Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: списание осем  (Прочетена 7892 пъти)

Antares

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 172
Re:списание осем
« Отговор #20 -: 04-01-2010, 15:00:48 »

Равенство между хората наистина няма, както е и в природата. Някои са по-смели, адаптивни, силни, решителни, съобразителни и пр. от останалите. Но не съм съгласна, че поради това те трябва да "имат повече". Какво да имат повече - пари, коли, къщи, власт, влияние? И това какво ще им донесе?... Че то и сега е така. Не казвам, че всички трябва да живеят еднакво, но чак такива разлики не са нормални. Нали се стремим към друг начин на мислене, който не включва гонитба за все повече и повече материални блага. Сякаш ще си ги носят в отвъдното или в следващия живот... Без да съм привърженик на аскетизма, човек може да се задоволи и с по-малко - и като храна, и като "имане". Кому е нужно цялото това безкрайно "разнообразие" в магазина, да речем - след като сигурно 90 % от нещата, продукти на "конкуренцията", които се предлагат там, са боклук. Бях споменала някъде в сайта, че цялостната насока на развитие на човешкия вид е сбъркана заради прекомерната алчност - за материални вещи, за нечия земя и по всякакви други поводи. В технологично отношение се развиваме, ама в духовно никак, за съжаление...
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:списание осем
« Отговор #21 -: 26-01-2010, 16:14:56 »

Ей какви хубави постове сте пуснали - и canat , и antares и Андрей и Аксим  !  Чудни !
 Антарес, виждам че държиш за ляв курс на управление. Един от белезите му е точно това - по-слабо  разслоение, по малки контрасти между хората, по малко ламтене.   Доколкото съм запознат  това се наблюдава в скандинавските страни - там няма такива потресаващи  различия ,както в Америка ( 5 % мултимилионери, 5% живеещи в кашони, 20% като цяло -много бедни)  Но тя кога е била пример за хуманност изобщо :)   Лошото е че много от страните се равняват по нея.  Затова са на такъв хал ( пример : Дания - винаги на първо-второ място по самоубиства на човек, има дори паметник на самоубиеца) 
 Друг пример- Винаги , при анкети  от сорта  " Чувстваш ли се щастлив"  , на първите 7-8 места по брой хора ,отговорили с "да"  ,  са страни от "третия свят" , вкл. Бангладеш (една наистина бедна страна с ужасяващо неблагодарни климатични фактори) . Другите са от Латинска Америка .( Доминикана, Венецуела, дори Куба! )  Това говори само по себе си - по-вероятно е да се чувстваш щастлив в по-бедна страна. Естествено , ако не сънуваш постоянно Холивуд  :)       то там е ключа от бараката я - "богатството е  не у тоз ,който го има , а у тоз , който му се радва " :)

Ти си абсолютно права за насоката на развитие на човешкия вид , само да те поправя - на доста малка част от човешкия вид .  В процентно изражение може би ще се окаже , че само 15-20%  %  от населението робуват  на този модел. Голяма Африка, Индия, Латинска Америка , голяма част от Русия и др. подобни държави - там  хората  са доста далеч от технокрацията и надпреварата, свойствена за Запада. Не пресмятат всичко в парични знаци , пазят си душевността .  Но понеже ние сме също в кюпа и така ги виждаме нещата, верно е.
 

Ама по основната тема за обучението на децата в училище , освен железните доводи на canat , мога да добавя и  допълнителна сериозна спънка :  на  10-15-20 годишни хора  просто няма как да им промениш навиците .  Физиология. Просто за някои неща трябва да се " узрее" . Това може да се преподава евентуално в университета, но в началното училище си е загуба на време.  Спомням си  моменти от моето юношество, които са  емблематични  в това отношение - абсолютен  пример за неподражание.  Ама ще ви ги разкажа после , че сега излизам .   
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:списание осем
« Отговор #22 -: 26-01-2010, 17:03:41 »

В йога е казано,че лош навик не се изкоренява или е много трудно,но може да се отгледа нов и хубав,който да замести стария ;) Трябва да създаваме на децата хубави навици. Аз бях на кантар да си купим къща на село и да живем еко,но жената още не е узряла за по суров живот :laugh:
Но идеята седи и това не е малко tooth
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

