Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Приятелите удължават живота ни  (Прочетена 1785 пъти)

sis

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173

Самотата е вредна за здравето. Толкова вредна, че би трябвало да я приемаме не по-малко сериозно от наднорменото тегло, пушенето и злоупотребата с алкохол.

Лекарите знаят това от десетилетия, но вече има и ново мета-проучване (анализ на голям брой натрупани данни от различни научни изследвания) за ефекта на социалната изолация върху смъртността. То е проведено от Университета "Бригъм Янг" и Университета на Северна Каролина и обобщава резултатите от 148 отделни проучвания, разказва БиБиСи.

Данните обхващат почти 309 000 души, наблюдавани в продължение на средно 7.5 години. Анализът показва, че хората със силни социални връзки имат 50% по-голяма вероятност за оцеляване от водещите изолиран живот.

Тези резултати се потвърждават независимо от възрастта, пола, здравословното състояние, продължителността на наблюдение и причината за смъртта на изследваните хора. Това означава не просто, че пенсионерите живеят по-добре, когато имат приятели, а че здравето на всеки от нас би спечелило, ако имаме интензивен социален живот.

Няма нищо лошо човек да живее сам или да му е приятно да остава в собствената си компания, пишат авторите на изследването. Хората обаче са социални същества и лишенията в областта на човешките контакти могат да бъдат буквално смъртоносни.

Още преди десетилетия учените са забелязали, че липсата на контакти с хора е предупреждаващ фактор за по-висока смъртност. Това става ясно най-вече от съдбата на децата в домове за сираци, при които се наблюдава по-висока смъртност, независимо от здравословното състояние и достъпа до медицински грижи. Тази проста констатация води до промяна в практиките на отглеждане на тези деца в развитите страни и така смъртността при тях се понижава драстично.

През 1988 г. статия в списание Science отбелязва, че "липсата на социални контакти представлява сериозен рисков фактор за здравето, който си съперничи по сила с пушенето, високото кръвно налягане, холестерола в кръвта, затлъстяването и липсата на физическа активност."

По-късни проучвания стигат до заключението, че след като изолацията има толкова силно влияние върху здравето ни, би трябвало да вземем мерки за превенцията й. Например лекарите биха могли да препоръчват и дори да насърчават социалните контакти, а болниците и клиниките да създават мрежи за взаимопомощ между пациентите и да ги включват в наблюдението на лечението, на спазването на лекарските предписания и т.н.

Пушенето и пиенето са вредни, но компанията е по-силно средство за удължаване на живота от спирането на алкохола и цигарите, от отслабването или спорта, сочат данните от проучването.
Активен

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580
Re:Приятелите удължават живота ни
« Отговор #1 -: 01-03-2012, 21:14:15 »

 "липсата на социални контакти представлява сериозен рисков фактор за здравето, който си съперничи по сила с пушенето, високото кръвно налягане, холестерола в кръвта, затлъстяването и липсата на физическа активност." хехе tooth аз предпочитам самотата през по-голяма част от времето. Общуването с много хора ми изцежда енергията.
Активен

purelove

  • Гост
Re:Приятелите удължават живота ни
« Отговор #2 -: 01-03-2012, 21:35:28 »

Няма нищо лошо човек да живее сам или да му е приятно да остава в собствената си компания, пишат авторите на изследването. Хората обаче са социални същества и лишенията в областта на човешките контакти могат да бъдат буквално смъртоносни.
Чак пък "смъртоностни", не мога да се съглася. А и има огромна разлика от усамотяване и оставане сам със себе си, и безтегловността на емоционалната празнота като такъв унищожител на енергия ( за който според мен става дума в статията). В първия случай не виждам нищо лошо и ми е познато. Докато във втория - каквито и акумулатори да си мисли, че носи в себе си човек, те не стигат и до първия завой, ако не можеш да презаредиш с нечия усмивка, ако блъскането е самоцелно и резултатът, независимо дали е добър или лош, те завежда всяка вечер до адреса на "хотела", татуиран върху личната ти карта, където да пренощуваш безлично. Но това опира до прагматизма в решенията, които взимамаме ...  tooth Твърде философски са ми тези теми  :bleh tooth хаххахаха
Активен

Миоджералвомбо

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 484
    • блог за сериозни хора
Re:Приятелите удължават живота ни
« Отговор #3 -: 01-03-2012, 22:21:28 »

"липсата на социални контакти представлява сериозен рисков фактор за здравето, който си съперничи по сила с пушенето, високото кръвно налягане, холестерола в кръвта, затлъстяването и липсата на физическа активност." хехе tooth аз предпочитам самотата през по-голяма част от времето. Общуването с много хора ми изцежда енергията.
сега гледах точно едно нещо по темата,което си бчх набелязал преди време да видя,но все не се бях наканил.Един чичо на клипа  разправя за проведени научни екперименти и за това как някои приятелства могат да са причини за ракови образувания,сърдечно-съдови проблеми ,както и още няколко  патологии.Просто сега не ми се занимава да го превждам по слух.но е точно по тази тема:

http://mundodesconocido.com/WordPress/?p=3020

Искам да допълня, че не само подкрепям Даниела в мисленето и по случая, но много по-радикално гледам на случая.Има една много точна българска странджнаска приказка:"Зарар ми да го познавам"-там някой си...Зарар,значи на загуба съм,губещ съм, турска дума е.
Римляните са имали една поговорка,мисля че те бяха-Господи,отърви ме от приятелите ми,а със враговете си аз сам ще се справя....

Та така,мога да отделя време да го превеждам,ама ако има повече хора да искат, иначе ме мързи
Активен
Трудно се намира черна котка в тъмна стая особено, ако и нея я няма вътре. Поздрави от Палма де Майорка

bpa

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 694
Re:Приятелите удължават живота ни
« Отговор #4 -: 02-03-2012, 08:58:13 »

"липсата на социални контакти представлява сериозен рисков фактор за здравето, който си съперничи по сила с пушенето, високото кръвно налягане, холестерола в кръвта, затлъстяването и липсата на физическа активност." хехе tooth аз предпочитам самотата през по-голяма част от времето. Общуването с много хора ми изцежда енергията.

абсолютно съм съгласен с теб, само ще добавя, че общуването с правилните хора може да ти повиши енергията  :pensif_29:

Това също е адски вярно -
Господи,отърви ме от приятелите ми,а със враговете си аз сам ще се справя....

Но разбира се, тук е хубаво да уточним, че става дума за приятелите в кавички - тези, които са ни приятели  само за да извличат нещо от нас,  рядко или почти никога не дават нищо в замяна...
Много философска стана темата, спирам  :Confus_3:
Активен
Винаги има и друг начин !

Провежда се лекарски конгрес. Става председателя и започва речта си с патос
-Колеги,ние лекарите имаме много врагове на този свят...
Чува се глас от залата
-И още повече на оня свят
 

Страницата е създадена за 0.065 секунди с 23 запитвания.