Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Какво ще препоръчате на един новак  (Прочетена 2730 пъти)

Октомври

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4

Здравейте, много се радвам, че ви намерих!!!

На кратко: ям само сурова храна от почти месец и страшно ми харесва!

В по-дългия вариант - започнах от раз, без каквато и да е подготовка, и се уча в движение, което може би не е най-добрия вариант, но така се случи.  :Confus_3:

Храненето ми до този момент беше основно с готвени неща, с много малко месо, въпреки че ядях от време на време /кой може да устои на пържолите на мама/, доста салати и плодове, хляб, сирене /обожавам/ и... малко шоколадови вафли. Сравнително редовно си правя по един ден седмично на плодове и вода, тази година правих и житния режим. Имам пет-шест килца отгоре след две раждания, които си стоят от години, нямам някакви сериозни заболявания или проблеми.

Преди известно време ми откриха киста на единия яйчник, която не се маха, и докато издирвах някакви алтернативни методи на лечение, една позната ми изпрати една книга за суровоядството. Прочетох я на диагонал, казах си "Защо пък не" и от раз - вече съм свеж суровоядец :)

Но като започнах да чета повече и по-задълбочено, започнах да си задавам разни въпроси на новак. Като например дали да не върна крачка назад и да включа някое готвено ястие на ден? Какво да очаквам физически и психически? Как да разпозная реален проблем от евентуални лечебни кризи, преди положението да е станало сериозно? Нямам възможност да си купувам био храни, но съдържанието на това от магазина ме притеснява. Но пък досега така или иначе съм яла тези от магазина..? Какво и от къде да чета за суровоядството - харесах си няколко книги на български за суровоядството, но линковете в библиотеката ме препращат към някакви сайтове за възрастни?

Досега не ми се е случило нещо радикално - малко отслабнах, малко пъпчасах, схвана ми се прасеца на единия крак и ме боли от няколко дни и започна да ми расте един мъдрец, който от няколко години само се е показал. Сега набра сили и ми цепи половината глава :)

Та това е в общи линии. Ще съм благодарна на всякакви съвети и подкрепа :) Наистина ми се ще да преборя тази киста, а ако успея да остана суровоядец след това, или предимно суровоядец, ще е много добре, защото наистина ми харесва. Много е интересно как вкъщи всички започнаха да гледат в моята чиния "О, това било много вкусно", "Ще ми сложиш ли от това за училище?" :)

Активен

Vov

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1102
  • Познай себе си.
Re:Какво ще препоръчате на един новак
« Отговор #1 -: 24-10-2017, 20:30:44 »

Октомври, (преди да си стаала ноември примерно  ;)) новообразувания изчезват когато организмът си ги изяжда. Това най-лесно става с временно въдържане от храна... Трудното, или невъзможно за начинаещи е, да го проведат правилно. :flower:
Активен
Искам да променя света - започвам от себе си.

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Какво ще препоръчате на един новак
« Отговор #2 -: 24-10-2017, 21:38:46 »

Прочети "дневникът на Петко", най-четената тема тук. Както е казано - "Хората или обожествяват или отричат нещата , които не могат да разберат" . Петко стигна още по-напред  дори  - той успя да извърши и едното и другото  tooth tooth
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Elia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 494
Re:Какво ще препоръчате на един новак
« Отговор #3 -: 25-10-2017, 10:18:58 »

И аз като вас започнах от раз със суровата храна, но при мен положението беше силни и нетърпими болки.Така  и аз учейки се в движение понатрупах опит за толкова години.Не е лесно да си суровоядец с проблемна язва, та сега съм на лека готвена храна поради този именно проблем.Но на суров режим се чувствам най - добре, с много кълнове.Кълновете са задължителни при 100 % суров режим, без тях не може.Те са основата.Аз съм учудена защо хората толкова много се притесняват от суровата храна.Та, тези консерванти в храната, която продават макар и обработена не са ли по - вредни ? Но нали така всеки е свикнал, да яде това, което ядат и другите.Суровата храна е най - доброто стига да нямате болен стомах.Не се страхувайте, ползвайте кълнове, ядки, зеленина, плодове и зеленчуци и ще сте много добре със здравето.Господ е създал райската градина за човека, не пържолите в началото.Чак след това е дал и месото за да не умре човек от глад в екстрени ситуации.
Кълновете, свежата зеленина, дивите растения ще ви осигурят перфектно здраве.
Поздрави и лека седмица !
Активен

ogrizko

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 167
Re:Какво ще препоръчате на един новак
« Отговор #4 -: 25-10-2017, 20:06:07 »

