Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Как се мият най-добре зеленчуците?  (Прочетена 741 пъти)

Tommy

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 13

Здравейте, тази тема е особенно актуална за този форум затова ще се радвам да споделите кой как си мие зеленчуците. Аз ги накисвам с няколко капки "веро" и хладка вода да се накиснат известно време и ги изплаквам обилно с хладка вода.
Активен

Tommy

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 13
Re: Как се мият най-добре зеленчуците?
« Отговор #1 -: 12-11-2021, 00:04:52 »

По най-важната тема за този форум - никой нищо!?  :surpris_23:
Активен

iris

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 90
Re: Как се мият най-добре зеленчуците?
« Отговор #2 -: 23-04-2022, 17:36:27 »

Здравейте! И според мен е полезно да има във форума информация по тази тема. През пролетта, когато правим салати или смутита с листни зеленчуци започвам да търся рецептата за миене на зеленчуците. По темата имам следното инфо, преписвам го дословно:

"Листните зеленчуци се изчистват най-напред от повредени и изгнили части и попаднали треви и после се плавят няколко пъти във вода. За отстраняване на глистните яйца листата се накисват 15 минути в солен разтвор – 1 шепа (100 г) сол на 5 л вода, а за отстраняване на бактерии, коли бактерии и гъбички – 15 минути в разтвор от 1 л вода и 60 г лимонтузу. След това се изплакват обилно с вода и се отцеждат.

Плодовите зеленчуци се изплакват старателно под течаща вода.

Кореноплодните зеленчуци се изчистват от повредените части, измиват се с четка и сапун и се потапят за 10 секунди във вряща вода, за да се отстрани и най-малката зараза. По възможност кората не се бели, а се остъргва с нож.

За плодовете обикновено е достатъчно да се измият добре с течаща вода. Ако са пръскани с химични препарати (пестициди), трябва да се мият с топла вода и сапун или да се белят.

Плодовете и зеленчуците не бива да се киснат продължително време във вода, тъй като се разтворят съдържащите се в тях минерални соли и водоразтворими витамини. По същата причина те се мият преди да се белят и да се режат."
« Последна редакция: 23-04-2022, 17:44:30 от iris »
Активен

Tommy

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 13
Re: Как се мият най-добре зеленчуците?
« Отговор #3 -: 31-07-2022, 22:40:02 »

Благодаря Ви iris за интересните методи!
Активен

lin

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 18
Re: Как се мият най-добре зеленчуците?
« Отговор #4 -: 25-08-2022, 07:46:42 »

Аз ги мия с вода, смесена с кислородна вода.
Активен

Tommy

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 13
Re: Как се мият най-добре зеленчуците?
« Отговор #5 -: 12-02-2024, 18:04:19 »

Аз ги мия с вода, смесена с кислородна вода.

А намаляне на повърхностното напрежение на водата с миещо средство? За подобряване на измиването, особенно на мазнините.
Можеби най-доброто решение е обелване там където е приложимо.
« Последна редакция: 12-02-2024, 18:06:23 от Tommy »
Активен
 

Страницата е създадена за 0.049 секунди с 22 запитвания.