Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Лимонова трева  (Прочетена 8693 пъти)

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Лимонова трева
« -: 19-03-2011, 10:18:22 »

 :kisss:От  Палма де Майорка си купих лимонова трева...рових у нету...но намерих много малко ...някой да знае по-вече...къдя да я тургам :surpris_23:
« Последна редакция: 13-06-2011, 22:01:03 от Mep »
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Синева

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 141
Re:Подправки
« Отговор #1 -: 19-03-2011, 11:24:39 »

mariiina , можеш да разгледаш тук:

http://forum.flowersnet.info/viewtopic.php?f=83&t=7820

Цитат
Изглежда като трева и има аромат на лимон - оттам и английското име lemongrass. Та­зи подправка е незаменима в някои от ос­новните тай-ястия - като том юм например. Младите фини стръкчета се консумират пресни, а по-зрелите се нарязват и се гот­вят или се използват за направата на сосо­ве. Олиото от лимонена трева успокоява бол­ния стомах и подобрява храносмилането.

Цитат
ДЕЙСТВИЕ:
- антисептично действие
- за лечение на главоболие
- повлиява кашлицата и астма
- успокоява болния стомах и подобрява храносмилането
- има успокояващ ефект, помага срещу стрес и безсъние
- тонизира кожата и мускулите
- маското има противогъбични свойства
- репелентно действие - високата концентрация на масло прогонва комарите и други нежелани насекоми
- противоракови свойства (предизвиква апоптоза в раковите клетки)

ПРИЛОЖЕНИЕ:
- в медицината - чай
- в парфюмерията и ароматерапията - етерично масло в състава на парфюми, сапуни, лосиони
- в кулинарията - подправка

Цитат
Лимоновата трева е една от най-използваните подправки в тайландската кухня. Придава лимонов вкус и аромат на ястията, но без да придава типичния за лимона кисел вкус. Ситно нарязана, може да се консумира в суров вид, а нарязана на едри парчета се използва само да придаде аромат (те се изваждат след като ястието е готово). Лимоновата трева се използва като добавка в къри пастите, а в суха на прах се използва за напитки.

Лимоновата кора на прах е отличен заместител на прясната, но я използвайте пестеливо – 1 ч.л. прах замества 1 стрък прясна трева.

Ако не разполагате с лимоновата трева може да я заместите с настъргана лимонова кора (кората на 1 лимон = 1 стрък лимонова трева).

Цитат
Лимонова трева ( Cymbopogon citratus ) или цимбопогон  е многогодишно тревисто растение, използвано в азиатската (особено тайландската, камбоджанската и виетнамската) и карибската кухня. Тя има лимонов аромат но без да придава типичния за лимона кисел вкус и може да се суши и смила на прах или да се използва прясна. Най-често използвана в чайове, супи и кърита, тя е подходяща и за птиче месо, риба, раци, миди и други морски дарове.*
В Индия Cymbopogon citratus се използва и като билка и в парфюми.
Свещите или ароматните пръчици, направени с високи концентрации на масло от цитронела прогонват комарите.

*Цензурирам горе, защото ще ме шляпат пак през пръстите, :Content_4 - emotloader:
Активен

diva menta

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 52
Re:Подправки
« Отговор #2 -: 19-03-2011, 12:36:35 »

Марина, и на мен ми е интересна тази лимонова трева, дано да се включат хора, които имат опит с тази подправка/билка. :Confus_34:
Намерих някои рецепти, например: http://thaifood.about.com/od/vegetarianthairecipes/r/greencurry.htm - за вегетарианско, тайландско, зелено къри, но някои от подправките не са познати у нас, не знам с какво могат да се заменят :surpris_23:
Този винегрет е по-достъпен, мисля че вместо маслото от авокадо, може да се използва самото авокадо:
Pacific Rim Citrus Винегрет:
2 супени лъжици нарязан пресен джинджифил
1 ч.л. смлян чесън
1 / 4 чаша пресен плодов сок от маракуя
1 / 4 чаша пресен сок от ананас
4 супени лъжици оцет от бяло вино
1 чаша масло от авокадо
2 супени лъжици смляна лимонова трева
сол и черен пипер на вкус
Ако лимоновата трева е на прах, предварително се накисва в малко топла вода.
Винегретът е подходящ за салати и морски дарове.
Активен
Когато вятърът огъваше бамбука, той се заливаше от смях...

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Подправки
« Отговор #3 -: 19-03-2011, 12:37:38 »

  :surpris_23: Ама аз си купих ...сушена...на пръчици...и сега не знам на чая ли, на манджата ли...щото си е на клечки- твърда. tooth
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

diva menta

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 52
Re:Подправки
« Отговор #4 -: 19-03-2011, 12:41:22 »

Става ли да си я смелиш - и вече ще ти е на прах? :surpris_23: tooth
Активен
Когато вятърът огъваше бамбука, той се заливаше от смях...

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Подправки
« Отговор #5 -: 19-03-2011, 12:50:13 »

 :kisss:Трябва да пробвам...сигурно у кафемелачката...само да не вземе да я счупи?
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Синева

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 141
Re:Подправки
« Отговор #6 -: 19-03-2011, 13:02:42 »

:kisss:Трябва да пробвам...сигурно у кафемелачката...само да не вземе да я счупи?
Едва ли. Нали са някакви треви изсушени? Аз в моята само камъни дето не съм мляла. :Content_4 - emotloader: Единствено кафе не меля там, щото и не пия. ;D
Активен

diva menta

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 52
Re:Подправки
« Отговор #7 -: 19-03-2011, 14:40:03 »

"Лимоновата трева има антибактериално и антимикотично действие, затова повлиява широк спектър от симптоми. Тя е древно средство за лечение на настинки и кашлица, има успокояващо действие върху организма и по този начин помага при безсъние. Чаят от лимонова трева облекчава гадене, менструални болки, действа и като диуретично средство. Помага също така за детоксикация на черния дроб, панкреас, бъбреците, пикочния мехур и храносмилателния тракт. Чаят също помага за запазване на нормални нива в тялото на:холестерола, мазнините, подобрява храносмилането. Ако се "ръсне" малко черен пипер на чая, ще се облекчат всички менструални проблеми, като спазми и гадене. Чаят помага и за предпазване от акне, както и може да помогне при други кожни проблеми. Това е така, тъй като акнето се дължи на бактерия, а лимоновата трева със своето антибактериално действие помага на кожата да изглежда и да се "чуства" добре.
Чаят от свежи белки се приготвя като се вари 20 мин. на бавен огън. Така се извличат всички полезни съставки. 
Въздържайте се от приемане на големи количества от този чай. (Не намерих инфо каква е нормалната дневна доза). Чаят от лимонова трева се пие 10 дни и след това 5 дена се почива. Ако имате някакво заболяване, консултирайте се с лекар, преди да започнете да го приемате. Ако усетите някакви странични ефекти, веднага спрете да го пиете.  Да не се приема по време на бременност."
Източник:http://www.buzzle.com/articles/lemongrass-tea.html
Активен
Когато вятърът огъваше бамбука, той се заливаше от смях...
 

Страницата е създадена за 0.094 секунди с 24 запитвания.