Antares

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 172
Re:списание осем
« Отговор #23 -: 26-01-2010, 17:49:41 »

Общо взето съм съгласна с написаното от тебе, бате Бино :) За съжаление навсякъде по света, където е пуснала пипала западната икономическа система, тя налага въпросните "ценности", които никак не ми допадат. Миналата година в един брой на бг издание на National Geographic четох статия за това какво се е случило в Нигерия, когато открили в средата на миналия век петрол там. Цялата делта на реката е замърсена ужасно от чести разливи, опасана с тръбопроводи, местното население се организира на банди, защото хем не им плащат, хем околната среда е неимоверно замърсена и хората са останали без поминък. Човек би си помислил, че страна, в която са открили петрол, ще стане богата, но не би...
В същия брой имаше и статия за един учен, който заедно с екипа си в продължение на шест години засадили хиляди мангрови дървета някъде по крайбрежието на Еритрея и постепенно там се заселили водните и сухоземните видове, обитаващи тези гори. Добре, че има и такива хора и се отделят пари и за такива начинания.
Не намирам за нормално в едната част от света от луксозните заведения да се изхвърлят тонове храна, а в друга част хора да умират от глад. Или пък хора да се убиват заради земя, пари или каквото и да било друго. Америка трябва да бъде анти-пример за начин на живот изобщо и отношение към заобикалящата среда. Честно казано, и аз бих отишла в къща на село не само заради био-то, а и заради спокойствието, близостта с природата и възможността да се радвам на градина, създадена от собствените ми ръце. Цветята са ми любими и чакам с нетърпение пролетта, че да се развихря  :)
Що се отнася до лошите навици, наистина трудничко се изкореняват. Не знам какъв ефект ще има при малки ученици, но сякаш колкото по-рано почне да се говори на децата, има шанс повече от тях да МИСЛЯТ по въпроса, защото днешното образование няма за цел да кара учениците да мислят. Наскоро си говорих с моя племенник (на 12 години) по въпросите за храненето и мисля, че ако се говори с него по-редовно, той би променил начина си на хранене, но сам няма да може, защото вече се е пуснал по течението от пици, чипсове и пр. боклуци и му личи. Освен това децата ги интересуват други работи, те не мислят какво да ядат. Целта е именно да им бъде дадена информация и да бъдат накарани да се замислят по тези въпроси. Пък после е въпрос на избор, особено когато детето порасне и няма мама да му казва, че бананите били вредни, щот били много калорични и да му слага за вечеря пиле с картофи и с хляб...
Активен

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:списание осем
« Отговор #24 -: 26-01-2010, 18:40:20 »

То пиле с картофи и хляб,далеч не е най-лошата комбинация,някои карат само на коли и вафли. :Confus_3: За разнообразие макдоналдс. Като гледам в мола какви опашки има пред макдоналдс и кфс,ужас.
Гледаме с жената в кфс продават варена царевица,нарежда се милата и поръчва две(те са половинки) Първо я застрелват с цената 5,40 ли 5,80 ли не помня точно,за двете :o Опитваме ние и щях да повърна,някаква подсладена помия се разля в устата ми :-\
Казвам на жената,щом и една обикновенна царевица успяха да развалят,какво остава за другото. :surpris_23:
Положението е страшно,но никой не говори за това,не им изнася :Confus_3:
Ще сърбаме попарата на това поколение след десетина години.
Дай Боже разум на повече хора :angel:
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

canat

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 524
Re:списание осем
« Отговор #25 -: 26-01-2010, 18:51:52 »

Не знам вие, но аз си избирам къде да ходя, какво да правя, с кого да общувам, какво да купувам, какво да ям, какво да слушам, какво да чета, какво и на кого да говоря. Вие не ли?
(и не е въпрос на пари, а на избор и ценности, на смелост - да зарежеш старото и да направиш това, което искаш, това в което вярваш. жертви сме, ако се държим като жертви. Hяма безнадеждна ситуация, има безнадеждни души.)

