Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Розова вода, розово масло  (Прочетена 23778 пъти)

shofilev

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 376
Розова вода, розово масло
« -: 24-10-2013, 23:17:49 »

Отварям тази тема, защото мисля, че има смисъл да се обърне повече внимание на действието на розовата вода и розовото масло като лечебни и превантивни средства.
Аз се поинтересувах случайно от тази тема през лятото, минавайки покрай Института на розата в Казанлък. Там разгледах музея и се спрях на будката за продукти на института. Така научих, че хората  пият розова вода и си купих едно шише - да пробвам и аз. Установих, че докато я пиех всеки ден, хората около мен, от каквото и да са болни, аз не се разболявах, без да спазвам каквито и да било ограничения по отношение на храненето или да правя нещо различно от обичайното за здравето си. Допреди да започна приема на розова вода, лесно прихващах респираторни вируси. Спрях за известно време, защото я свърших и не бях си взел друга, и ме достигна актуалният сега вирус, който поваля наред. За моя изненада мен просто ме подразни леко три дни и половина, но без съществени проблеми, като днес вече се чувствам напълно здрав. Междувременно поднових приема на розова вода.
Макар, че в България има вековни традиции в производството им, днес тези продукти са позабравени или поне се възприемат по-скоро като козметика и парфюмерия, а не като имащи отношение към човешкото здраве. Извън малкия кръг на някои тесни специалисти, едва ли има още много хора, които са запознати с качествата и свойствата на тези два продукта. А те наистина са уникални. Някои народни лечители препоръчват розовото масло и розовата вода за лечение, но и те вече са рядкост. По този въпрос общо взето трудно се намира информация извън стандартните описания в рамките на една страница. Аз попаднах на ето това: http://www.monitor.bg/article?id=97085
Не бих могъл да обяснявам теоретично качествата и свойствата на етеричното масло и водата от рози, но мога да споделя какво научих за последните два месеца - на базата на личен опит и разговори хора,  запознати с въпроса. Личният си опит съм го споделил в темата за тодикамп и не мисля, че има смисъл да повтарям същите неща тук. Допълнително трябва да кажа, че розовата вода съм я пил малко напосоки - направо от шишето, без да меря точно колко. Понякога съм пил и по два-три пъти на ден, без конкретна нужда, за удоволствие. :) Впоследствие разбрах, че нормалната дневна доза е една или две супени лъжици сутрин на гладно. Специалисти в бранша ми казаха, че това помага за общо укрепване на имунната система, особено на хора след химиотерапия, както и при различни видове алергии. Редовният прием води до неразболяване със сезонните вируси или до много лекото им протичане. Лично мога да го потвърдя това.
През годините на комунизма в България са правени изследвания с розово масло, но по-голямата част от тях са засекретени, тъй като се смятат за стратегическа военна тайна. Резултатите са били смайващи. Това обяснява защо от време на време в ЕС се правят опити да се ограничи или спре употребата на розово масло под претекст, че съдържа алергени.
България е най-големият производител в света на розово масло и то с отлично качество. Това застрашава доста икономически интереси. Вижте това: http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2007-04-23&article=186648. На българския пазар на дребно голяма част от розовото масло не е чисто - смесено е с други маслени съставки, понякога доста над 50% от обема му. За неспециалист не е лесно да се ориентира в материята, но в някаква степен верен признак за автентичност е по-твърдата консистенция (подобно на захаросан мед). Цената за 1 грам варира в широки граници, като това зависи най-вече от търговеца. Имайте предвид, че 1 грам е повече от 1 милилитър.
Вече споменах в темата за тодикамп, че трябва да се внимава с розовата вода, особено за вътрешен прием, поради риска от наличие на coli бактерии в нея. Трябва да е предварително проверена.
От това, което знам до момента, съм останал с впечатление, че няма риск от прием на розова вода в посочените количества, независимо от общото здравословно състояние и конкретни заболявания. Възможно е да има при някои хора специфична индивидуална непоносимост, но в общия случай не следва да се очакват някакви проблеми.
Тази вечер научих от един възрастен човек, че когато децата му са били малки, един народен лечител го е посъветвал да им дава по една бучка захар, намазана с пръчицата, с която се запушват мускалчетата с розово масло. Пръчицата трябва само да е прокарана по бучката захар, като по нея реално остават някакви милиграми, но те са достатъчни за организма - засилват имунитета съществено. Аз не съм пробвал и не мога да кажа нищо от личен опит, но може след време и това да опитам, особено ако преценя, че действието на розовата вода не е достатъчно силно. Но засега го намирам за отлично.
Има разни хранителни добавки, за които пише, че съдържат розово масло, но дали е така, кой да каже. Някои пробиотици на фирма "Дафлорн" също се рекламират като съдържащи розово масло. Една колежка ми каза, че е давала на дете си една зима (то е с астма) и не сее разболяло нито веднъж за цялата зима. Аз лично се съмнявам да има масло наистина, по-скоро розова вода, която е стотици пъти по-евтина, но и така да е, пак е добре. Оставям настрана въпросът за цената на тези пробиотици.