Според мен е по-добре да дадете крачка назад, защото определено ще има грешки така човек като се хвърля в нещо ново. Примерно аз като съм пробвал суровоядство след 3-4 дни чувствам някакъв кучешки студ и измръзвам отвсякъде. Сигурно бъркам нещо, но кой знае в какво?! И така във всяко нещо се допускат грешки. Щом 1 месец сте изкарала, може и да са по-верни нещата. Ама в дългосрочен план не се знае как ще се отрази :police: Та, според мен:
1. сутрин гладуване до 12ч.
2. суровоядство от 12 до 18ч.
3. веганство за вечеря
4. спиране с храната до 19ч.
Така организма хем се въздържа от храна 17 часа в денонощието, хем евентуалното чистене продължава благодарение на суровата храна чак до 18ч., хем накрая се хапва примерно хляб от лимец, някоя манджичка и т.н. Ама това си е мое мнение, принципно нямам опит със суровоядството понеже по 3-4 дни издържам :whistling2 - emotloader:

Но другото важно май е да се наспивате и да щадите нервите поне до другия октомври.. :peperudi:
Активен

cherry

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 411
  • Любовта е смисъла на живота.
Re:Какво ще препоръчате на един новак
« Отговор #5 -: 25-10-2017, 20:09:22 »

Здравейте,
суровоядството е много добра идея,но то трябва да се съобрази с индивидуалната конструкция на човека.
Според индийската наука Аюрведа човешката конституция е три основни типа,като може и да е смес от два или дори от трите типа едновременно.Типовете са вата,питта и капха.
Но по принцип при повечето хора преобладава един вид конституция.
Когато човек е с преобладаваща конституция капха суровоядството е най-доброто за него.Когато обаче е питта е добре да се храни и с малко готвена храна.А когато е вата топлата храна е ЗАДЪЛЖИТЕЛНА защото на вата й липсва огъня на питта.И ако човек с вата конституция се храни само със сурова храна със сигурност ще получи дисбаланс и оттам и болести.
Затова аз бих препоръчала да се определи типа на човека,а оттам да се вземе решение за храненето.Тук има хубав тест:
https://www.kukuriak.com/tritedoshi/
Другото,което ще кажа е,че през зимата е добре да се консумира и топла храна,защото зеленчуците,а също и тропическите плодове охлаждат организма.Те са за лятото.Колкото по на север отиваме,толкова повече топла храна се консумира.В студените страни се хранят с месо,защото само така там може да се затопли организма.
« Последна редакция: 25-10-2017, 20:11:23 от cherry »
Активен
„Живеят само влюбените,останалите просто съществуват.”      
Уилям Шекспир

Октомври

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4
Re:Какво ще препоръчате на един новак
« Отговор #6 -: 26-10-2017, 01:10:27 »

Благодаря, Cherry, преди време си правих друг такъв тест, сега резултатът е същият, значи правилно съм се определила - кафа-пита. Беше ми интересно да прочета после разясненията - какво трябва да ям и какво не, какво балансира, обаче ми направи впечатление, че повечето неща, които са ми забранени, ги обожавам, а тези, които се препоръчват, никога не съм ги обичала. Храненето ми е в тотален дисбаланс спрямо дошите.:o А пък другите препоръки за начина на живот са много точни.

Но пък съм в тотална хармония с препоръките на Ogrizko - до обяд чай, после суровоядство, рядко се храним след 19 часа. Може би наистина трябва да дам крачка назад и да хапвам готвено, но пък да пробвам да гладувам, както препоръча Vov. 