А иначе вие сте свободни да мислите че Америка ви е виновна за всичко. Това си е ваше право - правото на мислене. Ако това ви кара да се чуствате добре - дайте всички вини на една единствена страна (създадена от европейци най-вече, не знам дaли сте се замисляли за това...) Ако ви харесва да оприличавате обикновените хора/народа на големите бизнесмени - пак е ваше право. Аз лично не бих се оприличила примерно на големите политици шмекери и крадци или на мутрите в България. Ама вие щом го правите - то си е ваше право - правото на сравнение и оприличаване.
« Последна редакция: 26-01-2010, 19:11:41 от canat »
Активен

Antares

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 172
Re:списание осем
« Отговор #26 -: 26-01-2010, 19:12:09 »

То всеки си избира какво да прави, да яде, къде да ходи... според възможностите си, разбира се. Въпросът е, че май голяма част от хората не мислят и, което е по-лошо, не искат да мислят - било по въпроса за храната, околната среда, отношението към животните, начина на живот и т. н. Освен това повечето с излишно тегло или с болежки искат да изпият няколко хапчета и проблемът им да се оправи, без да се замислят защо имат такъв проблем. Мързи ги да попрочетат тук-там, да се поинтересуват, да се позамислят. Отиват на лекар, а медицината лекува симптомите, не причината. В един филм, който гледах наскоро отново (Food Matters), ми хареса мисълта, че лекарите се грижат за болестта, а не за болния. Ами какво ще правят те, ако има много по-малко болни?... Не съм против медицината, но и нейната насока е сбъркана, търгашеска. Толкова крякаха за тоя свински грип, толкова пари за ваксини, а сега разследват дали не било (поредната) измама и подвеждане с цел натрупване на парици от някои фармацевтични гиганти, да им се не види гигантите...

Великата Америка може и да не е виновна за всичко, но за достатъчно много. Не се сещам за друга страна, която така безпардонно да изсмуква чужди ресурси, до такава степен да е възвеличила "цар долар", толкова нагло да се меси в работите на други държави и да играе ролята на световен джандар. А политиците са еднакви навсякъде, лошото е, че обикновените хора трудно се събуждат от дълбоката летаргия, в която живеят.
« Последна редакция: 26-01-2010, 19:29:33 от Antares »
Активен

canat

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 524
Re:списание осем
« Отговор #27 -: 26-01-2010, 19:14:37 »

дааа, мързелът е една от най-големите беди.
Друг проблем е, че хората иcкaт да се излекуват веднага и без усилия от тяхна страна, а така не става! (затова гълтат хапчета и си внушават че са излекувани)
« Последна редакция: 26-01-2010, 19:16:55 от canat »
Активен

canat

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 524
Re:списание осем
« Отговор #28 -: 26-01-2010, 19:29:00 »

Колкото до училищата би било по-полезно ако децата учат от къде идва храната им. Мнoгo деца не знаят как изглежда едно плодово дърво, как изглежда пилето като е живо, къде растат тиквите и че могат и да се купуват цели, да се режат и да се ядат, а не само да ги намират на пюре в кутийки по рафтовете в магазинитe.
 
Би било полезно да научат как се засява градина и как се отглеждат плодовете и зеленчуците, от къде идват и как се произвеждат и преработват какаото, кокоса, меда, памука и т.н.
Би било хубаво ако училищата имаха градини, за които да се гpижат учениците.

Би било полезно да ги накараме да четат етикетите на храните и да си превеждат химическите съставки в тях. Hа това можем да ги научим.

« Последна редакция: 26-01-2010, 19:37:51 от canat »
Активен

Antares

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 172
Re:списание осем
« Отговор #29 -: 26-01-2010, 19:41:52 »

Да, canat е права - да им бъде дадена информация, а и практическите занимания ще бъдат още по-полезни, но не еднократно, а целогодишно. И изобщо да придобият познания не само за хратана, а и за дрехите, които носят, за хартията, която ползват, за отпадъците и замърсяването и т. н. - все неща, които пряко ги засягат.
Проблем обаче ще е, когато трябва да им се обясни откъде идва месото, което ядат...