Спирам дотук, ще допълваме по-нататък. Дано има и още някой, който може да даде допълнителна информация.
Активен

emo75

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 222
    • Разходка из Езерната градина
Re:Розова вода, розово масло
« Отговор #1 -: 25-10-2013, 06:05:22 »

Благодаря за изчерпателиня отговор. Наистина е странно, че за 90% от лечебните свойства на розовото масло и вода се знае малко.
Тези перли, които споменах, мисля, че са произведени в Казанлък и са за износ. У нас се предлагат  единствено на доста висока цена във веригите ДМ. Поне от това, което вижждам, ми се струва, че не са менте. На тяхната опаковка за първи път прочетох за многостранното действие на розовото масло извън обичайните козметични цели.
Активен

shofilev

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 376
Re:Розова вода, розово масло
« Отговор #2 -: 25-10-2013, 06:11:38 »

Дано да е така!
Активен

shofilev

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 376
Re:Розова вода, розово масло
« Отговор #3 -: 25-10-2013, 12:18:57 »

Тук има информация за пробиотикът на "Дафлорн": http://www.laktera.com/laktera-rose-oil.html. Не видях колко капсули (или таблетки) са в една опаковка, но цената е 28 лв.
Активен

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614
Re:Розова вода, розово масло
« Отговор #4 -: 25-10-2013, 12:37:32 »

shofilev , полезна информация за розовата вода  :)

Аз ползвам тази :
http://www.zoya.bg/%D0%91%D0%B8%D0%BE-%D1%80%D0%BE%D0%B7%D0%BE%D0%B2%D0%B0-%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%B0-250-%D0%BC%D0%BB.175?filters=_D0_91_D0_B8_D0_BE_20_D1_80_D0_BE_D0_B7_D0_BE_D0_B2_D0_B0_20_D0_B2_D0_BE_D0_B4_D0_B0_20-_20250_20_D0_BC_D0_BB.-s

До сега съм я прибавяла към сладкиши, но мисля да си я добавям сутрин на гладно към водата/така, подобрявайки вкуса,  ще увелича и приема на водата/.

.... Не видях колко капсули (или таблетки) са в една опаковка, но цената е 28 лв.

Капсулите са 30 бр.
« Последна редакция: 25-10-2013, 13:05:40 от Ros »
Активен

shofilev

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 376
Re:Розова вода, розово масло
« Отговор #5 -: 25-10-2013, 12:49:01 »

Изглежда читава, но цената е ...

Да, пробиотиците никога не са били евтини. За съжаление тези са твърде скъпи. При доза от 2-6 капсули на ден, цената излиза от 56 до 168 лв. на месец! :surpris_22:
Активен

emo75

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 222
    • Разходка из Езерната градина
Re:Розова вода, розово масло
« Отговор #6 -: 25-10-2013, 20:06:46 »

shofilev, възбуди интереса ми с тази розова вода, и мисля при следващото си минаване през Казанлък да си купя. Каква е горе-долу цената, разфасовката, има ли определена схема на приемане или ти се обяснява устно от продавача? Лесно ли се намира въпросния институт - предполагам, че с питане местните ще ме насочат?..

