Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Защо веган?  (Прочетена 16107 пъти)

novsam

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3
Защо веган?
« -: 03-01-2016, 15:59:34 »

Привет мили съфорумци,

Както виждате от ника ми съм нов в тези веджи води. Малко думи за мен - на 37 съм мога да кажа в добро здраве, от 5 години съм вегетарианец като последните няколко месеца се интересувам от темата за веганството. Като цяло самата тема е започнала да става доста популярна - водят се редица спорове в нета. като цяло доста смехотворна се отнасят хората като чуят веган, вече става нарицателно за луд и глупав човек, което е ужасно меко казано. Всеки има право на избор все пак.
Усещам че това определено е пътят, по който трябва да поема, след спиране на месото определено мога да кажа, че се чувствам в пъти по-добре. Това, което ме тревожи и изобщо имам като питане към Вас, като хора, които вече години спазват такъв режим и водят здравословен начин на живот, е защо сте вегани? Химически и физическите подбуди по-скоро ме интересуват. Месото мога да кажа защо не консумирам - до голяма степен заради убийството на животни и като цяло от дете не ми се услаждаше така да се каже. Искам да поема по пътя на веганството, но искам повече отговори на въпроса ЗАЩО!?!? :Content_22:
Ще съм благодарен, ако част от Вас откликнат и ме насочат аргументирано защо да поема към веганството.

Благодаря Ви предварително! :peperudi:
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Защо веган?
« Отговор #1 -: 03-01-2016, 18:12:56 »

Добре дошъл,  "новсъм" :)
Ти май си решил да докажеш правотата на Станислав Лец - "Обичам вътршният ми глас да достига до мен отвън"  tooth
Както разбираме, ти вече си го решил за себе си , още повече - усетил си лично предимствата от веганството.
Интересно е защо е необходима допълнителна подкрепа за нещо,  което така или иначе ще следваш :)
А след като ВЕЧЕ го следваш, значи мотивацията е била на достатъчно ниво :)
Ами ако някой тук вземе да те надъхва , че си на грешен път?  tooth И да ти попари ентусиазма?  Ще го послушаш и ще се върнеш към старите навици ли  ? :)

Конкретно на въпроса ти, тук вече сме водили такива дискусии надълго и широко, има май няколко теми точно по този въпрос - кой защо е веган.. потърси из форума, не мога веднага да ти дам линк, но ще ги намериш.
 Под  "Химически  и физическите подбуди" какво имаш предвид по-точно - биохимичните реакции на ниво физическо тяло при употреба на месо ли ? :)


Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.
Re:Защо веган?
« Отговор #2 -: 03-01-2016, 20:32:14 »

Веганството не е панацея.
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

Elia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 494
Re:Защо веган?
« Отговор #3 -: 05-01-2016, 10:54:31 »

Нито веганството, нито суровоядството са панацея.Здравето е дар Божий.Но някои хора явно се заблуждават,че могат по този начин да излекуват напълно дадено заболяване.Не че не е възможно.Възможно е, но някои заболявания се повлияват по - добре, а други въобще.Лично аз тръгнах по пътя на суровоядството поради здравословни причини.Но и до сега някои заболявания не са излекувани, дори са влошени - напр. язвата.Затова мисля ,че изчитайки доста литература в тази посока най - вярно е Православното виждане за нещата.А то е - всяка храна трябва да е благословена за прием от даден човек.Навремето така са благославяли някои свещеници болни да употребяват дадени храни.И те не само,че не са им вредили, но са им били от полза за тялото и душата.Отец Николай Горянов е благославял употребата на риба и е казвал,че това е дадена от Бога храна.Всеки човек може да бъде благословен да бъде строг постник или да употребява и други, животински храни.И за всеки е различно.Но всичко трябва да се прави с благословение.Иначе се получава обратния ефект.Аз не съм постигнала пълно изцеление въпреки толкова години прилагане и на вегански , и на суров режим.Не е Божия воля явно.Но има хора, които са здрави и консумират всичко.Така, че благословението за прием на дадена храна от даденият човек е много важно.Не можем да кажем за всеки - спри животинската храна, стани веган и суровоядец и си здрав.Или - като не минаваш на сурова храна не можеш да се излекуваш.А много хора точно това и правят.Карат другите да отказват цял куп храни.А те болестите си стоят, защото не е Божия воля да бъдат излекувани.
Поздрави !
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Защо веган?
« Отговор #4 -: 05-01-2016, 12:02:10 »