Имах предвид как ще им обяснява, че животното се убива...
« Последна редакция: 26-01-2010, 19:47:38 от Antares »
Активен

canat

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 524
Re:списание осем
« Отговор #30 -: 26-01-2010, 19:44:31 »

защо да е проблем - тъкмо като видят от къде идва (това за големите ферми и месото в промишлени количества), всеки ще си реши дали да продължава да яде или не (те нещата не се крият, просто не се показват. достъпа до информация е свободен.)
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:списание осем
« Отговор #31 -: 26-01-2010, 22:15:20 »

Не знам за вас , вие вероятно сте били по-мъдри от мен ,когато сте били на моите години , но аз поне си имам оправдание - не бях само аз, бяхме трима :)  
 Сигурно ще е интересно да споделя как хапвахме през един определен период на 1987ма.  Не е за вярване , но тогава бях ученолюбив младеж ,току що открил щангите и жените ,  и съответно имах добър апетит. :)  По това време след 11ти клас имаше т.нар. УПК - учиш и бачкаш в завода едновременно. Обядваше се в работническия стол, рамо до рамо  с  честните труженици-отечественофронтовци . Раздаваха ни по 30 купона на месец , с един купон си взимаш първо, второ и десерт.  Всичко си беше в нормата , докато не надушихме къде се съхраняват купоните. Иззехме достойно количество  от тях , успяхме да ги подпечатаме всичките  и вече почнахме да влизаме в стола със съвсем различно самочувствие, което трябваше да намери и своето очевидно проявление обаче ..   А това вече нямаше как да не бъде забелязано .  Още си спомням обичайната поръчка  : Трима човека - 22 порции!  Като супите, десертите и колата са отделно. Една порция ( пилешко или  3 кюфтета с картофи и ориз + гъби ) си беше достатъчна за нахранването на огладнял работник от багрилния цех. Ние изяждахме средно по 6 ( това прави 18 кюфтета плюс гарнитурата ), като  не се брои супичката и няколкото крем-карамела или еклери за десерт+ 1-2 кока-коли.  Нужни бяха поне 3 маси ,които да поберат всичките тези чинии. Не знам защо ( все пак съм "вата") ,аз ядях най-малко от тримата. Най-слабия ( бате Джендо) не падаше под  7 порции . Още си спомням как питах майка ми дали е нормално, дето вечер и сутрин не огладнявам? :)  Ядеше се само веднъж на ден.Беше като ритуал. Организмът се пренастрои и за да се самосъхрани , знаейки за обедното количество ,което го очаква , не даваше да ям вечер и сутрин.
   Понеже тези купони бяха "нерегламентирани"  и извън разчетите на стола, се случваше да изядем храната на позакъснели работници  и да  ги оставим само на супичка. Имаше спречквания , както и молби да им продадем част от порциите си но къде  ти акъл ,когато си на 19 .  
   Но Бог е мъдър и милостив, той направи своето да ни предпази от сигурни здравословни проблеми. (естествено ние тогава не го разбирахме така :)  )   Тъй като имахме прекалено много "инфлационни " купони , не можехме да ги "изядем" всичките в столовата , затова се прехвърлихме на лавката , където имахме право да пазаруваме и стоки с тях.  Купувахме стоки с купони, а после ги продавахме.  ( Бяхме като един мини Федерален резерв :)  
Скоро обаче "инфлационният балон" в счетоводството явно изгърмя( някой може да е бил и наказан)  и преустановиха   привилегиите  по купоните. Минахме към тъжния обичаен начин на обядване. :(    
 Мога да ви уверя ,че никаква разяснителна работа по въпросите на здравословното хранене не би могла да ни разколебае или вразуми тогава.
А за единият от тримата  дори и сега !   :)  - на една Нова година наскоро толкова се наяде ,че не можеше да седне на стол, трябваше да лежи  :)    Спомням си ,че на майтап му предложих 200 лв ако успее да добави в корема си лежейки още допълнително малка тавичка със свинско + един литър прясно мляко.  Той много се замисли ,но все пак  разумът си каза своето.  Ако беше на 19 щеше да го направи. Ето , затова казвам, че човек трябва да "узрее" за някои неща . :)
« Последна редакция: 26-01-2010, 22:29:07 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

canat

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 524
Re:списание осем
« Отговор #32 -: 26-01-2010, 22:28:39 »

да, това е и причината да има толкова много затлъстели американци - храната тук е много евтина (както за вас са били купоните тогава  :Confus_3:)
« Последна редакция: 26-01-2010, 22:31:28 от canat »
Активен

Antares

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 172
Re:списание осем
« Отговор #33 -: 27-01-2010, 08:59:00 »

Храната в САЩ е евтина, защото голяма част се субсидира. А като е евтина, защо трябва да се прекалява с нея?!... Затова толкова много американци са затлъстели, от прекомерна лакомия. И от мързел също. Пък после - сърдечносъдовите заболявания били убиец номер едно... От десетки години мозъците на американците са тотално промити от реклами и пропаганда, което е позволило на великите корпорации да ги тъпчат с гнусотии. А уж всеки си избирал какво да яде... Като имат избор, що не си избират полезна и качествена храна, а вместо това всякакви фабрики за сурогати процъфтяват там, че и плъзват по света (Макдоналдс и нему подобните).
Като млад почти никой не е мъдър :) на младини всеки си прави грешките и ако може, се учи от тях, а ако има късмет, около 40-те може да започне да помъдрява.
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:списание осем
« Отговор #34 -: 27-01-2010, 09:16:27 »

Не само американците. В Канада е същото. Жална картинка е с какво и как си тъпчат количките за пазаруване.
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:списание осем
« Отговор #35 -: 27-01-2010, 10:36:19 »

 :kisss:Браво!Браво!Бравоссссс!!!!!!!!Само така!!!Дерзайте!!!!Колкото по-вече глави, толкова по-вече ум!!!!!!!
    Равенство между хората наистина няма, както е и в природата

Съга....... едно от най-неправилно тълкувните действия, това е за действието равенство....Става дума за РАВЕН ШАНС ЗА РАЗВИТИЕ!!!!!Майката Природа дава РАВЕН ШАНС ЗА РАЗВИТИЕ НА ВСИЧКО, КОЕТО Е СЪТВОРИЛА!!!!А не равен дял от благата...както на всички ни се иска!!!Равен шанс за развитие има и Асан и Аслан и Драган и Иван и....И тъй като всеки индивид е уникат ,сътворен  в различен етап на еволюцията /става въпрос за Душите!!!!/и те Душите ни преминават мноооооооого дълги периоди на адаптация и усвояване на различни условия, за преодоляване и надграждане едни от нас са по-напред с материала, други по- назад...
   Обръщам се към Светльо...едва наскоро проумях какво имаш предвид под едновременни!!!!процеси за развитие!!!Прав си! Всички действия с които индивидите от различните еволюционни етапи преодоляват са  един и същи миг, НО степента ни на развитие е различна!!!Защо????Чакам отговори те ви....
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

canat

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 524
Re:списание осем
« Отговор #36 -: 27-01-2010, 16:23:42 »

Като имат избор, що не си избират полезна и качествена храна.
Има и такива, които си избират - има оргомни здравословни магазини, чийто брой все повече се увеличава (cъществуват от началото на миналия век).

Но повечето от хората искат - лесно, бързо(по възможност готово) и евтино (тe не се интересуват какво има в храната им) и половината хранителна индустрия се базира, служи и използва това. Ако нямаше търсене нямаше да има предлагане.

Много истини за разкрити, има много книги написани за товa, доста филми и уеб сайтове ca създадени,  за да подпомогнат осъзнаването на хората. От там нататък зависи от човека - дали ще се замисли и промени.

PS. И само да добавя - не защитавам никого, просто се опитвам да си обясня логично нещата.
Cъгласна съм с mariiina: "Майката Природа дава РАВЕН ШАНС ЗА РАЗВИТИЕ НА ВСИЧКО, КОЕТО Е СЪТВОРИЛА" ако не го използваш си е твой проблем.
« Последна редакция: 27-01-2010, 16:55:06 от canat »
Активен

canat

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 524
Re:списание осем
« Отговор #37 -: 27-01-2010, 16:52:44 »

Днес McDonald's Corporation притежава и ползва само 15 % от ресторантите си. Останалото е франчаизинг, т.е. хора ги наемaт и работят там (българи, италианци, французи и т.н.)