Относно пробиотиците:
Аз сега ползвам един от вариантите на "Дафлорн" - 12,80 лв за 30 капсули. Има ли определена причина да държиш на тази марка? Аз си го взех напосоки, просто за да го пробвам. Лактофлорът, например, е тройно по-евтин, та се чудя дали не е по-добър вариант с оглед на финансите...Един приятнел го пробва и твърди, че е ОК.
« Последна редакция: 25-10-2013, 20:08:29 от emo75 »
Активен

shofilev

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 376
Re:Розова вода, розово масло
« Отговор #7 -: 25-10-2013, 21:59:12 »

Няма конкретна причина да държа, но ми се струва, че сякаш влагат повече старание да развиват по-надеждни технологии на производство, а също така продуктите им минават реално клинично изпитание, което е добре документирано. Проф. Никола Александров, който е основател на фирмата, още преди 1989 г. доста се е занимавал с въпроса за пробиотиците и розовото масло. Получава задача да разработи функционална храна за космонавти за пеодоляване на някои негативни ефекти от престоя в безтегловност. Така се появяват първите български пробиотици от съвременен вид. Резултатите са засекретени. Всички изследвания се извършват във ВМА - той е началник на клиниката по токсикология. Сега са стигнали дотук: http://www.laktera.com/probiotics-new-strains.html.
За "Дафлорн" научих от моя колежка, която каза, че с техните пробиотици с розово масло цяла зима детето й астматик, не се е разболяло от нищо - за първи път. Така разгледах сайта им. Има доста комерсиалност, но въпреки това си мисля, че влагат и много научен потенциал, не е само желание за печалба. Дано не бъркам. Това е, съвсем накратко.
Относно розовата вода, в началото на темата съм писал: пие се сутрин на гладно по една, най-много две супени лъжици. Така ми обясниха от държавната лаборатория "Българска роза". Иначе може и по малко повече -  от мой личен опит. Аз понякога си пийвам по няколко пъти през деня и то направо от шишето, защото ми харесва. Не съм забелязал каквито и да било странични ефекти, но все пак става дума за опит от два месеца, така че не е ясно, ако се прекалява системно години наред какво би се получило. Аз купих от Института по розата в Казанлък бутилка от половин литър за 3 или 6 лева - не помня. Беше с отлично качество.
Института се намира на изхода на града по пътя за Шипка - от дясно на шосето и с големи букви пише "Музей на розата". От ляво на портала има малък паркинг. Като влезеш в двора, срещу портала има стара будка и там продават каквото имат.
Активен

shofilev

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 376
Re:Розова вода, розово масло
« Отговор #8 -: 26-10-2013, 14:37:05 »

Розова вода

Многобройни са полезните свойства на розовата вода, тя има антибактериални, успокояващи, лечебни и антисептични свойства. Богата е на флавоноиди и витамини, включително A, C, D, E и B3.

Ето защо ако се приема под формата на терапевтичен чай, може да помогне за намаляване на рисковете от инфекции на пикочния мехур и сърдечно-съдови заболявания, за проблеми с храносмилането и облекчаване на нервното напрежение, за облекчаване раздразнения на очите и зъбни болки, причинени от парадонтоза, да бъде източник на полезни хранителни вещества и минерали и така нататък.

Но основно, розовата вода се използва за лечение на кожни инфекции и този природен продукт е важен агент в много методи за грижа към кожата. Тя има отличен успокояващ ефект, може да подобри състоянието на сухата и старееща кожа, да почисти и тонизира кожата, да намали подпухването и зачервяването, да помогне за изчистването на черните точки и така нататък.
Розовата вода притежава:

    Регенериращо въздействие.

