Начало   Помощ Вход Регистрация  
Форум Земя назаемПриродосъобразен стил на животБиоземеделиеТема: Съвет за съживяване на коледно дръвче
Страници: [1]   Надолу
Изпечатай
Автор Тема: Съвет за съживяване на коледно дръвче  (Прочетена 7116 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
DeNiro
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 649

« -: 22-12-2014, 14:36:31 »

Надявам се, че това е правилният раздел за подобна тема. Тази година си купих живо коледно дръвче. Бях леко скептичен към отглеждането му в домашни условия, но реших да рискувам. В миналото съм опитвал в да присаждя елхичка от гората в градината и не ми се получи, но реших да опитам отново. Когато я купих изглеждаше повяхнала. Сигурно едно 20-30 иглички изпадаха само с поставянето на саксията на земята. Та тогава ми хрумна, че може би ще и помогне някоя и друга лечебна процедура  намигам и реших да я подложа на аромотерапия. Капнах и 10 капки етерично масло от бор. Ефектът се прояви само след часове. На следващият ден беше разперила гордо клонките си. За две седмици повторих процедурата още три пъти и в момента елхичката изглежда великолено, дори имам чувството, че цветовете на игличките и на стеблото станаха по-ярки.
Активен
Андрей
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 217

« Отговор #1 -: 26-12-2014, 00:22:01 »

Ако сега кажеш, че и не си го полял и ще повярвам в коледни чудеса.
Активен

Не се бойте, че не учите, бойте се, че не мислите.
"A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within" : Will Durant
DeNiro
Hero Member
Неактивен Неактивен

« Отговор #2 -: 26-12-2014, 01:17:07 »

За поливане я полях, но не смятам, че това е допринесло кой знае колко за оздравяването и, защото и в магазина казаха, че ги поливат, а елхичката не изглеждаше добре още преди покупката. Вече трета седмица е на стайна температура, а вкъщи е доста топло и все още изглежда в цветущо състояние. Ако си запознат, колко са капризни за отглеждане на стайна температура, ще разбереш за какво говоря.
« Последна редакция: 26-12-2014, 01:19:05 от DeNiro » Активен
Vov
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1031

Познай себе си.

« Отговор #3 -: 26-12-2014, 15:29:16 »

браво, аплодирам
Активен

Искам да променя света - започвам от себе си.
DeNiro
Hero Member
Неактивен Неактивен

« Отговор #4 -: 06-01-2015, 01:15:27 »

Чудя се какво да предприема за коледното ни дръвче. Навсякъде пише да не се държи повече от 12 дена на стайна температура, а нашето вече, ще прави месец, при това меко казано изглежда супер свежо и препълнено с енергия. Предполагам, че това е благодарение на аромотерапията с етерично масло от бор. Не ми се иска да го засаждам навън, най-малкото, защото излъчва свежест и аромат на борова гора. Ако някой познава хора, които успешно отглеждат целогодишно елха или борче вкъщи, моля да сподели информация. Просто бих искал да знам дали все пак е възможно отглеждането му по този начин.
Поздрави
Дениро
« Последна редакция: 06-01-2015, 01:18:48 от DeNiro » Активен
Sha
Young
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 31

« Отговор #5 -: 06-01-2015, 21:46:04 »

Ex, че гот идея ДеНиро  браво, аплодирам
Качи някоя снимка на това дръвче, моля.. много ми се иска да го видя  слънце
Дано да намериш начин да си го запазиш!
Активен
Андрей
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 217

« Отговор #6 -: 15-01-2015, 16:40:42 »

Не разбирам много от дървета, но щом е свежо и жизнено, какво ти пука какво казват - слушай дръвчето!
Активен

Не се бойте, че не учите, бойте се, че не мислите.
"A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within" : Will Durant
Newly
Full member
Неактивен Неактивен

Публикации: 193

« Отговор #7 -: 15-01-2015, 17:09:05 »

ДеНиро, преди няколко години и ние си купихме елхичка в саксия. Пресадих я в една кофа, малко мъка беше, щото пръстта не седи мирно и където трябва, но успях да я позиционирам добре в кофата. Обича много вода. Това сигурно го знаеш. Направо ме изуми идеята ти с етеричното масло. Чудно, че и дървото я е харесало Smiley Браво!
Нашето дърво остана в къщи чак до пролетта. После я засадихме в средата на двора, което не беше одобрено от другите живущи в къщата. Часове по - късно видяхме, че я няма. Бяха я преместили. След дебат с преобладаващи високи тонове й намерихме дружно ново място и я засадиха за трети път. Та дървото днес е щастливо, мисля си. Но расте бавно. Най - добре се чувства при поройни дъждове. Тогава просто грее. Иначе е много устойчива. Бих казала, че никак не се грижа за нея. Ако се сетя й лискам кофа с вода, ако не - тя не се сърди. Кучето дори отвреме на време ходи до нея да я обдушва.
Активен
DeNiro
Hero Member
Неактивен Неактивен

« Отговор #8 -: 15-01-2015, 18:00:27 »