Между другото, за да са в крак с времето и тенденциите, McDonald's включиха в менюто си и много салати - зеленчукови и плодови. Tака че пак има избор.

Pазбирам, че четете избирателно за големите корпорации, но все пак не е зле да се прочете и това (съжелявам, че е на английски, но българския сайт не е превел това инфо):

"Fast-food chain recently switched its supplier of both coffee beans and milk. UK chief executive Steve Easterbrook said: "British consumers are increasingly interested in the quality, sourcing and ethics of the food and drink they buy". McDonald's coffee is now brewed from beans taken from stocks that have been certified by the Rainforest Alliance, a conservation group. Similarly, milk supplies used for its hot drinks and milkshakes have been switched to organic sources which could account for 5% of the UK's organic milk output.[40]
McDonald's announced on May 22, 2008 that, in the U.S. and Canada, it will be introducing cooking oil for its french fries that contains no trans fats. The company will use canola-based oil with corn and soy oils by year's end for its baked items, pies and cookies.
Discarded fast food packaging contributes to the urban litter problem in cities worldwide. In April 2008, McDonald's announced that 11 of its Sheffield restaurants have been using a biomass trial that had cut its waste and carbon footprint by half in the area. In this trial, waste from the restaurants were collected by Veolia Environmental Services and used to produce energy at a power plant. In addition, in Europe, McDonald's has been recycling vegetable grease by converting it to fuel for their diesel trucks.]
Furthermore, McDonald's has been using a corn-based bioplastic to produce containers for some of their products.

The U.S. Environmental Protection Agency has recognized McDonald's continuous effort to reduce solid waste by designing more efficient packaging and by promoting the use of recycled-content materials. McDonald's reports that they are committed towards environmental leadership by effectively managing electric energy, by conserving natural resources through recycling and reusing materials, and by addressing water management issues within the restaurant.
In an effort to reduce energy usage by 25% in its restaurants, McDonald's opened a prototype restaurant in Chicago in 2009 with the intention of using the model in its other restaurants throughout the world. Building on past efforts, specifically a restaurant it opened in Sweden in 2000 that was the first to intentionally incorporate green ideas, McDonald's designed the Chicago site to save energy by incorporating old and new ideas such as managing storm water, using skylights for more natural lighting and installing some partitions and tabletops made from recycled goods.

When McDonald’s received criticism for its environmental policies in the 1970s, it began to make substantial progress towards source reductions efforts. For instance, an “average meal” in the 1970s—a Big Mac, fries, and a drink—required 46 grams of packaging; today, it requires only 25 grams, allowing a 46% reduction. In addition, McDonald’s eliminated the need for intermediate containers for cola by having a delivery system that pumps syrup directly from the delivery truck into storage containers, saving two million pounds of packaging annually. Overall, weight reductions in packaging and products, as well as the increased usage of bulk packaging ultimately decreased packaging by 24 million pounds annually. "


И пак добавям - не ги защитавам, но картинката не е в черно и бяло, има и междинни цветове. Всеки носи отговорност за делата си.
« Последна редакция: 27-01-2010, 17:22:38 от canat »
Активен

Antares

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 172
Re:списание осем
« Отговор #38 -: 27-01-2010, 18:42:02 »

Да, съгласна съм, че светът не е черно и бяло, а е пълен с нюанси на сивото... ама много ми е интересно каква отговорност носи Макдоналдс за това, че десетки години досега са пържили картофите в трансмазнини и да не би да рекламира салатите, които отскоро са включени в менюто им?... Да не говорим месото за хамбургери как се обработва... Досега съм видяла реклами само на н'ам си какъв Мак или производни - познай детето ти щеш нещеш като те завлече там, какво ще поиска да му купиш... Да не говорим, че менюто им е нездравословно. А тези, които работят на франчайзинг, са длъжни да спазват политиката на франчайзодателя като меню, технология и т. н., за да работят под марката му. Предполагам, че в България поне се ползват местни суровини, а не се внасят отвън полуфабрикати.
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:списание осем
« Отговор #39 -: 27-01-2010, 22:03:30 »