Ели, Божията воля си я знае само той, Бог  tooth
Ние нямаме компетентността да я тълкуваме   ;)  ( аз лично нямам.., за теб не знам  tooth )
Защото има вероятност грешно да я разтълкуваме..   :-\
Както се е случило  в "притчата за спасението" , има я на много места в нета, прочети я :
https://bg-bg.facebook.com/VechnataMadrostNaIztoka/posts/178126262333428

Това, че ВСЕ ОЩЕ не сме попаднали на точната методика , не значи , че тъй е речено от Бога..  ;) ;)
Само след като е изпробвано всичко на света, тогава , съм съгласен - явно наистина така е рекъл Бог  :-\
 
Повечето хора бързо се отказват  ( от каквото и да е  :) ) и се примиряват удобно : "Явно така е писано, Явно Бог така е решил" .. Прекрасно оправдание, което  снема отговорността от мислене , анализ и борба!  ;)
Може пък на Бог точно това да му е идеята  - някои да успеят бързо, други да се поборят повечко.. :) ?

На първо място човек трябва да знае и да мисли.   А не да пита първо Бога..
Защото Бог може да е решил точно така -  да стигнем до извора по трудния начин.  ;) ;)
Иначе, за какво развитие  става  въпрос, ако всичко ни се нареждаше веднага , от първия път..Ако всичко получим наготово, без борба.  

  
« Последна редакция: 05-01-2016, 12:18:19 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Защо веган?
« Отговор #5 -: 05-01-2016, 12:32:56 »

Конкретно за язвата, пробвала ли си с билките на дядо Владо Бошнаков? Казва, че я оправя за 10 дни.
Има доста хора излекувани, може да ти даде телефоните , да ги питаш. Това е човек, който лекува задължително без пари , затова повод за съмнение няма. 
( Наскоро завистници му пратили  данъчен  tooth. Данъчният първоначално почнал да се ежи, както си му е редът :) , но  Бошнаков му показал 11 тетрадки с имена и координати на пациентите, на които е помагал, и му казал да ги прозвъни всичките и да пита на кого са му били взети пари.. Поговорили си още два часа и накрая данъчният излязъл с поклон и с молба първият екземпляр от книгата, която Бошнаков скоро ще издава, да бъдела за него  tooth )
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.
Re:Защо веган?
« Отговор #6 -: 05-01-2016, 12:36:30 »

Аз съм малък да тълкувам божествения промисъл и достатъчно голям за да търся своя път. Приемам правото на всеки да се допитва до когото реши. Много е удобно някой друг да взима решенията вместо теб. Всеки е толкова различен, особено като духовно преживяване,/ а то е определящо според мен/, че е несериозно да се обобщава смело. Успехи през новата година.
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Защо веган?
« Отговор #7 -: 05-01-2016, 13:02:18 »

Тихий, ами след като  "приемаш правото всеки да се допитва до когото реши", тогава за какво точно се включваш ?  tooth tooth
Да не дава Господ да се разболееш (или да пострадаш ) сериозно ти или някой от близките ти.. Тогава ще те питам как си търсиш своя път..  tooth tooth tooth   

А и ЧАК ТОЛКОВА различни  не сме..  ;)  Само най-невежите не са наясно , че като биохимия, електрохимия, анатомия и физиология всички сме ЕДНАКВИ. Бъбреците ти, епифизата ти или  простатата ти работят точно по същият начин , както и на бушмена от Чад , или на маора в Нова Зеландия. 


Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Elia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 494
Re:Защо веган?
« Отговор #8 -: 05-01-2016, 13:19:59 »

Бате Бино, Тихий,
Божията воля са я изявявали навремето светците.В книгата за живота на Св.Серафим Саровски / частица от святите му мощи наскоро донесоха в храма Св.Ал. Невски / са описани хиляди случаи, при които той казва за тежко болни - при едни е Божия воля да се излекуват, при други - не.Тежко пиянство, тежка наркозависимост, тежки форми на най - различни заболявания той е лекувал само с молитва, светена вода и нафора.Ако намериш книгата в някой Православен храм , прочети я.Той също е указвал точната дата на смъртта на всеки човек, понякога с цел да си поправи живота тук на земята.Вярвам ,че и сега има старци на Атон, които могат да изявят Божията воля - пълно изцеление чрез дадена методика или носене на болестта като кръст тук на земята.Отец Николай Горянов е един от руските старци, наш съвременник, който също е бил прозорлив, изявяващ Божията воля тук на земята.Който носи кръста на дадена болест без да роптае става съпричастник на Христовите страдания.
Поздрави !
Активен

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.
Re:Защо веган?
« Отговор #9 -: 05-01-2016, 13:55:06 »

"А и ЧАК ТОЛКОВА различни  не сме..  Само най-невежите не са наясно , че като биохимия, електрохимия, анатомия и физиология всички сме ЕДНАКВИ. Бъбреците ти, епифизата ти или  простатата ти работят точно по същият начин , както и на бушмена от Чад , или на маора в Нова Зеландия."