Когато е сред природата знам, че е така, но казват, че не виреят на стайна температура. Това наистина няма значение, защото моето дръвче се чувства отлично. Съжалявам, че неуспях да кача снимка, по-нататък във времето пак, ще опитам. И да, обожава етерично борово масло. Само с виждане става разликата от преди и след като и поставя капките веднъж седмично горе долу. Видимо толкова трае ефекта от тази терапия. С времето обаче дръвчето придобива все по-укрепнал и по-красив вид. Иначе го поливам веднъж седмично с около 200 мл вода. В началото го поливах доста по-обилно, но след това и намалих водата на 1/3, защото се опитвах да разбера дали се повлиява от нея или от маслото, като за целта правя двете процедури в различно време от седмицата. Определено от водата няма почти никакъв ефект, вяла работа, докато от маслото от бор направо подивява и коренно променя вида си, буквално след часове. Малко скъпичко излиза, но идеята да оцелее и да се пригоди към стайна температура е по-важна за мен.
« Последна редакция: 15-01-2015, 18:13:41 от DeNiro » Активен
DeNiro
Hero Member
Неактивен Неактивен

« Отговор #9 -: 08-02-2015, 21:56:51 »

Лоши нивини за коледното дръвче. Изсъхна преди две седмици, Опитвам се да присадя клонки от него в момента.
Активен
навигатор
Young
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 49

« Отговор #10 -: 08-02-2015, 23:21:38 »

ДеНиро, от личен опит знам колко са капризни тия елхички, които се продават в саксии по Коледа. Правила съм нееднократно опити да засадя такова, винаги умират. Едва миналата година се сетих да се загледам какво все пак има в тая саксия, дето ми пробутват уж дърво за засаждане - ами то почти нямаше корени. Просто ги бяха отрязали, за да пасне на саксията, след което са я запълнили с пръст. Ти провери ли точно това- как е кореновата система на дръвчето? Каквото и да го правиш, с полуокастрени корени и особено центален корен, няма как да очакваш много. А и мисля, че не е нормално да се очаква, че дърво с такъв голям хабитус, каквото е елхичката, може да вирее с малък корен - не е възможно просто. Това са дървета, които нормално в природата развиват много стабилна и дълбока коренова система - как очакваш тогава да остане живо в саксия? Така поне си мисля аз....
Активен
DeNiro
Hero Member
Неактивен Неактивен

« Отговор #11 -: 09-02-2015, 02:31:01 »

Направо ме срази с това, че са ти продали дръвче с окастрени корени, забодено в саксия. Понякога си мисля, че само в България може да се случи подобно нещо. Кореновата система на моята елхичка изглеждаше доста добре развита. Само върха беше отрязан. Освен това я присадих в два пъти по-голяма саксия още, когато я купих. Може би просто постъпих егоистично, защото не я присадих в парка веднага след коледа, знам ли. Надявах се да се климатизира, тоест да се адаптира към стайна температура.
Активен
навигатор
Young
*
Неактивен Неактивен

« Отговор #12 -: 09-02-2015, 12:56:06 »

Няма как да се адаптира - поне аз не съм чула за такъв случай. Това е иглолистно. То не е за стая и не понася високи температури. Може да издържи месеци, година, две, но най- накрая умират. Виж ако си вземеш стайна елхичка - Араукария се казва на латински, те са така генетично модифицирани, че са стайни растения всъщност и не могат пък да виреят на открито.
Активен
DeNiro
Hero Member
Неактивен Неактивен

« Отговор #13 -: 09-02-2015, 13:07:21 »

Няма как да се адаптира - поне аз не съм чула за такъв случай. Това е иглолистно. То не е за стая и не понася високи температури. Може да издържи месеци, година, две, но най- накрая умират. Виж ако си вземеш стайна елхичка - Араукария се казва на латински, те са така генетично модифицирани, че са стайни растения всъщност и не могат пък да виреят на открито.
Благодаря за упътването навигаторке Smiley. Ще потърся информация за това ГМО чудо на природата. Гледах един професор от БАН преди време по тв. Та същият каза нещо от рода, че се било спекулирало с наименованието ГМО. Видите ли и хората сме се били превърнали в ГМО от толкова употреба на въпросните храни.
Активен
навигатор
Young
*
Неактивен Неактивен

« Отговор #14 -: 09-02-2015, 13:14:12 »

Аз го казах метафористично ГМО, то си е сорт иглолистно, ДеНиро Grin

Ето ти линк :

http://www.parkove.bg/inf/Araukariia+Staina+ela+-++Araucaria-512.html

Можеш да попрочетеш тук, но все пак и с това дръвче трябва да се внимава с високите температури в стаята.
Активен
Ouroborus
Jr. Member
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 67

« Отговор #15 -: 09-02-2015, 14:32:49 »

При засаждането на какъвто и да е вид иглолистни, винаги трябва да се откопае поне 50см диаметър около него пръст и да се досипе местна почва. Когато се пресажда, също - задължително пазим и пренасяме пръстта от/около дръвчето. На двора имаме вече две коледни борчета успешно засадени...от миналата и преди 2 години също...
Де Ниро, поне го дръж на терасата, но най-добрият вариант за мен е да го засадиш навън...ако ти е толкова жал, че няма да ти е вкъщи, поне пред входа или в близост, където живееш да си го гледаш как расте и хубавее намигам
Активен

Щастие е, когато мъдрите мисли, думите и делата ти са в единство и хармония. Затова е важно не само какви са делата ни, но и какво мислим и говорим...
Страници: [1]   Нагоре
Изпечатай
Форум Земя назаемПриродосъобразен стил на животБиоземеделиеТема: Съвет за съживяване на коледно дръвче
Отиди на: