещи върху усвояемостта, но ми е нужна някаква основа, а химията ми е много, много далечна наука.
Активен

Diego de la Vege

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 348
Re:Въпроси и отговори
« Отговор #19 -: 20-12-2013, 13:21:57 »

Я, какво намерих по темата:

Химиците разделят всички вещества на два класа. Към единия клас спадат такива вещества като зехтина, захарта, нишестето, туткала, желатина, коприната, каучука, хартията и пеницилина. Това са така наречените органични вещества. Към другия клас спадат въздухът, водата, пясъкът, глината, солта, златото, среброто, желязото, месингът, стъклото и циментът. Това са така наречените неорганични вещества.

Защо са тези две групи? Да видим.

Това делене е направено за пръв път през 1807 г. от шведския химик Йонс Якоб Берцелиус. По онова време химията е била много млада наука. За действителната природа на повечето вещества се е знаело твърде малко.

Но дори и тогава един факт е изглеждал ясен. Някои вещества се намират в почвата или в океаните и въздуха около нас. Те са били там очевидно още от образуването на Земята — пясъкът или водата например.

Други вещества обаче съществуват само защото са били произведени от някакво живо същество — захарта например. Мини за захар няма. Захарта не се копае. В този случай сме зависими от някаква форма на живот. За да получим захар, трябва да отгледаме захарна тръстика или захарно цвекло, или захарен клен и да извлечем захарта от соковете на тези растения.

И така Берцелиус нарича органични тези вещества, които могат да се получат от живите организми. Всичко друго е неорганично. Първият клас е продукт на живота; вторият — не е. Ако някога сте играли на „животно, растение или минерал“, би трябвало да посочите като животинско и растително някакво органично вещество. Неорганичните вещества са минерални.

За времето си това разграничение изглеждало целесъобразно. В много отношения органичните материали като че ли се различавали от неорганичните. Например органичните материали са много по-крехки и по-лесно се разрушават от неорганичните.

Водата (която е неорганично вещество) може да закипи и получената пара да се нагрее до стотици градуси, без да претърпи промяна. Когато се охлади, парата се превръща отново във вода. Ако зехтинът (органично вещество) се нагрее, той започва да дими и изгаря, след което престава да бъде вече зехтин.

Можете да нагреете сол (неорганично вещество), докато се стопи и нагорещи до червено. Охладете я и тя пак ще бъде сол. Ако се нагрее захар (органично вещество), тя ще започне да се изпарява, после ще се овъгли и ще почернее. Охлаждането няма да възстанови нейната първоначална природа.

Имало и друга разлика, която правела още по-голямо впечатление на тогавашните химици. Съществували възможности чрез нагряване или по друг път органичните вещества да се превърнат в неорганични. Но като че ли било невъзможно неорганично вещество да се превърне в органично.

Органичните вещества създавали впечатлението, че могат да се получат само от живите тъкани. Химиците вярвали, че за получаването им е необходима някаква тайнствена „жизнена сила“. Според тях такава „жизнена сила“ притежавали само живите тъкани и те загубили надежда, че ще успеят да повторят природата в лабораторни условия.

Тогава през 1828 г. настъпил големият скок. Той е свързан с едно органично вещество, наречено карбамид. Това е бяло твърдо вещество, един от отпадъчните продукти на дейността на човешкия организъм. В организма на възрастен човек всеки ден се образуват около 30 g карбамид, който се отделя разтворен в урината.

До 1828 г. химиците били убедени, че само в живия организъм може да се образува карбамид. През същата година обаче Фридрих Вьолер, немски химик, за свое учудване установил нещо различно. Той забелязал, че ако нагрее неорганичното съединение амониев цианат, то се превръща в карбамид. Оказало се, че е възможно нещо неорганично да се превърне в органично, и то в епруветка. Вьолер повторил многократно опита, преди да дръзне да съобщи резултатите си. И когато през 1828 г. го направил, съобщението зашеметило света на химиците.

Но грешка нямало. И скоро след това химиците се научили да „правят“ органични вещества от неорганични. Първоначалната причина за разделяне на химичните вещества на два класа вече не съществувала.


Айзък Азимов. "Светът на въглерода"
Активен
 

Страницата е създадена за 0.082 секунди с 23 запитвания.