    Лимфодренажно действие, с което помага за премахване на подпухналостта на лицето и тялото, подобрява еластичността на кожата. Деликатно работи с изтънена и уморена кожа.

    Овлажняващи и омекотяващи свойства.

    Силно изразени антисептични свойства.

Как да използвате розовата вода?

1. Като козметично средство

Розовата вода е мек натурален антисептичен тоник.
За тонус и отнемане на умората от кожата след гримиране: обилно навлажнен памучен тампон с розова вода се нанася върху лицето, шията и деколтето.

За тонизиране на лицето, бюста и деколтето може да направи апликация: памучен плат обилно се навлажнява в розова вода и се поставя върху съответната област за 3 (5) -7 минути.

След антицелулитен масаж или кални обтривания е полезно да се правят апликации на тялото: кърпа, напоена с розова вода се поставя върху тялото или се обтрива с нея за 5-7 минути. Розовата вода за тази процедура трябва леко да се затопли на водна баня до 36-38 градуса.

В горещо време на годината, в планината или на активно слънце, може да се напълни флакон със спрей с розова вода и да се намазва лицето и косата за облекчаване на напрежението и чувството за стягане, и за профилактика срещу изгаряне.

Когато пътувате, особено в по-прашни места и градове, нанасянето на розова вода върху лицето помага за премахване на праха и пушека от откритите части на тялото и лицето. Облекчава умората и тонизира. За да направите това, можете да напоите с розова вода кърпичка или салфетка, ако не разполагате с тампон.
 
По време на почивка на море, розовата вода може да се нанася не само на лицето, но и на цялото тяло. Тя добре тонизира кожата и помага за хубавия тен.

През зимата и в студено време, когато сте били в обществен басейн, намазването на кожата с розова вода след водните занимания предпазва от ефектите на хлорните вещества, които се добавят към водата и от изсушаване на кожата и косата.
 
При суха кожа, розовата вода трябва да се разрежда с вода в отношение 1:1 или 1:2.

2. Като лечебно средство

Известно е, че розовата вода има антисептични свойства и е активна срещу стафилококови и стрептококови инфекции. Ето защо, тя се използва:
За гаргара при възпалено гърло. Гаргарите на гърлото се правят по обичайния начин, няколко пъти на ден, докато настъпи подобрение. Розова вода може да впръсква в гърлото, профилактично, ако сте склонни към чести ангини, ларингити, фарингити и дрезгав глас.

При заболявания на устата - жабурете няколко пъти на ден с розова вода.

При кървящи венци. Жабурете или поставяйте памучен тампон в устата, напоен с розова вода, за 10-15 минути, няколко пъти на ден.

За обработка на инфектирани рани и изгаряния - да се намазват с розова вода.

3. Компонентите на розовото масло стимулират възстановяването на клетките на черния дроб и то се използва в рехабилитацията на хора след прекарано заболяване на Боткин, отстранен жлъчен мехур, за лечение на хронични заболявания на черния дроб и жлъчните пътища, алкохолен синдром, в програмите за корекция на чернодробна енцефалопатия при хора, страдащи от алкохолизъм и наркомании, заболявания на панкреаса и чревни патологии. За да направите това, розовата вода се разрежда 2-3 пъти, приема се вътрешно по 1-2 супени лъжици, 3-4 пъти дневно между храненията.
 
4. Чиста розова вода, получена от дестилация, може да се капва в очите при повишена умора на очите, усещане за пясък в тях, сълзене, повтарящ се конюнктивит, при силна умора и болка от светлината. Капвайте по 2 капки, 2 пъти на ден или по-често, ако е необходимо. Можете също така да правите компреси на клепачите и очите: напоени с розова вода памучни тампони се поставят върху клепачите за 15-20 минути.

Чиста розова вода може да се капва в очите на бебетата при нагнояване на очите (това състояние често се предхожда или придружава от пиелонефрит или чревна инфекция).