Дневникът на Петко го почнах. Няма край :) Още ми е рано там да стигна до поуките, въпреки че като нетърпелив читател, минах набързо и през последните страници :)

Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Какво ще препоръчате на един новак
« Отговор #7 -: 26-10-2017, 08:16:36 »

Октомври , как го измисли този интересен ник?  tooth Следващият месец ще бъде  ноември ,нали?  :sorcerer - emotloader:
Викам си , да не бързам да ти отговарям, все някой ще се сети и за Аюрведа..  tooth И така и стана .  :heart_2:
Виж, повечето тестове за Аюрведа са излишно усложнени, 50 въпроса с някакви степени от 1 до 10 .. ужас  :o  Тоест - може и да не си се определила съвсем правилно. За мен има два признака, които са ултра определящи - дали качваш лесно килограми и усещането ти за студ. Ако трудно качваш килца ( като мен ) - значи  си някъде около  до вата. Ако е по-лесно - тогава отчиташ кое не ти понася повече -  студена зима или горещо лято?   Ако е второто - значи отиваш към пита.( пита нормално спи зимата и в незатоплена стая, докато вата и кафа - абсурд :)  ) И ето , направихме теста на бърза ръка  tooth
« Последна редакция: 26-10-2017, 08:20:00 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

newman

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 11
Re:Какво ще препоръчате на един новак
« Отговор #8 -: 26-10-2017, 08:40:39 »

И аз съм някъде между вата и пита, дори си мисля че имам и от трите типа, не мога да се определя точно и това е въпреки че прегледах една книжка на Малахов за конструкциите която Бате Бино ми препоръча и разни други тестове всичко това засилва съмнението ми в тази индийска наука още повече. Пък и тя препоръчва краве мляко и масло които не се сещам за какво са му на организма! В последно време съм на вълна гладуване, пробвах ведъж сухо и на третия ден сутринта щях да пукна за вода и пих и ядох и дотам, няколко дена преди това на вода искарах пак към 3 дена и не устоях на ароматите от кухнята! tooth Утре започвам пак и докато не стигна 10 дена няма да се откажа,ако ще да направя сто опита до тогава въпреки че според Малахов за вата (ако изобщо съм такъв) не се препоръчва повече от 6 дни а тука някъде бях чел че изобщо нетрябва да гладува такъв тип доша. Четох на Пол Брег и на Шелтън книгите и никъде не се споменават разни доши и да са се съобразявали с тях, така че тази Аюрведа ми се струва все по-съмнителна и в крайна сметка индийците са си съвсем различна цивилизация и култура и си имат техните порядки както ние си имаме нашите които са си за нас. Да нагласям целия си живот според един индийски обичай ми се струва прекалено затова го игнорирам! :pensif_29:
Активен

cherry

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 411
  • Любовта е смисъла на живота.
Re:Какво ще препоръчате на един новак
« Отговор #9 -: 26-10-2017, 09:54:26 »

Аюрведа според мен си е точна наука.Защото индийците имат същото устройство на тялото като нашето. ;)
А колкото до млечните-конституцията на вата е много суха(вятър) и те трябва да ядат така нар.по-мазни или смазващи храни.До 20% млечни в храната.
Млечните са изключително вредни за капха.Съдя по себе си.Много по-вредни дори от месото.
Бате Бино е прав-ако човек е слаб и трудно пълнее,с променлива енергия е,то той е вата.Гладуването е добро за вата,но в по-кратки срокове.1 ден глад при вата се равнява на 3 при капха,в смисъл,че при слабите хора прочистването протича много бързо.Аз съм капха и истинския глад при мен започва едва на 3-ия ден от гладуването.Вижда се по това какво изхвърля организма,затова вата е добре да гладува по 1 сух или до 3-5 водни дни,не повече.Имам познати припаднали по време на глад и също-появяват се дисбаланс и болести при по-дългия глад при вата.Затова те трябва да внимават.
Ако човек пълнее бързо той е по-скоро капха.За капха суровоядството е най-добрия вариант,но трябва и малко топла храна през зимата,това е различното от индийците в случая :P -колкото по на север отиваме толкова по-топла храна ни трябва,за да се стоплим.В северните страни затова консумират и месо.
Активен
„Живеят само влюбените,останалите просто съществуват.”      
Уилям Шекспир

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Какво ще препоръчате на един новак
« Отговор #10 -: 26-10-2017, 10:14:40 »