Оставам дълбоко несъгласен с така изразената гледна точка. В нея се игнорира духовната човешка същност и тялото ни се свежда само до един сбор от детайли, които си взаимодействат химически. И няма какво толкова да се убеждаваме един друг. Всичко е елемент от собственото преживяване и усещане. Не деля хората на невежи, не си позволявам тази волност, за да не бъда съден по същите "възвишени" критерии.
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Защо веган?
« Отговор #10 -: 05-01-2016, 14:19:09 »

Несъгласни са обикнавено тези, които на се разбрали за какво става въпрос, Тихий  tooth
Някъде да съм споменал "духовност"  ;)  Или за човекът като едно цяло ?
Говорих за КОНКРЕТНИ  различия, които само напълно незапознат в медицината  може да оспори. ( не казвам, че ти си такъв )  
Физиологията си е физиология!  Като се озовеш в Бърза Помощ с инфаркт или емболия, или  пребит от "бежанци" ,  никой няма да ти изследва духовността  tooth - за твое съжаление, ще те диагностират с помощта на едни и същи методи  (  които се използват и при всички останали , по-ниско духовни.. )
, със същите ще ти  разтълкуват показателите на кръвта  и  урината,  и ще ти назначат същите препарати, каквито и на всички други. ( обикновени и "нискодуховни".. )
 И така ще те спасят , за да имаш възможност после "да си търсиш пътя " , " да си влизаш в етера" и да си философстваш безгрижно   ;D  


Нито сме ИЗЦЯЛО еднакви, нито сме ИЗЦЯЛО различни .
 Въпросът е да се знае къде свършват еднаквостите и къде почват различията...  ;)

« Последна редакция: 05-01-2016, 14:26:53 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

novsam

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3
Re:Защо веган?
« Отговор #11 -: 05-01-2016, 15:34:20 »

Благодаря Ви, че се включихте с отговори с на въпросите ми. Съжалявам само, че отговори не виждат , а някакъв божествен спор  tooth.
Колкото до избора - да решен съм да поема по пътя на веганството, но ме интересуваше и вашата гледна точка , на хора, които отдавна сте поели по този път. Исках да науча повече за личните Ви подбуди и защо смятате, че точно този модел на хранене - било то без животински или пък изцяло суровояден режим помага?! И то аргументирано отговаряне!
Благодаря, надявам се не съм ви загубил времето!  :Content_22:
Активен

Elia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 494
Re:Защо веган?
« Отговор #12 -: 05-01-2016, 15:54:57 »

Нов сам,
този режим може да помогне за една болест, а друга да се повлиява зле.Така,че режимът не е панацея.Ако беше така всички суровоядци или вегани щяха да са на 100 % здрави.Обаче не са.Затова аз мисля,че всеки поемайки по дадена пътека трябва да има благословение за този път.Иначе се оказва в ситуация при дадена болест да няма никакъв ефект.Не само това ами и изключването на много храни вместо да му помогне, да му навреди.Така,че внимавай, проучи всичко.Защото аз след толкова години на сурово имам днес и други проблеми и свещеник ме посъветва да консумирам риба.Защото и без това в следствие на болния ми стомах много храни не ми понасят.А напр. сега в студа всеки иска нещо топло да го сгрее, а не сурова салата от парникови зеленчуци.
Поздрави !
Активен

novsam

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3
Re:Защо веган?
« Отговор #13 -: 05-01-2016, 17:19:37 »

Благодаря ти Elia , съгласен съм! Колкото до болестите - да, никакъв хран. режим не би бил от полза , ако човек не е здрав в мислите си и в чувставата си. Вярвам, че болестите са от начина на мислене, така че помощта няма как да дойде отвън - нито от Бог, нито от телевизора, но пък и с вредна храна не си помагаме също..
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Защо веган?
« Отговор #14 -: 05-01-2016, 19:00:39 »

НОВСЪМ, отговорих ти конкретно на въпроса само 3 часа след като го зададе :)
Ти прочете ли ми въобще отговора ? :)
Нормално е и във всички форуми е така - след като по определена тема се е говорило с дни и месеци, защо пак да се почва, вместо да се прочете написаното?  :surpris_23: Още повече , че в миналите дискусии са участвали и хора, които вече не са тук. Така че , нямаш повод да бъдеш недоволен :)