Чиста розова вода може да се добавя и към напитките, по няколко капчици. Разредена розова вода се капва в устата - при заболявания на стомашно-чревния тракт, токсични поражения на нервната система, плачливост, дисбиоза, склонност към обриви.

5. При различни видове дерматити (включително стрептодермия) напръскването с розова вода помага за намаляване на сърбежа, лющенето, отстранява мокротата.

Можете да вземате вана с розова вода: във водата добавете 250-500 мл чиста розова вода. Тя тонизира кожата, облекчава напрежението, полезна е за кожни обриви, особено гнойни обриви.

Вана с розова вода се препоръчва особено за бебета и деца със свръхвъзбудена нервната система и за хора, страдащи от продължителна депресия.

Ако ваните са ви противопоказани или нямате възможност да ги правите, можете да мокрите горната част на гърба. Легнете и поставете парче плат, обилно напоен с топла розова вода, върху раменете и горната част на гърба. Поливайте с топла розова вода, напоявайки плата и го оставете да се оттича - малки количества - около 15-20 минути (процедурата е най-добре да се прави в топла или гореща баня).

Вани на краката с розова вода помагат при изпотяване на краката, уморени и "тежки крака".
Превръзки с розова вода се правят при тромбофлебит и варикозно разширени вени.

6. Главоболие - при инфекциозни заболявания и преумора – наложете челото с хладен компрес с розова вода.

7. Розовата вода е много добро антипиретично средство (намалява температурата) - хладни компреси, студено обтриване и вътрешен прием.

8. Розовата вода може да се използва за вагинални душове при гинекологични заболявания и инфекции на пикочно- половата система.

Всички цветни води  (розмаринова, лавандулова...) или смеси от тях се препоръчват за овлажняване на инфекциозни, гнойни, дълго незарастващи рани, пресни белези и шевове.

Смес от розова и лавандулова вода (1:1 или 1:2) - е ефективно средство за обработка на обриви при деца. В случай на размекване на тъкан при деца и залежали се тежко болни, при големи изгаряния, розовата и лавандуловата вода помагат за възстановяване структурата на кожата, регенерация и облекчаване на болката.

Източник: http://nanocom-bg.com/test/index.php?option=com_content&view=article&id=2574:rozova-voda&catid=24:retzepti&Itemid=41
Активен

Port

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5
Re:Розова вода, розово масло
« Отговор #9 -: 01-11-2013, 09:48:15 »

Разговарях с местни жители от Долината на Розите тази година и ми казаха за следния прием на розова вода и масло.
Вода - 30-50мл сутрин на гладно, после може и обикновена вода, ранния следобед също на гладно и вечер преди лягане. Казаха че си я пият всеки ден.
Розово масло - с пръчицата от мускалчето се минава 1-2 пъти по твърд захаросан мед сутрин на гладно, но не повече от 7 последователни дни. Това се прави веднъж в месеца.
Розовата вода, мисля че може и да си я направите, като натопите пръчицата от мускалчето в чиста вода в стъклен съд. Дозата зависи от количеството на вкус ;-) Смятам че тази от магазинната мрежа не бива да се приема вътрешно.
Да, вярно е, че е скъпо розовото масло, но може да се ползва дълго време, тъй като е много концентрирано и си заслужава инвестицията. Не се разваля и при по-хладна температура се втвърдява. Съдъдржа около 300 висши съединения, от които половината са алкохоли, а другата половина смоли и затова няма аналог и не може да се фалшифицира.
Активен

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614
Re:Розова вода, розово масло
« Отговор #10 -: 01-11-2013, 13:14:19 »

Да, вярно е, че е скъпо розовото масло, но може да се ползва дълго време, тъй като е много концентрирано и си заслужава инвестицията.

За чие розово масло става въпрос, цена, качества /понеже има няколко производителя/ ?

shofilev

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 376
Re:Розова вода, розово масло
« Отговор #11 -: 01-11-2013, 14:13:47 »

Много лесно може да се фалшифицира, като му се добави друго масло. Ако не го изследваш лабораторно, как ще знаеш дали има добавки или няма?
Активен

Port

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5
Re:Розова вода, розово масло
« Отговор #12 -: 02-11-2013, 21:12:14 »

Много лесно може да се фалшифицира, като му се добави друго масло. Ако не го изследваш лабораторно, как ще знаеш дали има добавки или няма?