 Спамим малко , но ще почакаме да ни се скарат :) 
 
Мак Доналдс не е само удовлетворяване на физически потребности ,драги  дами и джентълмени. Породата хора ,които го посещават, (изключваме децата, за тях е само мода) си внушават, че купувайки нещо именно от там ( дори това да е блудкаво кафе или бездарно кейкче )  си купуват и доза принадлежност към  велика миролюбива Америка. ехеййй ! Може картофките да им нагарчат, може кафето да е негърска пот, може в тоалетната да намирсва.. това не е от значение. Важно е че те са вече частица от ЕЛИТА.
Ако веригата беше например украинска и предлагаха  съвсем същите натурални и вкусни храни , дали щеше да има и 5 %  от сегашния оборот?
 И понеже ,както каза canat, това се съзнава от подобни компании, те не си и правят труда да оправят храните си ДОРИ и вкусово.  ( какво казват за пресата си е отделен въпрос.. )
  Когато имах дълъг ремонт в района на Макдрайв ,редовно черпех работниците с кафе ( в никакъв случай с бира - доспива им се ! :)   ) те в един глас предупреждаваха :  " Само да не е от Макдоналдс"  :)  
  Миналата есен пък бях в културна Виена . Там културно затварят ВСИЧКИ заведения за хранене по улиците около 8 вечерта.  Едната вечер рязко огладнях към 21ч. викам си -  срам не срам, налага се да вляза в Макдоналдс ,няма друг вариант  ( единствен си е извоювал да работи до късно ! )  трябва да пъхна нещо в хармоничното си стомахче , че не се изтрайва повече. Купих два различни хамбургера  с по едно кюфте в тях. Едното се насилих да го изям, защото беше като подметка и с подобен вкус , но от другото, бога ми, и куче би се извърнало, не ставаше изобщо за ядене! колкото и да си гладен. Викам си , добре че я е нямало тази верига по времето на Моцарт, че иначе кой знае какво щеше да сътвори ...  През двете си години по казармите , никога не се е случвало да попадна на по-гаден вкус от колкото това Макдоналдсово кюфте, купено в центъра на Виена. ( "Мария-Хилфер" щрасе )  
  В подобна "елитна" верига пък, в центъра на Лондон, навремето ,( Burger King) пих най-отвратителното капучино . Такова не биха могли да ти направят ,дори да искат, и в най-долнопробната  селска кръчма у нас. Спомням си че специално отидох при продавача и го питахс тъжен глас:   "Човече,  това ли е наистина най-доброто на което сте способни ? "  Той с типичния си заучен захаросан стил ми отговори : " Съжалявам, това е което можем"
     По-после се успокоих донякъде , защото се разбра ,че не само в Burger King  храната е гадна , това важело за цялата английска кухня. :)   Викам си  " мама му стара, страна ,която произвежсда  Ролс-Ройс , Астон Мартин и Ягуар  да  яде такива буламачи .. "
   Така че , Макдоналдс си е жив феномен. Дори месото да се купува от канибалите от Конго , без значение е ,  щом като искаме да принадлежим към елита :)      Ама това , че в европейските Макдоналдси този "елит " се състои от изпаднали брадясали имигранти и  пъпчиви тинейджъри , е без значение, важно е ,че тук това е ЕЛИТАРНО.
 Всеки ден хвърлям поглед като минавам покрай Нашия Макдрайв - денонощно има опашка от скъпи коли и джипове ,чакащи да си получат елитарния пакет и да се слеят с елита  :)    
... Аз не съм на неговото  мнение в никакъв случай , но  навремето Бърнард Шоу каза дословно :  "  100 процентовият американец е 99 процентен идиот"    :)     ( не знам, може да е имал предвид индианците  )
 ( canat  не е такава американка , знам че няма да се обиди :)   )
« Последна редакция: 28-01-2010, 00:38:13 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))
 

Страницата е създадена за 0.232 секунди с 22 запитвания.