А иначе, как Елия и Тихия прецениха, че веганството за теб е панацея, това не ми сана ясно :)
Ти никъде не си намеквал за това. Веганството си е веганство , то не компенсира останалите здравословни практики. А и никой тук не е намеквал за това  :surpris_23:  

А "спорът" няма защо да те учудва. Ако си влизал и в  други форуми , и там е така , нормално е , хората използват всяка възможност  за да общуват ..  :)
Само че от спор до спор има разлика  ;)  Зависи кой спори и с какви аргументи  ;) ( Или само с емоции..).
А понякога от самият "спор" можеш да извлечеш и друга полезна информацийка, още повече  ако конкретно на въпросът ти  не е било отговорено нищо  tooth
« Последна редакция: 05-01-2016, 19:09:34 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

cherry

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 411
  • Любовта е смисъла на живота.
Re:Защо веган?
« Отговор #15 -: 05-01-2016, 20:51:57 »

novsam,определи си типа доша по Аюрведа и се храни с храни,характерни за твоята доша:
http://www.kukuriak.com/tritedoshi/.
Храни се разнообразно.Всички ние тук знаем дневника на Петко и неговите грешки. :Confus_3:
Успех! :Content_22:
Активен
„Живеят само влюбените,останалите просто съществуват.”      
Уилям Шекспир

zinaida

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 200
Re:Защо веган?
« Отговор #16 -: 05-01-2016, 21:25:19 »

novsam,определи си типа доша по Аюрведа и се храни с храни,характерни за твоята доша:
http://www.kukuriak.com/tritedoshi/.
Храни се разнообразно.Всички ние тук знаем дневника на Петко и неговите грешки. :Confus_3:
Успех!
:Content_22:

И за моите, и за моите  :Confus_3: :Confus_3:
http://forum.zemianazaem.com/index.php?topic=7861.0
препоръчвам историята ми да се чете, ей така ...като си нямате друга работа, но искате да разберете какво се е случило на някой, много надъхан във вегансването  :whistling2 - emotloader:
Не че съм се отказала, ама все пак е полезно да се знае  ;D
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Защо веган?
« Отговор #17 -: 05-01-2016, 23:17:00 »

Зинаида , когато с ПОЛУзнания се предприеме каквото и да е , то естествено се получава и ПОЛУрезултат  :-\
И понеже всички разчитат само на едното голо "позитивно мислене" , затова после идват и разочарованията. Единият се юрнал да гладува без да се запознае,  другия тръгнал да се прочиства юргулешката, третия решил от утре да става суровояд...  tooth
Не е виновно веганството, че не са спазени няколкото важни изисквания за него  ;)
Както и не ни е виновно морето, ако влезем навътре без да можем да плуваме добре ..
Петко и ортаците му побързаха да обвинят методиката, защото явно им липсва ръст за да признаят пред себе си , че грешката може и да е в тях  ;)
Освен грешките  по пътя към веганство (и суровоядство), има още един много характерен епизод, който НОРМАЛНО присъства ЗАДЪЛЖИТЕЛНО и ПРИ ВСИЧКИ , само че в различна степен.
Той се нарича период на адаптация. Със всички , характерни за такова фундаментално пренастройване на организма  неприятни усещания и дори влошавания! Този период продължава 3-6 години!!! Това е същото като оздравителните кризи! Само че продължава много по-дълго!  Но за самоуверените и  за необичащите да се задълбочават , това изглежда като влошаване и като знак, че трябва да прекратят "експеримента"  и удобно да обвинят метода, но не и себе си ..
 Казах му на Петко , но той не ще да чува , защото знае повече .. - като ще става суровоядец - да го прави както  трябва - плавно!  На Зеланд са му трябвали 10 години , но Петко, понеже е курназ, ще  успее за 2 седмици. Няма лошо, нека да иска, само че после да не обвинява всичко и всички, но не и себе си :)
 Има информация и практика за всичко. Който иска да свири на пиано- сяда и учи нотите.  :whistling2 - emotloader:
« Последна редакция: 05-01-2016, 23:22:55 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

миа

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 201
Re:Защо веган?
« Отговор #18 -: 06-01-2016, 13:39:08 »

Не знам, Защо веган, но мисля,че съм наясно Защо не веган.
Напоследък се нагледах и наслушах на хора с мнения, които граничат винаги с крайностите.
Едните без месо не сядат на масата, другите- да не видят животински продукт в чинията.
Как да стане нещо читаво, когато го няма баланса?
И така защо не веган?
Не веган, просто защото е Мода.
Не веган, защото не сме си изчистили мислите, и макар да не ядем животни, се ядем помежду си.
Не веган, когато организма ни не го желае сега и веднага и се бунтува.