ЗДрасти ,  newman . Нали съм с добро сърце, ще опитам да внеса някои уточнения около твоите дилеми с Аюрведа  tooth.  Казваш "прегледах книжката"  tooth Ако вземеш и да я прочетеш по-задълбочено , няма да останат съмнения, че това не са "индийски порядки" и "обичаи" , а са си живи ЗАКОНОМЕРНОСТИ  :) Които си важат с пълна сила и за индийци и за африканци, че и за албанци вероятно  tooth tooth

За съжаление , трябва да се чете доста, за да успее човек да понавърже нещата,  а не да взима под внимание само един-два автора. Това , че Шелтън и Брег не са запознати с Аюрведа, не значи че тя не важи :)  Те може  да не са чували и за лечението с мравки, но това не пречи доста хора да постигат направо чудодейни изцеления  tooth  Брег , например , е бил доста невеж дори по методиката, която успя да популяризира по целия свят - лечебното гладуване.  ;) ;) Той постоянно говори за алкализиране на организма, а всъщност гладуването е методиката , която най-силно го ПОДКИСЕЛЯВА  tooth tooth Но , както знаем, това не му пречи да постига огромни успехи, нищо  че не е наясно  с механизма на нещата :)

За млякото - там си вече прав- то е добро ЗА ИНДИЙЦИТЕ , не за нас . С уговорката , че е естествено, домашно и сурово. ( най-вероятно такова се препоръчва от Аюрведа)  Един велик изследовател - д-р Уестън ПРайс провежда 20 годишно  изследване по цял свят и прави много важни изводи ( които са близко до логиката ) : Ако достатъчно дълго една народност се храни с определена храна - тя става добра за нея!   ;) Организмът се напасва. Хунза - дълголетници и здрави хора почти само на веганство. Полинезийците - жулят яко прясно мляко и пак са здрави. Якутите - 90% от храната им е  месо! Няма рак, няма атеросклероза! Народ известен с многото си дълголетници. В Кавказ - пълно с дълголетници. И там пият доста мляко , похапват и месо здраво. ( само че домашно, органично и сготвено на момента) Ширали Мислимов, който доживява в ултра форма 163 години, е бил овчар и се е хранил почти само с мляко и месо.  Един друг - Айвазов, който живял само до 150 - е имал същото хранене..Ескимоси - почти 100% месоядни - няма рак, няма склероза ( имали май само артрит  ::) ) Но те ядат месото сушено - тоест -сурово, което е много различно от печеното.. Та така , има си разни подробности , които са си важни за да се ориентираме  :sorcerer - emotloader: :essen:

Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Какво ще препоръчате на един новак
« Отговор #11 -: 26-10-2017, 10:23:59 »

Чери, до колкото съм запознат - на 100% съм и аз на същото мнение ,като теб. От време навреме малко топло млекце за вата ( ама малко :) ) - това е съвсем в регулационните възможности , има къде къде по-вредни фактори, за които да внимаваме. Аз лично обаче  реших да го спра напълно, сърдит съм му вече :) , не ми се отразява добре, дори като го приемам по 30-40 мл. като еликсир с брезов катран и мед.
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Elia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 494
Re:Какво ще препоръчате на един новак
« Отговор #12 -: 26-10-2017, 12:53:33 »

Бате Бино,
индийската храна наистина не е за всеки.Тя е много силно подправена, подправките най - напред се запържват за да пуснат аромата си.След това се добавят останалите продукти.Имам една книга на български за индийска храна - почти всичко се запържва.Млечните продукти при тях са на голяма почит обаче не правят никакви сирена с мая.Използват извара, но пресечена с лимонов сок.Наистина тези народи, за които споменаваш използват сушени меса, ескимосите - сурова риба.Така,че нагодили са се организмите им спрямо условията на живот на даденото място.Същото нещо се отнася и тук за България и отделните региони на страната.В различните краища по селата се използват различни млечни натурални продукти, както и месо, но домашно произведено.
Но на Атон не се ползва месо, само риба и морски дарове.Изпозват се много зеленчуци, бобови храни, зеленолистни и морски дарове.Нека всеки сам избере храната, която най - добре му въздейства.За мен лично суровият режим е най - доброто, но когато имам проблеми със стомаха нещата се променят.
Но всеки сам може да употребява предимно домашна и необработена с консерванти храна и да се старае да консумира не закупена от магазина, а произведена храна от градината.За целта всеки трябва да има едно малко дори място на село или край града.
Суровоядството изисква време за да се нагоди и свикне организма.Една година обикновено е нужна най - малко за да има пълна промяна в начина на хранене.След това пък е много трудно да се върнеш обратно към готвена храна, тя дори не те и засища и нахранва.Важно е човек от малък да се нагажда към по - здравословна храна, иначе когато е вече възрастен е много трудна и тежка промяната.
Поздрави !
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Какво ще препоръчате на един новак
« Отговор #13 -: 26-10-2017, 14:38:26 »