Допускам че може и да има "мента", но гаранция-Франция.
Най-добре е да си дестилираш сам, обаче си е по-сложно от варенето на ракия  :D
Ето какво казва Чудомир по въпроса. Все пак той си местен:
http://chitanka.info/text/21343-maslodajnata-roza

Производители, при които съм бил:
http://eniovite.com/ и цъкаш на ПРОДУКТИ.
http://www.damascena.net тел: 0889 43 33 26 - купил съм си от тяхното понеже така се случи и засега съм жив. При по-хладно време се пресича и дори замръзва при 16 градуса по Целзий. След като си куснеш от меда с лъжицата и му сложиш отгоре розово масло се усеща много приятно в устата, гърлото и хранопровода.
« Последна редакция: 02-11-2013, 21:13:49 от Port »
Активен

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614
Re:Розова вода, розово масло
« Отговор #13 -: 02-11-2013, 21:40:40 »

Производители, при които съм бил:
http://eniovite.com/ и цъкаш на ПРОДУКТИ.
http://www.damascena.net тел: 0889 43 33 26 - купил съм си от тяхното понеже така се случи и засега съм жив. При по-хладно време се пресича и дори замръзва при 16 градуса по Целзий. След като си куснеш от меда с лъжицата и му сложиш отгоре розово масло се усеща много приятно в устата, гърлото и хранопровода.

Благодаря за информацията . :)

shofilev

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 376
Re:Розова вода, розово масло
« Отговор #14 -: 02-11-2013, 23:16:07 »

Удари бингото с продуктите на "Дамасцена" - сега ползвам техни. Проверени са лабораторно и всичко им е ОК.
Активен

aria

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6
    • Гръбчета за кухня
Re:Розова вода, розово масло
« Отговор #15 -: 13-03-2015, 15:07:56 »

Продават ли розовата вода в аптечната мрежа?
Активен
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Пипи80

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 9
Re:Розова вода, розово масло
« Отговор #16 -: 13-03-2015, 15:33:56 »

Продават, разбира се, на различни фирми и с различни добавки вътре.
Аз лично от около 2 години ползвам органик розовата вода на "Алтея Органикс". Доволна съм и съм сигурна, че освен дестилата вътре няма нищо друго.  :)
Активен

ivka_007

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 9
Re:Розова вода, розово масло
« Отговор #17 -: 01-09-2016, 07:45:25 »

И аз вчера си взех розова вода на Алтея органик. Започнах да взимам сутрин по 1с.л. в малко вода. Мислите ли, че е добре да я пия в периода на кърмене?
Активен

ivaylod

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1
Re:Розова вода, розово масло
« Отговор #18 -: 12-12-2017, 23:11:16 »

Здравейте,

Прочетох, че розовото масло/вода е мощен имуностимулатор, така че бих искал профилактично да взимам през зимните месеци, в които традиционно върлуват всякакви грипове и настинки.
Виждам, че има хора които приемат този продукт и бих искал да попитам няколко неща:

1. Кое е по-удачно за пиене -розова вода или розово масло?
2. Можете ли да ми препоръчате марка, която е изпитана и да ме насочите откъде бих могъл да я закупя в София или да я поръчам по интернет.
3. Какъв е препоръчителния дневен прием и имали някаква схема на прием (например пие се 1 м. и се почива 1 м. или нещо подобно, т.е. може ли да се пие постоянно)?
Активен

асен

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 73
Re:Розова вода, розово масло
« Отговор #19 -: 13-12-2017, 16:04:06 »

Може ли да сложим розов цвят за аромат в ракията, как мислите?
Активен
 

Страницата е създадена за 0.088 секунди с 23 запитвания.