Лично аз, преди година и половина оставих месата и субпродуктите им, като продължих с морските дарове(много рядко) и млечните, макар, че ми изкарват слуз, но и с тях не прекалявам.
Мога и без тези неща, но си казах, Защо да изнасилвам организма си толкова рязко и болезнено?
...и наблегнах повече на работата по чистене на мисли и приемане на различните от мен, като не им натяквам моята философия.

Нека да бъдем по-балансирани в тази нова година, защото изпадането в крайности не е довело до нищо добро. :love_028:
Със здраве! :kisss:
Активен
Тайната на здравотворният живот се крие в хармонията между дух, тяло и разум.

Vov

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1102
  • Познай себе си.
Re:Защо веган?
« Отговор #19 -: 06-01-2016, 16:56:30 »

Общуването е богатство, което високо ценя! Най-вероятно и всички участници във форуми...  :flower:
Защо веган? или Защо Не веган? са си много добри въпроси. Споделям по нещо от всички писали по темата... Желанието ни с няколко думи да изясним въпрос(и), които не са изяснени от векове, е наивно и не може да се изпълни.
Доколкото мога да разбера, всеки човек е огромна вселена. За улеснение на обсъждането можем да разглеждаме някакви нива:
1. Физическо - то е най-лесно достъпно. Както казва Бино, състоим се от клетки, органи системи, жлези, тръбопроводи и пр. Знаем вече, че голям брой широко употребявани храни затрудняват и в някакъв момент разболяват телата ни. Горе-долу знаем кои са тези "храни", в какви съчетания и пр. И можем да направим изменения в хранителния си режим. Според мен при значителна промяна на храната без предварително старателно и достатъчно почистване на тялото, се случват всякакви неприятни явления - "болестите" не си отиват и т.н...
2. Мисловно, може с елементи/степени на душевно, духовно, ниво, положително(мислене) и др. Тук е малко по-сложно, но е известно какво лекарят казал на болния: "Ние сме трима: болестта, ти и аз... Аз съм срещу болестта, ти избери на коя страна си". Тоест, ако "болният" решително реши, че е готов да направи всичко, зависещо от него, за да се излекува, заедно с лекаря/лечителя/ментора/форума... ще има успех. Ако само си търси оправдание защо някой метод не работи, няма да има успех. За мое съжаление, познавам такива участници както в мои курсове, така и на Л. Ковачева, д-р Емилова, обикновени болници... Та, кое ниво до каква степен ще успеем да достигнем в усилията ни да подобрим и запазим здравето си, зависи само от нас, пътища към отлично здраве има много.
3. Вярвам, че въпросите за здравето ни са пряко свързани с изясняване на главни (философски) въпроси като кой съм, какъв съм, защо съм роден, какви са задачите ми, главната ми задача (още наричана мисия) и пр. и пр. Ако имаме отговори на тези и подобни въпроси, много пъти по-лесно и трайно бихме възстановили и удържали здравето си на високо равнище. Пример: някой да си спомня  7 до 15-20 годишно дете да се е разболяло в навечерието на ваканцията/на ходенето на море, на планина и пр.??..  :whistling2 - emotloader: Без никаква промяна в храненето!
4. Еволюцията. Всички ние, живеем днес, защото притежаваме необходимите и достатъчни условия за оцеляване и живот в ...каква среда? Съвсем не в тази на големия мръсен град със стара, престояла, консервирана, изкуствена и пр. храна. Въпреки огромните способности за приспособяване, био-електро-химичните свойства и качества на телата ни + душите ни + духовете ни не могат безнаказано да приемат рязката промяна на качествата на храната, съчетани с промяна в движението, дишането, т. нар. "стрес", пиене и пр. Никога човешкият вид не е приемал концентрирана храна - такава няма в природата. Изключенията - мед и сол - са били използвани повече или по-малко целесъобразно. Почти цялата приемана храна през хилядолетията, е съдържала в себе си ензими и витамини, минерали, микроелементи и пр., към които нашите организми са се приспособили - хилядолетия (!!!) Промяната, налагана главно от способностите на едрите производители да манипулират пазарите и мисленето на хората, е прекалено рязка.
И т.н.
Активен
Искам да променя света - започвам от себе си.
 

Страницата е създадена за 0.125 секунди с 22 запитвания.