Работил съм 2 седмици в индийски ресторант ( с индийци готвачи ) в Лондон , Ели, и съм запознат  tooth Точно в кухнята бях , където приготвяха манджите.  :Appetit_17: Значи, някои ,ако си мислят, че обичат индийска храна, явно не са запознати какво точно ядат  tooth Там по моя молба ми приготвиха специално за мен  ястия, както ги ядат в Индия, а не както ги пускат в ресторанта. Ужас! НЕ Е ВЪЗМОЖНО да се ядат от нормален човек!  tooth Толкова е претоварено с всевъзможни подправки ( и то - по много! ) , че можеш да се изпотиш веднага от люто,сладко,солено,стипчиво парфюмирано, горчиво.. Освен това се запознах и с ценни ( вероятно древни ) практики, които не са описани дори в книгите по Аюрведа  ;)  Всички остатъци от чиниите намират място в следващите порции!  tooth tooth Включително и останало от сосчето, което ме караха да отливам в едно шише и после пак го разливаха в новите порции  tooth tooth Аз бях там мияч на чинии, обаче ме уволниха заради непригодност - твърде усърдно съм миел приборите!  tooth Щял съм да фалирам ресторанта  tooth На практика там не ги миеха - потапят ги в препарат и после с ловки движения с кърпата правят три в едно - измиване , подсушаване и полиране .  tooth А хигиената.. не знам как минават проверките при тях - индийците не се мият, ядат на земята с ръце, мазно навсякъде, подозрителни миризми.. tooth  Та така, това беше в центъра на Лондон, а какво е тук, мога да си представя
tooth
« Последна редакция: 26-10-2017, 14:44:41 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Elia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 494
Re:Какво ще препоръчате на един новак
« Отговор #14 -: 27-10-2017, 08:49:03 »

Бете Бино,
една позната преди време посещава Индия и тя разказа същите неща.Да, много силно е подправена храната - с много подправки и то в солидни количества.Сигурно е така,защото там климата е такъв, има си някакво обяснение.Много пикантна, люта, сладко - кисела храна.
Поздрави !
Активен

Desska

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 42
Re:Какво ще препоръчате на един новак
« Отговор #15 -: 28-10-2017, 21:48:08 »

Както в Индия така и в Мексико, използват лютите храни за предпазване от болестотворни бактерии.
Така традиционните кухни са много полезни за района от който са произлезли. Но същите храни и подправки не биха имали същия лечебен ефект в друг район, при една и съща симптоматика на индивида, защото причинителя е друг.
Активен

Октомври

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4
Re:Какво ще препоръчате на един новак
« Отговор #16 -: 01-11-2017, 11:36:17 »

Бате Бино, вече е ноември, пък още съм си Октомври :)

И още съм на сурово. Дори сурова торта за рождения си ден правих, ще я пусна после да се похваля :)
 
Различното вече е, че изгладнях. Явно ми свършиха запасите и си мечтая за коричка от лидълския хляб със семена :) Иначе не съм от тези, които понеже не знаят какво да ядат, не ядат. Постоянно съм в откривателски режим и пробвам различни неща, някакви ядки нон-стоп киснат в разни купички. На чопъра му се взима акъла да мели разни неща. Сушилката за плодове суши та се къса, а семейството е в ролята на опитни зайчета да пробва различни кулинарни достижения. "Само го опитай, не те карам да го ядеш" tooth Вместо да мисля по-малко за ядене, то стана обратното. Но така ще е сигурно, докато се нагодя.

Нещо странно ми се случва - повишено слюноотделяне от четири-пет дни.
« Последна редакция: 01-11-2017, 11:38:28 от Октомври »
Активен
 

Страницата е създадена за 0.108 секунди с 23 запитвания.